Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

έχω πάρει την απόφαση για αγορά τάμπλετ περισσότερο για σερφάρισμα και ταινίες και διάβασμα κυρίως εφημερίδων .Θα προτιμούσα να έχει μεγάλη οθόνη . Ψάχνω σε τιμή όχι μεγαλύτερη των 230-240 ευρώ.

Έχω κοιτάξει 2 μέχρι τώραhttp://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_Android_4_0_p/meri3375.htm# το Μ19 και το http://www.e-tablet.gr/product_info.php?cPath=8_35&products_id=272 Flytouch 6VC .

Άν έχετε άποψη και μπορείτε να βοηθήσετε ή έχετε να προτίνεται κάτι παρόμοιο ?

Επίσης είναι η merimobiles αξιόπιστη εταιρία ή θα έχω προβλήματα ;Γιατί η διαφορά της τιμής είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με της ενχόριες τιμές

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μην το κοιτάς καθόλου. Μόνο και μόνο η resistive οθόνη αρκεί για να το απορρίψεις.

Δες και αυτό το διπύρηνο http://www.merimobiles.com/Gemei_G9T_Dual_Core_16GB_9_7_inch_IPS_1024_768_wit_p/meri4709.htm

Έχουν αγοράσει αρκετοί χρήστες του myphone από merimobiles. Έχει ένα θέμα με το tracking number που δεν λειτουργεί σωστά, αλλά γενικά το κατάστημα θεωρείται καλό.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το έχω κοιτάξει ...αρκετά καλό από όσο ξέρω . Απλά με προβληματίζει το γεγονός με τον τρόπο αποστολής , τα έξοδα αποστολής και ότι θα πληρώσω πρίν πάρω το προιόν κάτι που δεν έχω ξανακάνει . Τι εννοείς με το tracking number ?
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το έχω κοιτάξει ...αρκετά καλό από όσο ξέρω . Απλά με προβληματίζει το γεγονός με τον τρόπο αποστολής , τα έξοδα αποστολής και ότι θα πληρώσω πρίν πάρω το προιόν κάτι που δεν έχω ξανακάνει . Τι εννοείς με το tracking number ?

 

Κοιτα και αυτό, ο επεξεργαστής αυτος φαινεται να ειναι ο καλύτερος απο τους 2πυρηνους απο τα λιγα που ξερουμε για την ωρα..

CPU:RK3066,Dual Core,1.6GHz

GPU: Quad Core Mali-400MP

 

Το site αυτο δεν εχει έξοδα αποστολής , ειναι free αμα το παρεις με Register Airmail λογικα δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα.

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές όσο αφορά την διασφάληση της παραγγελίας το ταχυδρομίο ; Ή θα ήταν καλύτερα να πληρώσω τα 18 ευρώ για το κούριερ ? Όποιος έχει παραγγείλει από αυτή την εταιρία αν μπορεί να μου πεί εντυπώσεις θα του είμαι ευγνώμων .

Κοίταξα και το τάμπλετ που μου έδειξες.Τα έχει σε σύγκριση και με το ipad 2 κάτω. Έμεινα :)

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρξει πρόβλημα στο τελωνίο τι γίνεται ? Η παραγγελία γίνεται με προπληρώμη , υπάρχουν περίπτωση να χαθούν τα χρήματα ; Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν είναι και μικρό το ποσό .:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν το ελέγξουν στο τελωνείο πληρώνεις ένα ποσό ανάλογα με το κόστος του προϊόντος. Δεν ξέρω πως ακριβώς πάει. Πάντως πολλοί χρήστες από Ελλάδα που έχουν αγοράσει διάφορα προϊόντα είτε με απλό ταχυδρομείο είτε με ems, δεν είχαν πρόβλημα.

Η πιο ασφαλή μέθοδος πληρωμής είναι το paypal. Δεν έχω δει κάποια περίπτωση που να έχουν χαθεί χρήματα από "γνωστά" καταστήματα ή καλούς πωλητές πχ στο ebay. Ίσως το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι το να μην σου τύχει ελαττωματικό προϊόν. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να το στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα αποστολής ώστε να σου το αντικαταστήσουν/επισκευάσουν.

Αν κάτι πάει στραβά κάνεις dispute στο paypal και ανάλογα την περίπτωση σε βοηθάει το paypal ώστε να μην βγεις χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά, σκέφτομαι να πάρω tablet και τείνω στο Toshiba AT100-100. Ηθελα να ρωτησω τη γνώμη σας μιας και φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του. Το θέλω κυρίως για ανάγνωση pdf, καμια ταινία και internet. Μειονέκτημά του οτι δεν εχει 3G αλλά από οτι καταλαβα μπορώ να συνδέσω usb. Play store έχει;

Αξίζει τον κόπο κατά τη γνωμη σας; Άλλες εναλλακτικές; Είμαι λίγο επιφυλακτικός αλλά όχι εντελώς αρνητικός στην αγορά κινέζικου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αυτο με καλα specs και καλη τιμη στο pandawill

http://www.pandawill.com/cube-u30gt-tablet-pc-rockchip-rk3066-dual-core-16ghz-cpu-101-inch-android-40-16gb-1g-ram-white-p62836.html

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, είμαι νέο μέλος στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα.

Με ενδιαφέρει και μένα η αγορά ενός tablet και είμαι παντελώς άσχετος στο θέμα αυτό.

Διάβασα σε μεγάλο ποσοστό το παρόν θέμα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα οπότε δε θα σας ζαλίσω πολύ.

Το μόνο που θα ήθελα να μάθω είναι αν μπορώ να παίζω τα παιχνίδια του facebook σε ένα android tablet γιατί είμαι μανιώδης παίκτης των.

Στο Windows κινητό που έχω πάντως δεν εμφανίζονται καθόλου.:)

Link to comment
Share on other sites

Λετε σε λιγους μηνες να δουμε tablet με windows 8?

Αν τρεχουν windows8, τα οποια ειναι συμβατα με windows 7-xp κλπ, σημαινει οτι θα μπορω να τρεξω προγραμματα των windows σε ταμπλετα?

Link to comment
Share on other sites

Λετε σε λιγους μηνες να δουμε tablet με windows 8?

Αν τρεχουν windows8, τα οποια ειναι συμβατα με windows 7-xp κλπ, σημαινει οτι θα μπορω να τρεξω προγραμματα των windows σε ταμπλετα?

 

Η Microsoft θα κυκλοφορησει tablet pc το φθινοπωρο,θα κυκλοφορησουν σε 2 εκδοσεις με x86 αρχιτεκτονικη (intel cpu κυριως)

οπου θα μπορεις να τρεχεις προγραμματα που ειναι συμβατα με desktop/laptop που τρεχουν windows 7/8 και με ARM αρχιτεκτονικη που δεν μπορεις να τρεξεις τα αντιστοιχα προγραμματα στην αρχη τουλαχιστον σιγουρα.....δεν ξερουμε μελλοντικα

To θεμα ειναι ποσο θα σε βολευουν να τα δουλευεις με οθονη αφης,και δεν μιλαω για ιντερνετ-ταινιες-μουσικη-κοινωνικα δικτυα παιχνιδια,αλλα για πιο εξειδικευμενα προγραμματα λογιστικα/φωτογραφιας/σχεδιαστικα/εφαρμογες γραφειου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι για αγορα ταμπλετας τι προτεινεται σε μεγεθος,με ενδιαφερει φυσικα η φορητοτητα αλλα να ειμαι και ανετος,μην γινεται κουραστικο...

τα 10'' κουβαλιονται η ειναι αβολα λογο μεγεθους?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σου γραφω απο το καινουργιο μου Toshiba at100 το οποιο αγορασα 270€ και το εχω τρεις ημερες . νομιζω οτι γιαχρηματα του ειναι πολυ καλο μαλλοναριζφο. για αυτα που το θελεις ειναι τελειο αν θεσ κατι να ρωτησεις πες μου.

 

Παιδιά γεια χαρά, σκέφτομαι να πάρω tablet και τείνω στο Toshiba AT100-100. Ηθελα να ρωτησω τη γνώμη σας μιας και φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του. Το θέλω κυρίως για ανάγνωση pdf, καμια ταινία και internet. Μειονέκτημά του οτι δεν εχει 3G αλλά από οτι καταλαβα μπορώ να συνδέσω usb. Play store έχει;

Αξίζει τον κόπο κατά τη γνωμη σας; Άλλες εναλλακτικές; Είμαι λίγο επιφυλακτικός αλλά όχι εντελώς αρνητικός στην αγορά κινέζικου.

Ευχαριστώ!

 

εχω παρει την ταμπλετα και τα σπαει αν θες λεπτομερειες πες μου .ειναι και μονο 269€

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας κάνεις ένα μίνι review για το AT100;ΈΧεις τίποτα προβλήματα;

Η μπαταρία πόσο σου κρατάει;

www.i-math.gr
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο 9,7'' ή 10,1'' ταμπλετάκι????

Το θέλω κυρίως για διάβασμα βιβλίων, pdf, skype και σερφάρισμα.....

 

Ψάχνομαι να πάρω και ένα μεγαλύτερο από 7''...

 

ΤΙΑ

 

:happy:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο 9,7'' ή 10,1'' ταμπλετάκι????

Το θέλω κυρίως για διάβασμα βιβλίων, pdf, skype και σερφάρισμα.....

 

Ψάχνομαι να πάρω και ένα μεγαλύτερο από 7''...

 

ΤΙΑ

 

:happy:

 

Για μενα το καλυτερο με διαφορα ειναι το καινουριο ipad. Πρωσοπικα εχω το ipad 2 και ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος! Βεβαια το ios μπορει να σου στερει καποιες δυνατοτητες που θεωρεις απαραταιτηες οπως ο flash player ή η τιμη του να ειναι εκτος του budget σου, οποτε τοτε θα σου προτεινα καποιο android tablet.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας κάνεις ένα μίνι review για το AT100;ΈΧεις τίποτα προβλήματα;

Η μπαταρία πόσο σου κρατάει;

 

λοιπον μετα απο μια εβδομαδα συμβιωσης εχω διαπιστωσει τα παρακατω

η μπαταρια κραταει χωρις καμια φορτιση εξι ωρες , ανετα τοσες ταξιδευα κα οι κορες μου εβλεπαν παιδικα

ειναι μεγαλη ευκολια που δεχεται USB σε κανονικο μεγεθος

η οθονη του ειναι πολυ καλη και η φωτεινοτητα αψογη

εχω βαλει μια καρτα 16gb η οποια επαιξε αψογα

το gps εχει γρηγορη αποκριση και κλειδωμα

εχω συνδεσει πληκτρολογιο και ποντικι τα οποια δουλεψαν αμεσως

επισης εκανα εκτυπωση σε εκτυπωτη απευθειας συνδεδεμενο στην ταμπλετα

προβληματιζει λιγο το ελληνικο πληκτρολογιο αλλα συνηθιζεται

οσοι εχουν ασχοληθει με το λειτουργικο του θα προσαρμοσθουν αμεσα

μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα η κολλημα

αν θελετε κατι επιπλεον απλα ρωτηστε με

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αποψη για το παρακατω tablet ;

 

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Asus-Eee-Pad-Slider-32-GB.aspx

 

http://bizweb.birdphone.gr/data/ecs/products/39018d00e05d42478762e32059ee8962/Asus-Eee-Pad-Slider-32-GB_L.jpg

 

αξιζει ή το θεωρειτε πολυ ακριβο ;

Link to comment
Share on other sites

jimar1999 έχεις προσπαθήσει να βάλεις usb 3g modem γιατί ούτε στη Toshiba ξέρουν αν λειτουργεί?

 

Ευχαριστώ

 

οχι δεν εχω βαλει στικακι αλλα κανω tethering απο το κινητο μου πραγματικα δεν ξερω τι παιζει μεαυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας..Θέλω να αγοράσω ένα tablet για τελείως ψυχαγωγική χρήση όπως διάβασμα βιβλίων,καμία ταινιούλα σε διακοπές,youtube και σερφάρισμα και όπωσδηποτε οικονομικό,του τύπου 150 το ανώτερο.Τι έχετε να προτείνεται??:D
Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια, λιγοτερο απο 10αρι, πχ. 7ιντσο, μαλλον δεν λεει. Νομιζω το 10αρι ειναι το ιδανικο μεγεθος, σαν να κρατας μια Α4. Δεν το επελεξε τυχαια η apple, σιγουρα εκαναν ΤΙΣ ερευνες πριν καταληξουν.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...