Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Στο πολύ ενδιαφέρον θέμα, ας θέσω κι εγώ τις απορίες μου... Για 8 ιντσών - πιθανότατα κινέζικο- tablet, το οποίο δε με ενδιαφέρει ως προς το να έχει 3G, αλλά τουλάχιστο bluetooth και wifi, τί θα προτείνατε; Περισσότερο με ενδιαφέρει να ανοίγει pdf και μάλιστα λίγο μεγάλα ( ίσως και 250 Mb) και να μπορεί να μπει google play για τις εφαρμογές, αν και δε το θέτω ως προαπαιτούμενο. Από τιμή τώρα, ας ξεκινήσουμε από τα ψιλά προς τα ψηλά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Στο πολύ ενδιαφέρον θέμα, ας θέσω κι εγώ τις απορίες μου... Για 8 ιντσών - πιθανότατα κινέζικο- tablet, το οποίο δε με ενδιαφέρει ως προς το να έχει 3G, αλλά τουλάχιστο bluetooth και wifi, τί θα προτείνατε; Περισσότερο με ενδιαφέρει να ανοίγει pdf και μάλιστα λίγο μεγάλα ( ίσως και 250 Mb) και να μπορεί να μπει google play για τις εφαρμογές, αν και δε το θέτω ως προαπαιτούμενο. Από τιμή τώρα, ας ξεκινήσουμε από τα ψιλά προς τα ψηλά...

Δες το Huyndai X800 με bluetooth, αν κυκλοφορεί ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απ'ότι βλέπω στο ebay δεν υπάρχει, μόνο στο pandawill το βλέπω. Υπάρχει καμιά άλλη εναλλακτική σε χαμηλότερη τιμή, ή δε το συζητάς;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απ'ότι βλέπω στο ebay δεν υπάρχει, μόνο στο pandawill το βλέπω. Υπάρχει καμιά άλλη εναλλακτική σε χαμηλότερη τιμή, ή δε το συζητάς;

Σιγά μην το χει το pandawill :lol: . http://www.minideal.net/hyundai-rock-x-8-ips-screen-android-4-0-8gb-dual-core-tablet-pc-cpu-rk3066-ram-1gb.html Εδώ, αλλά τσιμπημένη τιμή, μάλλον τελευταία τεμάχια..ψάξε για το 8άρι fnf που έχει bt

Link to comment
Share on other sites

To fnf ποιό είναι; Μόλις κοίταζα το Cube U23GT 8".Είναι και σε καλή τιμή απ' ότι βλέπω.

Δεν έχει bluetooth όμως

http://www.antelife.com/fnf-ifive-mx-rk3066-dual-core-8inch-ips-screen-rom-8gb-ram-1gb-dual-cameras-tablet-pc-white.html Αλλά διάβασα κάτι για προβλήματα με την μπαταρία. Ψάξτο πριν το πάρεις, γιατί δεν ειναι και δημοφιλές

Link to comment
Share on other sites

Φτού...:worry: Δεν το είδα σωστά...Για να μην το τραβάω άδικα το πράγμα, στα 120 max ευρώ υπάρχει τίποτα της προκοπής ή να το ξεχάσω το ζήτημα;
Link to comment
Share on other sites

Φτού...:worry: Δεν το είδα σωστά...Για να μην το τραβάω άδικα το πράγμα, στα 120 max ευρώ υπάρχει τίποτα της προκοπής ή να το ξεχάσω το ζήτημα;

Ψάξε το Ployer MOMO8 IPS

Link to comment
Share on other sites

Φτού...:worry: Δεν το είδα σωστά...Για να μην το τραβάω άδικα το πράγμα, στα 120 max ευρώ υπάρχει τίποτα της προκοπής ή να το ξεχάσω το ζήτημα;

 

Ainol Novo Hero I

Link to comment
Share on other sites

Ainol Novo Hero I

8άρι και max 120€ είπε. Το Hero 1 δεν καλύπτει τίποτα απ τα 2

Link to comment
Share on other sites

Crashed? Κανένα απ αυτά δεν κρασάρει, ο rk3066 ειναι ταχύτατος, καθώς κι ο A31 του Onda V972. Απ αυτά τα τρία θα προτιμούσα το Onda για 9.7". Και το pipo ειναι καλό για 7άρι. Teclast μακρυά, φθηνιάρικες κατασκευές και πολλά προβλήματα.

 

 

Δες το Onda V813 (ή και 811 κλπ. δεν πρόσεξα τι διαφορές έχουν)

 

Αν θες κινέζικο τάμπλετ από ελλάδα, θα πάρεις μόνο Vero απ την Oktabit, τα μόνα που χουν υποστήριξη

 

Τσέκαρα ότι τελικά η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το ainol novo venus . . . ποια η γνώμη σου ;; :)

ΥΓ δν είδα τ site της octabit απλά βρήκα μια τελοια (για μένα ) εναλλακτική λύση

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα ότι τελικά η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το ainol novo venus . . . ποια η γνώμη σου ;; :)

ΥΓ δν είδα τ site της octabit απλά βρήκα μια τελοια (για μένα ) εναλλακτική λύση

Ποιο Venus? Αν λες το διπύρηνο, οκ. Το τετραπύρηνο, με επεξεργαστή Actions, απέφυγέ το.

Link to comment
Share on other sites

8άρι και max 120€ είπε. Το Hero 1 δεν καλύπτει τίποτα απ τα 2

 

Κι εγω για 7αρι άρχισα αλλα με βλέπω στο ainol να καταλήγω. The bigger the better,εκτός κι αν έχει αυστηροταρο όριο 8 ιντσεσ οπότε πάσο. Στα 130 ευρω έρχεται το hero, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα για 10 ευρω για ένα τόσο καλο μηχάνημα. Anyways, ας το έχει υπόψιν του.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Venus? Αν λες το διπύρηνο, οκ. Το τετραπύρηνο, με επεξεργαστή Actions, απέφυγέ το.

 

!!!!!!!!!!!!!! Mε ξενέρωσες τωρα !!!! γτ ετσι ;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις κανένα μαγαζί εκτός της μαμάς του?

Η μαμά του το πουλάει μόνο εντός κίνας, όλοι οι άλλοι είναι απλοί έμποροι. να κοιτάξεις merimobiles, minideal, geekbuying κλπ που χουν αναφερθεί και στο αντίστοιχο θέμα με τις κινέζικες αγορές

!!!!!!!!!!!!!! Mε ξενέρωσες τωρα !!!! γτ ετσι ;;; :(

επειδή είναι αναξιόπιστος επεξεργαστής με μέτριες επιδόσεις, κακή κατανάλωση και το chip γραφικών (vivante gc1000+) δεν υποστηρίζεται από παιχνίδια κι είναι άχρηστο, και μπορείς να πάρεις καλύτερες συσκευές με τα ίδια λεφτά, ενώ ακόμη και το διπύρηνο αξίζει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια βοηθεια!εχω βρει και το novo hero 10 ii και το vero στα 199 εδω αθηνα!μπορειται να μου πειτε για τελευταια φορα ( το υποσχομαι ) που λετε να καταληξω!!!ρωταω γιατι δε εχω καθολου εμπειρια!
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι του forum θα ήθελα τη βοηθειά σας σε κάτι που εγώ δε ξέρω πως και τι...

 

Ποιό συγκεκριμένα εχω αγοράσει ενα κινέζικο tablet με android 4.1.2 και σε δύο οθόνες απο τις 5 οθόνες έχει κάτι σαν Widgets που παρουσιάζουν live περιεχόμενο. Αυτά τα ας πουμε Widgets δε μπορώ ούτε να τα διαγράψω ούτε να τα ρυθμίσω με κάποιο τρόπο. Για να πάρετε μιά ιδέα δείτε τις επισυναπτόμενες εικόνες.

 

https://www.dropbox.com/s/dos6mtf09jb22r2/2013-03-12_17_50_13sku20718-x%20%281%29.png

https://www.dropbox.com/s/0lv5zh5z6l1nak5/2013-03-12_17_49_57sku20718-x.png

 

Το tablet είναι το:

http://www.merimobiles.com/all-fine-fine7-air-8gb-dual-core-7-0inch-ips-android-4-1-hdmi-dual-camera_p/meri8066.htm

 

Αν μπορείτε πείτε μου σας παρακαλώ.

 

Γειά χαρά

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι του forum θα ήθελα τη βοηθειά σας σε κάτι που εγώ δε ξέρω πως και τι...

 

Ποιό συγκεκριμένα εχω αγοράσει ενα κινέζικο tablet με android 4.1.2 και σε δύο οθόνες απο τις 5 οθόνες έχει κάτι σαν Widgets που παρουσιάζουν live περιεχόμενο. Αυτά τα ας πουμε Widgets δε μπορώ ούτε να τα διαγράψω ούτε να τα ρυθμίσω με κάποιο τρόπο. Για να πάρετε μιά ιδέα δείτε τις επισυναπτόμενες εικόνες.

 

https://www.dropbox.com/s/dos6mtf09jb22r2/2013-03-12_17_50_13sku20718-x%20%281%29.png

https://www.dropbox.com/s/0lv5zh5z6l1nak5/2013-03-12_17_49_57sku20718-x.png

 

Το tablet είναι το:

http://www.merimobiles.com/all-fine-fine7-air-8gb-dual-core-7-0inch-ips-android-4-1-hdmi-dual-camera_p/meri8066.htm

 

Αν μπορείτε πείτε μου σας παρακαλώ.

 

Γειά χαρά

Απλά εγκατέστησε άλλον launcher απ το play store, πχ nova
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σταυρο για την απαντησή σου. Τόσο απλό λοιπον... παω να το βάλω!

Απλά εγκατέστησε άλλον launcher απ το play store, πχ nova
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο πολύ καλή η προτασή σου. Με έσωσες. Σε ευχαριστώ πολύ.

Απλά εγκατέστησε άλλον launcher απ το play store, πχ nova
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για 7αρι άρχισα αλλα με βλέπω στο ainol να καταλήγω. The bigger the better,εκτός κι αν έχει αυστηροταρο όριο 8 ιντσεσ οπότε πάσο. Στα 130 ευρω έρχεται το hero, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα για 10 ευρω για ένα τόσο καλο μηχάνημα. Anyways, ας το έχει υπόψιν του.

 

130 το hero? που το ειδες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

130 το hero? που το ειδες αυτο?

μαλλον με κουπόνι σαββατοκύριακου από merimobiles. κανονικά έχει γύρω στα 140€ (meri και minideal πχ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Budget από 180 έως 250 μέγιστο .

 

Θέλουμε :

Καλή φωτεινή και ευκρινή οθόνη 1280*600 ελάχιστο.

Καλή διάρκεια μπαταρίας .

Να τρέχει και να μην κολλάει .

Αγορά από Ελλάδα ώστε να το πάμε πίσω αν κάτι δεν πάει καλά .

Hdmi για καμιά ταινιούλα ;-)

Usb να συνδέουμε το σκληρό για τις ταινιούλες :-)

Wifi και BT ( δεν ξέρω αν μπορεί , αλλά θα ήθελα να μπορεί να παίξει ταινία από το WiFi )

Αν έχει GPS καλοδεχούμενο ...

CardReader

multituch :-)

Έκδοση λειτουργικού 4 και πάνω και να μπορεί να αναβαθμιστεί

και τέλος μακάρι να μπορέσουμε να βρούμε κάτι με 2Gb μνήμη.

 

Η αγορά θα γίνει άμεσα , Τρίτη το αργότερο .

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα στα χέρια μου για κάμποσες ημέρες ένα nexus 7, περίεργη έκδοση με 8γιγα μέσα του.

Είχε gps που θέλεις, μπλε δόντι, καλή οθόνη, πολύ καλή μπαταρία μιλάμε για πολύ ζόρισμα και δεν τελείωνε...

Σε antuntu test που του έκανα έδειχνε 4,5 στα 5 και συμπεριφορά stability στο ζόρι "τραπέζι" η ταμπλέτα.

Στα μείον του δεν ήταν επεκτάσιμο, δεν έπαιρνε κάρτα, δεν είχε έξοδο hdmi και ένα ηχείο.

Μια άλλη λύση που θα σου πρότεινα μιας και το έχω δεί & δουλέψει είναι μια ταμπλέτα του πλαισίου, λέγεται spice, έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης, έξοδο hdmi, πολύ καλή οθόνη & αυτό, με μπλε δόντι, οχι gps όμως και αγοράστηκε από το πλαίσιο στα 170€.

Βλέποντας και τα δυο, το nexus είχε αγοραστεί μεταχείρω 100€ αλλά κατ'εμέ υστερούσε, θα αγόραζα το spice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...