Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα στα χέρια μου για κάμποσες ημέρες ένα nexus 7, περίεργη έκδοση με 8γιγα μέσα του.

Είχε gps που θέλεις, μπλε δόντι, καλή οθόνη, πολύ καλή μπαταρία μιλάμε για πολύ ζόρισμα και δεν τελείωνε...

Σε antuntu test που του έκανα έδειχνε 4,5 στα 5 και συμπεριφορά stability στο ζόρι "τραπέζι" η ταμπλέτα.

Στα μείον του δεν ήταν επεκτάσιμο, δεν έπαιρνε κάρτα, δεν είχε έξοδο hdmi και ένα ηχείο.

Μια άλλη λύση που θα σου πρότεινα μιας και το έχω δεί & δουλέψει είναι μια ταμπλέτα του πλαισίου, λέγεται spice, έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης, έξοδο hdmi, πολύ καλή οθόνη & αυτό, με μπλε δόντι, οχι gps όμως και αγοράστηκε από το πλαίσιο στα 170€.

Βλέποντας και τα δυο, το nexus είχε αγοραστεί μεταχείρω 100€ αλλά κατ'εμέ υστερούσε, θα αγόραζα το spice.

 

ρε συ και εγω πλαισιου θα επαιρνα αλλα ελεος δεν εχουν το play store εγκατεστημενο.και προσωπικα δεν με τρελαινουν οι αλλες εναλλακτικες για μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνιέται εύκολα το play με το slide me που έχουν, με το apdoid κ.α. :D

Κι εμένα κάπως μου έκατσε, αλλά ξεπιερνιέται στο λεπτό.

Ξέχασα να γράψω οτι το spice είναι 8ιντσο...

Link to comment
Share on other sites

@Asta_La_Vista Tnx για την ιδέα . Απλά κάτι που ξέχασα να γράψω θέλει οθόνη . 9,7 - 10.1

 

άρα αν μιλάμε για spice καταλαβαίνω ότι μιλάμε αντίστοιχα για αυτό : Turbo X Tablet Hive III 10.1

 

Είδα αυτά τα 2 που από ότι καταλαβαίνω μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα , τι λέτε ?

Yarvik-TAB10-201-Xenta-10-16GB

Ainol-Novo-10-Hero-II-16GB

 

Τι άλλη εναλλακτική έχουμε ? με 2 GB RAM δεν υπάρχει κάτι ?

 

Ερώτηση , αν δεν έχει BT το tablet , μπορώ να συνδεθεί ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι ( σωστά ? ) ... ή μήπως υπάρχει

κάποια άλλη λύση . Απλά σκέφτομαι ότι αν συνδεθεί στην TV με το Wifi (απλό ή direct αν έχει η τηλεόραση ) θα μπορείς να το

χειριστείς από μακρυά . Αλλά αν το συνδέσεις με το καλώδιο Mini HDMI πώς θα το χειρίζεσαι ?

Επίσης αν δεν έχει ΒΤ υπάρχουν ακουστικά wifi για χρήση Skype ?

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

ρε συ και εγω πλαισιου θα επαιρνα αλλα ελεος δεν εχουν το play store εγκατεστημενο.και προσωπικα δεν με τρελαινουν οι αλλες εναλλακτικες για μαρκετ.

Ξεχνιέται εύκολα το play με το slide me που έχουν, με το apdoid κ.α. :D

Κι εμένα κάπως μου έκατσε, αλλά ξεπιερνιέται στο λεπτό.

Ξέχασα να γράψω οτι το spice είναι 8ιντσο...

root και πέρασμα play store . τόσο απλά

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με κουπόνι σαββατοκύριακου από merimobiles. κανονικά έχει γύρω στα 140€ (meri και minideal πχ)

 

Αυτο.. Και μπορείς κ πιο φτηνά με αντίστοιχα κουπόνια. Δες το αντίστοιχο thread.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρακολουθω τι λετε και οσο διαβαζω τοσο μπερδευωμαι ας με βοηθηση καποιος θελω ενα 10αρη (διοτι δεν βλεπω) 2πηρυνο εκτος και εαν εχουμε κατι σε 4απηρηνο με μικρη διαφορα ,1g μνημη μπλουτουθ η gps hdmi usb ,δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. και απο ποιο μαγαζι να το παρω (θα μου το φερη ο κουμπορος μου απο αμερικη απλα εγω θα βρω ποιο και απο ποιο μαγαζι )
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρακολουθω τι λετε και οσο διαβαζω τοσο μπερδευωμαι ας με βοηθηση καποιος θελω ενα 10αρη (διοτι δεν βλεπω) 2πηρυνο εκτος και εαν εχουμε κατι σε 4απηρηνο με μικρη διαφορα ,1g μνημη μπλουτουθ η gps hdmi usb ,δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. και απο ποιο μαγαζι να το παρω (θα μου το φερη ο κουμπορος μου απο αμερικη απλα εγω θα βρω ποιο και απο ποιο μαγαζι )

ainol novo 10 hero 1 απο κινα, αλλά χωρίς GPS. με GPS καλό ταμπλετ δεν υπάρχει, παιρνεις ένα gps bluetooth δέκτη κι έχεις πολύ καλήτερη απόδοση

Link to comment
Share on other sites

root και πέρασμα play store . τόσο απλά

Σωστός !

Αλλά αν δεν είναι δικό σου δεν το ρισκάρεις να το κάνεις... απλά το αναφέρεις οτι γίνεται ;)

Εχω μείνει μια εβδομάδα χωρίς τηλ. γιατί δεν είχα καταλάβει καλά ΠΩΣ γινόταν αυτό που ήθελα να κάνω. Τούβλο...

 

@zakailiou: με τη σειρά, αν δεν έχεις ΒΤ δεν "βλέπεσαι" με τίποτα, τέλος. Αλλά, έστω οτι δεν βλέπεσαι, ρωτάω, αν συνδέσεις usb hub τι γίνεται; γίνεται άραγε δουλειά; βέβαια & να γίνεται θα είναι λίγο περίπλοκο με όλα αυτά τα τσουμπλέκια που θες κοντά σου, οπότε... :heat: επίσης jack για ακουστικά έχουν όλα.

 

@ kostascbr, gerstavros2, zakailiou και όλους μας:

τι έχω καταλάβει... αν υπάρχει ευχέρεια οικονομική η αγορά ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται από μαγαζί επώνυμο και προσβάσιμο από εμάς σε τυχόν διένεξη. Αυτό το κατάλαβα και είμαι "κάπως" επειδή έχω παραγγείλει από κίνα 2 ταμπλέτες που με τα παρελκόμενα φτάνουν στο ποσό των 387€. Αφού έκανα την παραγγελία έπεσα σε ένα άρθρο ενός συνανθρώπου μας, διαβάστε κάνοντας κλίκ εδώ.

Απλά εύχομαι να μας πάνε καλά τα πράγματα και σε εμένα & στο φίλο που είναι γι' αυτόν η 2η ταμπλέτα. Αντί να πάω τουλάχιστον ebay για κινέζικο πράμα, τράβηξα κίνα μεριά.

Σε καλό να "μας" βγεί.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρακολουθω τι λετε και οσο διαβαζω τοσο μπερδευωμαι ας με βοηθηση καποιος θελω ενα 10αρη (διοτι δεν βλεπω) 2πηρυνο εκτος και εαν εχουμε κατι σε 4απηρηνο με μικρη διαφορα ,1g μνημη μπλουτουθ η gps hdmi usb ,δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. και απο ποιο μαγαζι να το παρω (θα μου το φερη ο κουμπορος μου απο αμερικη απλα εγω θα βρω ποιο και απο ποιο μαγαζι )

 

Καλημέρα! Αμα μπορούσες να πει σε ποιο μερος της αμερικης θα βρισκεται καθως και τα χρηματα που διαθετεις θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα ρε παιδια να χτυπησω αυτο το ταμπλετακι απο eshop...

Το παιρνω στα 165€....Τι λεει στα χρηματα αυτα???

Αξιζει καθολου??

Αν καποιος φιλος εχει αποψη....ας με διαφωτησει και εμενα.....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

ainol novo 10 hero 1 απο κινα, αλλά χωρίς GPS. με GPS καλό ταμπλετ δεν υπάρχει, παιρνεις ένα gps bluetooth δέκτη κι έχεις πολύ καλήτερη απόδοση
εαν το συγκεκριμένο εχει μπλουτουθ εχω δεκτη, και ενα καταστημα απο κινα αξιόπιστο για α το παρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αμα μπορούσες να πει σε ποιο μερος της αμερικης θα βρισκεται καθως και τα χρηματα που διαθετεις θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.
ο κουμπαρος μου αθ ελθη απο το ντενβερ και διαθετω μεχρι 150 ευρω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να πάρω tablet στα 7-9''. Θα το έχω σχεδόν συνέχεια μαζί μου λόγω δουλειάς. Θα είναι στη τσάντα αλλά τα 10αρια νομίζω θα είναι αρκετά μεγάλα.

 

Δε θέλω να ξεπεράσω τα 150€. Διάβασα πάρα πολλά θέματα και κάθε φορά που βρίσκω κάποιο να μου αρέσει, θα βρίσκω κάτι αρνητικό στο τέλος.

 

Σκοπός του tablet:

Web browsing, pdf reader, gaming, ταινιούλες.

 

Προτείνετε κάποιο καλό;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

ο κουμπαρος μου αθ ελθη απο το ντενβερ και διαθετω μεχρι 150 ευρω ευχαριστω

 

http://www.amazon.com/dp/B008GFRE5A/ref=asc_df_B008GFRE5A2493884?smid=ATVPDKIKX0DER&tag=pg-1599-01-20&linkCode=asn&creative=395097&creativeASIN=B008GFRE5A αυτο ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα βγαινει στα 190 ευρω.

Στα 150 ευρω λιγο δυσκολα να βρεις 10αρι tablet επωνυμο. Καλυτερα να παρεις καποιο κινεζικο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.com/dp/B008GFRE5A/ref=asc_df_B008GFRE5A2493884?smid=ATVPDKIKX0DER&tag=pg-1599-01-20&linkCode=asn&creative=395097&creativeASIN=B008GFRE5A αυτο ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα βγαινει στα 190 ευρω.

Στα 150 ευρω λιγο δυσκολα να βρεις 10αρι tablet επωνυμο. Καλυτερα να παρεις καποιο κινεζικο.

μαλλον σε κινεζικο το βλεπω και εγω εχεις κατι υποψη σου ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

Ψάχνω να βρω tablet και μεταχειρισμένο έως 70 ευρώ... Το intenso και το icoo που έχουν βγει τι λένε?

Η μπαταρία τους 2500 mah δεν είναι μικρής διάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

θελω για τον αδελφο μου ενα ταμπλετ μεχρι 120ε απο Ελλάδα, καθως το βιαζεται και επειδη την πατησα με ipadAlternative (ποστ #490)

 

απλα πραγματα θελει να κανει.. Ιντερνετ, καμια ταινια και παιχνιδια.. 7 ιντσων...

 

τι εχετε να προτεινετε;;;

 

 

καλη φαση ειναι και αυτη νομιζω, αν μπορεσει να ανεβει σε αυτα τα λεφτα..

@Vodafone >>> Samsung GALAXY Tab 2 μόνο 159ευρώ

αξιζει λετε;

και περα απο το facebook δεν μπορω να βρω στο site τους την προσφορα... γιατι αραγε;

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Τοσο εχει και κωτσοβολο και αλλου δες στο skroutz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

εχει και ο Κοτσος την ιδια τιμη... το θεμα ειναι αν αξιζει

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι ακριβως αγορα θελω την βοηθεια σας:

Ειχα το pipo m2 wifi το οποιο χαλασε και το εστειλα κινα(pandawill) και μου δινουν τις εξης επιλογες:

αντικατασταση με νεο m2 με επιπλεον 45$(δυσκολο δεν υπαρχει μια)

ή αλλαγη με ενα επισκευασμενο απο τα παρακατω:

Ampe A10 Dual Core 3G GPS

PIPO M1 Tablet PC RK3066

Impression GS30

το τελευταιο το αποκλειω και απο τα αλλα 2 παω προς το pipo m1. Τι λετε;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να πάρω ένα ταμπλετ για την μητέρα μου. 10in γιατί τα άλλα της φαίνονται μικρά. Απλά επειδή δεν έχω εμπειρία από ταμπλετ θα ήθελα την βοήθειά σας. Γύρω στα €300 θα δώσω και αυτό γιατί θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα, όχι κρασαρισματα, όχι κολλήματα και τέτοια... για να μην της σπάσουν τα νεύρα της γυναίκας... και τα δικά μου κατ'επέκταση. Έχετε να προτείνετε κάτι;;;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ipad....απλά θέλω να μου πει κάποιος γιατί θα άξιζε να το αγοράσω....φοβάμαι μήπως το βαρεθώ και κλαίω τα λεφτά μου μετά....γενικά είμαι πολύ των gadgets, αλλά τι παραπάνω θα μου πρόσφερε ένα tablet από το λαπτοπ ή το κινητό μου; επίσης ipad ή ipad mini?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και απο μενα!!Μια προσφατη διαφημιση της Vodafone με το Samsung tablet στα 159 ευρω με εκανε να το ψαξω λιγο παραπανω το θεμα,αλλα χωρις την βοηθεια σας δεν θα τα καταφερω(μιας και δεν εχω ιδεα).Θα ηθελα λοιπον να αγορασω ενα Tablet εκει γυρω στα 150 ευρω,οτι καλυτερο μπορω!Εμαθα πως αυτο που διαφημιζει η Vodafone δεν παιρνει sim και ειναι μονο μεσω WIFI κατι που δεν με καλυπτει και με περιοριζει αρκετα οσον αφορα τους χωρους χρησης του!Αρα χρειαζομαι να παιρνει sim ωστε να βαζω πακετα ιντερνετ...επειτα να εχει ολα τα χαρακτηριστικα που απαιτουνται για να ειναι αξιοπρεπες!!Δηλαδη μεγαλη μπαταρια,οχι κολληματα και οτι αλλο πρεπει..μην με παρεξηγειτε δεν εχω ιδεα και μπορει να φαινονται αστεια αυτα που γραφω!!Τελος παντων να μην τα πολυλογω,θα ηθελα μια καλη προταση αν υπαρχει μεχρι αυτα τα χρηματα(150-170 ευρω) να δεχεται sim(3G και 4G μετα)....σας ευχαριστω εκ των προτερων!!! :) Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Λογικα θα κουρασω λιγο αλλα εχω καταμπερδευτει. Να τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα. Θελω να κανω στην κοπελα μου δωρο ενα tablet. Εχει γενεθλια αρχες ιουνιου. Ψαχνω κατι που να μην ξεπερναει τα 250 ευρω. Αυτα που θέλω να χει ειναι

α) καλη αναλυση οθονης ips απο 8-9,7 in

β) να ναι διπυρηνο και πανω

γ) εννοειται minimum 1gb ram

δ) hdmi

ε) 3g built in ή και external

στ) usb

ζ) wi-fi

η) καλη μπαταρια

θ) flash

ι) android 4,1και πανω (λες και υπαρχουν πολλα!! τεσπα)

ια) να δεχεται sd card

 

Δεν λεω οχι σε κινεζικα προιοντα (κατανοω βεβαια οτι αν δεν ειναι κινεζικο αυτα που ζηταω δεν τα χει κανενα tablet και αν τα ειχε θα κανε κανα 800 ευρω), απλα επειδη η κοπελα μου μενει στη γερμανια αυτη τη στιγμη και τελη μαιου θα παω κι εγω εκει, δεν ξερω αν θα εχει προλαβει να ρθει το tablet. Απο την αλλη ισως τους πω να το στειλουν γερμανια κατευθειαν. Δεν εχω παραγγειλει κατι απο εξω αλλη φορα και με φοβιζει να πω την αληθεια πιο πολυ για τα τελωνεια. Καθισα και διαβαζα ολο το βραδυ ολες τις σελιδες του thread αλλα σε καθε σελιδα, τσουπ και ενα καινουργιο tablet (χεχεχε) ειναι τοσα πολλα τα ατιμα πφφφ. Αν εχετε κατι να μου προτεινεται και αμα ξερουμε καποιο μαγαζι που να μου το στειλει και να το χω γρηγορα στα χερια μου, η να το χω στη γερμανια μεχρι τις 31 του μηνος αλλιως κατι απο ελλαδα. Συγγνωμη αν κουρασα (που σιγουρα κουρασα αλλα τι να κανω κι εγω!).

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...