Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει παιχνίδι που ένα τσιπ RK3066 να μην το παίζει άνετα.

 

Whatever εφόσον κάποιος μπορεί να διαθέσει τα επιπλέον λεφτά θεωρώ ότι είναι προτιμότερο και για αυτό παρόλο που δεν είμαι κάνας άσχετος και θα μπορούσα να ψαχτω με κινέζικα και να πάρω απέξω, πιστεύω ότι το συγκεκριμένο επώνυμο σε αυτή την τιμή αξίζει. 222 από ελληνική αλυσίδα, που το παίρνεις on the spot κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από προβλήματα, service κτλ . Προσωπικά θα το πάρω και με τιμολόγιο οπότε στην τελική πάει 170.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μείνει λιγάκι πίσω...

Μεταξύ Ainol Novo 9 Firewire Quad Core, Ainol Hero II και Ainol Hero I .... τι θα διαλέγατε???

Ψάχνει φίλος 9.7'' - 10'' τάμπλετ.... με τιμή γύρω στα 200€..... Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο...

Κοιτάζω Ainol καθώς έχω το Ainol Fire και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος....

Ευχαριστώ...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις συνειδητοποίησα ότι τα Ainol Hero 10 δεν έχουν BlueTooth.

Αυτό είναι deal breaker για μένα, πάμε για άλλο 10άρι.

 

Για προτείνετε κάποιο άλλο;

Το Cube U30GT2 το έχει πάρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου το "άρπαξε" συγγενής το venus, οπότε ψάχνω πάλι για tablet...

Θέλω καλή ανάλυση κ 7 ίντσες, το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι κ όλο πέφτω πάνω στο nexus αλλά χρήματα για καινούργιο δεν υπάρχουν, επομένως πάμε πάλι για κινέζικο!!!

 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση θα με έβγαζε απο την αναζήτηση...

Θα ήθελα λοιπόν:

1) 7 ίντσες

2) Υψηλή ανάλυση οθόνης

3) Να είναι 3g ή να υποστηρίζει φλασάκι 3g

 

Ευχαριστώ πολυ!!!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,βγηκα κι εγω στην αναζητηση tablet (γκρινιαζει λιγο η γυναικα αλλα τι να κανουμε?)...

 

Τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα ειναι τα εξης:

-Γρηγορο (κυρια χρηση πολυ browsing-excel,facebook και πιο σπανια καμμια ταινιουλα)

-Καλη οθονη

-Επαρκη RAM

-Μεγγγγγααααααληηηηη αυτονομια

-USB

Ευπροσδεκτα καλουδια:

-3G η LTE built in

-GPS

 

Επισης θα ηθελα να με πληροφορησετε ποια θεωρειτε πιο αξιοπιστα μαγαζια

 

Αναμενω τις προτασεις και αποψεις σας...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. εμενα τελικα ηρθε μεσω ΕΛΤΑ το novo spark αλλα ειναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.. η οθονη πατιεται συνεχεια μονη της.. Δε μπορεις να το δουλεψεις καθολου.. Ο,τι θελει κανει.. κατεβασα τη νεα εκδοση τους αλλα χειροτερα εγινε. τωρα προσπαθω εδω και 3 μερες να επικοινωνησω μαζι τους για επιστροφη ΑΛΛΑ ουτε φωνη ουτε ακροαση... Αστα να πανε.. Και τους ειπα να το ελεγξουν πριν το στειλουν και ειπαν ΝΑΙ ΝΑΙ εννοειται... (ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ τους δηλαδη) Τωρα τι κανουμε;;;;

 

Μήπως αυτή́ η συμπεριφορά οφείλεται στη μεμβράνη που έχει η οθόνη;

Δοκίμασες να την βγάλεις μήπως βελτιώνεται η κατάσταση;

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις συνειδητοποίησα ότι τα Ainol Hero 10 δεν έχουν BlueTooth.

Αυτό είναι deal breaker για μένα, πάμε για άλλο 10άρι.

 

Για προτείνετε κάποιο άλλο;

Το Cube U30GT2 το έχει πάρει κανείς;

 

Σου έχουμε προτείνει τουλάχιστον αλλά 2 μοντέλα που διαθέτουν ΒΤ.

Αν και νομίζω ότι κάνεις λάθος και το HERO I έχει ΒΤ.

 

 

Παιδιά, μου το "άρπαξε" συγγενής το venus, οπότε ψάχνω πάλι για tablet...

Θέλω καλή ανάλυση κ 7 ίντσες, το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι κ όλο πέφτω πάνω στο nexus αλλά χρήματα για καινούργιο δεν υπάρχουν, επομένως πάμε πάλι για κινέζικο!!!

 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση θα με έβγαζε απο την αναζήτηση...

Θα ήθελα λοιπόν:

1) 7 ίντσες

2) Υψηλή ανάλυση οθόνης

3) Να είναι 3g ή να υποστηρίζει φλασάκι 3g

 

Ευχαριστώ πολυ!!!!

 

 

Λοιπον ,βγηκα κι εγω στην αναζητηση tablet (γκρινιαζει λιγο η γυναικα αλλα τι να κανουμε?)...

 

Τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα ειναι τα εξης:

-Γρηγορο (κυρια χρηση πολυ browsing-excel,facebook και πιο σπανια καμμια ταινιουλα)

-Καλη οθονη

-Επαρκη RAM

-Μεγγγγγααααααληηηηη αυτονομια

-USB

Ευπροσδεκτα καλουδια:

-3G η LTE built in

-GPS

 

Επισης θα ηθελα να με πληροφορησετε ποια θεωρειτε πιο αξιοπιστα μαγαζια

 

Αναμενω τις προτασεις και αποψεις σας...

Ευχαριστω

Παίδες αφού δεν ζητάτε κάτι συγκεκριμένο, δείτε τις προηγούμενες προτάσεις που έχουν αναφερθεί 10δες φορές. Όλα τα μοντέλα σας καλύπτουν σε αυτό που ζητάτε.

Μετά αν βρείτε κάτι ενδιαφέρον, ρωτάτε πιο συγκεκριμένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αφού δεν ζητάτε κάτι συγκεκριμένο, δείτε τις προηγούμενες προτάσεις που έχουν αναφερθεί 10δες φορές. Όλα τα μοντέλα σας καλύπτουν σε αυτό που ζητάτε.

Μετά αν βρείτε κάτι ενδιαφέρον, ρωτάτε πιο συγκεκριμένα.

 

Εγω τουλάχιστον, θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο γι αυτό ρωτάω...να σου πώ την αλήθεια κοίταξα αλλά μόνο το yuandao με καλύπτει μιας κ το πρώτο που είχα ήταν πολύ γρήγορο...

Edited by navi55
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Σου έχουμε προτείνει τουλάχιστον αλλά 2 μοντέλα που διαθέτουν ΒΤ.

Αν και νομίζω ότι κάνεις λάθος και το HERO I έχει ΒΤ.

 

Έχεις δίκιο, το Ainol Novo Hero 10 έχει BT, αναφερόμουν στο Ainol Novo Hero 10 II που είναι τετραπύρηνο. Δε νομίζω ότι αξίζει να πάει κάποιος στο διπύρηνο, όταν έχουν σχεδόν ίδια τιμή, αλλά στο 4πύρηνο μας τα χαλάει η έλλειψη BT.

 

Είχα υπόψιν και το Yuandao N101 (και εδώ υπάρχουν δύο εκδόσεις) και μου έχουν προταθεί και τα Cube U30GT, Pipo M3, Ployer Momo12 αλλά δεν έχω επαρκές feedback από αυτά για να αποφασίσω. Εντάξει, για το Cube ξέρω ότι είναι ό,τι σου κάτσει, και δεν θέλω να ξαναπεράσω αυτήν την εμπειρία, εξ'αλλου θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο άλλο.

 

Απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο οι μόνες εναλλακτικές στην κατηγορία 10'' να είναι είτε το Ainol Novo Hero 10, είτε το Yuandao N101. Περίμενα περισσότερο ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

το google nexus 7 , το απλο μοντελο, ξερετε αν συνεργαζεται με εξωτερικα usb 3G sticks?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, δεν κοιτάω τίποτε άλλο εκτός από Ainol; Μεταξύ των Hero I και Hero II, ποιο είναι το καλύτερο (εκτός από την ταχύτητα) σε υποστήριξη από το community, μπαταρία; Έχει κανείς εδώ κάποιο από αυτά;

Hero 1. Ξέχνα το 2

 

καλημερα.. εμενα τελικα ηρθε μεσω ΕΛΤΑ το novo spark αλλα ειναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.. η οθονη πατιεται συνεχεια μονη της.. Δε μπορεις να το δουλεψεις καθολου.. Ο,τι θελει κανει.. κατεβασα τη νεα εκδοση τους αλλα χειροτερα εγινε. τωρα προσπαθω εδω και 3 μερες να επικοινωνησω μαζι τους για επιστροφη ΑΛΛΑ ουτε φωνη ουτε ακροαση... Αστα να πανε.. Και τους ειπα να το ελεγξουν πριν το στειλουν και ειπαν ΝΑΙ ΝΑΙ εννοειται... (ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ τους δηλαδη) Τωρα τι κανουμε;;;;
από ποιο κατάστημα τ αγορασες;

 

Λοιπον ,βγηκα κι εγω στην αναζητηση tablet (γκρινιαζει λιγο η γυναικα αλλα τι να κανουμε?)...

 

Τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα ειναι τα εξης:

-Γρηγορο (κυρια χρηση πολυ browsing-excel,facebook και πιο σπανια καμμια ταινιουλα)

-Καλη οθονη

-Επαρκη RAM

-Μεγγγγγααααααληηηηη αυτονομια

-USB

Ευπροσδεκτα καλουδια:

-3G η LTE built in

-GPS

 

Επισης θα ηθελα να με πληροφορησετε ποια θεωρειτε πιο αξιοπιστα μαγαζια

 

Αναμενω τις προτασεις και αποψεις σας...

Ευχαριστω

Μέγεθος οθόνης; Αν θες δεκάρι, Ainol Hero 1 σε καλύπτει

 

Έχεις δίκιο, το Ainol Novo Hero 10 έχει BT, αναφερόμουν στο Ainol Novo Hero 10 II που είναι τετραπύρηνο. Δε νομίζω ότι αξίζει να πάει κάποιος στο διπύρηνο, όταν έχουν σχεδόν ίδια τιμή, αλλά στο 4πύρηνο μας τα χαλάει η έλλειψη BT.

 

Είχα υπόψιν και το Yuandao N101 (και εδώ υπάρχουν δύο εκδόσεις) και μου έχουν προταθεί και τα Cube U30GT, Pipo M3, Ployer Momo12 αλλά δεν έχω επαρκές feedback από αυτά για να αποφασίσω. Εντάξει, για το Cube ξέρω ότι είναι ό,τι σου κάτσει, και δεν θέλω να ξαναπεράσω αυτήν την εμπειρία, εξ'αλλου θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο άλλο.

 

Απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο οι μόνες εναλλακτικές στην κατηγορία 10'' να είναι είτε το Ainol Novo Hero 10, είτε το Yuandao N101. Περίμενα περισσότερο ανταγωνισμο.

Το τετραπύρηνο Hero 2 είναι χειρότερο απ το 1, σε επιδόσεις και συμβατότητα παιχνιδιων, σε αξιοπιστία του chipset, και σε αυτονομία. Προτίμησε το 1, που χει και BT.

To Yuandao n101 ειναι πολύ καλό τάμπλετ επίσης. http://i46.tinypic.com/v4p4kk.jpg οι διαφορές των δυο μοντέλων

Link to comment
Share on other sites

το google nexus 7 , το απλο μοντελο, ξερετε αν συνεργαζεται με εξωτερικα usb 3G sticks?

 

Οχι δεν συνεργαζεται.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν συνεργαζεται.

 

ειναι σιγουρο αυτο?

 

Γιατι καπου διαβασα οτι αν σε ενα καλωδιο micro usb το συνδεσεις με usb sticks , τα αναγνωριζει. Η μηπως ειναι μονο για δεδομενα? η τιποτα απο αυτα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Hero 1. Ξέχνα το 2

 

Το τετραπύρηνο Hero 2 είναι χειρότερο απ το 1, σε επιδόσεις και συμβατότητα παιχνιδιων, σε αξιοπιστία του chipset, και σε αυτονομία. Προτίμησε το 1, που χει και BT.

To Yuandao n101 ειναι πολύ καλό τάμπλετ επίσης. http://i46.tinypic.com/v4p4kk.jpg οι διαφορές των δυο μοντέλων

 

 

Μονόδρομος το Hero 1 δηλαδή.

 

Τα δύο μοντέλα Yuandao που λες είναι πρώτα το Ν101Τ και δεύτερο το Ν101 ΙΙ αντίστοιχα; Στην φωτογραφία φαίνεται ότι το "Ι" έχει καλύτερα ηχεία, αλλά το "ΙΙ" θεωρητικά καλύτερο wifi λόγω πλαστικού πίσω καπακιού. Τι επιλέγουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο αυτο?

 

Γιατι καπου διαβασα οτι αν σε ενα καλωδιο micro usb το συνδεσεις με usb sticks , τα αναγνωριζει. Η μηπως ειναι μονο για δεδομενα? η τιποτα απο αυτα?

 

Με μια εφαρμογη απο το play store κι ενα καλωδιο usb otg μπορει να διαβασει usb sticks αποθηκευτικου χωρου αλλα οχι 3g sticks.

Βασικα υπαρχει ενας τροπος να δουλεψει με καποια συγκεκριμενα 3g stickακια αλλα εγω δεν εβγαλα ακρη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1798631&highlight=usb+otg+3g

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος το Hero 1 δηλαδή.

 

Τα δύο μοντέλα Yuandao που λες είναι πρώτα το Ν101Τ και δεύτερο το Ν101 ΙΙ αντίστοιχα; Στην φωτογραφία φαίνεται ότι το "Ι" έχει καλύτερα ηχεία, αλλά το "ΙΙ" θεωρητικά καλύτερο wifi λόγω πλαστικού πίσω καπακιού. Τι επιλέγουμε σε αυτήν την περίπτωση;

 

Εγώ έχω το Ν101Τ και με ένα καλό ρούτερ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ασύρματο.

Τα ηχεία είναι ο λόγος που προτίμησα και εγώ αυτό το μοντέλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με μια εφαρμογη απο το play store κι ενα καλωδιο usb otg μπορει να διαβασει usb sticks αποθηκευτικου χωρου αλλα οχι 3g sticks.

Βασικα υπαρχει ενας τροπος να δουλεψει με καποια συγκεκριμενα 3g stickακια αλλα εγω δεν εβγαλα ακρη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1798631&highlight=usb+otg+3g

 

Αυτο ειναι το καλωδιο που χρειαζεται???

http://www.ebw.gr/el/product/53912/Adapter-USB-micro-B-to-A-LogiLink-AU0030

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ πιθανο και να κανει αλλα καλυτερα πριν το παρεις να το δοκιμασεις.

Εχει τυχει να παραγγειλω και να μην το αναγνωριζει.

Παρτους τηλεφωνο καλυτερα.Εγω αυτο που χρησιμοποιω στο κινητο (galaxy s3) χρησιμοποιουσα και στο νεξους 7.Το ειχα παρει απο ebay.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ πιθανο και να κανει αλλα καλυτερα πριν το παρεις να το δοκιμασεις.

Εχει τυχει να παραγγειλω και να μην το αναγνωριζει.

Παρτους τηλεφωνο καλυτερα.Εγω αυτο που χρησιμοποιω στο κινητο (galaxy s3) χρησιμοποιουσα και στο νεξους 7.Το ειχα παρει απο ebay.

 

ενοεις να παρω τηλ στο ebw και να τους ρωτησω αν λειτουργει στο nexus? σιγα μην γνωριζουν...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να πάρω το Ainol Novo 10 Hero από το minideal.net

Πριν πατήσω το κουμπί, έχετε να μου πείτε τίποτε άλλο για το tablet/κατάστημα; Αυτή τη στιγμή βγαίνει στα 144 ευρώ, με Singapore Post.

Link to comment
Share on other sites

ενοεις να παρω τηλ στο ebw και να τους ρωτησω αν λειτουργει στο nexus? σιγα μην γνωριζουν...

 

Οχι στο εγραψα για να τους ρωτησεις αν κανει στο s3.Αυτο θα το ξερουν λογικα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλωδιο που χρειαζεται???

http://www.ebw.gr/el/product/53912/Adapter-USB-micro-B-to-A-LogiLink-AU0030

Λογικά χρειάζεσαι καλώδιο otg και όχι απλό Adapter USB micro B to A. Μάλλον αυτό είναι πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να πάρω το Ainol Novo 10 Hero από το minideal.net

Πριν πατήσω το κουμπί, έχετε να μου πείτε τίποτε άλλο για το tablet/κατάστημα; Αυτή τη στιγμή βγαίνει στα 144 ευρώ, με Singapore Post.

Τελικά η διαφορά τιμής σε τράβηξε στο Hero, έναντι της διπλάσιας χωρητικότητας και καλύτερης θέσης ηχείων του Ν101Τ?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διαφορά τιμής σε τράβηξε στο Hero, έναντι της διπλάσιας χωρητικότητας και καλύτερης θέσης ηχείων του Ν101Τ?

 

Όχι, απλά δεν έχω βρει κατάστημα που να έχει σίγουρα το Ν101Τ. Πολλά γράφουν ότι το έχουν αλλά στις φωτογραφίες δείχνουν το Ν101 ΙΙ, για το οποίο έχω κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά το ηχείο του. Βασικά, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις, άλλο μπορεί να παραγγείλεις και άλλο να σου στείλουν.

Αν έχεις αξιόπιστο link να μου προτείνεις, θα με βοηθούσες να πάρω σωστότερη απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Το HP Slate 7 θα ερθει συντομα και Ελλαδα ειπαν.

 

Η τιμη που ανακοινωσε η ΗP στην εκθεση ειναι 149 δολλαρια.

Πολυ καλα specs, τιμη (θεωρητική) σαν κινεζικο, αλλα χωρις 3g. Ποιοτητα προφανως πολυ καλή. Κ υποστηριξη κτλ.

 

Για 3g το απολυτο vfm ειναι το nexus 7 32GB 3G, μεταχειρισμενο/καινουργιιο, το Μαιο θα βγει το νεο nexus, οποτε το τωρινο 3G θα ειναι διαθεσιμο σε χαμηλη τιμη.

 

Επαιξα αυτη την εβδομαδα με ainol venus και cube25gt. Πεταμενα λεφτα:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...