Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εμενα ενα τετοιπο μηχανημα με ενδιαφερη εαν εχει βρη καποιος ενα απο τα αναφερομενα σε καλη τιμη στην ελλαδα προσφορα να με βοηθηση ευχαριστω

 

ρε παιδιά , sorry κιόλας, αλλά εδώ είναι Λοιπά tablets οπότε τι να σας πουν για όλα αυτά τα επώνυμα που το καθένα από αυτά λογικά έχει το δικό του μέρος στο forum

 

αν τα ταμπλετς είναι παρόμοια (υποθέτω έχουν όλα ανδροιδ εκτός ιπαντ) ε κοιτάξτε τα χαρακτηριστικά τους και συγκρίνετε τα και μπείτε στα ανάλογα τοπικ να δείτε αν έχουν προβλήματα κλπ κλπ

 

2ον (γνώμη μου) αν έχετε 2 ή 3 επιλογές , δείτε τα από κοντά για να δείτε και ποιο σας αρέσει / βολεύει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά , sorry κιόλας, αλλά εδώ είναι Λοιπά tablets οπότε τι να σας πουν για όλα αυτά τα επώνυμα που το καθένα από αυτά λογικά έχει το δικό του μέρος στο forum

 

αν τα ταμπλετς είναι παρόμοια (υποθέτω έχουν όλα ανδροιδ εκτός ιπαντ) ε κοιτάξτε τα χαρακτηριστικά τους και συγκρίνετε τα και μπείτε στα ανάλογα τοπικ να δείτε αν έχουν προβλήματα κλπ κλπ

 

2ον (γνώμη μου) αν έχετε 2 ή 3 επιλογές , δείτε τα από κοντά για να δείτε και ποιο σας αρέσει / βολεύει καλύτερα

 

Πολύ σωστές παρατηρήσεις.

 

Ενημερωτικά να πω, πάντως, ότι σε όποιον έδειξα το Μ19(και το έδειξα σε πολύ κόσμο) και είχε δει από κοντά επίσης κάποιο από τα γνωστά ακριβά και "επώνυμα", ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν από τις πιθανές επιλογές τους ειδικά αφού άκουσαν την τιμή του, είτε από Ελλάδα είτε απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές παρατηρήσεις.

 

Ενημερωτικά να πω, πάντως, ότι σε όποιον έδειξα το Μ19(και το έδειξα σε πολύ κόσμο) και είχε δει από κοντά επίσης κάποιο από τα γνωστά ακριβά και "επώνυμα", ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν από τις πιθανές επιλογές τους ειδικά αφού άκουσαν την τιμή του, είτε από Ελλάδα είτε απ'έξω.

 

μια απο τα ιδια φιλαρακι..απο το m12 ακομα.τωρα φαντασου με το m19 γινετε περισσοτερο χαμος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας!

Ανελαβα την πρωτοβουλια να σας ζητησω τη γνωμη σχετικα με την αγορα ενος tablet. Προσωπικα, ειμαι χρηστης desktop,netbook και smartphone και θεωρουσα τα tablet αχρηστα για την περιπτωση μου. Ομως προσφατα καταλαβα οτι ενα tablet θα ταιριαζε στην (ασχετη με τεχνολογια) μητερα μου. Ολιγον τι η πρεσβυωπια, κατι λιγο να μη θελει να κατσει καπου να γραψει με πληκτρολογιο και ποντικι, μου ζηταει ενα smartphone,το οποιο βεβαια δε θα τη βολευει λογω μεγεθους. Ετσι της εξηγησα τα tablet. Ενθουσιαστηκε κι εγω μπηκα σε διαδικασια ψαξιματος.

Θελω μια οικονομικη λυση android tablet (με ή χωρίς market, ιδιαιτερα αν υπαρχει η εναλλακτικη για root), που να μπορει να παιζει flash, να εχει μια ικανοποιητικη μπαταρια και οθονη capactive. Δε με ενδιαφερουν 3G,δευτερες καμερες, ή απαιτησεις για παιχνιδια και βαριες εφαρμογες.

Η χρηση προοριζεται για διαβασμα,σερφαρισμα,μουσικη αντε και λιγο youtube.

Ειδα τις φθηνοτερες επιλογες απο Πλαισιο,Multirama,Getitnow,E-shop, αλλα δεν εχω ενθουσιαστει. Δεν μπορω να δω τα περισσοτερα απο κοντα,ωστε να σχηματισω πιο σφαιρικη αποψη, γιατι ζω στην επαρχια.

Συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου! Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας!

Ανελαβα την πρωτοβουλια να σας ζητησω τη γνωμη σχετικα με την αγορα ενος tablet. Προσωπικα, ειμαι χρηστης desktop,netbook και smartphone και θεωρουσα τα tablet αχρηστα για την περιπτωση μου. Ομως προσφατα καταλαβα οτι ενα tablet θα ταιριαζε στην (ασχετη με τεχνολογια) μητερα μου. Ολιγον τι η πρεσβυωπια, κατι λιγο να μη θελει να κατσει καπου να γραψει με πληκτρολογιο και ποντικι, μου ζηταει ενα smartphone,το οποιο βεβαια δε θα τη βολευει λογω μεγεθους. Ετσι της εξηγησα τα tablet. Ενθουσιαστηκε κι εγω μπηκα σε διαδικασια ψαξιματος.

Θελω μια οικονομικη λυση android tablet (με ή χωρίς market, ιδιαιτερα αν υπαρχει η εναλλακτικη για root), που να μπορει να παιζει flash, να εχει μια ικανοποιητικη μπαταρια και οθονη capactive. Δε με ενδιαφερουν 3G,δευτερες καμερες, ή απαιτησεις για παιχνιδια και βαριες εφαρμογες.

Η χρηση προοριζεται για διαβασμα,σερφαρισμα,μουσικη αντε και λιγο youtube.

Ειδα τις φθηνοτερες επιλογες απο Πλαισιο,Multirama,Getitnow,E-shop, αλλα δεν εχω ενθουσιαστει. Δεν μπορω να δω τα περισσοτερα απο κοντα,ωστε να σχηματισω πιο σφαιρικη αποψη, γιατι ζω στην επαρχια.

Συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου! Σας ευχαριστω

 

Τσέκαρε και το e-tablet, έχει καλή ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι γνώμη έχετε για αυτά WITSTECH A91 GPS και SYNRGIC DREAMBOOK W7 είναι καλά? επίσης από εδώ chinistore έχει κάνει κάποιος αγορά είναι αξιόπιστο;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποιο tablet κατά προτίμηση 9"-10" και τιμή όχι πάνω από 450€. Αν είναι 3G καλοδεχούμενο, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να "φορέσει" android 4.0 και να έχει καλή απόκριση οθόνης.Η χρήση θα είναι κυρίως internet,gaming και ταινίες. Ουσιαστικά θέλω να αντικαταστήσω το laptop στα πολλά ταξίδια που κάνω λόγω δουλειάς.

Υ.Σ Χτες είδα το xoom με 399€ και μου άρεσε.

Τέλος δεν ενδιαφέρομαι για αγορά από εξωτερικό.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποιο tablet κατά προτίμηση 9"-10" και τιμή όχι πάνω από 450€. Αν είναι 3G καλοδεχούμενο, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να "φορέσει" android 4.0 και να έχει καλή απόκριση οθόνης.Η χρήση θα είναι κυρίως internet,gaming και ταινίες. Ουσιαστικά θέλω να αντικαταστήσω το laptop στα πολλά ταξίδια που κάνω λόγω δουλειάς.

Υ.Σ Χτες είδα το xoom με 399€ και μου άρεσε.

Τέλος δεν ενδιαφέρομαι για αγορά από εξωτερικό.

Ευχαριστω!!!

 

αν υπάρχει ακόμα στα 399 μαζί με το dock, πάρε το xoom , δεν βρίσκω καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (αν θες κάτι επώνυμο)

Link to comment
Share on other sites

Ainol NOVO Aurora IPS HD screen ICS 4.0 8GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p

 

http://www.merimobiles.com/Ainol_NOVO_Aurora_IPS_HD_screen_ICS_4_0_8GB_1GB_p/meri0729.htm#

 

για αυτο εδω τι αποψη εχετε?? αξιζει τα χρηματα του, μπορω να βαλω πανω usb 3g cosmote? το υποστιριζει??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο.

Παρακαλω να μου προτεινετε μια ταμπλετα για μικρη χρηση, κυριως για pdf περιοδικων και βιβλιων και μικρη χρηση ιντερνετ οταν απουσιαζω απο το σπιτι για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Το kindle με απογοητευσε τελειως στα περιοδικα και στο οτι δεν βρισκω ευκολα ελληνικα βιβλια.. Και οσα βρισκω ειναι συνηθως pdf που με τις μετατροπες δυσκολα διαβαζονται..

 

Υπολογιζω να πουλησω λοιπον το κιντλ με λογικη χασουρα και να τα δωσω για φτηνη ταμπλετα..

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο.

Παρακαλω να μου προτεινετε μια ταμπλετα για μικρη χρηση, κυριως για pdf περιοδικων και βιβλιων και μικρη χρηση ιντερνετ οταν απουσιαζω απο το σπιτι για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Το kindle με απογοητευσε τελειως στα περιοδικα και στο οτι δεν βρισκω ευκολα ελληνικα βιβλια.. Και οσα βρισκω ειναι συνηθως pdf που με τις μετατροπες δυσκολα διαβαζονται..

 

Υπολογιζω να πουλησω λοιπον το κιντλ με λογικη χασουρα και να τα δωσω για φτηνη ταμπλετα..

 

Φίλε μου και εγώ για τον ίδιο λόγω το θέλω.... και εγώ το Kindle δεν το προτίμησα μετά από πολύ ψάξιμο...

Μονόδρομος αυτή τη στιγμή είναι 3 ταμπλετάκια στις 7''

Στα γράφω με σειρά προτίμησης...

 

Ainol NOVO Aurora IPS HD screen ICS 4.0 8GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p

Ainol NOVO 7 ELF ICS 4.0 8GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p 7inch 1024*600px

Ramos W6HD ICS 4.0 7inch High Resolution Dual Camera 8GB HDMI

 

:lol:

 

Το Ramos W6HD το είχα αλλά για κάποιο λόγω κόλλησε στο μπουτάρησμα (δεν είχα προλάβει να βάλω - δεν είχε βγει - το νέο βελτιωμένο firmware) και το έχω στείλει για επισκευή... Πολύ καλό tablet με τα όλα του....

 

Παράλληλα παράγγειλα το Ainol NOVO Aurora και μόλις σήμερα μου είπαν ότι έφυγε η παραγγελία μου.... (Θα δώσω το Ramos στη γυναίκα)...

 

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα !

Μέχρι χτες ήμουν κάτοχος ενός archos 101 16gb αλλά η κόρη μου το έσπασε:cry: ( διαγώνια στην οθόνη ) με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί καθόλου η αφή του,ψάχτηκα λίγο για αγορά οθόνης και βρήκα από Ασία στα 75 με 80 € αλλά ποιος να την αντικαταστήσει ??? Σε επικοινωνία που είχα με την archos μου είπαν ότι δεν επισκευάζουν και αν τους το στείλω πίσω μπορώ να πάρω κάποιο άλλο με 25% έκπτωση και κοιτάω το ARCHOS 101 G9 Turbo που βγαίνει στα 225 € περίπου, τι λέτε αξίζει ή σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ?

Ευχαριστώ!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Tο νέο iPad. Με Retina display και Quad core graphics. Έρχεται στην Ελλάδα στις 23 Μαρτίου.

http://www.iphonehellas.gr/33943/new-ipad/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+iphonehellas+%28iPhone+Hellas%29&utm_content=Google+Reader

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Tο νέο iPad. Με Retina display και Quad core graphics. Έρχεται στην Ελλάδα στις 23 Μαρτίου.

http://www.iphonehellas.gr/33943/new-ipad/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+iphonehellas+%28iPhone+Hellas%29&utm_content=Google+Reader

 

Θαυμάσια, αλλά :

 

1) το iPad έχει την δική του ξεχωριστή ενότητα μαζί με τα άλλα προιόντα της Apple

 

2) Συνεχίζω να προτιμώ φανατικά συσκευές με ενσωματωμένο USB και HDMI(τουλάχιστον) και στην μισή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αναφερε κανενας το εξαιρετικο για την τιμη του advent vega το ειχα μαδησει στα mods και δουλευε εξαισια και τωρα η τιμη του ειναι γυρω στα 160 ευρω με μεταφορικα απο αγγλια ,ειναι tegra2 10.1 usb host και usb gps

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αναφερε κανενας το εξαιρετικο για την τιμη του advent vega το ειχα μαδησει στα mods και δουλευε εξαισια και τωρα η τιμη του ειναι γυρω στα 160 ευρω με μεταφορικα απο αγγλια ,ειναι tegra2 10.1 usb host και usb gps

 

Σωστή παρατήρηση. Βέβαια όταν πρωτοβγήκε με πολύ δυσκολία το έβρισκε κανείς σε στοκ. Επίσης απ'ότι είχα παρατηρήσει ήταν διαθέσιμο μόνο από συγκεκριμένες αλυσίδες ηλεκτρικών της Αγγλίας, οι οποίες, τότε τουλάχιστον, δεν έστελναν εκτός Αγγλίας.

 

Το merimobiles το έχει με το όνομα Venus Pad και αρκετά ακριβό σε σχέση με τον ανταγωνισμό πλέον. Στα μειονεκτήματα του το γεγονός ότι έχει μόνο 512ΜΒ Rom.

 

Στα πλεονεκτήματα θα έβαζα και το ότι υπάρχει η δυνατότητα να έχει ενσωματωμένο 3G και GPS, όπως είχα διαβάσει κάποια στιγμή και αν ισχύει ακόμη φυσικά.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

ειχε και usb 3g+gps μεσω usb host και φυσικα μια κοινοτητα απο πισω να το στηριζει για 160 ευρω πιστευω ειναι καλυτερο απο αρκετα κινεζικα ,μεγαλο πλεονεκτημα η κοινοτητα απο πισω με 3.2 honeycomb και ics

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ειχε και usb 3g+gps μεσω usb host και φυσικα μια κοινοτητα απο πισω να το στηριζει για 160 ευρω πιστευω ειναι καλυτερο απο αρκετα κινεζικα ,μεγαλο πλεονεκτημα η κοινοτητα απο πισω με 3.2 honeycomb και ics

 

έχεις κανα λίνκ με αυτή την τιμή; γιατί ό,τι βρήκα πάνω από 200 ευρώ έχει

επίσης αν έχεις στην κατοχή σου τέτοια συσκευή καλό θα είναι , αν μπορείς , να γράψεις κανα δυο λόγια (μινι review, όσον αφορά κυρίως οθόνη και μπαταρία)

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/Advent-Vega-10-1-Internet-Tablet-Tegra-250-512MB-Internal-Storage-10-1-/110830720117?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item19ce069475

την ειχα για ενα 6μηνο περιπου ηταν απο τις λιγες συσκευες που κρατησα τοσο,και μαλιστα ειχα ενθουσιαστει με το plug and play των memory stick ,μαλλον θα την ξαναπαρω και θα κανω ενα mini review αφου πηρε και ics

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/Advent-Vega-10-1-Internet-Tablet-Tegra-250-512MB-Internal-Storage-10-1-/110830720117?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item19ce069475

την ειχα για ενα 6μηνο περιπου ηταν απο τις λιγες συσκευες που κρατησα τοσο,και μαλιστα ειχα ενθουσιαστει με το plug and play των memory stick ,μαλλον θα την ξαναπαρω και θα κανω ενα mini review αφου πηρε και ics

δεν κάνεις από τώρα το review μιας και την είχες ????

πάντως το Link που ανέφερες πάνω πάνω γράφει: Item condition: Seller refurbished

Edited by taliban
επιπλέον στοιχεία

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αν κανω τωρα θα μαι αδικος γιατι οταν το ειχα ειχε android 2.2 και τωρα υπαρχουν 3.2 και ics , και επισης βελτιωσαν την οθονη απο τοτε με καλυτερες γωνιες θεασεις ,οποτε υπομονη...

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στο χέρια μου το Ainol NOVO Aurora IPS HD ....

 

Απίθανη οθόνη και φοβερή ποιότητα κατασκευής......

και από επιδόσεις.... μια χαρά τα πάει....

Πολύ καλή επιλογή ....

 

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στο χέρια μου το Ainol NOVO Aurora IPS HD ....

 

Απίθανη οθόνη και φοβερή ποιότητα κατασκευής......

και από επιδόσεις.... μια χαρά τα πάει....

Πολύ καλή επιλογή ....

 

:lol:

 

επειδή εγώ ακόμα περιμένω το ραμος μου :) (κάπου χάθηκε)

κανε κανά review (μπαταρία κυρίως που διαβάζω ότι δεν είναι πολλοί ευχαριστημένοι)

αν πάρω refund να διαλέξω αυτό αντί για το ramos w6hd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...