Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει το Sanei N10 . Διαβάζω στο ιντερνετ και βλέπω βίντεο στο youtube και όλα είναι ενθαρρυντικά.

 

Υπάρχει κάποιος να μου πεί?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει το Sanei N10 . Διαβάζω στο ιντερνετ και βλέπω βίντεο στο youtube και όλα είναι ενθαρρυντικά.

 

Υπάρχει κάποιος να μου πεί?

μέτρια ποιότητα, πολύ κατώτερο σ επιδόσεις απ τα άλλα διπύρηνα με rk3066 ή aml 8726-mx, αλλά έχει ικανοποιητικό gps και 3G, κι ανεκτή μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Cube U23GT, Hyundai X800.

Με ταχυδρομείο τίποτα δεν περνάει τελωνείο. Με ems περνάνει συνήθως, αλλά δεν πληρώνεις τίποτα 99% (κι αν πληρώσεις, είναι μικρό το ποσό). ΌΛΑ τα καταστήματα γράφουν χαμηλότερη τιμή στο πακέτο. Αν χαθεί το πακετο, εσύ παίρνεις όλο το ποσό πίσω. Προτίμησε το merimobiles ή minideal. Υπόψιν ότι στο merimobiles ακόμη κι αν επιλέξεις freeshipping, πλέον στέλνουν με singapore post αντί china post, οπότε μην δώσεις 8$ παραπάνω για την επιλογή singapore post

Tα εβλεπα μολις τωρα και βλεπω οτι και τα 2 φορανε τον ιδιο επεξεργαστη και ιδια κρτα γραφικων,το Hyundai X800 ειναι ακριβοτερο κατα 42 ευρω(το cube βγαινει 99 ευρω και το Hyundai 141)η διαφορα τους ειναι οτι το Hyundai εχει ips οθονη(αληθεια εχει τοση μεγαλη διαφορα στο ματι η ips σε σχεση με την απλη του cube?) ειναι ελαφρυτερο και λεπτοτερο εχει λιγο μεγαλυτερη μπαταρια και μπροστα και πισω καμερα στα 2mpix(το cube μονο μια μπροστα στα 0,3)και bluetooth(χρειαζετε το bluetooth για να συνδεσουμε πληκτρολογιο η γινετε καπως αλλιος και μπορουμε να συνδεσουμε και στο στο cube?),αξιζει να δοσω τα παραπανω αυτα 42 ευρω για το Hyundai X800 ?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα ποιοτικο και φθηνο κινεζικο μιας και τα λεφτα ειναι περιορισμενα(100-130 ευρω μαξ.)8ρα οθονη (η 7 ειναι μικρη και η 10ρες κοστιζουν παραπανω αρα 8ρα για gaming και καμια σερα οπως vampire που βλεπει η μεγαλυ)δοκιμασμενο με καλο επεξεργαστη

Περιμένω από μέρα σε μέρα αυτό, στα 120€

 

Υπόψιν ότι στο merimobiles ακόμη κι αν επιλέξεις freeshipping, πλέον στέλνουν με singapore post αντί china post, οπότε μην δώσεις 8$ παραπάνω για την επιλογή singapore post

 

Αυτό το κάνουν μόνο στα κινητά ( λόγω αποσπώμενων μπαταριών). Το δικό μου το έστειλε με china post επειδή η μπαταρία είναι ενσωματωμένη ( σύμφωνα με τα λεγόμενά τους πάντα).

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη σκεφτομαι να παρω ενα ταμπλετ οικονομικο μου εξηγειτε αν το 3g ειναι απαραιτητο?αν πχ παρω το ASUS NEXUS 7 το απλο που δεν εχει 3g υπαρχει τροπος μια στις τοσες με καποιο στικακι πχ να εχω συνδεση κινητης για να χρησιμοποιησω τα data που θα μου δωσει το πακετο που θα διαλεξω?

επισης βαζοντας μια σιμ μεσα(εαν εχει 3g modem) θα ειναι και σαν τηλεφωνο?

δηλαδη αλλο ειναι να εχω με εξωτερικο 3g μοντεμ δικτυο data, και αλλο εαν βαλω σιμ μεσα ?με την σιμ θα μπορω να χρησιμοποιησω τα data του πακετου που θα εχει η συγκεκριμενη γραμμη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη σκεφτομαι να παρω ενα ταμπλετ οικονομικο μου εξηγειτε αν το 3g ειναι απαραιτητο?αν πχ παρω το ASUS NEXUS 7 το απλο που δεν εχει 3g υπαρχει τροπος μια στις τοσες με καποιο στικακι πχ να εχω συνδεση κινητης για να χρησιμοποιησω τα data που θα μου δωσει το πακετο που θα διαλεξω?

επισης βαζοντας μια σιμ μεσα(εαν εχει 3g modem) θα ειναι και σαν τηλεφωνο?

δηλαδη αλλο ειναι να εχω με εξωτερικο 3g μοντεμ δικτυο data, και αλλο εαν βαλω σιμ μεσα ?με την σιμ θα μπορω να χρησιμοποιησω τα data του πακετου που θα εχει η συγκεκριμενη γραμμη?

 

Εγώ σαν γιδι κανονικό είχα πάρει το ipad1 με 3g.πληρωνα τσάμπα τα δεδομένα ένα χρόνο λόγω συμβολαίου. Αν εχεις σχετικά σύγχρονο κινητό μπορείς να δίνεις από εκεί ίντερνετ στην ταμπλέτα αν τύχει και χρειαστεί. Ανάλογα την χρήση και που κινείσαι συνήθως αλλά πλέον τα ασύρματα είναι πολύ συχνά σε σπίτια, καφέ, εργασιακός χώρος κλπ οπότε ενδεχομένως να μην σου είναι απαραίτητο. Παρε μια 32 άρα η και 64αρα κάρτα και γέμισε την με μουσική, ταινίες, κλπ και δεν θα σου λείψει το ίντερνετ. Για μια ανάγκη, ένα μειλ κλπ υποθέτω έχεις ήδη το κινητό.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν γιδι κανονικό είχα πάρει το ipad1 με 3g.πληρωνα τσάμπα τα δεδομένα ένα χρόνο λόγω συμβολαίου. Αν εχεις σχετικά σύγχρονο κινητό μπορείς να δίνεις από εκεί ίντερνετ στην ταμπλέτα αν τύχει και χρειαστεί. Ανάλογα την χρήση και που κινείσαι συνήθως αλλά πλέον τα ασύρματα είναι πολύ συχνά σε σπίτια, καφέ, εργασιακός χώρος κλπ οπότε ενδεχομένως να μην σου είναι απαραίτητο. Παρε μια 32 άρα η και 64αρα κάρτα και γέμισε την με μουσική, ταινίες, κλπ και δεν θα σου λείψει το ίντερνετ. Για μια ανάγκη, ένα μειλ κλπ υποθέτω έχεις ήδη το κινητό.
ναι εχω κινητο και φυσικα πολλα data απο εκει.μπαινω συνεχεια νετ απο κινητο αλλα θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη γιαυτο λεω για ταμπλετ.νετ απο κινητο σε tablet δινουμε με το λεγομενο tethering?ξερεικανεις πως γινεται?

κινητο εχω desire s με snapdragon 1ghz μονοπυρηνο καi 768 ραμ.δεν το εχω φορτωμενο και παει μια χαρα.

απλα ελεγα αντι να παρω ενα αλλο κινητο με 4 ιντσες που παλι θα μου ειναι μικρη η οθονη να παω σε ταμπλετ και να μεινω με το κινητο που εχω και ειμαι ικανοποιημενος.

anyway και με το λαπτοπ παλια μεσω wifi μονο εμπαινα .

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω κινητο και φυσικα πολλα data απο εκει.μπαινω συνεχεια νετ απο κινητο αλλα θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη γιαυτο λεω για ταμπλετ.νετ απο κινητο σε tablet δινουμε με το λεγομενο tethering?ξερεικανεις πως γινεται?

κινητο εχω desire s με snapdragon 1ghz μονοπυρηνο καi 768 ραμ.δεν το εχω φορτωμενο και παει μια χαρα.

απλα ελεγα αντι να παρω ενα αλλο κινητο με 4 ιντσες που παλι θα μου ειναι μικρη η οθονη να παω σε ταμπλετ και να μεινω με το κινητο που εχω και ειμαι ικανοποιημενος.

anyway και με το λαπτοπ παλια μεσω wifi μονο εμπαινα .

 

Μια χαρά κινητό έχεις. Μπορείς να δίνεις ίντερνετ από αυτό στην ταμπλέτα. Tether λέγεται όπως το έγραψες. Υπάρχουν εφαρμογές για αυτή τη δουλειά. Θα σου πουν λεπτομέρειες παιδιά που γνωρίζουν καθώς είμαι εκτός υπολογιστή για να σου δώσω Λίνκ με τις εφαρμογές.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν μόνο στα κινητά ( λόγω αποσπώμενων μπαταριών). Το δικό μου το έστειλε με china post επειδή η μπαταρία είναι ενσωματωμένη ( σύμφωνα με τα λεγόμενά τους πάντα).

ίσως. Και τα τάμπλετ μπλοκάρανε τα χριστούγεννα στην ems όμως!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από μέρα σε μέρα αυτό, στα 120€

 

 

 

Αυτό το κάνουν μόνο στα κινητά ( λόγω αποσπώμενων μπαταριών). Το δικό μου το έστειλε με china post επειδή η μπαταρία είναι ενσωματωμένη ( σύμφωνα με τα λεγόμενά τους πάντα).

Ωραιο και 10 ιντσες αλλα απ'οτι βλεπω δεν εχει hdmi,και αμα χρειαστει να δουμε κατι στην τηλεοραση πως θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και 10 ιντσες αλλα απ'οτι βλεπω δεν εχει hdmi,και αμα χρειαστει να δουμε κατι στην τηλεοραση πως θα γινει?
δε θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω κινητο και φυσικα πολλα data απο εκει.μπαινω συνεχεια νετ απο κινητο αλλα θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη γιαυτο λεω για ταμπλετ.νετ απο κινητο σε tablet δινουμε με το λεγομενο tethering?ξερεικανεις πως γινεται?

κινητο εχω desire s με snapdragon 1ghz μονοπυρηνο καi 768 ραμ.δεν το εχω φορτωμενο και παει μια χαρα.

απλα ελεγα αντι να παρω ενα αλλο κινητο με 4 ιντσες που παλι θα μου ειναι μικρη η οθονη να παω σε ταμπλετ και να μεινω με το κινητο που εχω και ειμαι ικανοποιημενος.

anyway και με το λαπτοπ παλια μεσω wifi μονο εμπαινα .

 

Πάντως εμένα με εξυπηρετεί καλύτερα να κρατάω αυτόνομο το ίντερνετ του ταμπλετ με 3g stick.

Οικονομία στην μπαταρία του κινητού είναι ο βασικός λόγος γιατί μετά από μερικές ώρες το κινητό θέλει φόρτιση, ενώ το ταμπλετ κρατάει τρελά σε διάρκεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μέτρια ποιότητα, πολύ κατώτερο σ επιδόσεις απ τα άλλα διπύρηνα με rk3066 ή aml 8726-mx, αλλά έχει ικανοποιητικό gps και 3G, κι ανεκτή μπαταρία

ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλα ξέχασα να αναφέρω ότι κοιτάω το quad core με μνήμη 2gb.

Αξίζει λες?

Eπισης να το φέρω με EMS ή ταχυδρομείο Air Parsel? Η διαφορά που μου δίνει το aliexpress είναι 3$. Μου είπαν να το δηλώσω σαν gift και να μου βάλουν και μία απόδειξη 30$. Είμαι πρωτάρης και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Εχω χαθει σε ονοματα και υποκατηγοριες εδω κ μερες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Η ιστορια απλη κ πολυπαιγμενη....θελω το nexus 7 32 gb 3G και δεν εχω τοσα χρηματα...:lol:

 

Θελω ενα κοντινό υποκαταστατό του...με 7 ή το πολύ 8 ιντσες IPS οθόνη αναλυση τουλαχιστον 1024 x 600 ή μεγαλύτερη. Διπυρηνο ή τετραπύρηνο με καμια Mali και δυνατό wifi σημα.

 

1.μπαταρια τουλαχιστον 4-4,5 πραγματικες ωρες u tube video στα 720 p .

 

2.χωρις περιεργους ηχους- mosquito noise- ξεχαρβαλωμενα εσωτερικα καλωδια και εξαρτηματα κτλ

 

3. ενσωματωμενο 3g (sim) που διαπιστωμενα να λειτουργει στα ελληνικα δικτυα

 

4. Jelly bean 4.1.2 ή ανώτερο αλλά να λειτουργεί σωστα out of the box χωρίς root-fixes κτλ , δε με νοιαζει αν δεν θα παρει παραπανω εκδοση.

 

5. usb για μεταφορα αρχειων, συνδεση με εξωτερικο σκληρο, hdmi, bluetooth...ό,τι εχει απ αυτά ..απλά να δουλευουν τελοσπαντων χωρις root....

 

6. google play εγκατεστημενο και συμβατό.

 

Τιμή μεχρι 120 ευρώ. Γενικα να ειναι plug n play και να μη σπαει

 

Και αν πουλαει κανενας ας στειλει πμ να με κατευθυνει!

 

"Βαρατε" ελευθερα, περιμενω γνωμες-προτασεις, ευχαριστώ!

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Endermyp, τιμή μέχρι 120€? πλάκα κάνεις, έτσι?

 

κοιτα, με ποσα παραπανω θα εβρισκα ομοιο κινεζικο μηχανημα ?

 

λεφτα να διαθεσω συνολικα πανω από 150-160, δηλαδη το 40-50% της τιμης του Ν7 3G, δεν ειναι vfm.

 

ριξε λιγη διαφωτιση gerstavros! thanks!

Link to comment
Share on other sites

αντε να πω max τιμή 150...αλλαζει τιποτα, υπαρχει κατι οσο πιο κοντα σ αυτό που περιγραφω?

 

οποιος φιλος ας βοηθησει!

 

 

Χλωμο το κοβω να υπαρχει κατι τετοιο σε αυτα τα χρηματα ακομα κι απο Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω ρε παιδιά, θαμαι παραλογος, δεν εχει ακομα και πολλα 3g στην Κίνα....

 

Θα ξανακοιταξω τα κριτηρια κ τις απαιτησεις μου.

 

Σίγουρα ομως για μενα δεν αξιζει ν αγορασεις "κινεζικο" που κανει παραπανω από τη μισή τιμή του nexus 7 πχ που με ενδιαφερει, δεν εχει νοημα value 4 money...

 

Τωρα να δωσω 200+ ευρω σε κινέζο για αγορα-αποστολή-βδομαδες αναμονης- τραβηγματα με εγγυηση, δεν το κανω, ειναι δυσαναλογο το κοστος κ η ωφελεια.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω ρε παιδιά, θαμαι παραλογος, δεν εχει ακομα και πολλα 3g στην Κίνα....

 

Θα ξανακοιταξω τα κριτηρια κ τις απαιτησεις μου.

 

Σίγουρα ομως για μενα δεν αξιζει ν αγορασεις "κινεζικο" που κανει παραπανω από τη μισή τιμή του nexus 7 πχ που με ενδιαφερει, δεν εχει νοημα value 4 money...

 

Τωρα να δωσω 200+ ευρω σε κινέζο για αγορα-αποστολή-βδομαδες αναμονης- τραβηγματα με εγγυηση, δεν το κανω, ειναι δυσαναλογο το κοστος κ η ωφελεια.

 

Εκτός του 3g που μπορείς να καλυφθείς με 3g stick όλα τα άλλα είναι εφικτά στα λεφτά που θες.

Ακόμα και 10ιντσα βρίσκεις κάτω των 150€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.Γνωστος μου πουλαει το Samsung Galaxy Tab2 16Gb 3g σαν καινουριο 200 ευρω.Εγω εχω στικακι με 3g απο Vodafone (5Gb/mo).Με συμφερει να το αγορασω στα 200 η' αξιζει να ψαξω κατι αλλο χωρις 3g σ αυτα τα λεφτα και σ αυτες τις ιντσες?
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις απαιτησεις σου.Αν θες οπωσδηποτε 10ιντσο σε αυτα τα λεφτα δυσκολα θα βρεις κατι καλο.

Ειναι πολυ καλη η τιμη που στο δινει αλλα σαν ταμπλετ γενικα λαγκαρει πολυ.Απορω γιατι το εβγαλε η samsung.Χωρις να σημαινει οτι τα κινεζικα ειναι πολυ καλυτερα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις απαιτησεις σου.Αν θες οπωσδηποτε 10ιντσο σε αυτα τα λεφτα δυσκολα θα βρεις κατι καλο.

Ειναι πολυ καλη η τιμη που στο δινει αλλα σαν ταμπλετ γενικα λαγκαρει πολυ.Απορω γιατι το εβγαλε η samsung.Χωρις να σημαινει οτι τα κινεζικα ειναι πολυ καλυτερα.

νομιζω 7ιντσο λεει στην ιστοσελιδα που μας παρεθεσε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα note 2 και τωρα nexus 4. Εκανα ευσυνειδητα την επιλογη μου και ειμαι ευχαριστημενος, το θεμα ειναι οτι το note με το μεγεθος και την αυτονομια του λειτουργουσε και ως μινι tablet ας πουμε. Οποτε τωρα ειμαι στη διαδικασια ευρεσης ταμπλετ. Λεφτα εχω, αλλα δε θελω να ξεπαραδιαστω. Οποτε ειμαι αναμεσα στην αγορα καλου κινεζικου (μαλλον 10αρι εκμεταλλευομενος τις χαμηλες τους τιμες), μεταχειρισμενου nexus 7 (μιας και εχει καλη τιμη και ειναι επωνυμο και κατα κοινη ομολογια πολυ καλο) και στο να κανω υπομονη μεχρι την google I/O το Μαιο μπας και ανακοινωσουν κατι επισης οικονομικο και πολυ καλο για τα λεφτα του, οπως ηταν και το nexus 7 οταν πρωτοβγηκε.

 

Οποτε εν ολιγοις λεω 10αρι κινεζικο απ'τα καλα ( η πιο φτηνη λυση), nexus 7, και τελος υπομονη 2 μηνες για το διαδοχο με ανανεωμενα χαρακτηριστικα που αν δεν εχει πανω απο 300 το σκεφτομαι. Προσωπικα κλεινω πρωτα στο nexus 7, μετα στο κινεζικο και μετα στην αναμονη για τον διαδοχο (που ειναι και η πιο ακριβη επιλογη).

Link to comment
Share on other sites

[...]Οποτε εν ολιγοις λεω 10αρι κινεζικο απ'τα καλα ( η πιο φτηνη λυση), nexus 7, και τελος υπομονη 2 μηνες για το διαδοχο με ανανεωμενα χαρακτηριστικα που αν δεν εχει πανω απο 300 το σκεφτομαι. Προσωπικα κλεινω πρωτα στο nexus 7, μετα στο κινεζικο και μετα στην αναμονη για τον διαδοχο (που ειναι και η πιο ακριβη επιλογη).
Αν δεν σ ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε παιχνίδια πάρε ainol novo 10 hero 1. Αλλιώς Window N101 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...