Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

για να μην ανοίξω νέο topic μιας και έχουμε το ίδιο θέμα είπα να γράψω εδώ

 

θέλω άμεσα αυτές της μέρες να αγοράσω ένα Tablet (από Ελλάδα η από έξω δεν έχω πρόβλημα)

θέλω να είναι 10αρα οθόνη (ένα παλιό 7αρι που έχω δεν μου φτάνει η οθόνη για tablet) τετραπυρινο (μια καλη ταχυτητα θα ηθελα) και 2GB ram να περνει micro sd (ελπιζω καλη σχετικα μπαταρια που ειναι θεμα και τι οθονη θα έχει) και δεν ξέρω τι άλλο κάλο θα άξιζε να έχει... τα λεφτά που διαθέτω είναι περίπου ~150~ πάνω κάτω (αν υπαρχει κατι σαυτα τα λεφτα... κατι βρηκα στο skroutz δεν ξέρω πόσο κάλο ήταν όμως)

θέλω να είναι κάτι όσο πιο κάλο και αξιόπιστο γίνεται φυσικά

κύριος θα το χρησιμοποιώ για email, ταινιες, anime, σερφιγκ, social apps άλλα και εφαρμογές όπως φτιάξιμο βίντεο, μουσικής, photoshop,(θα ήθελα και εσωτερική κάμερα για videochat άλλα δεν με νοιάζει και τόσο να είναι καλή έχω το κινητό μου αν χρειαστεί) και γενικά θα το γεμίσω όσο γίνεται με πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ και στο MLS S8 μου που έχω (αρκετές) και χρησιμοποιώ που και που...

επειδή είναι tablet σε σύγκριση με το κινητό μου θα το χρησιμοποιήσω πολύ και για emulators άλλα και διάφορα games που δεν ήθελα να κατεβάσω μέχρι πιο πριν στο κινητό μου

δεν ξέρω πόσο απετιτηκη ακούγετε η χρήση άλλα δεν θέλω να πάρω κάτι άπλα "κάλο" και να μου κολλάει γιατί με το κινητό μου έχω βολευτεί πολύ που δεν έχω κολλήματα και τέτοια

 

δεν ξέρω αν παρέλειψα κάτι!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

και περιμένω οτι καλυτερο :D :)

Όλα αυτά με 10 αρα και 150 ευρώ; Και σε κινεζικό να πας για να είναι κορυφη όπως το θες θα χρειαστείς μια 200 αρα. Πρεπει να ανεβάσεις λίγο το budget σου η να περιορισεις τα θέλω σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

για να μην ανοίξω νέο topic μιας και έχουμε το ίδιο θέμα είπα να γράψω εδώ

 

θέλω άμεσα αυτές της μέρες να αγοράσω ένα Tablet (από Ελλάδα η από έξω δεν έχω πρόβλημα)

θέλω να είναι 10αρα οθόνη (ένα παλιό 7αρι που έχω δεν μου φτάνει η οθόνη για tablet) τετραπυρινο (μια καλη ταχυτητα θα ηθελα) και 2GB ram να περνει micro sd (ελπιζω καλη σχετικα μπαταρια που ειναι θεμα και τι οθονη θα έχει) και δεν ξέρω τι άλλο κάλο θα άξιζε να έχει... τα λεφτά που διαθέτω είναι περίπου ~150~ πάνω κάτω (αν υπαρχει κατι σαυτα τα λεφτα... κατι βρηκα στο skroutz δεν ξέρω πόσο κάλο ήταν όμως)

θέλω να είναι κάτι όσο πιο κάλο και αξιόπιστο γίνεται φυσικά

κύριος θα το χρησιμοποιώ για email, ταινιες, anime, σερφιγκ, social apps άλλα και εφαρμογές όπως φτιάξιμο βίντεο, μουσικής, photoshop,(θα ήθελα και εσωτερική κάμερα για videochat άλλα δεν με νοιάζει και τόσο να είναι καλή έχω το κινητό μου αν χρειαστεί) και γενικά θα το γεμίσω όσο γίνεται με πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ και στο MLS S8 μου που έχω (αρκετές) και χρησιμοποιώ που και που...

επειδή είναι tablet σε σύγκριση με το κινητό μου θα το χρησιμοποιήσω πολύ και για emulators άλλα και διάφορα games που δεν ήθελα να κατεβάσω μέχρι πιο πριν στο κινητό μου

δεν ξέρω πόσο απετιτηκη ακούγετε η χρήση άλλα δεν θέλω να πάρω κάτι άπλα "κάλο" και να μου κολλάει γιατί με το κινητό μου έχω βολευτεί πολύ που δεν έχω κολλήματα και τέτοια

 

δεν ξέρω αν παρέλειψα κάτι!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

και περιμένω οτι καλυτερο :D :)

Ρίξε μία ματιά ...

http://www.geekbuying.com/item/Teclast-P11HD-RK3188-1-6GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1920-1200-2GB-16GB-Sliver-326165.html

http://www.geekbuying.com/item/ifive-X3-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-10-1-Inch-Tablet-PC-Android-4-4-OS-1920-1200-2GB-16GB-BT----Blue-338017.html

http://www.geekbuying.com/item/Pipo-M9S-RK3288-1-8GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capcaitive-Screen-1280-800-2GB-16GB---Black-340958.html

http://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-Inch-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-3G-Tablet-PC-Android-4-4-2G-16G---White-329729.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα τεσσερα λετε;

Εμενα το τριτο μου φανηκε καλο αλλα απο μπαταρια δεν ξερω...

Με 200 ευρω τι περνω δηλαδη; υπαρχει κατι που να μην ειναι κινεζικο;και να αξιζει τοσο το 50 αρι?

Αν αυτα που ειδα αντεξουν σε φυσιολογικη χρηση (οχι να μου χαλασει επειδη το χρησημοποιησα ενω φορτηζε η να μου αρχησει τα περιεργα το βυζμα του φορτηστη πχ....) μου φαινονται πολυ καλα! 1,6-1,8 τετραπυρινος πιστευω οτι ειναι καλα

Επισης δέχεται paypal?

Ποσες μερες περιπου κανει να ερθει και ποσο αξιοπιστο είναι?

Ευχαριστώ πολυ για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα τεσσερα λετε;

Εμενα το τριτο μου φανηκε καλο αλλα απο μπαταρια δεν ξερω...

Με 200 ευρω τι περνω δηλαδη; υπαρχει κατι που να μην ειναι κινεζικο;και να αξιζει τοσο το 50 αρι?

Αν αυτα που ειδα αντεξουν σε φυσιολογικη χρηση (οχι να μου χαλασει επειδη το χρησημοποιησα ενω φορτηζε η να μου αρχησει τα περιεργα το βυζμα του φορτηστη πχ....) μου φαινονται πολυ καλα! 1,6-1,8 τετραπυρινος πιστευω οτι ειναι καλα

Επισης δέχεται paypal?

Ποσες μερες περιπου κανει να ερθει και ποσο αξιοπιστο είναι?

Ευχαριστώ πολυ για τον χρονο σας

Tα pipo γενικοτερα εχουν καλη μπαταρια. Τοσο το t9 που χρησιμοποιω οσο και το m6 που ειχα, η μπαταρια τους βγαζει ανετα 8-10 ωρες.

Η παραγγελια με απλο ταχυδρομειο κανει 20-25 μερες.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

για να μην ανοίξω νέο topic μιας και έχουμε το ίδιο θέμα είπα να γράψω εδώ

 

θέλω άμεσα αυτές της μέρες να αγοράσω ένα Tablet (από Ελλάδα η από έξω δεν έχω πρόβλημα)

θέλω να είναι 10αρα οθόνη (ένα παλιό 7αρι που έχω δεν μου φτάνει η οθόνη για tablet) τετραπυρινο (μια καλη ταχυτητα θα ηθελα) και 2GB ram να περνει micro sd (ελπιζω καλη σχετικα μπαταρια που ειναι θεμα και τι οθονη θα έχει) και δεν ξέρω τι άλλο κάλο θα άξιζε να έχει... τα λεφτά που διαθέτω είναι περίπου ~150~ πάνω κάτω (αν υπαρχει κατι σαυτα τα λεφτα... κατι βρηκα στο skroutz δεν ξέρω πόσο κάλο ήταν όμως)

θέλω να είναι κάτι όσο πιο κάλο και αξιόπιστο γίνεται φυσικά

κύριος θα το χρησιμοποιώ για email, ταινιες, anime, σερφιγκ, social apps άλλα και εφαρμογές όπως φτιάξιμο βίντεο, μουσικής, photoshop,(θα ήθελα και εσωτερική κάμερα για videochat άλλα δεν με νοιάζει και τόσο να είναι καλή έχω το κινητό μου αν χρειαστεί) και γενικά θα το γεμίσω όσο γίνεται με πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ και στο MLS S8 μου που έχω (αρκετές) και χρησιμοποιώ που και που...

επειδή είναι tablet σε σύγκριση με το κινητό μου θα το χρησιμοποιήσω πολύ και για emulators άλλα και διάφορα games που δεν ήθελα να κατεβάσω μέχρι πιο πριν στο κινητό μου

δεν ξέρω πόσο απετιτηκη ακούγετε η χρήση άλλα δεν θέλω να πάρω κάτι άπλα "κάλο" και να μου κολλάει γιατί με το κινητό μου έχω βολευτεί πολύ που δεν έχω κολλήματα και τέτοια

 

δεν ξέρω αν παρέλειψα κάτι!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

και περιμένω οτι καλυτερο :D :)[/Ελλάδα

 

 

Με απαραβίαστο όριο τα 150, δύο ιδέες μου έρχονται:

Από Ελλάδα το Bitmore 1022. 4πύρηνο, 2 gb ram, 1280*800, otg, hdmi. Δεν έχει 3g και το play store μπαίνει εκ των υστέρων. Από 150€ στο Σκρουτζ.

Από Κίνα το Cube Talk10. Όλα τα παραπάνω, με 1 gb ram όμως, αλλά με 3g. Από 125€ στο Efox.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορείτε να μου προτείνετε καποιο tablet Μέχρι 170 ευρώ ταβανι;

Θέλω σίγουρα να έχει 2gb ram, 3g, να υποστηρίζει micro sd 64gb και 4:3 αναλογία οθόνης, Γιατί κυρίως θα το χρησιμοποιήσω για e-books.

Έχω τσεκάρει το onda v989 που με καλύπτει αλλά κολλάω στην εταιρεία του επεξεργαστή που είναι τελείως άγνωστη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για ένα tablet, απαραίτητα με οθόνη 10 ιντσών.

Δεν έχω καταλήξει σε λειτουργικό αλλά σκέφτομαι το εξής: με Android το tablet θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για browsing και παρουσιάσεις ενώ με Win8 (απαραίτητα με πληκτρολόγιο) αισθάνομαι πως θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω εκτενέστερα.

Μέχρι στιγμής βρίσκομαι ανάμεσα στο Bitmore Tab 1022Q (περί τα 150 ευρώ, με Android) και στο Innovator Tab W108B (στα 215 ευρώ, με Win8 και πληκτρολόγιο).

Έχει κανείς κάποιο από τα προαναφερθέντα για να μου πει τις εντυπώσεις του;

Από άποψη υποστήριξης σε περίπτωση βλάβης με ποιο μπορείς «να κοιμηθείς πιο ήσυχα»;

Απόψεις και άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες στο προαναφερθέν budget.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο θεωρειται καλυτερο ταμπλετ αυτη στιγμη? Αναμεσα σε Onda V989 και Cube U65/Talk 9X ποιο προτιματε??? Εχω καταληξει σε αυτα τα 2. Υπαρχουν κ αλλα αξιοπιστα να δω? Με ενδιαφερει προσωπικα η ποιοτητα οθονης ,ταχυτητα επεξεργαστη, σιγουρα να ειναι ~10''! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο θεωρειται καλυτερο ταμπλετ αυτη στιγμη? Αναμεσα σε Onda V989 και Cube U65/Talk 9X ποιο προτιματε??? Εχω καταληξει σε αυτα τα 2. Υπαρχουν κ αλλα αξιοπιστα να δω? Με ενδιαφερει προσωπικα η ποιοτητα οθονης ,ταχυτητα επεξεργαστη, σιγουρα να ειναι ~10''! Ευχαριστω!

Εγώ θα έπαιρνα το 989 αλλά δεν έχει GPS γμτ.το μόνο που του λείπει...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Θελω να παρω tablet 10'' η και μεγαλυτερο με οριο γυρω στα 200 ευρω.

Επισης θελω να εχει

καλη οθονη / 8πυρινο / 2G ram / καλη καρτα γραφικων / 32G flash / 3G-4G και να εχει λειτουργια κινητου τηλεφωνου (δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο) / GPS / hdmi / καλη μπαταρια / να μπορει να γινει root και να μπει custom rom ωστε να φυγουνε οι κινεζικες εφαρμογες / οτι αλλο καλο υπαρχει.

 

Εχω δει μεχρι στιγμης το onda 989 το cube 9x και ενα teclast υπαρχει κατι αλλο εκτος απο αυτα ?

Τελος απο που θα το βρω στην καλυτερη δυνατη τιμη με τα μεταφορικα μεσα και να ειναι αξιοπιστος πωλητης ?

Επισης με ενδιαφερουνε και κατι εξτρα που εχω δει οπως δερματικη θηκη με λεπτο πληκτρολογιο μεσα της και το mini hdmi καλωδιο.

 

Καποια προταση τι να παρω και απο που ?

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που τα ξερετε αυτα καλυτερα απο εμενα αξιζει να βαλω αλλα 50 ευρω και να παρω στα 200?

Το οριο μου ηταν πανω κατω 150 κααι να ξεφευγει λιγο δεν πηραζει απλα δεν ξερω ποσο πολυ αξιζει να δωσω παραπανω! Θελω να παρω κατι που να το χαιρομαι για 2 χρονια για την παρομια χρηση που θα το κανω και οχι να μου κανει χαζα μετα απο μηνες...

Αν αξιζει κατι με 200 κατα την γνωμη σας πειτε μου

Αλλιως πιο απο τα παραπανω η και γενικα μου προτείνεται εσεις; να αγορασω;

Ευχαριστω παραπολυ ολους για την βοήθεια!

(Επειδη θα αργησει να ερθει θελω να παρω αμεσα)

Link to comment
Share on other sites

καλημεριζω το νημα και θετω την εξης ερωτηση!

θελω να αγορασω ενα ταμπλετ που να εχει gps και google play store,θα μπορω να περασω προγραμματα gps οπως στο κινητο μου και να το χρησιμοποιω σαν προγραμμα πλοηγησης?

δηλαδη να αγορασω-κατεβασω το sygic απτο playstore και να λειτουργησει κανονικα οπως στο κινητο μου?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημεριζω το νημα και θετω την εξης ερωτηση!

θελω να αγορασω ενα ταμπλετ που να εχει gps και google play store,θα μπορω να περασω προγραμματα gps οπως στο κινητο μου και να το χρησιμοποιω σαν προγραμμα πλοηγησης?

δηλαδη να αγορασω-κατεβασω το sygic απτο playstore και να λειτουργησει κανονικα οπως στο κινητο μου?

 

oh yes............

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

θα ήθελα να πάρω ένα τάμπλετ 7-8 " για δωράκι (μαμά)

μπορείτε να προτείνετε κάτι σε 4πύρηνο με σχετικά καλή ποιότητα οθόνης 1gb ram (ή και παραπάνω ίσως) και γύρω στα 100-120 ευρώ;

είδα μερικά αλλά θα 'θελα και τη γνώμη τη δική σας :happy:

 

δεν βλέπει πάρα πολύ καλά και θέλω να ασχοληθεί και με κάτι άλλο εκτός από τηλεόραση

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις κανεις ιδεα για το Mls iQtab Giant 3G αν αξιζει;; γιατι δικαιουμε επιδομα ψηφιακης αλληλεγγυης και το σκεφτομαι γιατι μου βγανει με 120 ευρω.

τα χαρακτηριστικα φαινονται καλα παντως

edit

Απο λιγο ψαξιμο που εκανα παιζει να ειναι και το Cube U65/Talk 9X γιατι τα χαρακτηριστικα του ταιριαζουν απολυτα.ξερει κανεις αν ειναι οντως αυτο;

Edited by Vland
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει καποιος που εχει γνωση και των 2 ταμπλετ? Ειμαι αναμεσα σε Teclast X98 Air 3G και Onda V989... ποιο προτεινετε?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει καποιος που εχει γνωση και των 2 ταμπλετ? Ειμαι αναμεσα σε Teclast X98 Air 3G και Onda V989... ποιο προτεινετε?

 

Ευχαριστω!

 

Από όσο έχω διαβάσει και τα δύο είναι από τα καλύτερα...

 

Καλό θα είναι και για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη να ρίξεις μια ματιά στα νήματα του κάθε τάμπλετ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=401433&highlight=teclast+x98

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394633&highlight=onda+v989

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=401713&highlight=teclast+x98

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να.μου πει καποιος αν υπαρχει κατι στα 200 ευρω που να αξιζει τα λεφτα του;

Σε 10αρα τετραπυρινο και 2 GB RAM???

Ευυχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να.μου πει καποιος αν υπαρχει κατι στα 200 ευρω που να αξιζει τα λεφτα του;

Σε 10αρα τετραπυρινο και 2 GB RAM???

Ευυχαριστω για τον χρονο σας

Αμα θες απο κινα μεριά δες τα pipo. Κατ εμέ απο τα πιο αξιόπιστα με πολύ καλη ποιότητα κατασκευής. Μοντέλα και διαστάσεις διάφορα στα λεφτά που διαθετεις..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz ειδα ενα pipo m9 στα 180 τετραπυρινο στα 1,6 2 Gb ram 10αρα 12 ωρες χρηση λεει πολυ καλο ακουγεται αλλα οταν το ανοιγω λεει μη διαθέσιμο... και μετα εχει παρομιο στα 250... που αλλου μπορω ναα κοιταξω;

Αν σεν μπορω να βρω κατι μαρκας σε τετοια τιμη τοτε θα παω σε κινεζικο pipo οπως μου ειπατε κααι εσυς απλα δεν ξερω τι αξιζει και ποσα λεφτα να βαλω! Πρωτιμο να δωσω καποια λεφτα παραπανω ομως να το εχω ανετα 2 χρονια να δουλευει παρα κατι στα 150 που θα το μετανιωσω.

Κανενα μαγαζι η καμια προτιμηση;

Το πολυ 250 ισως εβαζα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κκατι που αξιζει τοσα λεφτα γιαυτο λεω στα 150-200

Εχετε κανενα συγκεκριμενο? Η κανενα "μερος" να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz ειδα ενα pipo m9 στα 180 τετραπυρινο στα 1,6 2 Gb ram 10αρα 12 ωρες χρηση λεει πολυ καλο ακουγεται αλλα οταν το ανοιγω λεει μη διαθέσιμο... και μετα εχει παρομιο στα 250... που αλλου μπορω ναα κοιταξω;

Αν σεν μπορω να βρω κατι μαρκας σε τετοια τιμη τοτε θα παω σε κινεζικο pipo οπως μου ειπατε κααι εσυς απλα δεν ξερω τι αξιζει και ποσα λεφτα να βαλω! Πρωτιμο να δωσω καποια λεφτα παραπανω ομως να το εχω ανετα 2 χρονια να δουλευει παρα κατι στα 150 που θα το μετανιωσω.

Κανενα μαγαζι η καμια προτιμηση;

Το πολυ 250 ισως εβαζα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κκατι που αξιζει τοσα λεφτα γιαυτο λεω στα 150-200

Εχετε κανενα συγκεκριμενο? Η κανενα "μερος" να ψαξω?

 

Το Pipo M9 από Κίνα πάρε και κράτα τα περισσότερα από τα λεφτά σου. Paypal λογαριασμό να κάνεις και να επιλέξεις κάποιο γνωστό κατάστημα, από αυτά που έχει και εδώ το forum. Άσε το skroutz και τα μαγαζιά του να ληστεύουν άλλους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειδα και εγω και μου αρεσει το πρωτο ειδα στο Skroutz(179 αλλα μαλλον δεν ειναι διαθεσιμο) το M9 νομιζω εχει οτι ζηταω και σε καλη τιμη ομως στο ebay ειναι πολυ ακριβο...

Εχω paypal αλλα επειδη ειμαι απο κινητο και δεν εχω pc εδω δεν καταλαβα ποια μαγαζια λες και δεν ξερω πως να τα βρω....(σορρυ....)

Α! Ειναι και ωραιο (για εμενα) και απο εμφανιση το M9

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας! Αν μπορεις να μου προτινεις και καποια μαγαζια να το αγορασω σε καλη τιμη και με ασφαλεια....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...