Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο Cube U9GT2 με 9.7 ιντσες

Φαίνεται αρκετά καλό tablet για την τιμή του(~210 ευρω)

Τα 7αρια είναι μικρά μωρέ, αφού έχω και το κινητό στις 4.3 δεν λέει να πάω μόνο 3 ιντσες πάνω :lol:

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο Cube U9GT2 με 9.7 ιντσες

Φαίνεται αρκετά καλό tablet για την τιμή του(~210 ευρω)

Τα 7αρια είναι μικρά μωρέ, αφού έχω και το κινητό στις 4.3 δεν λέει να πάω μόνο 3 ιντσες πάνω :lol:

Για να δούμε.

 

απλα σημειωσε οτι δεν εχει hdmi το συγκεκριμενο..

Link to comment
Share on other sites

και τοτε γιατι δεν παιρνεις ενα media player?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ :up::up::up::up: Μηπος εχεισ να προτινεισ καποιο που να εχει και GPS ??? συγνωμη αν εγεινα κουραστικος
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ακόμα το θέμα έχει μόνο έξι σελίδες και είναι εύκολο να διαβαστεί ολόκληρο.

Οι απορίες όμως παραμένουν.

Ψάχνω ένα tablet για απλή χρήση στη μικρότερη κατηγορία τιμής μια και είμαι πρωτάρης σε αυτά και θα μάθω επάνω του.

Διαβάζοντας και μελετώντας για διάφορα μοντέλα που αναφέρθηκαν εδώ μέσα ξεχώρισα τρία (ουσιαστικά δύο) υποψήφια με βασικό κριτήριο τη τιμή.

1) το QuickSilver C7

2) το MID 820

και σαν τρίτη, κυριολεκτικά, επιλογή το Momo 8A

 

Είμαι λίγα κλικ πριν την οριστική επιλογή και θα ήθελα μια βοήθεια σε αυτή. Αξίζει η μία ίντσα παραπάνω (να μη στραβωθούμε κιόλας :p ) ή καλύτερα το μικρό;

 

Κάτι ακόμα. Τα tablet με Windows γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένα ή αν θέλετε δε προτείνονται πολύ;

Edited by tazio
Προσθήκη ερώτησης.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ακόμα το θέμα έχει μόνο έξι σελίδες και είναι εύκολο να διαβαστεί ολόκληρο.

Οι απορίες όμως παραμένουν.

Ψάχνω ένα tablet για απλή χρήση στη μικρότερη κατηγορία τιμής μια και είμαι πρωτάρης σε αυτά και θα μάθω επάνω του.

Διαβάζοντας και μελετώντας για διάφορα μοντέλα που αναφέρθηκαν εδώ μέσα ξεχώρισα τρία (ουσιαστικά δύο) υποψήφια με βασικό κριτήριο τη τιμή.

1) το QuickSilver C7

2) το MID 820

και σαν τρίτη, κυριολεκτικά, επιλογή το Momo 8A

 

Είμαι λίγα κλικ πριν την οριστική επιλογή και θα ήθελα μια βοήθεια σε αυτή. Αξίζει η μία ίντσα παραπάνω (να μη στραβωθούμε κιόλας :p ) ή καλύτερα το μικρό;

 

Κάτι ακόμα. Τα tablet με Windows γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένα ή αν θέλετε δε προτείνονται πολύ;

 

H αλήθεια είναι ότι η μία ίντσα παραπάνω σε συνδυασμό με το 4:3 φορμά προσθέτει αρκετά στην ευχρηστία και την άνεση τουλάχιστον σε ότι αφορά το σερφάρισμα και το διάβασμα.

 

Το Quicksilver C7 δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερες συστάσεις και στις 7 ίντσες το προτείνω ανεπιφύλακτα. Σε σχέση με τα άλλα 2 θα πήγαινα με το Momo 8A με κλειστά μάτια και μόνο για το γεγονός ότι έχει capacitive οθόνη ενώ το 820 όχι.

 

Τα win tablets δεν είναι διαδεδομένα λόγω υψηλής τιμής ακόμα και μικρής μπαταρίας. Τα πράγματα θα αλλάξουν δραματικά πιστεύω με τα win 8 όταν αρχίσουμε να τα βλέπουμε σε ARM επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι η μία ίντσα παραπάνω σε συνδυασμό με το 4:3 φορμά προσθέτει αρκετά στην ευχρηστία και την άνεση τουλάχιστον σε ότι αφορά το σερφάρισμα και το διάβασμα.

...

 

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Η χρήση που θα του κάνω θα είναι κατά 99% αυτή οπότε μάλλον πάμε για 8".

 

...

Το Quicksilver C7 δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερες συστάσεις και στις 7 ίντσες το προτείνω ανεπιφύλακτα. Σε σχέση με τα άλλα 2 θα πήγαινα με το Momo 8A με κλειστά μάτια και μόνο για το γεγονός ότι έχει capacitive οθόνη ενώ το 820 όχι...

 

Σίγουρα στην οθόνη πλεονεκτεί το Μοmo αλλά μειονεκτεί στο ότι δεν έχει bluetooth και στην ανάλυση της κάμερας, έτσι όπως το βλέπω στα χαρακτηριστικά του.

Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω π.χ. για skype η μικρή ανάλυση της κάμερας δεν είναι, σχετικό, μειονέκτημα;

Επαναλαμβάνω πως είμαι στραβάδι στα σχετικά με τα tablet και μπορεί να γράφω βλακείες γι΄αυτό και ρωτάω βγάζοντας νέες απορίες για να αποφύγω πιθανά λάθη στην επιλογή.

 

Κάτι ακόμα. Χρειάζονται αντιβιοτικό και αυτά όπως τα pc;

Τελευταία (γι΄αυτό το ποστ :lol: ) ερώτηση. Κοιτώντας στο e-tablet και μια και το μεγαλύτερο είναι καλύτερο τουλάχιστον για τα μάτια, είδα το MID M12. Έχεις κάποια γνώμη γι΄αυτό; Η καλύτερα να μείνω στα 8ιντσα;

Edited by tazio
Προσθήκε ερώτησης.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία (γι΄αυτό το ποστ :lol: ) ερώτηση. Κοιτώντας στο e-tablet και μια και το μεγαλύτερο είναι καλύτερο τουλάχιστον για τα μάτια, είδα το MID M12. Έχεις κάποια γνώμη γι΄αυτό; Η καλύτερα να μείνω στα 8ιντσα;

 

 

με τα χιλια m12!!το εχω απο 28 δεκ και εχω μεινει αφωνος το μηχανημα ειναι κορυφη..

Link to comment
Share on other sites

Για tablet απο Αμερική ξέρετε τι παίζει οσον αφορά το 3g σκέφτομαι η το xoom 3g η κανένα ipad

 

προσέχεις να υποστηρίζει gsm δίκτυα και να μην είναι κλειδωμένα σε κάποιον πάροχο και μια χαρά παίζουν και Ελλάδα

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Σίγουρα στην οθόνη πλεονεκτεί το Μοmo αλλά μειονεκτεί στο ότι δεν έχει bluetooth και στην ανάλυση της κάμερας, έτσι όπως το βλέπω στα χαρακτηριστικά του.

Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω π.χ. για skype η μικρή ανάλυση της κάμερας δεν είναι, σχετικό, μειονέκτημα;

Επαναλαμβάνω πως είμαι στραβάδι στα σχετικά με τα tablet και μπορεί να γράφω βλακείες γι΄αυτό και ρωτάω βγάζοντας νέες απορίες για να αποφύγω πιθανά λάθη στην επιλογή.

 

Κάτι ακόμα. Χρειάζονται αντιβιοτικό και αυτά όπως τα pc;

Τελευταία (γι΄αυτό το ποστ :lol: ) ερώτηση. Κοιτώντας στο e-tablet και μια και το μεγαλύτερο είναι καλύτερο τουλάχιστον για τα μάτια, είδα το MID M12. Έχεις κάποια γνώμη γι΄αυτό; Η καλύτερα να μείνω στα 8ιντσα;

 

H έλλειψη bluetooth συμφωνώ ότι είναι σημαντική γιατί είναι κάτι πολύ χρήσιμο. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει πάντως ένα από τα κορυφαία πλεονεκτήματα των εκδόσεων android 3.0 και άνω είναι ότι προσθέτουν συμβατότητα με ένα πλήθος εξωτερικών USB περιφερειακών και ευελπιστώ ότι όλα τα tablets που θα αναβαθμιστούν σε ICS θα είναι και συμβατά με USB Bluetooth adaptor. To Momo 8A λογικά θα αναβαθμιστεί και αυτό σε ICS αφού έχει τον Allwinner A10. Μόνο μην κάνουν καμιά βλακεία οι Κινέζοι της Ployer και βάλουν καμιά super custom rom χωρίς υποστήριξη bluetooth.

 

Η κάμερα με μικρή ανάλυση είναι σχετικό μειονέκτημα. Την δουλειά της την κάνει σίγουρα και μην ξεχνάς ότι υψηλότερες αναλύσεις σημαίνει περισσότερους πόρους από το σύστημα και φυσικά την καλύτερη δυνατή wifi σύνδεση.

 

Τις 9.7 ίντσες τις θεωρώ ιδανικές για σερφάρισμα και διάβασμα κατ'επέκταση. Αυτός είναι και ο λόγος που παρήγγειλα(και σε 3 ημέρες θα έχω στα χέρια μου :D το Μ19. Το θέμα όμως είναι ότι φεύγουν ψηλότερα σε τιμή. Το Μ12 έχει ανέβει σε τιμή γιατί ναι μεν αναβαθμίστηκε σε 1GB RAM αλλά την χαζομάρα τους την κάνανε πάλι οι φίλοι μας οι κινέζοι και του βγάλανε το bluetooth. Δεν βρίσκω καμία λογική σε αυτό, αλλά πάλι δεν είμαι κινέζος......:lol:

 

Στις 9.7 ίντσες προτείνω εννοείται το Μ19 και επίσης το Onda Vi40 γιατί και τα 2 έχουν HDMI, σε αντίθεση με το Cube U9GT2, και θα προσπερνούσα το Μ12 που πλεόν είναι και αρκετά πιο παχύ από τον ανταγωνισμό.

 

Αν μείνεις στις 8 ίντσες, σαφώς πιο ποιοτικές και ακριβότερες επιλογές είναι το Momo 8HD και το Meiying M11HD το οποίο είναι το μόνο που βγαίνει με 16GB ROM ενώ αναβαθμίστηκε και σε 1GB RAM.

 

Αντιβιοτικά ακόμα δεν είναι απαραίτητα αλλά μάλλον είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να είναι. Μόλις δούμε τις πρώτες σοβαρές διαφημίσεις για Αndroid Antivirus, μάλλον θα έχει έρθει και η ώρα να αγοράσουμε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά με τις αναβαθμίσεις του Μ12 την αύξηση τιμής κ.λ.π. με βλέπω να παραβιάζω τουλάχιστον κατά 40% το όριο τιμής που έθεσα :O είτε πάρω αυτό είτε κάποιο άλλο στις 9,7".

 

Άσχετο. Κοιτώντας γενικά τις τιμές πρόσεξα ότι οι τιμές των μεγάλων σε ίντσες είναι αναλογικά μικρές σε σχέση με τα μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετιστα αργοπορημενος και ευχαριστω για την απαντηση αλλα τελικα κινεζια δε θα παρω

καλυτερα επονυμο και ας ειναι μικροτερες ιντζες

ειδα ενα της αρχος με δεκα ιντζες και καλη τιμη καπου στα 250 αν δε κατσει παω σε αλλο μικροτερο

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετιστα αργοπορημενος και ευχαριστω για την απαντηση αλλα τελικα κινεζια δε θα παρω

καλυτερα επονυμο και ας ειναι μικροτερες ιντζες

ειδα ενα της αρχος με δεκα ιντζες και καλη τιμη καπου στα 250 αν δε κατσει παω σε αλλο μικροτερο

 

Σ'αυτή την τιμή δεν κοιτάς και κάνα blackberry playbook;

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

ταμπλετιστα αργοπορημενος και ευχαριστω για την απαντηση αλλα τελικα κινεζια δε θα παρω

καλυτερα επονυμο και ας ειναι μικροτερες ιντζες

ειδα ενα της αρχος με δεκα ιντζες και καλη τιμη καπου στα 250 αν δε κατσει παω σε αλλο μικροτερο

 

Μα ότι αγοράζει πια στη Κίνα φτιάχνεται.... τα πάντα κινέζικα είναι... δηλαδή η Samsung που είναι Κορεάτικη...

Άμα η ποιότητα και το tablet είναι καλό δεν με ενδιαφέρει από που είναι.... στα επώνυμα πληρώνεις το όνομα... άμα δεις τα χαρακτηριστικά (cpu, gpu και κτλ.) ..... τα ίδια έχει και το Κινέζικο.... Οι Κινέζοι είναι πολύ μπροστά απ' όλους...

 

Και εγώ δεν τους είχα σε εκτίμηση παλαιότερα αλλά έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου.... εγώ πήρα το Ramos W6HD και άμα το δεις από κοντά θα τα χάσεις.. απίστευτη ποιότητα, χαρακτηριστικά και οθονάρααααααααα.... τα σπάει φίλε μου...

 

Και έδωσα μόνο 140€ και όχι τα 3πλάσια για να λέω ότι έχω tablet με επώνυμο..... Διάβασε και λίγο στα ξένα forum να δεις τι γίνεται.... όλοι προτιμούν τα φτηνά αλλά πιά ποιοτικά tablet και κινητά απ' ότι τα επώνυμα τάχα μου...

 

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...