Jump to content

Polls @ myphone.gr: Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)  

843 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)

    • OTE (Conn-X)
      245
    • Forthnet
      201
    • Wind (Tellas)
      91
    • HOL - Hellas on Line
      164
    • On Telecoms (Vivodi)
      42
    • Net One
      8
    • Cyta - 2play
      73
    • Άλλος πάροχος
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

έχοντας dsl γραμμή απο την εποχή που ο ΟΤΕ χρέωνε τα 384 kbps 60 €/μήνα(!) και έχοντας αλλάξει αρκετούς παρόχους, το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι καμιά εταιρία δεν προσφέρει αυτό που υπόσχεται ή θα έπρεπε να προσφέρει. Με δεδομένο αυτο, προτίμησα την πιο οικονομική λύση που είχα, που ήταν η Cyta. Αν εξαιρέσω την "έντεχνη" απόκρυψη οτι προσφέρουν VoIP τηλεφωνία και κάποια προβληματάκια που είχα για ενα διάστημα, ειμαι γενικά ευχαριστημένος, κυρίως για την καλή τεχνική υποστήριξη που είχα και γιατί έχω ακριβώς αυτό που πληρώνω: 20€/μηνα για 2play με 8MbpsDL/1Mbps UL σταθερά και 30 λεπτά σε κινητά. Το προτιμώ απο το να πληρώνω 24 Mpbs για να εχω 10-12 Mpbs στην καλύτερη...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

On telecoms.

Αν δεν συμπεριλάβω μία πτώση συγχρονισμού της τάξης των 3 Mbps 3 μήνες μετά τη μετάβαση από ΟΤΕ σε On, είμαι ευχαριστημένος. Χωρίς αποσυνδέσεις, πιάνοντας καλή ταχύτητα σε downloads και με 25-27€/μήνα σε αντίθεση με κάτι 110ρια/δίμηνο στον ΟΤΕ.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο συνδεσεις forthnet , μια οικιακη και μια επαγγελματικη και μια conn-x 2mbps. Ικανοποιημενος με τη forthnet ως προς τις ταχυτητες , pink, download, τιμη. Απογοητευμενος με το λογιστηριο τους, που αν συνδιασεις υπηρεσια Nova γινεται χαμος μεχρι να σου κανουν την εκπτωση προνομιου. Στη δουλεια παντως που καθομαι μερικες φορες το απογευμα και παιζω κανενα game μιλαμε για Pink απο 40 εως 70 βαρια βαρια και κλειδωμα του router στα 20mbps.

Απο την αλλη το conn-x ειναι στο σπιτι της γυναικας μου. Τραγικο. Καθε Σαββατοκυριακο λες και ξεχνανε να ανεβασουν καποιο διακοπτη γιατι λειπει το προσωπικο. Αποσυνδεσεις, 200αρια pink, μερικες φορες δηλωνουμε και βλαβη γιατι δεν λειτουργει το τηλεφωνο. Μετα απο ελεγχο του τεχνικου μας ειπε οτι η ζημια ειναι μεσα στο σπιτι και για αυτο εχουμε προβλημα. Προβλημα ομως που λύνεται καθε δευτερα μετα απο τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα πως σας φαινεται;; Αυτη τη στιγμη η γραμμη πιανει 190kbps και Pink 45, αυριο ομως;...Ας μην εκαναν τα πεθερικα μου ανανεωση στον ΟΤΕ για αλλους 6 μηνες και θα φευγαμε για forthnet μερια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Forthnet!!!Εδω και 4 χρονια περιπου κανενα προβλημα συγχρονιζω γυρω στα 17,καπου τοσο πιανω και μεγιστη ταχυτητα κατεβασματος,βεβαια πριν 4 χρονια συγχρονιζα στα 20 αλλα η πτωση αυτη ειναι φυσιολογικη λογω cross-talk αφου τοτε ημουνα ο μονος με 24αρα συνδεση στη περιοχη μου ενω τωρα εχει πανω απο τη μιση γειτονια.Επισης η λεξη αποσυνδεση δε ξερω τι θα πει ευτυχως. Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω HOL ...είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος . Είχα ΟΤΕ αλλά το άλλαξα κυρίως για την τιμή. Τώρα το συνδύασα με το voda συμβόλαιο που έχω....και γλυτώνω κάποια ευρουλάκια το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα HOL την οποία έχω εδώ και 4 χρόνια.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο σοβαρό παράπονο, αλλά ο κυριότερος λόγος που έχει επιλεγεί είναι το κόστος, μιας που το πακέτο Double Play Light σε συνδυασμό με 2 κινητά Vodafone μας καλύπτει απόλυτα από πλευράς τιμής και παροχών.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ΟΤΕ έφυγα οταν τυχαία παρατήρησα τον αναλυτικό λογαριασμό μου πως αν και μένω μόνος μου θεωρούσε οτι σηκωνόμουν κάτα τις 03:45 το πρωϊ (ορισμένες φορές λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα) και καλούσα λέει το 141 για να μάθω τι ώρα είναι..!!!. :D Επειδή κουτσά στραβά αυτό ανέβασε τον λογαριασμό μου γύρω στα 3-4 ευρώ (δεν είναι το ποσό αλλά η κοροϊδία και το οτι 1 ευρώ από εδώ 1 απο εκεί.. την έβγαλαν την εφεδρεία ;) ) γι αυτό και έφυγα και πήγα στη Forthnet. Εκεί με έναν μαγικό τρόπο βρήκα την υγεία μου και κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια χωρίς να παίρνω τηλέφωνα που δεν ξέρω :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω Forthnet μόνο και μόνο για την έκπτωση που έρχεται μαζί με την NOVA. Πιο πριν είχα ΟΤΕ και ήμουν πιο ευχαριστημένος αλλά και πιο φτωχός κάθε μήνα. It's the price you pay...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Wind εδω και 3 χρονια εχω συμφέρει αρκετά αν εχεις και κινητό στο ιδιο ονομα ωστε να εχεις extra εκπτωση παντως απο internet δεν εχω καμμια αποσυνδεση αλλα απο ταχυτητα αν και βρισκομαι κοντα στον κομβο αμπελοκηπων (Γουδη) πιανω μολις 8mbit σταθερα ενω φιλοι μου που μενουν κοντα, εχουν connex forthnet και Οn ποιανουν απο 14mbit και πάνω...

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Vivodi από εμένα. Λίγοι μείναμε και η ταχύτητα είναι πάντα πάνω από αυτό που πληρώνεις. Αρκεί να μην μπλέξεις με το λογιστήριο τους.....ο μόνος λόγος που θα έφευγα από την εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Ημουνα στον ΟΤΕ (connx) για κάμποσα χρόνια ,αλλά εδώ κα ι3χρόνια είμαι στην HOL.

Σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις , 3 βλάβες έως τώρα ,φτιάχτηκαν οι 2 γρήγορα,ή 3 έκανε 15 μέρες ....που την 14η απείλησα ότι θα φύγω ...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Conn-x.Γιατί πιστεύω ότι για την επιλογή παρόχου ισχύει απόλυτα το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις".
Link to comment
Share on other sites

προτιμώ την conn x αν και οι ταχύτητες που έχω είναι θλιβερές. Αλλά είμαστε μιά επαρχία και ίσως θεωρηθεί αναμενόμενο αν και βλέπω με ζήλια άλλες επαρχίες με πολύ καλές ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

WIND και όλα είναι ταχύτατα και οικονομικά. Δεν την αλλάζω!
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

H Otenet αποτελει σταθερη αξια καθως απεχω περιπου 800 μετρα απο το κεντρο του ΟΤΕ οποτε εχουμε πολυ καλες συνδεσεις....νομιζω οτι μακραν ειναι σταθεροτατος....
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να εγκαταλήψω τον OTE για Forthnet, ελέω χρημάτων:happy:
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

την φθηνότερη και πάντως όχι conx....

Έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε σε τηλέφωνα και ιντερνετ κοντά 100 ευρώ το μήνα.

Οπότε cyta που έχει 16 ευρώ το μήνα και 20 ευρώ κάρτα για το κινητό... Και έχουμε σύνολο 36/μηνά.

Παλιά χωρίς να μιλάω περισσότερα άνετα έφευγαν 40 το μήνα στο κινητό και κοντά 40 στον ΟΤΕ. Πάνω από τα διπλά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι πριν 6 μήνες μπορούσα να απαντήσω με κλειστά μάτια, τώρα όχι. Μιλάω για τη NetOne.

Βγάλτε τη λοιπόν από τη λίστα μιας και δεν υφίσταται.

Η μάλλον μην την βγάλετε, ψηφίζω NetOne ως φόρο τιμής του καλύτερου παρόχου που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα, και για χάρη κάποιον...RIP...

 

Συμπληρώνω:

 

Η NetOne τυχαίνει να είναι ο μοναδικός πάροχος στην Ελλάδα με τόσο καλή τεχνική υποστήριξη, και τόσο προσιτές τιμές. Δυστυχώς, το ανύπαρκτο marketing την έφερε στο γκρεμό. 3 χρόνια πελάτης χωρίς το παραμικρό παράπονο από αυτούς.

Μία φορά, πείραξα το Interface του router, και καταλάθος έσβησα τον administrator. Επικοινώνησα μαζί τους, και σε 2-3 ώρες είχα καινούριο router, σεταρισμένο στις ρυθμίσεις που έπρεπε. Το γεγονός ότι είχαν επιπλέον τεχνική υποστήριξη μέσω του adslgr ήταν τεράστιο συν και γι' αυτούς αλλά και για τους συνδρομητές.

 

Επρεπε λοιπόν να επιλέξω να πάω σε μία εκ των Cyta, Forthnet, On, HOL, Tellas, ΟΤΕ.

Απέρριψα τη Forthnet μόνο και μόνο για την γνωστή υπόθεση των 500. Οποιος δεν γνωρίζει, 500 συνδρομητές είχαν κάνει ομαδική καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η κα Forthnet αντί να ζητήσει συγγνώμη για την ταλαιπωρία, ζήτησε και τα ρέστα. Χ λοιπόν.

 

Στη HOL είχα μείνει για ένα μικρό διάστημα αλλά δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση.

 

Στην On ήμουν συνδρομητής την 1η χρονια λειτουργίας, με αμέτρητα προβλήματα, όχι σε μένα, αλλά στο πλήθος των συνδρομητών. Είχα κάνει αίτηση κάποια στιγμή για 2η φορά, ακύρωσα την αίτηση, αλλά παρ' όλα αυτά με συνδέσανε. Χ λοιπόν και σε αυτούς.

 

Για την Tellas τι να πρωτοπείς...Δύσκολα θα βρεις κάποιον ικανοποιημένο, χωρίς αποσυνδέσεις, και να είναι ικανοποιημένος από την τεχνική υποστήριξη.

 

Τι μένει; Η Cyta, που εκείνη την περίοδο μόλις είχε έρθει στην Αθήνα, έδινε και ένα δελεαστικό πακέτο από οικονομικής άποψης, τηλεφωνία VoIP με δυνατότητα να κρατήσω το router της NetOne, ε τι άλλο θες...Δεν είναι NetOne, όμως δίνω μόλις 25€ + 1€ κλήσεις σε μη γεωγραφικούς αριθμούς, και αποσυνδέσεις δεν έχω ποτέ. Μόνο δύο φορές έχει πέσει η σύνδεση, και αυτό για 3', και κλείνω 12ωρα πάνω από το PC, άλλωστε το βλέπω και από το web interface του router.

 

Θετική λοιπόν μέχρι σήμερα η 6μηνη +1 μέρα παραμονή μου στη Cyta. Βέβαια, πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι, γιατί στο τέλος κουρεύουν το γαμπρό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Forthnet τέσσερα χρόνια. Έχω περάσει από Vivodi και ΟΤΕ. Δεν έχω συναντήσει προβλήματα με κανέναν. Οι ταχύτητές μου είναι ικανοποιητικότατες(κλειδώνω στα 18mb και κάτι). Πριν λίγο καιρό ανανέωσα το double play για 12 μήνες με €29,90 και μου έδωσαν και ένα ασύρματο ρούτερ γιατί πριν τέσσερα χρόνια μου είχαν δώσει απλό. :)
Link to comment
Share on other sites

WIND....η αληθεια ειναι πως δεν εχει και τις ''τρελες'' ταχυτητες στην περιοχη μου, αλλα τουλαχιστον δεν εχω αποσυνδεσεις!γενικα ειμαι ευχαριστημενος!!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω τελας.πριν ειχα φορθνετ και πριν οτε.η φορθνετ ηταν η καλυτερη.αξιοπιστη αν και δε χρειαστηκατεχνικη υποστηριξη για να ξερω πως ειναι.χειροτερος ο οτε λογω τιμων και τεχνικης υποστηριξης που δε προσφερει καμια τεχνικη υποστηριξη,τουλαχιστον μεχρι το 2009.τελας δεν εχω πολυ καιρο,αλλα εχει περεισσοτερες διακοπες απο τη φορθνετ μεχρι τωρα Edited by alexis36th

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Έχω Wind εδώ και 1,5 χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν χρειάστηκα ποτέ τεχνική υποστήριξη οπότε δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω αν την χρειαστώ.

Πρίν την wind, είχα και για 1+ χρόνο περίπου HOL και ισχύουν ότι είπα και παραπάνω για τη wind (θεωρώ πως στάθηκα τυχερός σε αυτό το θέμα αφου δεν είχα ποτέ προβλήματα)

Ο λόγος που επέλεξα να αλλάξω και να πάω Wind ήταν καθαρά οικονομικός..

Και οι δύο μια χαρά ομιλία και σταθερότατο internet.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Conn-x με κλειστα τα ματια, κ στην Αθηνα που μενω και στο νησι μου την Νάξο!!! Αθηνα ειμαι απ το 2003 στην αρχη ειχαμε forthnet μετα tellas επιδει τάχα ειναι φθηνες! Μαυρα χαλια ειχαν κ οι δυο, καταρχην χαλουσε συνεχεια, τη μια επρεπε να βρεις ακρη με τον ΟΤΕ μετα μαζι τους, δε παλευοταν! Εδω εχω βαλει conn-x απο τον Ιουλιο του 2009, δεν εχει χαλασει ποτε μα ποτε, δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο! Στη Ναξο τωρα εχω conn-x απο το 2008 και εκει δουλευει τελεια, ακαταπαυστα μερα νυχτα κ εκει που το εχω δεν ειναι κανεις στο σπιτι, μονο του παιζει!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...