Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παραπάνω με τον RK3066 στα 115€ τελική τιμή περίπου, είναι καλούτσικο σε χαρακτηριστικά. Για καλό 8άρι, θα πας σε Hyundai Rock X με κάνα 10ρικο παραπάνω

 

Θα περιμένω κανένα μήνα ακόμη μήπως κυκλοφορήσει και το ψάχνω ξανά αν είναι. Λογικά θα έχουν βγει και καινούργια και θα έχουν πέσει οι τιμές στα παλιά.

 

Ευχαριστώ

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω κανένα μήνα ακόμη μήπως κυκλοφορήσει και το ψάχνω ξανά αν είναι. Λογικά θα έχουν βγει και καινούργια και θα έχουν πέσει οι τιμές στα παλιά.

 

Ευχαριστώ

αυτό ειναι το μόνο σίγουρο, οι τιμές θα πέσουν χώμα τον επόμενο καιρό στα διπύρηνα

Link to comment
Share on other sites

εχει κανένας να μου προτείνει τίποτα με το πολυ 120-130 ευρώ?οχι κινεζιές αμφισβητούμενες,ας είναι απλό και καπως ποιοτικο να παίζω κανα παιχνιδάκι,να μπαινω στο ιντερνετ και κανενα pdf βιβλιο να διαβάζω..
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτα τα δυο: http://www.skroutz.gr/s/2278906/Vero-A7710-7-8GB.html

http://www.skroutz.gr/s/2725382/Vero-A8826-8GB.html

Είναι ελληνικής εταιρίας (oktabit) και εχουν και εγγυηση και από όλα. :happy:

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/2278906/Vero-A7710-7-8GB.html?from=recommendation γι αυτο ποια ειναι η γνωμη σας?υπερ και κατα..και αν κραταει η μπαταρια.αλλιώς κατι αλλο να μου προτεινεται στο κατοσταρικο αλλα οζι κινεζιες
Link to comment
Share on other sites

ρε μαν... θα σε στεναχωρήσω αλλά όλα Κινέζικα είναι...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

αυτο απ οτι βλεπω δεν συνδεεται με HDMI για την τηλεοραση να το συνδεσω και ειναι πολυ πιο κατω σε ολα απο το http://www.skroutz.gr/s/2725382/Vero-A8826-8GB.html.. μπερδευτηκα
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν κραταει πολυ η μπαταρια 1-1:30 ωρα το πολυ... Αμα θες κατι καλυτερο πανε στο δευτερο που σου προτεινω πιο πανω που ειναι αρκετα καλο. Δυστυχως σε αυτα τα λεφτα, απο ελλαδα, δεν υπαρχει κατι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

@paokjb4

Φιλαράκι καταρχάς έχει δίκιο ο gerstavros που σου λέει ότι όλα είναι κινέζικα. Κακά τα ψέμματα, κάτω από 250 ευρώ δεν πρόκειται να βρεις τάμπλετ ΜΗ-κινέζικο. Εγώ επέλεξα το Α8826 και έσκασα ένα πενηντάρικα πάνω απ τον αρχικό μου σχεδιασμό λόγω του ότι έχει ελληνική εγγύηση καθώς το εισάγει η oktabit. Σαν τάμπλετ, δεν μπορώ να πω πολλά καθώς είναι το πρώτο μου και δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Παρόλα αυτά, αν σκεφτούμε ότι ανοίγω συνέχεια αρχεία pdf 400+ σελίδων χωρίς να σκαλώνει, αυτό πρέπει να δείχνει ότι είναι καλό μηχάνημα. Η μπαταρία του για να φορτίσει πλήρως χρειάζεται κανα τετράωρο και από κει και πέρα με φουλ browsing και παιχνίδια κρατάει επίσης τέσσερις ώρες. Για διάβασμα αρχείων-βιβλίων κτλ βγάζει μέρες. Σαν κατασκευή δείχνει αρκετά ικανοποιητική, αν και στο φόρουμ της oktabit έχω διαβάσει αρκετά παράπονα από άλλους για τριξίματα. Πάντως για να μην σαν κουράζω, θεωρώ πως με 100 ευρώ οι επιλογές είναι δύο. Ή ψωνίζεις από Κίνα με ότι ρίσκο συνεπάγεται αυτό, ή ψωνίζεις ένα πολύ πιο μέτριο από Ελλάδα πέφτοντας πολύ σε χαρακτηριστικά (800χ480, μονοπύρηνος και 512 ραμ). Αν καταλήξεις σε ελληνικό θα σου πρότεινα vero λόγω oktabit, bitmore λόγω infoquest ή intenso λόγω 2 χρόνων εγγύησης από πλαίσιο. Γενικά να κυνηγήσεις αυτά που έχουν ελληνική εγγύηση και που σε περίπτωση βλάβης θα στο επισκευάσουν στην ελλάδα χωρίς να το στείλουν κίνα... Τέλος αν αποφασίσεις να κινηθείς για την αγορά κάποιου vero, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το φόρουμ της oktabit για να δεις και τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, τα φώτα σας παρακαλώ:

θα βρεθώ στην Αμερική την ερχόμενη εβδομάδα και θα πρέπει να επιλέξω μια ταμπλέτα για χαβαλέ + δουλειά εκτός γραφείου & ταξίδια.

θα πρέπει να έχει :

1. windows 8 pro

2. 4g sim card slot

3. αρκετά connectivity options

4. με πληκτρολόγιο (όχι αναγκαία αλλά ιδανικά καλύτερα αν ήταν docking keyboard με επιπλέον μπαταρία, connections)

 

για πείτε καμιά γνώμη....

 

βοηθήστε και τον αόματο ρε παιδιά, για κυρίως tablet χρήση (+ dock keyboard για δευτερεύουσα χρήση), ποιό άλλο αξίζει της προσοχής εκτός του Ativ Smart Pc ?

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγειλω αποψε απο ipadalternative το Ainol Fire 7..

 

επειδη το ταμπλετ προοριζεται για την 8χρονη ανηψια μου, σκεφτηκα οτι ειναι καλυτερα να της παρω θηκα στυλ book..

Ποια απο τις 2 προτεινετε;

Leather Book Case for 7" Tablets (Suitable for all of our 7" Tablets) $15.00

(απο κατω γραφει: *If this case is ordered alongside a 7" tablet, the appropriate case will automatically be sent to you. Otherwise, please specify in order comments which model you need the case to fit.)

ή την

Leather stand Case Ainol 7 inch Tablet Fire/Aurora/Elf/Advanced/Advanced II $12.99

 

τι λετε; ποια θα βολεψει καλυτερα;

και επισης θα εχει τρυπα για το ηχειο του Fire; (αληθεια που ειναι το ηχειο του)

πειτε γνωμες.. σημερα το απογευμα θα παραγειλω

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτή

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/tablets/thikes/Sentio-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-Universal-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Tablet-7-CRTHCA007-01.htm

 

Έχω πάρει την αντίστοιχη για 8ιντσο τάμπλετ και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος. Καλής ποιότητας υλικό, θήκη και βάση ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

καλη φαινεται, αλλα μου κανει μπιο πολυ σαν stand.. αν πεσει κατω ανοιχτη η θηκη δεν νομιζω να προστατεψει το ταμπλετ.. πιθανως να φυγει και μεσα απο τη θηκη..

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα είναι θήκη, σαν βιβλίο. Απλά γίνεται και σταντ. Δεν είναι για ειδικές αποστολές, αλλά όπως και να χει το τάμπλετ το προστατεύει. Επίσης έχει 4 κλιπς. 2 κάτω, ένα αριστερά κι άλλο ένα πάνω. Επίσης το πάνω είναι μετακινούμενο έτσι ώστε να προσαρμόζεται ανάλογα με τις διαστάσεις και να "κουμπώνει" το τάμπλετ.
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για την προταση

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγειλω αποψε απο ipadalternative το Ainol Fire 7..

 

επειδη το ταμπλετ προοριζεται για την 8χρονη ανηψια μου, σκεφτηκα οτι ειναι καλυτερα να της παρω θηκα στυλ book..

Ποια απο τις 2 προτεινετε;

Leather Book Case for 7" Tablets (Suitable for all of our 7" Tablets) $15.00

(απο κατω γραφει: *If this case is ordered alongside a 7" tablet, the appropriate case will automatically be sent to you. Otherwise, please specify in order comments which model you need the case to fit.)

ή την

Leather stand Case Ainol 7 inch Tablet Fire/Aurora/Elf/Advanced/Advanced II $12.99

 

τι λετε; ποια θα βολεψει καλυτερα;

και επισης θα εχει τρυπα για το ηχειο του Fire; (αληθεια που ειναι το ηχειο του)

πειτε γνωμες.. σημερα το απογευμα θα παραγειλω

 

Το ηχείο του ειναι κάτω δεξιά αλλά επειδή δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, νομίζω πως θα βολευτεί με τα ακουστικά που υπάρχουν στη συσκευασία. Κι εγώ αυτά χρησιμοποιώ. Σαν επιλογή πάντως το tablet τα σπάει και αποκλείεται να το χρησιμοποιεί μονο η ανηψιά σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο του ειναι κάτω δεξιά αλλά επειδή δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, νομίζω πως θα βολευτεί με τα ακουστικά που υπάρχουν στη συσκευασία. Κι εγώ αυτά χρησιμοποιώ. Σαν επιλογή πάντως το tablet τα σπάει και αποκλείεται να το χρησιμοποιεί μονο η ανηψιά σου. :lol:

τι ειπες τωρα?:Ο το ηχείο του fire είναι το δυνατότερο και καθαρότερο που χω δει σε τάμπλετ!

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγειλω αποψε απο ipadalternative το Ainol Fire 7..

+

Leather stand Case Ainol 7 inch Tablet Fire/Aurora/Elf/Advanced/Advanced II $12.99

 

τελικά εκανα την παραγγελία.. πριν ομως πηγα στο PayPal και εβαλα Currency: USD (Primary)

σωστα;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα?:Ο το ηχείο του fire είναι το δυνατότερο και καθαρότερο που χω δει σε τάμπλετ!

 

Δεν έχω επαφή με άλλα tablets οπότε για να το λες κάτι θα ξέρεις περισσότερο. Όπως και να χει το χρησιμοποιώ πάντα με ακουστικά οπότε ίσως δεν το θυμάμαι καλά γιατί πάει καιρός που δοκίμασα να ακουσω απο το ηχείο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet. Η χρήση του θα είναι κυρίως ιnternet και επεξεργασία αρχείων και λιγότερο καμία ταινία. Επειδή δεν θα το έχω συνεχώς μαζί μου, παρά μόνο όταν το χρειάζομαι, μάλλον προσανατολίζομαι προς 9-10" οθόνη.

Το budget είναι γύρω στα 400 ευρώ χωρίς ΦΠΑ και δεν θα ήθελα να υπερβώ τα 500 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Με ΦΠΑ δηλαδή γύρω στα 500-620. Μάλλον πάμε σε καινούριο, εκτός αν βρω κάτι σε καλή τιμή (κάτω από 25% της αρχικής) και κατάσταση μεταχειρισμένο.

Κοιτούσα για κάποιο ipad, αλλά μπερδεύτηκα καθώς είδα ότι ακόμα κυκλοφορούν 3 μοντέλα, το 2, το 3 και το 4.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Για τη χρήση που το θέλω και δεδομένου ότι θα το κρατήσω όσο μπορώ, αξίζει να πάρω το ipad2 με περισσότερη μνήμη ή και με 3g ή να πάρω το ipad4 με μικρή μνήμη (16gb) και μόνο σύνδεση wifi? Σε αυτές τις 2 περιπτώσεις η τιμή είναι περίπου η ίδια στα 400 (χωρίς ΦΠΑ).

2) Στα 460 περίπου (χωρίς ΦΠΑ) βρίσκω το ipad3 16gb wifi και 3g. Θα άξιζε κάτι τέτοιο ως ενδιάμεση λύση;

3) Αξίζει τις διαφορές στην τιμή το ipad4 σε σχέση με το ipad3 ή το ipad2?

4) Αρχικά τουλάχιστον δεν σκέφτομαι να έχω κάρτα sim και στο ipad, οπότε τα δεδομένα θα μου είναι άχρηστα (για αυτό προβληματίζομαι αν αξίζει τελικά να πάρω κάποιο μοντέλο με δεδομένα). Μου είπαν όμως ότι μπορώ να συνδέω το ipad στο κινητό μέσω bluetooth και να παίρνω από εκεί δεδομένα. Είναι εύκολη αυτή η σύνδεση για ώρα ανάγκης;

5) Εκτός των ipad, κοιτάω και κάποιο tablet με andoid. Είδα το Sony tablet s και το Samsung Galaxy tab 10.1. Τι λέτε για αυτές τις επιλογές;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet. Η χρήση του θα είναι κυρίως ιnternet και επεξεργασία αρχείων και λιγότερο καμία ταινία. Επειδή δεν θα το έχω συνεχώς μαζί μου, παρά μόνο όταν το χρειάζομαι, μάλλον προσανατολίζομαι προς 9-10" οθόνη.

Το budget είναι γύρω στα 400 ευρώ χωρίς ΦΠΑ και δεν θα ήθελα να υπερβώ τα 500 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Με ΦΠΑ δηλαδή γύρω στα 500-620. Μάλλον πάμε σε καινούριο, εκτός αν βρω κάτι σε καλή τιμή (κάτω από 25% της αρχικής) και κατάσταση μεταχειρισμένο.

Κοιτούσα για κάποιο ipad, αλλά μπερδεύτηκα καθώς είδα ότι ακόμα κυκλοφορούν 3 μοντέλα, το 2, το 3 και το 4.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Για τη χρήση που το θέλω και δεδομένου ότι θα το κρατήσω όσο μπορώ, αξίζει να πάρω το ipad2 με περισσότερη μνήμη ή και με 3g ή να πάρω το ipad4 με μικρή μνήμη (16gb) και μόνο σύνδεση wifi? Σε αυτές τις 2 περιπτώσεις η τιμή είναι περίπου η ίδια στα 400 (χωρίς ΦΠΑ).

2) Στα 460 περίπου (χωρίς ΦΠΑ) βρίσκω το ipad3 16gb wifi και 3g. Θα άξιζε κάτι τέτοιο ως ενδιάμεση λύση;

3) Αξίζει τις διαφορές στην τιμή το ipad4 σε σχέση με το ipad3 ή το ipad2?

4) Αρχικά τουλάχιστον δεν σκέφτομαι να έχω κάρτα sim και στο ipad, οπότε τα δεδομένα θα μου είναι άχρηστα (για αυτό προβληματίζομαι αν αξίζει τελικά να πάρω κάποιο μοντέλο με δεδομένα). Μου είπαν όμως ότι μπορώ να συνδέω το ipad στο κινητό μέσω bluetooth και να παίρνω από εκεί δεδομένα. Είναι εύκολη αυτή η σύνδεση για ώρα ανάγκης;

5) Εκτός των ipad, κοιτάω και κάποιο tablet με andoid. Είδα το Sony tablet s και το Samsung Galaxy tab 10.1. Τι λέτε για αυτές τις επιλογές;

Ευχαριστώ.

 

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να απαντήσω αλλά είδα το Samsung Galaxy Note 10.1 που πήρε ο ξαδερφός μου την προηγούμενη εβδομάδα και απλά... ουάου. Με πενάκι όλα τα λεφτά. :O

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να απαντήσω αλλά είδα το Samsung Galaxy Note 10.1 που πήρε ο ξαδερφός μου την προηγούμενη εβδομάδα και απλά... ουάου. Με πενάκι όλα τα λεφτά. :O

 

To Note 10.1 το έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το αγόρασα από Amazon.co.uk 400 ευρώ και έδωσα άλλα 50 για μια καρτα 64 gb και 40 για bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι και όταν χρειάζεται το μετατρέπω σε ένα μικρό laptop. Επίσης με 70 αγοράζεις το allshare cast και κάνεις mirror σε οποιαδήποτε τηλεόραση θες σε ποιότητα 1080p. Πχ εγώ έτσι πλέον βλέπω ταινίες, ενώ πολλές φορές αφήνω το Note στην άκρη, παίρνω το ποντίκι και το πληκτρολόγιο και σερφάρω στην τηλεόραση μου!

 

Σορρυ για το double post.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάποιος που να έχει μια άποψη και για τα υπόλοιπα ερωτήματά μου;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε σκεψεις να αγορασω ενα ταμπλετακι,ως επι το πλειστον για χρηση ιντερνετ.Αυτο που με ενδιαφερει και θα ειναθ το βασικο κριτηριο ειναι η διαρκεια της μπαταριας.Το ποσο που διαθετω ειναι γυρω στα 150 ευρω,και χωρις να εχω κανει ερευνα εχω στο ματι 2 turbo x απο πλαισιο...Ειμαι ανοικτος σε προτασεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...