Jump to content

Polls @ myphone.gr: Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)  

843 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)

    • OTE (Conn-X)
      245
    • Forthnet
      201
    • Wind (Tellas)
      91
    • HOL - Hellas on Line
      164
    • On Telecoms (Vivodi)
      42
    • Net One
      8
    • Cyta - 2play
      73
    • Άλλος πάροχος
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

'Ημουν πολλά χρόνια ConnX συνδρομητής, αλλά πλέον ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ θα ξαναεπιστρέψω.

Πανάκριβα πακέτα (και απειρο-ελάχιστες και καθόλου ευέλικτες επιλογές), ενώ η ΠΟΙΟΤΗΤΑ των υπηρεσιών του ΟΤΕ-ConnX... "παίζεται"! Ένα ολόκληρο χρόνο παιδευόμουν και ΔΕΝ μου έλυσαν ποτέ το πρόβλημα...

Τώρα, θα "παίξω" με την WIND κι αν δεν μείνω ευχαριστημένος, θα πάω στην CYTA.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://img694.imageshack.us/img694/6917/71388279.png

 

με forthnet μονιμα κλειδωμενος στα 1.8 με το snr στα 8 για να ειμαι πιο σταθερος...με 6 snr κλειδωνω στα 20 :)

 

τζαμπα τους εκραζα τις προαλες γιατι εγω το ειχα το προβλημα και με το που τα εσκασα για καινουργιο router διορθωθηκαν τα προβληματα που ειχα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παρότι θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιον άλλο πάροχο στην περιοχή που είμαι τα μόνα αξιόλογα αποτελέσματα τα έχω με connx. http://www.speedtest.net/result/1632979637.png

Όταν φτάσουμε πάντως αυτές τις ταχύτητες Ελλάδα σε οικιακές συνδέσεις το ξανασυζητάμε τι αξίζει να επιλέξεις

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες εβαλα cyta και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την ταχυτητα,την σχεση τιμης-ποιοτητας και την σταθεροτητα της γραμμης σε σχεση με τους προηγουμενους παροχους που ειχα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες εβαλα cyta και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την ταχυτητα,την σχεση τιμης-ποιοτητας και την σταθεροτητα της γραμμης σε σχεση με τους προηγουμενους παροχους που ειχα.

Ευτυχώς που δεν είχες NetOne...Τώρα θα ήσουν απογοητευμένος...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτοβγηκε η tellas εγινα συνδρομητης. Καλες τιμες, καλη ταχυτητα για την εποχη εκεινη (2006) αλλα πολυ ασταθης και στο ιντερνετ και στο τηλεφωνο και πολυ κακη εξυπηρετηση.

 

Μετα απο ενα χρονο (2007) πηγα στην νεα, τοτε, ON στην οποια ειμαι συνδρομητης μεχρι και σημερα. 4 χρονια απροβληματιστα χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα σε κανεναν τομεα (ποιοτητα τηλεφωνικης γραμμης, ταχυτητα συνδεσης, σταθεροτητα γραμμης, τιμες, εξυπηρετηση κλπ).

 

Το μονο που αντιμετωπισα σε αυτα τα 4 χρονια ηταν ενα μπερδεμα στις τηλεφωνικες γραμμες λιγους μηνες αφου ειχα μπει στην ON το οποιο διορθωθηκε μεσα σε 2 μερες και χωρις ιδιαιτερη ενοχληση απο εμενα (με ενα τηλεφωνημα μου, ηρθαν και το διορθωσαν) . Αναλογη εξυπηρετηση ειχα και οταν μου καηκε το router φετος το καλοκαιρι. (4 χρονια υπερχρησης, ποσο να αντεξει το κακομοιρο??:rolleyes::D) Χωρις πολλα-πολλα ηρθαν την επομενη μερα και το αλλαξαν, χωρις να με χρεωσουν φυσικα και χωρις να κατσουν 5 ωρες να κοιτουν εξωνυχιστικα το καμενο router για να δουν αν λεω αληθεια.

 

http://www.speedtest.net/result/1653995309.png

 

Αυτα ειναι και τα αποτελεσματα μου. Και σκεφτητε οτι η On δινει μεγιστη ταχυτητα τα 16mbps

Edited by Stamatius

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξα συνδρομητής της forthnet σε δύο μέρη (Χίο, Θεσσαλονίκη) και σε κανένα από τα δύο δεν ήμουν ευχαριστημένος από θέματα ταχύτητας-από σταθερότητα δεν είχα πολλά παράπονα, αλλά είχα. Το γύρισα σε HOL και δεν έχω αποσυνδεθεί ούτε μία φορά για έναν χρόνο τώρα, ενώ γενικά πιάνω και τις ονομαστικές μου ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτοβγηκε η tellas εγινα συνδρομητης. Καλες τιμες, καλη ταχυτητα για την εποχη εκεινη (2006) αλλα πολυ ασταθης και στο ιντερνετ και στο τηλεφωνο και πολυ κακη εξυπηρετηση.

 

Μετα απο ενα χρονο (2007) πηγα στην νεα, τοτε, ON στην οποια ειμαι συνδρομητης μεχρι και σημερα. 4 χρονια απροβληματιστα χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα σε κανεναν τομεα (ποιοτητα τηλεφωνικης γραμμης, ταχυτητα συνδεσης, σταθεροτητα γραμμης, τιμες, εξυπηρετηση κλπ).

 

Το μονο που αντιμετωπισα σε αυτα τα 4 χρονια ηταν ενα μπερδεμα στις τηλεφωνικες γραμμες λιγους μηνες αφου ειχα μπει στην ON το οποιο διορθωθηκε μεσα σε 2 μερες και χωρις ιδιαιτερη ενοχληση απο εμενα (με ενα τηλεφωνημα μου, ηρθαν και το διορθωσαν) . Αναλογη εξυπηρετηση ειχα και οταν μου καηκε το router φετος το καλοκαιρι. (4 χρονια υπερχρησης, ποσο να αντεξει το κακομοιρο??:rolleyes::D) Χωρις πολλα-πολλα ηρθαν την επομενη μερα και το αλλαξαν, χωρις να με χρεωσουν φυσικα και χωρις να κατσουν 5 ωρες να κοιτουν εξωνυχιστικα το καμενο router για να δουν αν λεω αληθεια.

 

http://www.speedtest.net/result/1653995309.png

 

Αυτα ειναι και τα αποτελεσματα μου. Και σκεφτητε οτι η On δινει μεγιστη ταχυτητα τα 16mbps

 

νόμιζα ότι μίλαγες για μενα:p σχεδόν ίδια περίπτωση είμαι με τη διαφορά ότι στον ον άλλαξα 3 pirelli μέχρι που αγόρασα ένα d-link χαχα:lol:

(έχω ίδιο download,αλλά καλύτερο upload και ping) (α,και η ΟΝ δίνει κανονικά 24Mbps ρε συ,παλιά ήταν τα 16:p)

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι μίλαγες για μενα:p σχεδόν ίδια περίπτωση είμαι με τη διαφορά ότι στον ον άλλαξα 3 pirelli μέχρι που αγόρασα ένα d-link χαχα:lol:

(έχω ίδιο download,αλλά καλύτερο upload και ping) (α,και η ΟΝ δίνει κανονικά 24Mbps ρε συ,παλιά ήταν τα 16:p)

 

Εχεις δικιο. Το εγραψα αφηρημενος γιατι σκεφτομουν την εποχη που εγινα συνδρομητης. Οντως εχουν γινει 24-αρες εδω και πολυ καιρο. Εγω παντως τα 13-14 τα επιανα και με την 16-αρα:D

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν είχες NetOne...Τώρα θα ήσουν απογοητευμένος...:rolleyes:

 

Tι ειναι αυτο το netone?Υπηρχε ποτε τετοια εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι αυτο το netone?Υπηρχε ποτε τετοια εταιρεια?

Μακράν η καλύτερη σε τεχνική υποστήριξη απ' όλες τις άλλες. Αλλά την φάγανε οι μανατζαραίοι και το κακό marketing.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από OTE, Wind, HOL.

 

Λιγότερο ευχαριστημένος έμεινα από την HOL, όσον αφορά τις ταχύτητες.

OTE/Wind, σε θέματα ταχυτήτων internet ήταν το ίδιο.

Εξυπηρέτηση πελατών σε όλες τραγική, κατά την άποψή μου.

 

Σε κανένα 6μηνο που λήγει το συμβόλαιο με ΟΤΕ θα μεταφερθώ σε Cyta. Από γείτονες που έχουν δεν άκουσα κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ADSL έχω OTE και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.

Τον τελευταίο καιρό όμως σκέφτομαι για Cyta καθώς είναι η νέα ανερχόμενη δύναμη στον χώρο... ;)

 

Αυτό που με προβληματίζει στην Κυπριακή εταιρία είναι πως από την στιγμή που κάνεις σύνδεση σε αυτήν, το σταθερό γίνεται αυτομάτως Βοιπ δηλαδή εάν έχω διακοπή ρεύματος δεν έχω και σταθερό. Αυτό για εμένα είναι ανήκουστο, οπότε θα απέχω από αυτή την εταιρία όσο μου είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει στην Κυπριακή εταιρία είναι πως από την στιγμή που κάνεις σύνδεση σε αυτήν, το σταθερό γίνεται αυτομάτως Βοιπ δηλαδή εάν έχω διακοπή ρεύματος δεν έχω και σταθερό. Αυτό για εμένα είναι ανήκουστο, οπότε θα απέχω από αυτή την εταιρία όσο μου είναι δυνατόν.

Δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φίλε μου. Και πες μου σε παρακαλώ πόσες ώρες το χρόνο έχεις διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φίλε μου.

δηλαδή για να καταλάβω το τηλεφωνο στη cyta συνδέεται στο ρούτερ? ποια άλλη εταιρία δίνει voip αντί για κλασσική τηλεφωνική υπηρεσία?

Και πες μου σε παρακαλώ πόσες ώρες το χρόνο έχεις διακοπή ρεύματος.

γκούχου γκούχου:p

Link to comment
Share on other sites

Η 1η που έφερε VoIP ήταν η Vivodi. Και η NetOne VoIP είχε.

Και επειδή θα μου πεις, "καλά, αν θέλω να έχω τηλέφωνο στην κουζίνα, θα πρέπει να πηγαίνω στο υπνοδωμάτιο για να μιλάω στο τηλέφωνο;", υπάρχουν πολλές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Forthnet εχω εγω και αυτο γιατι μου εκαναν πολυ καλη προσφορα ενω ειχα σκοπο να παω hol...Για πολλους και διαφορους λογους ειμαι απογοητευμενος απο αυτην την εταιρια και πρεπει να μου κανει καλυτερη η εστω αναλογη προσφορα με την τωρινη για να μεινω...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω το τηλεφωνο στη cyta συνδέεται στο ρούτερ? ποια άλλη εταιρία δίνει voip αντί για κλασσική τηλεφωνική υπηρεσία?

 

Όσο και να ακούγεται κουφό, αυτό πρέπει να κάνεις, και όταν το είδα σε μία φίλη μου που έκανε σύνδεση στην εν λόγω εταιρία ξενέρωσα τελείως. Μακρυά-μακρυά!!!

Edited by achillefs76
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να ακούγεται κουφό, αυτό πρέπει να κάνεις, κακ όταν το είδα σε μία φίλη μου που έκανε σύνδεση στην εν λόγω εταιρία ξενέρωσα τελείως. Μακρυά-μακρυά!!!

Μη λέμε ό,τι θέλουμε αν δεν ξέρουμε. Με την κατάλληλη συνδεσμολογία, μπορείς να συνδέσεις κανονικά τις συσκευές σε οποιαδήποτε πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Η 1η που έφερε VoIP ήταν η Vivodi. Και η NetOne VoIP είχε.

Και επειδή θα μου πεις, "καλά, αν θέλω να έχω τηλέφωνο στην κουζίνα, θα πρέπει να πηγαίνω στο υπνοδωμάτιο για να μιλάω στο τηλέφωνο;", υπάρχουν πολλές λύσεις.

 

Στην οικία μου έχουμε 5 διαφορετικά τηλέφωνα σε ισάριθμα δωμάτια. Δεν θέλω να βρω λύσεις για κάτι που ήδη λειτουργεί καλά εδώ και 20 χρόνια. Δεν ήρθε μία εταιρία για να αλλάξει τον τρόπο που σκεφτόμαστε και να δυσκολέψουμε την ζωή μας. Απλά, ας αλλάξει η ΣΥΤΑ, όχι εγώ!!!

 

Μη λέμε ό,τι θέλουμε αν δεν ξέρουμε. Με την κατάλληλη συνδεσμολογία, μπορείς να συνδέσεις κανονικά τις συσκευές σε οποιαδήποτε πρίζα.

 

Ακριβώς, μη λέμε ότι θέλουμε. Δεν θα ξανα-ανακαλύψω τον τροχό για χάρη της οποιασδήποτε εταιρίας. Προσωπικά, παραμένω μακρυά από την ΣΥΤΑ. Όποιος δεν με ακούσει... περαστικά του και πρόβλημά του. Εγώ μια φορά, το χρέος μου το έκανα και προ-ειδοποίησα.

Edited by achillefs76
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς, το VoIP είναι το μέλλον στην τηλεφωνία. Μην γινόμαστε οπισθοδρομικοί...

Και δνε σε υποχρέωσε κανένας να βάλεις Cyta, Vivodi, NetOne ή οποιοδήποτε άλλον πάροχο δουλέυει με VoIP.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς, το VoIP είναι το μέλλον στην τηλεφωνία. Μην γινόμαστε οπισθοδρομικοί...

Και δνε σε υποχρέωσε κανένας να βάλεις Cyta, Vivodi, NetOne ή οποιοδήποτε άλλον πάροχο δουλέυει με VoIP.

 

Το μέλλον είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις, αλλά και ούτε εγώ το γνωρίζω. Πολλές φορές στο παρελθόν μας έχουν προϊδεάσει για το μέλλον, και πολλές φορές έκαναν λάθος. Το μέλλον δεν είναι να εξαρτώμαστε από την ΔΕΗ ακόμα και για το τηλέφωνο. Εκτός και αν το θέλουμε. Το Βοιπ είναι οικονομικότερο για τις εταιρίες, αφού τους δίνει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μη λέμε ότι θέλουμε. Δεν θα ξανα-ανακαλύψω τον τροχό για χάρη της οποιασδήποτε εταιρίας. Προσωπικά, παραμένω μακρυά από την ΣΥΤΑ. Όποιος δεν με ακούσει... περαστικά του και πρόβλημά του. Εγώ μια φορά, το χρέος μου το έκανα και προ-ειδοποίησα.

Εχω VoIP από το 2006. Χωρίς τηλέφωνο ζήτημα να έχω μείνει 30' σε 6 χρόνια. Μεγάλο διάστημα ε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω VoIP από το 2006. Χωρίς τηλέφωνο ζήτημα να έχω μείνει 30' σε 6 χρόνια. Μεγάλο διάστημα ε;

 

Δεν με απασχολεί το διάστημα που έχεις πιθανώς μείνει εσύ από τηλέφωνο. Με ενδιαφέρει να μην μείνω εγώ, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος που θα μπορούσε εν δυνάμει να τον ενδιαφέρει. ;)

Πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...