Jump to content

Polls @ myphone.gr: Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)  

843 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)

    • OTE (Conn-X)
      245
    • Forthnet
      201
    • Wind (Tellas)
      91
    • HOL - Hellas on Line
      164
    • On Telecoms (Vivodi)
      42
    • Net One
      8
    • Cyta - 2play
      73
    • Άλλος πάροχος
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

Εγώ έχω conn-x και forthnet, 24άρες και οι δυο

Με το conn-x δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα ενώ κλειδώνω συνήθως στα 17-18mb

H forthnet απο την άλλη κλειδώνει κάπου στα 10-11mb αλλά κάτι βραδυνές ώρες, και ειδικά τον τελευταίο καιρο, μου κάνει νερά με αποσυνδέσεις.

Αν και η διαφορά τιμής ειναι αρκετά μεγάλη θα ψηφίσω conn-x μιας και είναι πολύ πιο σταθερός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω δοκιμασει Οτενετ, Νετουαν, ΟΝ, Φορθνετ σε γραμμη με μεγαλη αποσταση μαξ 7 πιανω συνηθως 5,5-6,5.

 

Οτενετ, 2δυαρι τοτε, χωρις ιδιαιτερα προβλημα αλλα ακριβο 7/10

Νετουαν, Ο "αξιοπιστος" παροχος, ειχα αρκετα προβληματα, αποσυνδεσεις μερικες την βδομαδα και κυριως τηλεφωνια απο ρουτερ!! εφυγα τρεχοντας 6/10

ΟΝ, φθηνος αλλα κακος, απουσυνδεσεις τουλαχιστον μια την μερα!! 6/10

Wind, χωρις ιδιαιτερα προβληματα, δεν θα εφευγα αλλα αυξησε το παγιο ενω ταυτοχρονα η φορνετ εκανε προφορα, 7/10

Φορθνετ, οσο περιεργο και αν ακουγετε δουλευει καλυτερα σε μενα απο καθε εταιρια, αποσυνδεσεις σπανιες, ενδεικτικα τωρα Uptime: 10 days, 0:37:00, θα φυγω μονο αν αυξησουν την τιμη. Φορθνετ λοιπον! 8/10

Edited by TIM-RANGER
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Ο υποτιθεται αξιοπιστος παροχος, ειχα αρκετα προβληματα, αποσυνδεσεις μερικες την βδομαδα και κυριως οτι επαιρνε τηλεφωνια απο ρουτερ!! εφυγα τρεχοντας 6/10

Αυτό το ήξερες όταν έκανες τη σύνδεση, αναγράφεται ρητώς στους όρους του συμβολαίου. Ασε που το bandwidth που απαιτείται είναι ελάχιστα kb.

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πάρω θέση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα το ηξερα ,τοτε οι περισσοτεροι ετσι ηταν, μια φορα χρειαστηκα τηλεφωνο ενω ειχε πεσει το ιντερνετ ηταν αναγκη και απο τοτε περιμενα καρτερικα να τελειωσει το συμβολαιο... αλλα δεν ηταν μονο αυτο, ειχα και αρκετες αποσυνδεσεις... Καμμια σχεση με γουιντ και φορθνετ (πολυ λιγοτερες) Τι να την κανεις την αψογη εξυπηρετιση αν δεν μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο, αφου εχει πεσει το ιντερνετ... Για αυτο πιστευω οτι να μην ακους κανεναν στο θεμα των παροχων. Ή βρισκεις καποιον διπλα σου (κυριολεκτικα) να δεις τι παιζει ή ρισκαρεις... Σε μενα η υποτιθεται καλυτερη εταιρια ηταν απο τις χειροτερες και αυτη που λενε ολοι για χειροτερη, ειναι η καλυτερη!!
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Wind

- - -

1) Ικανοποιημένος από την υποστήριξη τους, από το ότι τους ζητώ να μου ορίσουν τη σύνδεση όπως θέλω (πχ fastpath 8mbit), ώστε να έχω χαμηλό latency. Κατά καιρούς έχω πέσει σε άτομα που σκίζονται να με βοηθήσουν.

 

2) Όποτε ζήτησα κάτι, έγινε σε εύλογο χρόνο

 

3) η τιμή, σε συνδυασμό με την έκπτωση που έχω κινητό wind

 

- - -

 

Το μόνο πλην που έχω, είναι ότι κατά καιρούς το 1 από τα 2 bbras της Αθήνας, κολλάει και πρέπει manually από τον router μου να επιλέγω το άλλο. Ωστόσο αυτό είναι κάτι που ξέρω να το κάνω ως advanced χρήστης και άρα δε θα επηρέαζε ένα συνηθισμένο χρήστη. Πιθανολογώ ότι τα router που δίνουν θα είναι καλύτερα στο να εναλλάσσονται μεταξύ των 2 bbras σε σχέση με το δικό μου που αργεί να πάει από το 1 στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

HOL.Χωρίς πολλά προβλήματα τουλάχιστον σε εμένα.Όσο μπορεί να πιάσει η γραμμή το πιάνεις,χωρίς αποσυνδέσεις και άλλα προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Έχω Γουίντ. Για Ελλάδα, είμαι ευχαριστημένος. Προβλήματα είχα μόνο στην αρχή που αποσυγχρονιζόταν το μόντεμ. Μίλησα με 3-5 τεχνικούς και από τότε όλα μια χαρά. Είπα για Ελλάδα είμαι ευχαριστημένος. Δηλαδή, συγχρονίζω στα 14 περίπου (κατέβασμα). Πριν, είχα Κόννεξ. Μια από τα ίδια, αλλά με πολλές αποσυνδέσεις.

Και για την ιστορία, αλλά και για να συγκρίνουν μερικοί άλλοι αναγνώστες...

Ακριβώς πιο πριν, έμενα στην Σόφια. Είχα εγγυημένα ελάχιστο όριο τα 30 μεγαμπίτς (κατέβασμα) αλλά και 20 στο ανέβασμα.

Η ταχύτητες ήταν εγγυημένες ελάχιστες και όχι έως, όπως λένε στην Ελλάδα. Δύο φορές στα δύο χρόνια έτυχε να μην έχω ίντερνετ. Την δεύτερη φορά που θυμάμαι, μου είχαν στείλει μήνυμα στο κινητό μου 1-2 ημέρες πριν για να με ειδοποιήσουν πως θα υπάρχει αυτή η διακοπή στην σύνδεσή μου για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Την πρώτη φορά που δεν είχα ίντερνετ, σε 45 λεπτά υπήρχε τεχνικός σπίτι μου για να διορθώσει το πρόβλημα στην γραμμή μου.

Αυτά και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

wind έχω εδώ και 3,5 χρονια.κανένα πρόβλημα με την τηλεφωνία διοτι ειναι ισαξια του οτε να μην πω και καλυτερη,δεν ειχα ποτε προβλημα με το ιντερνετ,εχω πολυ μεγαλη εκτωση στα 3 κινητα που εχουμε και το βασικο ειναι οτι μου κανουν πιστωση καθε φορα που κανουν αναβαθμιση διοτι μπορει να μην εχω τηλ και επισης απο τα 8 που ηταν κλειδωμενη η γραμμη μου μολισ τουσ πηρα τηλ μου την ξεκλειδωσαν και πηγα στα 12,5 και τωρα πλεον με το νεο router εχω 15,5.

τι να πω.δεν θα αλλαζα για καμια αλλη εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοέβαλα τα 384 στη 4νετ, άλλαξα πήγα στη βιβοντι, μετά ον, έπειτα 4νετ λόγω συνδυασμού με νοβα και τώρα κάνω ένα ακόμα βήμα και σε λίγο συνδέομαι με WIND.

Έπειτα από όλες αυτές τις εταιρείες έχω καταλάβει πως στην Καλλιθέα που μένω όλοι οι πάροχοι δίνουν πάνω κάτω τις ίδιες ταχύτητες...Οπότε και γω αποφάσισα να πάω εκεί που είν αι το συμφερότερο πρόγραμμα οικονομικά. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως με 15 € μηνιαίως θα κάνω αυτό που έκανα ακριβότερα όλα αυτά τα χρόνια, δε νομίζω να πάει χειρότερα η Wind, αν δε έχει σταθερότητα, καθόλου αποσυνδέσεις τότε θα μπορώ να σας πω πως έχω κάνει διάνα...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα δεν ξέρω / δεν απαντώ διότι δε ζω στην Ελλάδα πλέον.

 

Ως τα μέσα του 2009 που εγκατέλειψα τη μαμά πατρίδα είχα HOL και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ΟΤΕ, forthnet και HOL κατέληξα στην On εδώ και ενάμιση χρόνο και επιτέλους είμαι ευχαριστημένος και με τις υπηρεσίες και με το τιμολόγιο της.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το 2005 στον ΟΤΕ με την τρομερη ταχυτητα των 384 kbs η οποια στην πορεία εγινε 786 στη συνεχεια 1 mb και στη συνεχεια 2 mb για να την αναβαθμίσω σε 24 MB πρν εξι μηνες. Παρά το χαράτσι του παγίου δηλώνω ικανοποιημένος τόσο απο την ποιότητα και την ταχύτητα της σύνδεσής μου όσο και απο την ποιότητα και την ταχύτητα της εξυπηρέτησης μου, όποτε χρειάστηκε και πιστέψτε με σ αυτα τα 6 χρόνια δεν ήταν παραπάνω απο 6-7 φορές που επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη. Στα συν σημειώνω και το γεγονός οτι μια φορά που χρειάστηκε να μετακομίσω (σε περιοχή του ίδιου τηλεφωνικού κέντρου) μέσα σε 3 μέρες είχε γίνει η μεταφορά και η συνδεση της γραμμής και του adsl .... Υποθετω οτι αν ήμουν σε κάποιο άλλο πάροχο δεν θα είχα τόσο γρήγορη εξυπηρέτηση.

Μεγάλο αρνητικό τα μόλις 50 mb χώρου που σου δίνουν για το web mail inbox... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα!

 

τι ειναι αυτες οι εξωπραγματικες για μενα ταχυτητες που ακουω! :p

 

http://www.speedtest.net/result/1613000447.png

 

απο τοτε που θυμαμαι ημουν στον οτε!

γενικα ευχαριστημενος.. αλλα μου εκοβε την ταχυτητα (2Μbps) για να μην εχω αποσυνδεσεις...

καποια στιγμη (πριν 3-4 χρονια) γνωρισα μια ομορφη κυρια .. την forthnet που μου υποσχeθηκε να μου ικανοποιησει ολες μου τις επιθυμιες :lol:

οντως επιανα στα πρωτα 2 χρονια ~7MBps ....

αλλα οπως πολλοι μας ξερουμε μετα την κουλουρα αλλαζουν οι κυριες.. :blink::blink::blink:

και απο τοτε εχω πεσει και κλειδωνω στα 3,5 - 4,5 (αντε να εχει κεφια ο θεος και να κλειδωσω για λιγο στα 5 - 5,5 ) !!!

η αληθεια ειναι οτι ειμαι μακρια απο τον κομβο ~6χλμ ! στην οποια αποσταση στηριζουν την χαμηλη ταχητητα οταν τους παραπονιεμαι...

αλλα δεν μου απαντανε στην επομενη ερωτηση μου...

το πως επιανα πριν σχεδον τα διπλασια...??

μηπως μετακινηθηκε το σπιτι μου?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Vivodi για όσο θα υπάρχει. Από την ώρα που συνδέθηκα το 2006, δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό. :)

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Conn-x από το 2007, οι τυπάδες φοβερή εξυπηρέτηση, εκτός αν μπλέξεις με τρίτους, όπως Γερμανό ...

 

Φοβερή γραμμή, ποτέ δεν πέφτει και κλειδώνω στα 20 σχεδόν πάντα, βέβαια είμαι και 300 μέτρα από το καφάο .. Αν και ναι, είναι ακριβό το άτιμο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Forthnet. Από αρχές του 2009 που έχω, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτε με speed, d/c , πρόβλημα σε τηλεφωνία. Γενικά πιστεύω μια γραμμή τηλεφωνίας-internet είναι σαν το Joker "Αν σου κάτσει" !

 

http://www.speedtest.net/result/1613310162.png

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον ΟΤΕ πολλά χρόνια και δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο παράπονό από τεχνικής μεριάς, τα μόνα που έχω είναι ότι παίζω γύρω στα 10-12mbps και η τιμή του.

Τώρα που μετακομίζω είπα να κάνω αλλαγή και έκανα αίτηση στη forthnet μιας που οι φίλοι μου αυτή μου προτιναν και για οικονομικούς λόγους βέβαια... για να δούμε....

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Είχα ΟΤΕ και πήγα Wind.

Απολύτως κανένα μα κανένα πρόβλημα και πολύ φθηνότερη !! (κλειδώνω στα 15mbps)

 

Στον ΟΤΕ είχα αποσυνδέσεις και η υπηρεσία CONNEX TV έπαιξε τους 6 μήνες από τους 12 όταν μετά από άπειρα τηλέφωνα ήρθαν και μου αλλάξανε το tilgin set top box με Pirelli .. και μου είπαν πως τα tilgin είχαν βγει ελαττωματικά... ( πλήρωνα όμως 6 μήνες..)

Link to comment
Share on other sites

εγώ με forthnet ειμαι εδώ και πολλά χρόνια, και είμαι ικανοποιημένος.

κλειδώνω ψηλά & αποσυνδέσεις που και που, οποτε οτι παίζει δεν το πειράζεις :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το 2005 με τον ΟΤΕ (OTEnet/conn-x) και δεν αντιμετώπισα απολύτως κανένα πρόβλημα. Αδιάλειπτη λειτουργία και καλές ταχύτητες. Είμαι με σύνδεση 24/1 Mbps, αλλά το router συγχρονίζει στα 14/0,9 Mbps. Να σημειώσω ότι έχω Noise Margin 9 dB (up), 9 dB (down) και Attenuation 13 dB (up), 15 dB (down).

 

http://www.speedtest.net/result/1613411807.png

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω Forthnet και δεν εχω προβλημα. Περσυ μονο η forthnet για ενα διαστημα μου παρουσιαζε μεσα στη μερα 5-6 αποσυνδεσεις, αλλα το προβλημα λυθηκε μετα απο update του Firmware του router.

 

Η αληθεια ειναι πως προσωπικα ποτε δεν ειχα προβληματα ουτε με την HOL ουτε με την 4net.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 συνδέσεις μία στο σπίτι και τον τελευταίο 1,5 χρόνο μία στο γραφείο μου.

 

Στο σπίτι έχω adsl από το 2005 που είχα βάλει ON με άπειρα προβλήματα (ουσιαστικά δεν δούλεψε ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ). Μετά

πήγα στην NETONE η οποία ήταν απλά άψογη δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα και η εξυπηρέτηση τους ήταν έτοι φωτός

μπροστά από οποιονδήποτε ιδιωτικό πάροχο, αλλά δυστυχώς έκλεισε. Μετά κάνοντας και μια έρευνα αγοράς και λόγω της

προσφοράς που είχαν έβαλα CYTA. Προβλήματα ιδιαίτερα δεν έχω, 1-2 αποσυνδέσεις και πολύ καλές ταχύτητες. Το μόνο μου

θέμα είναι με την εξυπηρέτηση τους.

Στο γραφείο μου τώρα στην αρχή έβαλα CONNX για 2 λόγους. Πρώτον δεν είχε καθόλου γραμμή και ήξερα οτι ο ποιό γρήγορος

πάροχος για να μου βάλει καινούργια γραμμή ήταν ο ΟΤΕ και δεύτερον επειδή είναι γραφείο ήθελα τον πλέον αξιόπιστο. Τους

τελευταίους 3 μήνες έχω βάλει και στο γραφείο μου CYTA (μετά την επιτυχημένη δοκιμή που είχα στο σπίτι) και είμαι επίσης πάρα

πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

cyta για τις τιμες και την εξυπηρετηση της. Μονο που αργει να αποστειλει τους λογαριασμους....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...