Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα μου φαινεται πολύ σοβαρή προσφορά.

κερδίζεις κ τις εφημεριδες για ενα χρονο,με μια μικρή εκπτωση (αν αθροισεις Και το κόστος των εφημερίδων()!

 

Aν δε θέλει υποχρεωτικά και το πακέτο ίντερνετ της Wind, συμφωνώ απόλυτα...

Απλά ακόμα και από το eshop του ΔΟΛ δεν είναι ξεκάθαρο αυτό...

Anyway έστειλα ένα mail για να μου απαντήσουν ακριβώς.

Θα ενημερώσω και εδώ για ότι ισχύει τελικά. :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

minideal, merimobiles φιλαρακι μου gestavros ειναι σίγουρα αξιόπιστες αυτές οι δυο σελίδες για αγορά ainol??το λέω για να μην τραβιέμαι..:(
Link to comment
Share on other sites

minideal, merimobiles φιλαρακι μου gestavros ειναι σίγουρα αξιόπιστες αυτές οι δυο σελίδες για αγορά ainol??το λέω για να μην τραβιέμαι..:(

Σαφώς. Προτίμησε το minideals, στέλνει σε 1-3 ημέρες, ενώ το merimobiles καθυστερεί πολύ

Ποιο tablet προτείνετε που να κάνει και GPS? Επτάρι ή δεκάρι κατά προτίμηση δεκάρι.
Ψάξε για mtk8377 freelander
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.

 

Καταρχήν ζητώ συγγνώμη απο τώρα για το μεγάλο κείμενο. Διάβασα τις τελευταίες 15 σελίδες του thread αλλά ήταν κυρίως για tablet 7" ή για κινέζικα tablet που δεν με απασχολούν. Ξεκινάω λοιπόν.

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 tablets. Το ένα είναι το Google Nexus 10 και το άλλο είναι το Samsung Galaxy Note 10.1. Κάθομαι σχεδόν 2 ώρες τώρα και τα κοιτάω και τα 2 και προσπαθώ να αποφασίσω.

 

Google Nexus 10: Aπίστευτη οθόνη, όλα τα τελευταία updates άμεσα, vanilla Android, όμως είναι χωρίς MicroSD και το θέλω κυρίως για Internet, ταινίες κτλ.

 

Samsung Galaxy Note GT: Αρκετά γρήγορα τα updates, (κακό TW που έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ ούτε στο S3), S-Pen που αν κρίνω απο τα παιδιά με το Note λένε πως είναι εκπληκτικά βολικό, καλύτερο hardware, MicroSD, αλλά χειρότερη ανάλυση οθόνης που είναι μείον για την κύρια χρήση που το θέλω.

 

Θα ήθελα μερικές απόψεις για το ποιό θα προτείνατε.

 

Στο δεύτερο μέρος δεν είναι ακριβώς για αγορά tablet αλλά έχει άμεση σχέση και το γράφω εδω για να μην ανοίγω αλλο θέμα. Έχω 2 εξωτερικούς δίσκους (2TB ο καθένας USB 3). Υπάρχει κάποιος τρόπος (πχ κάποια συσκευή USB Hub to Wi-FI) όπου μπορώ να δώ ασύρματα τα δεδομένα των δίσκων απο το tablet; Θα είμαι στο εξωτερικό για περίπου 3 μήνες και θα ήταν καλό να μπορώ να πάρω τους 2 external δίσκους μου, ώστε όποτε έχω free time, να ακούω μουσική ή να χαζεύω καμια ταινία.

 

Ευχαριστώ για κάθε γνώμη/πρόταση

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. αγορασα ξανα το ainol spark και αυτη τη φορα ειναι φοβερο.. απλα θελω να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τα tablet.. πως κανω root;; μπορει να με βοηθησει καποιος;;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. αγορασα ξανα το ainol spark και αυτη τη φορα ειναι φοβερο.. απλα θελω να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τα tablet.. πως κανω root;; μπορει να με βοηθησει καποιος;;

Πρέπει να ναι ήδη root αυτό. Εγκατέστησε το SuperSU να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

ενδιαφερομαι για αγορα κινεζικου tablet 10'',εχω ξεχωρισει το Hyundai x900 kai to hyundai t10,επισης το Hyundai X900 το βρηκα σε 2 εκδοσεις,διπυρηνο και τετραπυρηνο,καποιος που να εχει αυτα τα μοντελα ή να γνωριζει κατι παραπανω για αυτα,τι θα μου προτεινε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

ενδιαφερομαι για αγορα κινεζικου tablet 10'',εχω ξεχωρισει το Hyundai x900 kai to hyundai t10,επισης το Hyundai X900 το βρηκα σε 2 εκδοσεις,διπυρηνο και τετραπυρηνο,καποιος που να εχει αυτα τα μοντελα ή να γνωριζει κατι παραπανω για αυτα,τι θα μου προτεινε?

ευχαριστω

το X900 δεν ειναι 10άρι, και έχει ανάλυση retina (=lags) οπότε άστο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω να βρώ κάποιο κινέζικο tablet με δέκτη gps και δεν βρίσκω(τουλάχιστον από αυτά που συζητιούνται εδώ) υπάρχει κάποιος να προτείνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω να βρώ κάποιο κινέζικο tablet με δέκτη gps και δεν βρίσκω(τουλάχιστον από αυτά που συζητιούνται εδώ) υπάρχει κάποιος να προτείνει κάτι?
Μην πάρεις τάμπλετ με GPS καλύτερα. Πάρε ένα που έχει bluetooth, και χρησιμοποιήσε έναν εξωτερικό bluetooth δέκτη GPS με 20-25€. Και φθηνότερα θα σου βγει και πολύ καλύτερο τάμπλετ θα πάρεις, ενω ο δεκτης GPS θα ναι η μέρα με τη νύχτα με τον ενσωματομένο ενός τάμπλετ Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις τάμπλετ με GPS καλύτερα. Πάρε ένα που έχει bluetooth, και χρησιμοποιήσε έναν εξωτερικό bluetooth δέκτη GPS με 20-25€. Και φθηνότερα θα σου βγει και πολύ καλύτερο τάμπλετ θα πάρεις, ενω ο δεκτης GPS θα ναι η μέρα με τη νύχτα με τον ενσωματομένο ενός τάμπλετ

 

δεν το θέλω για μένα αλλά για έναν φίλο.. θα του προτείνω πάντως αυτό που λες.. ευχαριστώ πολύ (τώρα πρέπει να βρω και εξωτερικό δέκτη gps :mad::lol:)

Link to comment
Share on other sites

δεν το θέλω για μένα αλλά για έναν φίλο.. θα του προτείνω πάντως αυτό που λες.. ευχαριστώ πολύ (τώρα πρέπει να βρω και εξωτερικό δέκτη gps :mad::lol:)

βάλε sirf star 2 ή 3 στο ebay και πάρε ότι έχει καλύτερες αξιολογήσεις, ρώτα και τον pankan εδώ που χει πάρει ένα καλό με 20€ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προσφορά των εφημερίδων ΝΕΑ-ΒΗΜΑ . Την έχει πάρει κανείς? Επιβεβαιώνει τα γραφόμενα για την έλλειψη εφαρμογής σε ipad και τραγικό zoom in/out σε android. (Διαβάστε το τρίτο σχόλιο....)

 

http://www.eanagnostis.gr/2013/04/helios-kiosk-tablet-pc-3g-internet.html#comment-form

Link to comment
Share on other sites

βάλε sirf star 2 ή 3 στο ebay και πάρε ότι έχει καλύτερες αξιολογήσεις, ρώτα και τον pankan εδώ που χει πάρει ένα καλό με 20€ νομίζω

 

αα σε ευχαριστώ πολύ μόλις μου γλίτωσες πολύ διάβασμα!! μπορεί να σε ενοχλήσω και με pm!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα άρχισα και εγώ να ψάχνομαι για tablet αλλά το θέλω κυρίως για διάβασμα εγγράφων σε μορφή pdf. Και ίσως καμιά εφαρμογούλα και λίγο internet που και που.

 

Κατέληξα σε αυτά:

 

Vero A7710 7" (8GB)

 

Intenso Tab 814 8" (8GB)

 

... Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν οι 7 και 8 ίντσες αρκούν για διάβασμα... Το λέω επειδή από κοντά έχω δει το Samsung Galaxy Note με τις 10 ίντσες που μου άρεσε πάρα πολύ αλλά νομίζω η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη για τον σκοπό που το προορίζω. Τι έχετε να προτείνετε εσείς που τα ξέρετε καλύτερα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

βάλε sirf star 2 ή 3 στο ebay και πάρε ότι έχει καλύτερες αξιολογήσεις, ρώτα και τον pankan εδώ που χει πάρει ένα καλό με 20€ νομίζω

 

Και το Holux Gpslim236 δουλεύει μια χαρά με το δικό μου κινέζικο ταμπλετ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

θα με ενδιέφερε να κάνω root ένα κινέζικο tablet που αγόρασα πρόσφατα ( http://www.merimobiles.com/all-fine-fine7-air-8gb-dual-core-7-0inch-ips-android-4-1-hdmi-dual-camera_p/meri8066.htm ) αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα καθόλου.

 

Θα μπορούσα να έχω τη βοήθειά σας?

 

Ευχαριστώ από πριν.

Με εκτίμηση,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

θα με ενδιέφερε να κάνω root ένα κινέζικο tablet που αγόρασα πρόσφατα ( http://www.merimobiles.com/all-fine-fine7-air-8gb-dual-core-7-0inch-ips-android-4-1-hdmi-dual-camera_p/meri8066.htm ) αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα καθόλου.

 

Θα μπορούσα να έχω τη βοήθειά σας?

 

Ευχαριστώ από πριν.

Με εκτίμηση,

Μιχάλης

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Ενεργοποιείς στις ρυθμίσεις του τάμπλετ τον εντοπισμό σφαλμάτων USB, συνδέεις το τάμπλετ και περιμένεις να εγκαταστήσουν τα windows τους adb drivers αυτόματα (windows 7 φυσικά), τρέχεις το προγραμματάκι, πατάς 1, enter, αποκατάσταση μετά στο τάμπλετ μολις βγει το μήνυμα, και έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ζαλιστει με ολα αυτα που διαβαζω και επειδη δεν γνωριζω και πολλα θα ηθελα την βοηθεια σας.θελω μια ταμπλετα για ιντερνετ,παιχνιδια,μουσικη και καμια ταινια.δε θελω να κολλαει.και να ειναι σχετικα γρηγορο στην αφη του.μεχρι 120-140 ευρω σκεφτομαι.εχω μια απορια αν το παρω απο κινα τ μενου ερχεται στα αγγλικα?ελληνικο μενου υπαρχει?μπορω να μπαινω κανονικα google play και να κατεβαζω εφαρμογες?ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ζαλιστει με ολα αυτα που διαβαζω και επειδη δεν γνωριζω και πολλα θα ηθελα την βοηθεια σας.θελω μια ταμπλετα για ιντερνετ,παιχνιδια,μουσικη και καμια ταινια.δε θελω να κολλαει.και να ειναι σχετικα γρηγορο στην αφη του.μεχρι 120-140 ευρω σκεφτομαι.εχω μια απορια αν το παρω απο κινα τ μενου ερχεται στα αγγλικα?ελληνικο μενου υπαρχει?μπορω να μπαινω κανονικα google play και να κατεβαζω εφαρμογες?ευχαριστω πολυ

Πόσες ίντσες οθόνη θέλεις καταρχάς; Έχουν κανονικά ελληνικά και play store

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ίντσες οθόνη θέλεις καταρχάς; Έχουν κανονικά ελληνικά και play store

 

9-10 ιντσες θελω.επειδη διαβασα διαφορα εδω μεσα για ξηλωμα απο διαφορες κινεζικες εφαρμογες και διαφορα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

9-10 ιντσες θελω.επειδη διαβασα διαφορα εδω μεσα για ξηλωμα απο διαφορες κινεζικες εφαρμογες και διαφορα τετοια.

http://www.minideal.net/ainol-novo10-hero-dual-core-10-1-inch-16gb-rom-1280-800-high-resolutiondual-camera-hdmi-bluetooth-gps-tablet-pc.html

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Ενεργοποιείς στις ρυθμίσεις του τάμπλετ τον εντοπισμό σφαλμάτων USB, συνδέεις το τάμπλετ και περιμένεις να εγκαταστήσουν τα windows τους adb drivers αυτόματα (windows 7 φυσικά), τρέχεις το προγραμματάκι, πατάς 1, enter, αποκατάσταση μετά στο τάμπλετ μολις βγει το μήνυμα, και έτοιμος

 

Λες να κάνει και για το pipo s1?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λες να κάνει και για το pipo s1?

Για όλα τα (χωρίς κλειδωμένο boot) android 4+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...