Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ λόγω Γερμανίας έχω την .12072. Ξέρει κανένας πότε θα βγει το update σε Tango;

και εγώ φίλε μου γερμανία είμαι,αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα η 12072 :((((

 

επίσης αντιμετοπίζω άλλο πρόβλημα αυτές τις μέρες.πλέον δεν μπορώ να μπω online στο msn & στο τσάτ του Facebook απο τα μηνύματα.δεν ξέρω τι φταίει πλέον.έμπαινα κανονικά.ξαναέκανα συγχρωνισμό τις υπηρεσίες του email & fcbk μηπως και,αλλά τίποτα. :( ξέρετε τι φταίει?και απο WiFi κιόλας όχι απο 3g ή κάτι άλλο.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγώ φίλε μου γερμανία είμαι,αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα η 12072 :((((

 

επίσης αντιμετοπίζω άλλο πρόβλημα αυτές τις μέρες.πλέον δεν μπορώ να μπω online στο msn & στο τσάτ του Facebook απο τα μηνύματα.δεν ξέρω τι φταίει πλέον.έμπαινα κανονικά.ξαναέκανα συγχρωνισμό τις υπηρεσίες του email & fcbk μηπως και,αλλά τίποτα. :( ξέρετε τι φταίει?και απο WiFi κιόλας όχι απο 3g ή κάτι άλλο.

 

 

Φίλε κοίταξε μπας και έχεις τικαρισμένο το κουτάκι που λέει "ενεργοποιήση της οικονομίας μπαταρίας μέχρι την επόμενη φόρτιση",γιατί έτσι έπαθα εγώ μια φορά.Όταν είναι τικαρισμένο αυτό το κουτάκι κάνει αυτά που αναφέρεις εσύ,δεν σε αφήνει να κάνεις τσατ στο facebook,ούτε msn.Κοίταξε το και μακάρι να είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

[/b]

 

 

Φίλε κοίταξε μπας και έχεις τικαρισμένο το κουτάκι που λέει "ενεργοποιήση της οικονομίας μπαταρίας μέχρι την επόμενη φόρτιση",γιατί έτσι έπαθα εγώ μια φορά.Όταν είναι τικαρισμένο αυτό το κουτάκι κάνει αυτά που αναφέρεις εσύ,δεν σε αφήνει να κάνεις τσατ στο facebook,ούτε msn.Κοίταξε το και μακάρι να είναι αυτό...

όχι όχι...ξέχασα να το αναφέρω κιόλας.δεν είναι ενεργοποιημένη η οικονομία.και όπως ρώτησε και ο φίλος πάνω,κανένα σφάλμα δεν μου βγάζει.δε ξέρω τι φταίει πραγματικά. :/ :( ενώ δούλευε κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass my ας! Ήδη ξεκίνησαν οι αραχνιές :mad:

 

εγω δεν εχω δει καμια μεχρι τωρα αν και το προσεχω.

εχει μια γρατζουνιτσα στο πισω σημειο στη καμερα

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο μενου βγαινει η αλφαβητα αναμεσα στις εφαρμογες αυτο δεν γινεται να το βγαλουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο μενου βγαινει η αλφαβητα αναμεσα στις εφαρμογες αυτο δεν γινεται να το βγαλουμε?

 

δυστυχώς δε γίνεται να βγει, μου την σπάει αφάνταστα αυτο μιας και δεν έχω και πολλές εφαρμογές περιμένουμε επόμενο update μπας και γίνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε γίνεται να βγει, μου την σπάει αφάνταστα αυτο μιας και δεν έχω και πολλές εφαρμογές περιμένουμε επόμενο update μπας και γίνει τίποτα

Παιδιά αν δεν κάνω λάθος αυτό συμβαίνει όταν υπερβείς τις 45 επιλογές του μενού είτε είναι App είτε τα προεγκατεστημένα.μηνύματα,ρυθμίσεις κτλπ.και απο όσο ξέρω δε γίνετε να βγει!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα εχω βαρεθει ολα τα κινητα,τα θεωρω ολα copy-paste,ετυχε να πιασω στα χερια μου το νοκια, και μου εδωσε αμεσως μια φρεσκαδα. Ειναι κατι το καινουργιο-διαφορετικο και αυτο για μενα ηταν αρκετο να με κανει να το επιλεξω σαν μελλοντικο κινητο μου.

Επειδη ειμαι ομως ασχετος με windows mobile, οσοι το εχουν θελω να με κατευθυνουν λιγακι.

1)Μπορω να κανω add λογαριασμους email ,hotmail gmail και yahoo, να τους εχω μονιμα συνδεδμενους και οταν ειμαι στο wifi ή 3g και μου ερχεται ενα email να μου ερχεται αυτοματα σαν ειδοποιηση?

2)Μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη και να μεταφερω τραγουδια videos photos, και να φτιαξω και δικα μου φακελακια, οπως τα android?

3)Εχει καλο marketplace? και οταν λεω καλο, εννοω πλουσιο σε εφαρμογες, εχει αρκετα δωρεαν οπως skype facebook angry biirds(ειναι δωρεαν στο android)

4)Εχει widget? δηλαδη στην κεντρικη σελιδα να εχει ενα widgetaki του fb και τα βασικα, δλδ μηνυματα likes wall, να τα βλεπεις απο εκει, και μην χρειαζεται να μπεις στην εφαρμογη fb. (και δεν αναφερομαι μονο σε fb,αλλα και σε αλλα καλουδια οπως εφημεριδες, lifestyle κλπ κλπ).

5)Απο μπαταρια πως παει με μια μετρια χρηση?

6)Απο lagarismata?

και γενικως ειναι δσκολη σαν φιλοσοφια κινητου? ή μαθαινεται γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα εχω βαρεθει ολα τα κινητα,τα θεωρω ολα copy-paste,ετυχε να πιασω στα χερια μου το νοκια, και μου εδωσε αμεσως μια φρεσκαδα. Ειναι κατι το καινουργιο-διαφορετικο και αυτο για μενα ηταν αρκετο να με κανει να το επιλεξω σαν μελλοντικο κινητο μου.

Επειδη ειμαι ομως ασχετος με windows mobile, οσοι το εχουν θελω να με κατευθυνουν λιγακι.

1)Μπορω να κανω add λογαριασμους email ,hotmail gmail και yahoo, να τους εχω μονιμα συνδεδμενους και οταν ειμαι στο wifi ή 3g και μου ερχεται ενα email να μου ερχεται αυτοματα σαν ειδοποιηση?

2)Μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη και να μεταφερω τραγουδια videos photos, και να φτιαξω και δικα μου φακελακια, οπως τα android?

3)Εχει καλο marketplace? και οταν λεω καλο, εννοω πλουσιο σε εφαρμογες, εχει αρκετα δωρεαν οπως skype facebook angry biirds(ειναι δωρεαν στο android)

4)Εχει widget? δηλαδη στην κεντρικη σελιδα να εχει ενα widgetaki του fb και τα βασικα, δλδ μηνυματα likes wall, να τα βλεπεις απο εκει, και μην χρειαζεται να μπεις στην εφαρμογη fb. (και δεν αναφερομαι μονο σε fb,αλλα και σε αλλα καλουδια οπως εφημεριδες, lifestyle κλπ κλπ).

5)Απο μπαταρια πως παει με μια μετρια χρηση?

6)Απο lagarismata?

και γενικως ειναι δσκολη σαν φιλοσοφια κινητου? ή μαθαινεται γρηγορα?

 

Γεια σου φίλε.Καταρχάς μια μικρή διόρθωση,δεν είναι windows mobile το λειτουργικό(αυτό πάει,έφυγε...) αλλά windows phone.Τώρα πάμε στις ερωτήσεις σου:

1)Ναι,μπορείς να κάνεις add hotmail,gmail,nokia mail,yahoo mail και να τα βλέπεις όλα σε μια οθόνη και να σου έρχονται ειδοποιήσεις όταν υπάρχει καινούριο μήνυμα.Εκτός απο τα μεηλς,μπορείς να κάνεις add και το facebook,twitter,live messenger,linkedin λογαριασμούς αν έχεις και να τα έχεις και αυτά όπως τα μέηλς σου.Άσε που αυτή η διαδικασία είναι εξαιρετικά γρήγορη.Εγώ πρόσθεσα το facebook,twitter,live messenger,hotmail,gmail accounts μου μέσα σε 2-3 λεπτά.

2)Μπορείς να το ενώσεις με το pc και μέσω zune να μεταφέρεις τραγούδια,βίντεο,φωτογραφίες αλλά όχι με drag and drop όπως στο android,απλά κάνεις synchronise και περνάνε αυτόματα,είναι το ίδιο εύκολο.Όχι,δεν μπορείς να κάνεις φακέλους(ακόμα).Ο μόνος τροπος να κάνεις φακέλους είναι να κάνεις εσύ τους φακέλους πριν να κάνεις sychronise,έτσι θα τους περάσει το κινητό απο μόνο του(τουλάχιστο εμένα αυτό μου έκανε με τις φωτογραφίες μου).

3)Για μένα το marketplace είναι πολύ καλό,εμπλουτίζεται καθημερινά.Προσωπικά απο εφαρμογές δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρις στιγμής αλλά κάποια παιχνίδια που υπάρχουν στα άλλα δυο λειτουργικά(p.x draw something κτλ) εδώ δεν υπάρχουν.Αλλά μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια καλά,το αντίθετο μάλιστα.Το skype προστέθηκε και αυτό πρόσφατα αλλά λόγω του ότι το κινητό δεν έχει μπροστινή κάμερα,μπορείς να πραγματοποιήσεις μόνο κλήσεις.Όσο αφορά το facebook πάρχει και αυτό σαν εφαρμογή αλλά δεν το έχω κατεβάσει μιας και με καλύπτει απόλυτα το facebook που είναι intergrated μέσα στο λειτουργικό.Το angry birds δεν είναι δωρεάν εδώ,κοστίζει 99 λεπτά(έχει λίγο καιρό που το έριξαν,παλιά ήταν 2.99)

4)Widgets δεν έχει αλλά υπάρχουν τα live tiles όπου είναι πλάκακια που εμφανίζουν πληροφορίες συνεχώς,εξου και το live.Για μένα καλύτερα και πιο βολικά απο τα widgets.Αν και μερικά third-party tiles δεν είναι και πολύ καλά αλλά τα μαμίσια live tiles είναι όλα τα λεφτά για μένα.

5)Απο μπαταρία εμένα με μέτρια χρήση μου παίρνει 1-1,5 μέρα.Το κινητό δεν το έχω αναβαθμίσει,έίναι στην έκδοση που το πήρα(την 11501),και απο ότι άκουσα με τις αναβαθμίσεις φτιάχνει η μπαταρία.

6)Lag?Συγνώμη φίλε αλλά εδώ γελάμε:lol:.Το κινητό πάει σφαίρα,δεν υπάρχει ίχνος lag και τα πάντα γίνονται πολύ γρήγορα.

 

Δύσκολο κινητό δεν το λες με καμία δύναμη,είναι πάρα πολύ εύκολο να το μάθεις.Απλά μια συμβουλή: αν θέλεις να πάρεις windows phone,πρέπει να μάθεις τους περιορισμούς που έχει ως λειτουργικό και μετά αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτούς τότε προχώρα.

Αυτά φίλε,ελπίζω να σε κάλυψα.Για ότιδηποτε άλλο εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψες και με το παραπανω αλλα μπορεις να μου δωσεις και καποιους περιορισμους για να καταλαβω τι εννοεις?

 

να κάνω μια διόρθωση στον φίλο πιο πάνω, στο skype κάνεις κανονικά βίντεο κλήση απλά επιδη δεν έχει μπροστινή κάμερα δουλεύει η πίσω,

περιορισμούς: δε στέλνει αρχεια με bluetooth, δεν έχει κάρτα μνήμης (εμένα τα 16giga μου είναι υπεραρκετά)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια διόρθωση στον φίλο πιο πάνω, στο skype κάνεις κανονικά βίντεο κλήση απλά επιδη δεν έχει μπροστινή κάμερα δουλεύει η πίσω,

περιορισμούς: δε στέλνει αρχεια με bluetooth, δεν έχει κάρτα μνήμης (εμένα τα 16giga μου είναι υπεραρκετά)

 

Σοβαρά φίλε?Γίνεται αυτό?Δεν δοκίμασα ποτέ να το κάνω αυτό αφού λέω δεν έχει μπροστινή κάμερα τότε δεν κάνει βιντεοκλήσεις.Μια ερώτηση ομως?Εσύ πως βλέπεις τον άλλον κατα την διάρκεια της συνομιλίας?ενναλάξ?θα το δοκιμάσω πάντως.Όσο αφορά τους περιορισμούς,εγώ δεν θα έβαζα ως περιορισμό την έλλειψη κάρτας μνήμης μιας και για μένα 16giga είναι υπεραρκετά.Τώρα αν είχε εσωτερική μνήμη 8 giga και κάτω τότε ναι,είναι σοβαρός περιορισμός.Καλό είναι να υπάρχει η επιλογή έτσι και αλλιώς ομως.Εγώ χρησιμοποιώ και τα 25giga του skydrive οπότε δεν έχω πρόβλημα.Στα windows phone 8 φημολογείται ότι θα υπάρξει υποστηριξη για κάρτες μνήμης πάντως.Να προσθέσω και γω κάποιους περιορισμούς πέρα απο αυτούς που ανεφερε ο φίλος.Δεν μπορείς να βάλειs δικό σου ήχο μηνύματος(μπορείς να τον αλλάξεις αλλά απο μια σχετική λίστα ήχων που σου δίνει),μπορείς πλέον(με την έλευση του mango) να βάλεις δικό σου ήχο κλήσης αλλά πρέπει να είναι εως 40 δευτερόλεπτα η διάρκεια του.Ακόμα,δεν μπορείς να αλλάξεις το χρώμα του background παρα μόνο σε ασπρο/μαύρο αλλά μπορείς να αλλάξεις το χρώμα των tiles,την διάταξη τους.Nομίζω πως αυτοί είναι οι σημαντικοί περιορίσμοι που υπάρχουν.Μπορεί να ξεχνώ 1-2 αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκευτώ τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά φίλε?Γίνεται αυτό?Δεν δοκίμασα ποτέ να το κάνω αυτό αφού λέω δεν έχει μπροστινή κάμερα τότε δεν κάνει βιντεοκλήσεις.Μια ερώτηση ομως?Εσύ πως βλέπεις τον άλλον κατα την διάρκεια της συνομιλίας?ενναλάξ?θα το δοκιμάσω πάντως.Όσο αφορά τους περιορισμούς,εγώ δεν θα έβαζα ως περιορισμό την έλλειψη κάρτας μνήμης μιας και για μένα 16giga είναι υπεραρκετά.Τώρα αν είχε εσωτερική μνήμη 8 giga και κάτω τότε ναι,είναι σοβαρός περιορισμός.Καλό είναι να υπάρχει η επιλογή έτσι και αλλιώς ομως.Εγώ χρησιμοποιώ και τα 25giga του skydrive οπότε δεν έχω πρόβλημα.Στα windows phone 8 φημολογείται ότι θα υπάρξει υποστηριξη για κάρτες μνήμης πάντως.Να προσθέσω και γω κάποιους περιορισμούς πέρα απο αυτούς που ανεφερε ο φίλος.Δεν μπορείς να βάλειs δικό σου ήχο μηνύματος(μπορείς να τον αλλάξεις αλλά απο μια σχετική λίστα ήχων που σου δίνει),μπορείς πλέον(με την έλευση του mango) να βάλεις δικό σου ήχο κλήσης αλλά πρέπει να είναι εως 40 δευτερόλεπτα η διάρκεια του.Ακόμα,δεν μπορείς να αλλάξεις το χρώμα του background παρα μόνο σε ασπρο/μαύρο αλλά μπορείς να αλλάξεις το χρώμα των tiles,την διάταξη τους.Nομίζω πως αυτοί είναι οι σημαντικοί περιορίσμοι που υπάρχουν.Μπορεί να ξεχνώ 1-2 αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκευτώ τίποτα άλλο.

 

ναι δουλεύει, αν πας σε έναν καθρευτη σε βλέπει και τον βλέπεις :P , πέρα απ΄την πλάκα ήθελα μέσω skype να δείξω το σκυλί στην κοπέλα μου που ήταν στην αυλή (η κοπέλα ήταν ταξίδι στο εξωτερικό) και φυσικά δε μπορούσα να κουβαλήσω το λαπτοπ έξω πήρα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

χμμ μαλιστα, τετοιους περιορισμους μου θυμιζει το iphone οταν ειχε πρωτοβγει και σιγα σιγα εξελιχτηκε.

θα λεγατε οτι ακομα το windows phone ειναι στα αρχικα του σταδια κ ολοκληρωμενο θα το δουμε σε κανενα χρονο+?

 

και κατι ακομα επειδη ο ξαδερφος μου ειναι στην αμερικη, και θα ερθει σε καμια βδομαδα, μπορω να του πω να το φερει απο εκει?

τι παιζει με εγγυηση, ελληνικο μενου-πληκτρολογιο και μελοντικες αναβαθμισεις?

Edited by Zspanos
Link to comment
Share on other sites

χμμ μαλιστα, τετοιους περιορισμους μου θυμιζει το iphone οταν ειχε πρωτοβγει και σιγα σιγα εξελιχτηκε.

θα λεγατε οτι ακομα το windows phone ειναι στα αρχικα του σταδια κ ολοκληρωμενο θα το δουμε σε κανενα χρονο+?

 

και κατι ακομα επειδη ο ξαδερφος μου ειναι στην αμερικη, και θα ερθει σε καμια βδομαδα, μπορω να του πω να το φερει απο εκει?

τι παιζει με εγγυηση, ελληνικο μενου-πληκτρολογιο και μελοντικες αναβαθμισεις?

 

 

Ναι φίλε,η microsoft είναι ολοφάνερο πως είδε την επιτυχία της apple και είπε να βάλει και αυτή τους ίδιους περιορισμούς στο λειτουργικό της.Φυσικά θα έπρεπε να της πει κάποιος πως δεν είναι για αυτό που η apple πουλάει τρελά...

Εγω πιστεύω πως και τώρα έτσι όπως είναι το λειτουργικό το θεωρώ ολοκληρωμένο,απλά θέλει λίγο φτιάξιμο ακόμα(γενικά).Αυτό θα φτιάξει με τις αναβαθμίσεις,λογικά σε κανένα χρόνο+ οπως λες και εσύ,το λειτουργικό θα είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τώρα.

Όσο για τον ξάδερφο σου που είναι στην Αμερική,αν δεν κάνω λάθος και χωρίς να είμαι σίγουρος,δεν γίνεται να φέρεις το κινητό απο εκεί λόγω των διαφορετικών δικτύων που υπάρχουν στην Αμερική και διαφορετικών δικτύων που υπάρχουν στην Ευρώπη.Το δικό μου είναι απο Γαλλία και η εγγύηση ισχύει κανονικά.

Όσο αφορά το ελληνικό μενου και πληκτρολόγιο,μην φοβάσαι.Απο όπου και αν το πάρεις,με μια απλή αλλαγή στις ρυθμίσεις της τοποθεσίας και της γλώσσας του κινητού,μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε γλώσσα επιθυμείς.Μπορείς να κάνεις και συνδυασμούς π.χ όλα ελληνικά,μισά ελληνικά-μισά άλλη γλώσσα.Στο πληκτρολόγιο επίσης βάζεις ότι γλώσσα θες εσύ και εδώ μπορείς να κάνεις συνδυασμόυς δυο γλωσσών.Εγώ π.χ έχω αγγλικά/ελληνικά και είμαι κομπλέ.

Για τις αναβαθμίσεις δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν έχω κάνει κάποια ακόμη αλλά απο πολλά άτομα που έχω ακούσει,δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις ούτε με τα ελληνικά ούτε με τίποτα άλλο,έστω και αν το κινητό τους ήταν αγορασμένο απο άλλη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν bumpers για το κινητο;

και κατι αλλο,υπαρχει καμια προοδος στο θεμα με τις εφαρμογες με πληρωμη.....δεν θελω να χρησιμοποιησω πιστωτικη και περιμενω να υπαρξει δυνατοτητα πληρωμης μεσω του λογαριασμου της κινητης τηλεφωνιας

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass my ας! Ήδη ξεκίνησαν οι αραχνιές :mad:

 

Το προσέχεις; Γιατί όσο καλό και να είναι το γυαλί, αμα το χρησιμοποιείς σαν βάση για να κόβεις ψωμί...

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια το υλικο κατασκευης τι λεει?

με την χρηση φθειρεται?

 

με τη θηκη φθειρεται :lol::lol:

εγω πχ που το εχω στη θηκη απο την πρωτη μερα τις προαλλες που το εβγαλα ειχε μερικες βρωμιες που ειχαν μαζευτει αναμεσα στη θηκη και το κινητο.

το μονο πραγμα που μπορεις να παθεις ειναι να γρατζουνισεις το ασημενιο σημειο στην καμερα που ειναι σαν αυτο του ipod touch

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το προσέχεις; Γιατί όσο καλό και να είναι το γυαλί, αμα το χρησιμοποιείς σαν βάση για να κόβεις ψωμί...

 

Ξεκίνησα τώρα :p . Εντάξει, τις αραχνιές εγώ τις παρατηρώ μόνο εννοείται, δεν είναι κάτι το σημαντικό! :) Το έχω στην σιλικονάτη θήκη του όμως οπότε, τώρα το προσέχω περισσότερο :happy:

Link to comment
Share on other sites

πιο πριν εχει αναφερθει πως η θηκη σιλικονης που εχει η συσκευασια γρατζουναει το κινητο. Τελικα τι ισχυει ρε παιδια????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...