Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα αγορασα το crypto passepartout 70 c124 και τελικα δεν εχει εγκατεστημενο το μαρκετ.. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το εγκαταστησω?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα το crypto passepartout 70 c124 και τελικα δεν εχει εγκατεστημενο το μαρκετ.. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το εγκαταστησω?

 

Ρώτησε από εκεί που το αγόρασες ή ακόμα καλύτερα επικοινώνησε με την Crypto.

 

Αν το κάνεις root(με την προυπόθεση ότι γίνεται αυτό στο tablet σου) θα μπορούσες να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση του Market. Το ρουτάρισμα όμως θέλει κάποιες παραπάνω γνώσεις γιατί μπορεί να αχρηστευθεί το μηχάνημα αν πειραχτεί κάτι που δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογες βρηκα ακρη.. ευχαριστω, αλλα να ρωτησω και κατι αλλο γιατι θα σκασω, δεν μπορω να δω βιντεο στο you tube. μονο μαυρη εικονα με ηχο. Ολα τα υπολοιπα τα βλεπω (thumbnails, σχολια κλπ) Επισης βλεπω κανονικα βιντεο αν ειναι ενσωματωμενο σε καποια σελιδα. Τις πταιει? Περασα και την 11 εκδοση του flash..

 

edit.

 

To βρηκα ηταν ρυθμιση για την εξοδο πρεπει να ειναι στην επιλογη lcd και οχι στην hdmi.

Edited by petrangcc
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας σε διάφορα site βρήκα μία δυό εκδόσεις του Asus Transformer με 3G γνωρίζει κανείς εάν όντως η Asus έχει βγάλει τέτοια έκδοση? Αν ναί Ελλάδα δεν έρχεται καθόλου? γιατί σε κανένα κυριολεκτικά eshop δεν το βρήκα.

 

εχει βγαλει οντως εδω και αρκετους μηνες και πλεον το εχουν και ελληνικα eshops.κανε ενα τσεκ στο skroutz ως tf101g και θα σου βγαλει αρκετα eshops.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ψάχνομαι καιρό για αγορά ενός tablet PC (και όχι μεγάλου τηλεφώνου που δεν παίρνει τηλέφωνο :D ) γι αυτό έχω καταλήξει στις εξής ταμπλέτες με win7:

1) http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-450.htm

2) http://www.multirama.gr/products/product?pid=0608091&catid=010900

η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω και το http://www.ekoore.com/web/it/prodotti/tablet/perl-2/panoramica-6.html αλλά επειδή χρειάζομαι παράθυρα για 2 προγράμματα της δουλειάς δεν είμαι 100% σίγουρος ότι παίζουν με virtual machine κι απ' την άλλη είναι και το θέμα εγγύησης.

 

Ποιο από τα 2 πρώτα θα προτείνατε και γιατί; Έχετε υπ όψιν κάποια άλλη ταμπλέτα με win7 στα ίδια περίπου χρήματα; Γνωρίζεται ποιο θα συνδυάζεται καλύτερα με γραφίδα για σημειώσεις;

 

Να πω ότι η ταμπλέτα θέλω να αντικαταστήσει τον φορητό στο πάνε-έλα στην δουλειά και φυσικά και για τις απλές εργασίες στο σπίτι για να μην ανοίγει το desktop (surfing-office-αναπαραγωγή ταινιών και μουσικής). Επίσης θα την χρησιμοποιούν αραιά και που και οι δικοί μου κυρίως για διάβασμα και λιγότερο για media.

 

Δεν είμαι κολλημένος με τα παράθυρα, στο ίδιο τραπέζι θα έβαζα και άλλες ταμπλέτες με desktop like OS (OS X, ή ubuntu όπως η Ekoore) απλά το όλο θέμα με το rooting και τις διάφορες ρομ με το αντρόιντ και τα χαζά κλειδώματα του ιος τα βαριέμαι.

 

Πιστεύεται ότι είναι καλύτερα να πάει για αναβολή η αγορά για μέσα στο '12 μήπως βγουν τα win8 ή περισσότερες ταμπλέτες με desktop like λειτουργικό;

Edited by Jorge_greek
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Θέλουν ακομα πολληηηηηηηηηηηηηηηηηη βελτιωση!Θα σε προβληματισει η μικρη διαρκεια μπαταριας λόγω του x86 επεξεργαστη που εχει μεγάλη κατανάλωση!

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα 7ωρα και τα 8ωρα των ARM δεν τα φτάνουν αλλά είχα διαβάσει με μια μέση χρήση το 5ωρο στο βγάζει. Έχεις δει κανένα τεστ αυτονομίας για κάποιο απ' τα 2; Μην ξεχνάς βέβαια πως και τα 2 είναι πάνω από 10 ίντσες Edited by Jorge_greek
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φιανεται το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908296 θελει να το αγορασει ενας φιλος μου!

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει τα λεφτα ,με την ιδια τιμη βρισκεις απο εξωτερικο με capacitive και 512μmb ram

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει τα λεφτα ,με την ιδια τιμη βρισκεις απο εξωτερικο με capacitive και 512μmb ram

 

Τι διάφορα έχει η capacitive οθόνη από την απλή?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι διάφορα έχει η capacitive οθόνη από την απλή?

 

Οι διαφορές είναι τεράστιες, κάνε μια αναζήτηση στο net και θα βρεις πολλές αναφορές.

 

http://www.onlinemagazine.gr/?p=216

 

Είναι σαν να συγκρίνεις την capacitive οθόνη ενός iphone (για παράδειγμα) με την resistive ενός παλιού windows mobile με πενάκι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ από τις καλύτερες επιλογές για tablet...

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0609794&catid=010900

Link to comment
Share on other sites

To ASUS που προτείνει ο maximos είναι μια πολύ καλή επιλογή. Το έχω εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος (φτου φτου).

 

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο. Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.e-tablets.gr/2011/10/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-tablet-pc/ και ίσως βοηθηθείς. Είναι έξυπνος οδηγός αγοράς tablets. Good luck

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, βρήκα αυτό το tablet http://wooky.sk/wooky-tablet-2 που ουσιαστικά είναι το archos arnova 8 G2 με android 2.3 στα 160 ευρώ. Η ερώτησή μου αφορά την οθόνη. Μπορείς με αυτήν την ανάλυση 800χ600 και με 8 ίντσες να διαβάσεις-σερφάρεις ικανοποιητικά; Απλά να μην σε κουράζει μετά από λίγο, αυτό με ενδιαφέρει και να μην φαίνονται ενοχλητικά τα πιξελ από τα γράμματα/σχέδια. To wooky είναι κάτι σαν το αντίστοιχο τσέχικο-σλοβάκικο amazon. Edited by Jorge_greek
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ανάλυση δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει για τα σημερινά δεδομένα και σε αυτές τις ίντσες, ωστόσο για την τιμή του είναι λογική. Κάνεις την δουλειά σου μια χαρά χωρίς να εντυπωσιάζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Windows Tablet προκειμένου να μπορώ να κάνω τις δουλειές που κάνω και τώρα με το 17άρι παλιό laptop που έχω.

Έχετε κάποια αξιόπιστη και συνάμα οικονομική πρόταση;

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Windows Tablet προκειμένου να μπορώ να κάνω τις δουλειές που κάνω και τώρα με το 17άρι παλιό laptop που έχω τώρα.

Έχετε κάποια αξιόπιστη και συνάμα οικονομική πρόταση;

 

Το πρώτο μου windows tablet το αγόρασα περισσότερο από 1 χρόνο πριν από Dhgate. Tο έχω ψιλοσκίσει γενικώς και η κύρια χρήση του είναι για Djing. Τις δουλειές του τις κάνει μια χαρά και με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου windows tablet το αγόρασα περισσότερο από 1 χρόνο πριν από Dhgate. Tο έχω ψιλοσκίσει γενικώς και η κύρια χρήση του είναι για Djing. Τις δουλειές του τις κάνει μια χαρά και με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

 

Φαίνεται πολύ καλό, σαν λειτουργία είναι σαν ένα κανονικό pc ; Office έχει ή μπορούμε να βάλουμε ;

Και γενικά εσύ που το έχεις δουλέψει θεωρείς ότι μπορεί να ανταπεξέλθει επάξια σαν αντικατάστατης του laptop μου ;

 

Sent from my Galaxy S

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω για ταμπλετ απλο. βασικα θελω να το παρω για να μην ανοιγω καθε φορα το λαπτοπ για να σερφαρω κ.λ.π.. απλη χρηση βασικα

κοιταζα και ειδα το Spice 8 στο πλαισιο http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-Spice-8-M900HC.htm ειναι φτηνο αλλα εχει και ελειψεις

μετα ειδα το Hive παλι στο παλισιο http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-Hive-DUKE.htm και μοιαζει καλο

καποιο αλλο εχετε να προτεινετε σε αυτα τα λεφτα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό, σαν λειτουργία είναι σαν ένα κανονικό pc ; Office έχει ή μπορούμε να βάλουμε ;

Και γενικά εσύ που το έχεις δουλέψει θεωρείς ότι μπορεί να ανταπεξέλθει επάξια σαν αντικατάστατης του laptop μου ;

 

Sent from my Galaxy S

 

Είναι ένα κανονικό netbook χωρίς πληκτρολόγιο, οπότε έχει και τις ανάλογες επεξεργαστικές δυνατότητες. Μην γνωρίζοντας πόσο δυνατό είναι το laptop σου δεν μπορώ να ξέρω αν θα μπορέσει να το αντικαταστήσει. Office και οτιδήποτε για windows μπαίνει κανονικά. Aν όμως δουλεύεις αρκετα στο pc, είσαι σίγουρος ότι οι 10 ίντσες θα σου είναι αρκετές?

 

Θα το κάνω review τις επόμενες ημέρες οπότε θα μπορέσεις να το δεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω για ταμπλετ απλο. βασικα θελω να το παρω για να μην ανοιγω καθε φορα το λαπτοπ για να σερφαρω κ.λ.π.. απλη χρηση βασικα

κοιταζα και ειδα το Spice 8 στο πλαισιο http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-Spice-8-M900HC.htm ειναι φτηνο αλλα εχει και ελειψεις

μετα ειδα το Hive παλι στο παλισιο http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-Hive-DUKE.htm και μοιαζει καλο

καποιο αλλο εχετε να προτεινετε σε αυτα τα λεφτα ευχαριστω

 

Από τα 199 εώς τα 399 ευρώ υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα να διαλέξεις τόσο από Ελλάδα όσο και από εξωτερικό. Το Spice δεν έχει market και δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το Hive, και είναι σημαντική έλλειψη.

 

Σε 8άρια καλά μηχανήματα είναι τα Momo 8A και 8HD, Ramos W13HD και ΜeiYing M11HD το οποίο τώρα βγαίνει με 1GB Ram. Στις 9.7 ίντσες, πολύ καλή επιλογή είναι το Cube U9GT2 που έχει ήδη Android 4.0, το Αoson M19(το οποίο σύντομα μου έρχεται και το τεστάρω αμέσως), το MID GS30 με 2 full USB και στις 10 ίντσες το Zenithink C91 είναι κορυφαίο για τα χρήματα του. Όλα τα μοντέλα που ανέφερα είναι σαφώς φθηνότερα από το Hive ακόμα και αν τα πάρεις από Ελλάδα. Από εξωτερικό ακόμα φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα κανονικό netbook χωρίς πληκτρολόγιο, οπότε έχει και τις ανάλογες επεξεργαστικές δυνατότητες. Μην γνωρίζοντας πόσο δυνατό είναι το laptop σου δεν μπορώ να ξέρω αν θα μπορέσει να το αντικαταστήσει. Office και οτιδήποτε για windows μπαίνει κανονικά. Aν όμως δουλεύεις αρκετα στο pc, είσαι σίγουρος ότι οι 10 ίντσες θα σου είναι αρκετές?

 

Θα το κάνω review τις επόμενες ημέρες οπότε θα μπορέσεις να το δεις καλύτερα.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, μήπως έχεις υπόψη σου και κάποια πιο οικονομική λύση ;

Το tablet δεν θα γίνεται χρήση ντε και καλά όλες τις ώρες τις ημέρας, φυσικά και θα δουλεύω στο desktop του σπιτιού αλλά και στο laptop όταν παραστεί ανάγκη, απλά το tablet θεωρώ ότι είναι πιο βολικό για όλες τις καταστάσεις, είτε δουλεύεις σε ταξίδι, είτε αργά το βράδυ στο κρεβάτι.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, μήπως έχεις υπόψη σου και κάποια πιο οικονομική λύση ;

Το tablet δεν θα γίνεται χρήση ντε και καλά όλες τις ώρες τις ημέρας, φυσικά και θα δουλεύω στο desktop του σπιτιού αλλά και στο laptop όταν παραστεί ανάγκη, απλά το tablet θεωρώ ότι είναι πιο βολικό για όλες τις καταστάσεις, είτε δουλεύεις σε ταξίδι, είτε αργά το βράδυ στο κρεβάτι.

 

Aν όταν λες δουλειά εννοείς και πληκτρολόγηση τότε το tablet δεν θα σε βολέψει πολύ, ακόμα και χρησιμοποιείς θήκη με πληκτρολόγιο. Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση η ιδανική και πλέον οικονομική λύση θα ήταν ένα μεταχειρισμένο netbook. Αν τώρα η δουλειά που θέλεις να κάνεις θα περιοριζόταν μόνο σε σερφάρισμα και ανάγνωση αρχείων office τότε και ένα android tablet θα έκανε μια χαρά, θα ήταν πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Aν όταν λες δουλειά εννοείς και πληκτρολόγηση τότε το tablet δεν θα σε βολέψει πολύ, ακόμα και χρησιμοποιείς θήκη με πληκτρολόγιο. Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση η ιδανική και πλέον οικονομική λύση θα ήταν ένα μεταχειρισμένο netbook. Αν τώρα η δουλειά που θέλεις να κάνεις θα περιοριζόταν μόνο σε σερφάρισμα και ανάγνωση αρχείων office τότε και ένα android tablet θα έκανε μια χαρά, θα ήταν πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

 

Κοίτα, netbook έχω, ένα Acer Aspire One και το έχω δώσει στο γιό μου για να ξεκινήσει για να μαθαίνει ! ;)

Εγώ επειδή δεν θα διαβάζω μόνο αρχεία word, excel αλλά θα δημιουργώ κιόλας, αλλά ταυτόχρονα θέλω να μπορώ να εγκαταστήσω και προγράμματα που "τρέχουν" μόνο σε windows ή άν θέλεις κατ΄επέκταση δεν τρέχουν σε android, νομίζω ότι ένα windows tablet, αυτή την εποχή τουλάχιστον, θα μου είναι πολύ βολικό.

Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να επεξεργαστώ για αρκετές ώρες ένα ipad 2 φίλου και ομολογώ ότι μου φάνηκε πολύ βολικό σαν κατάσταση .

Βέβαια το χρησιμοποίησα για σερφάρισμα και διάβασμα μόνο, αλλά ήταν πιο εύκολο στο χέρι και γενικά πιο άνετο από οτιδήποτε σε laptop.

Κάποια εναλλακτική, ίσως και πιο οικονομική από αυτή που μου έδωσες παραπάνω έχεις να μου προτείνεις ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, netbook έχω, ένα Acer Aspire One και το έχω δώσει στο γιό μου για να ξεκινήσει για να μαθαίνει ! ;)

Εγώ επειδή δεν θα διαβάζω μόνο αρχεία word, excel αλλά θα δημιουργώ κιόλας, αλλά ταυτόχρονα θέλω να μπορώ να εγκαταστήσω και προγράμματα που "τρέχουν" μόνο σε windows ή άν θέλεις κατ΄επέκταση δεν τρέχουν σε android, νομίζω ότι ένα windows tablet, αυτή την εποχή τουλάχιστον, θα μου είναι πολύ βολικό.

Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να επεξεργαστώ για αρκετές ώρες ένα ipad 2 φίλου και ομολογώ ότι μου φάνηκε πολύ βολικό σαν κατάσταση .

Βέβαια το χρησιμοποίησα για σερφάρισμα και διάβασμα μόνο, αλλά ήταν πιο εύκολο στο χέρι και γενικά πιο άνετο από οτιδήποτε σε laptop.

Κάποια εναλλακτική, ίσως και πιο οικονομική από αυτή που μου έδωσες παραπάνω έχεις να μου προτείνεις ;

 

Tα tablets για σερφάρισμα και διάβασμα είναι ιδανικά και πολύ βολικά. Τα win tablets όμως είναι και αρκετά πιο βαριά σίγουρα από το iPad αλλά και τα καινούργια android tablets που μειώνονται συνεχώς σε βάρος.

 

Πιο οικονομική λύση σε win tablet μπορείς να βρεις μόνο απευθείας από Κίνα. Κοίταξε σε merimobiles, pandawill, dealextreme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...