Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαλαρά παιδιά, δεν έγινε και τίποτα. Θα υπάρχει πιθανόν και "ανεπίσημο" update για τα υπάρχοντα lumia σε windows phone 8. Αν και, δεν νομίζω να γίνεται καλύτερο το κινητό μας με το wp8 καθώς απευθύνεται σε πιο high end συσκευές (διπύρηνα κλπ).

 

H μόνη έκδοση που θα πάρουμε θα είναι η Tango και μετά η 7.8 (semi-Apollo) όπως την κοροιδεύω...

Είναι σοβαρό κατά την γνώμη μου, καθώς όποιος αγόρασε το 800 από κανονικό μαγαζί κι όχι παραεισαγωγής έδωσε 550ε, όποιος περίμενε ανυπομονετικά το Lumia 900 έσκασε 600+ε, και τώρα τους πουλάει η εταιρία με την τάχα δυνατή συνεργασία Nokia-MS μην δίνοντας την καινούρια έκδοση λογισμικού. Υποτίθεται πως επιλέγεις ένα κλειστό όσο δεν πάει λειτουργικό, για την πλήρη συμβατότητα hardware-software και τα κανονικά updates από την εταιρία. Και μην αρχίσουν να λένε για το Android Fragmentation, γιατί σπίτι έχω Neo V των 200 κι όχι των 550 ευρώ που μια χαρά πήρε την αναβάθμιση στο παγωτάκι.

Απογοητεύτηκα πλήρως σήμερα από την Nokia και τις επιλογές της. Αν το Lumia 800 δεν ήταν πραγματικά τόσο όμορφο, κι αν δεν σκόπευα να το δώσω σε λίγους μήνες στον πατέρα μου (δεν λέει να το "σκοτώσεις" για 150 ευρώ) τον Οκτώβριο για να πάρω το iPhone, αύριο κιόλας θα το είχα ανταλλάξει με ένα έστω φθηνότερο Android.

Μην με παρεξηγήσεις που απαντάω έτσι στο μύνημά σου, ο επιθετικός τόνος δεν πηγαίνει σε εσένα φυσικά. Απλά τα γράφω για να τα διαβάσουν όλοι.

 

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω, είμασταν που είμασταν γραμμένοι κανονικά από τους devs, τώρα που τα WP8 έχουν άλλον kernel από τα WP7.8, δεν πρόκειται ποτέ να δούμε ποικιλία εφαρμογών. Κι η πλάκα είναι πως περίμενα πως και πως το instagram. Μακάρι να διαψευφθώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H μόνη έκδοση που θα πάρουμε θα είναι η Tango και μετά η 7.8 (semi-Apollo) όπως την κοροιδεύω...

Είναι σοβαρό κατά την γνώμη μου, καθώς όποιος αγόρασε το 800 από κανονικό μαγαζί κι όχι παραεισαγωγής έδωσε 550ε, όποιος περίμενε ανυπομονετικά το Lumia 900 έσκασε 600+ε, και τώρα τους πουλάει η εταιρία με την τάχα δυνατή συνεργασία Nokia-MS μην δίνοντας την καινούρια έκδοση λογισμικού. Υποτίθεται πως επιλέγεις ένα κλειστό όσο δεν πάει λειτουργικό, για την πλήρη συμβατότητα hardware-software και τα κανονικά updates από την εταιρία. Και μην αρχίσουν να λένε για το Android Fragmentation, γιατί σπίτι έχω Neo V των 200 κι όχι των 550 ευρώ που μια χαρά πήρε την αναβάθμιση στο παγωτάκι.

Απογοητεύτηκα πλήρως σήμερα από την Nokia και τις επιλογές της. Αν το Lumia 800 δεν ήταν πραγματικά τόσο όμορφο, κι αν δεν σκόπευα να το δώσω σε λίγους μήνες στον πατέρα μου (δεν λέει να το "σκοτώσεις" για 150 ευρώ) τον Οκτώβριο για να πάρω το iPhone, αύριο κιόλας θα το είχα ανταλλάξει με ένα έστω φθηνότερο Android.

Μην με παρεξηγήσεις που απαντάω έτσι στο μύνημά σου, ο επιθετικός τόνος δεν πηγαίνει σε εσένα φυσικά. Απλά τα γράφω για να τα διαβάσουν όλοι.

 

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω, είμασταν που είμασταν γραμμένοι κανονικά από τους devs, τώρα που τα WP8 έχουν άλλον kernel από τα WP7.8, δεν πρόκειται ποτέ να δούμε ποικιλία εφαρμογών. Κι η πλάκα είναι πως περίμενα πως και πως το instagram. Μακάρι να διαψευφθώ...

 

Υπάρχει το instacam αρκεί να έχεις γραφτεί από android , iPhone

Τώρα όμως που θα φτιάχνουν μια εφαρμογή και θα τρέχει και σε windows 8 και σε WP8 θα γεμίσουμε devs και ειδικά με native code λάβουμε τρέλα παιχνίδια όπως το nova 3 βέβαια στο επόμενο κινητό μας αλλά κάτσε να δούμε ποτέ θα βγουν

Κατά τα αλλά θα μοιάζουν τα 7.8 με τα 8

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση απογοήτευση. Τα χαρακτηριστικά που υποστηρίζονται από το Hardware θα τα πάρει το κινητό (εμφάνιση,λειτουργίες κτλ.). Αλλά πολλά χαρακτηριστικά είναι λογικό να μη τα πάρει λόγω hardware και νέου πυρήνα.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την Νοκια πάντως ...έφαγε μεγάλη ήτα! Ποιός ψαγμένος θα αγοράζει τώρα Lumia γνωρίζοντας ότι δέν προκειται να αναβαθμιστούν σε wp8? Ευτυχώς που είναι πανέμορφα κ τραβάνε τους non tech-freaks.

 

Το σκεφτόμουν για to 800 αλλα τώρα λέω τελικά να χτυπήσω το N8 και να περάσω σε WP μετά απο κανα χρόνο όταν θα έχουν ωριμάσει και θα έχουν φορέσει και pureview αισθητήρα.

 

Btw ποιός καίγεται για HD ανάλυση οθόνης? Προσωπικά πιστέυω ότι οτιδήποτε έχει οθόνη πάνω απο 4" παύει να θεωρείται πλέον κινητό.

Όσα έχουν πέσει στα χέρια μου με τέτοια μεγέθη (βλέπε Samsung Galaxy S II) μου φάινονται απίστευτα άβολα. Ας ελπισουμε ότι η Νοκια δέν θα βγάλει τα καλά κινητά με 4,5" HD οθόνη και τα υπόλοιπα με φυσιολογικά μεγέθη θα φάνε midrange χαρακτηριστικά. Επιτέλους θέλω τόσο καιρό να δώ ένα κινητό με καλα χαρακτηριστικά (πχ. camera) σε compact μέγεθος και όχι με αστρονομική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση απογοήτευση. Τα χαρακτηριστικά που υποστηρίζονται από το Hardware θα τα πάρει το κινητό (εμφάνιση,λειτουργίες κτλ.). Αλλά πολλά χαρακτηριστικά είναι λογικό να μη τα πάρει λόγω hardware και νέου πυρήνα.

 

Και γω αυτο πιστευω.

 

η υποστηριξη της Νοκια δεν θα τελειωσει.

Οσο για τα 7.8 καλοδεχουμενα :)

δε νομιζω να παρουν κατι τα 8αρια εκτος απο τις hardware αναβαθμησεις (NFC κτλ) που να μην παρουν τα 7.8

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Nokia κάνει οτι να'ναι, Ειναι λες και εχουν μαζευτεί εκεί ολες οι ιδιοφυΐες, οι οποίοι ορίζουν τα project, αλλα μάλλον χρησιμοποιούν κινητό αλλης εταιρίας. Μα καλά δεν βλέπουν τις ελήψεις που εχουν, και πως απογοητεύουν διαρκώς του πελάτες τους. Εγω προσωπικά ειμαι Nokiaκιας χρόνια και είχαν δίκιο κάποιοι εδώ που μου ελεγαν να μην παρω Lumia.

 

Και δεν είναι μόνο το οτι δεν θα πάνε σε 8, αλλα αυτό που λετε και παραπάνω οτι η συσκευή εχει 500 ευρώ και είναι σαφές οτι με κάτι παραπάνω παίρνεις iphone η android, που σου δίνει ΣΑΦΩΣ πολλά παραπάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω πολύ η συζήτηση να παραμείνει σε ότι έχει να κάνει με την συγκεκριμένη συσκευή.:)

Δεν λέω ότι τα νέα είναι ευχάριστα για τους ήδη κατόχους,το ίδιο θα αισθανόμουν και εγώ προσωπικά αν ήμουν κάτοχος της συσκευής.Δεν έχει όμως νόημα να γίνεται συζήτηση,σε ένα topic που αφορά συγκεκριμένη συσκευή,για το μέλλον της πλατφόρμας και της Nokia.Υπάρχουν ήδη θέματα στην κεντρική σελίδα των νέων όπου γίνεται σχολιασμός.Επίσης σε ότι έχει να κάνει με την Nokia,και το μέλλον αυτής σε ότι αφορά τα WP,μπορεί να γίνει συζήτηση εδώ Nokia: Νέα και επικαιρότητα.Εννοείται πάντα με κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο γραφής.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο να μη παρουμε τα WP8, νιωστε λιγο. Δεν τα παιρνουμε κυριως για hardware λογους

1) Υποστήριξη για πολλούς επεξεργαστές, που δεν έχουν

2) Υποστήριξη για SD Cards, για τις οποίες δεν έχουν θύρα

3) Υποστήριξη για αναλύσεις, που δεν έχουν

4) Υποστήριξη για NFC, που δεν έχουν

 

εκτος αυτου ας πουμε δεν μας δινουν το wallet που λογικα δεν θα το δωσουν επειδη δουλευει NFC, τοσο πολυ θα σας νοιαξει; θα τ χρησιμποιουσατε καθε μερα; Τις major αλλαγες τις παιρνουμε. Ξεκολατε τωρα!

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο να μη παρουμε τα WP8, νιωστε λιγο. Δεν τα παιρνουμε κυριως για hardware λογους

 

 

εκτος αυτου ας πουμε δεν μας δινουν το wallet που λογικα δεν θα το δωσουν επειδη δουλευει NFC, τοσο πολυ θα σας νοιαξει; θα τ χρησιμποιουσατε καθε μερα; Τις major αλλαγες τις παιρνουμε. Ξεκολατε τωρα!

 

Major αλλαγή η homescreen και κάποια Nokia exclusive apps;

Η Major αλλαγή είναι ο kernel για τις νέες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει μόνο μια αλλαγή η 7.8, ηρεμιστε λίγο. Η μόνη ουσιαστική αλλαγή είναι ο κερνελ. Όλες τις υπόλοιπες software αλλαγές θα τις πάρουμε

 

Major αλλαγή η homescreen και κάποια Nokia exclusive apps;

Η Major αλλαγή είναι ο kernel για τις νέες εφαρμογές...

 

Με το σωστο coding οι εφαρμογές θα είναι διαθέσιμες και στα WP7.8 και 8 καθώς οι εφαρμογές των 7.5 και 7.8 παίζουν και στα 8. Οπότε οι developers φτιαχνουν μια εφαρμογή για όλα.

 

Η λογική αυτό λέει τουλαχιστον. Γιατί να φτιάξεις μια εφαρμογή που να τρέχει μόνο στα 8 και να αφήσεις παραπονεμένο κοινο ενώ μπορείς να κανείς μια που να τρέχει παντού;

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Με το σωστο coding οι εφαρμογές θα είναι διαθέσιμες και στα WP7.8 και 8 καθώς οι εφαρμογές των 7.5 και 7.8 παίζουν και στα 8. Οπότε οι developers φτιαχνουν μια εφαρμογή για όλα.

 

Η λογική αυτό λέει τουλαχιστον. Γιατί να φτιάξεις μια εφαρμογή που να τρέχει μόνο στα 8 και να αφήσεις παραπονεμένο κοινο ενώ μπορείς να κανείς μια που να τρέχει παντού;

 

Γιατί μπορείς να θες να χρησιμοποιήσεις libraries και APIs τα οποία θα υπάρχουν μόνο στo SDK των WP8...

Μακάρι ο χρόνος να με διαψεύσει αλλά πιστεύω πως θα παρατηθούν τα κινητά μας πρώτα από τους devs και λίγο μετά από την ίδια την μαμά εταιρία...

Θα δούμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορείς να θες να χρησιμοποιήσεις libraries και APIs τα οποία θα υπάρχουν μόνο στo SDK των WP8...

Μακάρι ο χρόνος να με διαψεύσει αλλά πιστεύω πως θα παρατηθούν τα κινητά μας πρώτα από τους devs και λίγο μετά από την ίδια την μαμά εταιρία...

Θα δούμε... :)

 

Αν λες για την microsoft συμφωνω. Αν λες για την Νοκια αν εχεις ιστορικο με την εταιρια θα ξερεις οτι δεν προκειται να εγκαταληψει ευκολα τα Lumia.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Major αλλαγή η homescreen και κάποια Nokia exclusive apps;

Η Major αλλαγή είναι ο kernel για τις νέες εφαρμογές...

 

Ναι λαθος μου, εχεις δικιο απλα αυτο που ηθελα να πω ειναι πως τις κυριες αλλαγες δεν μπορουμε να τις παρουμε λογω hardware.

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο δεν μπορουν να σπασουν οι ντεβς μιας και ειναι ελαχιστοι την συσκευη που εχει dload bootloader θα κανουν πορτ εφαρμογες νομιζετε?ουτε καν. εγω προσωπικα θα το κρατησω για δευτερο.δεν αξιζει καν να το πουλησω-σκοτωσω.
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο δεν μπορουν να σπασουν οι ντεβς μιας και ειναι ελαχιστοι την συσκευη που εχει dload bootloader θα κανουν πορτ εφαρμογες νομιζετε?ουτε καν. εγω προσωπικα θα το κρατησω για δευτερο.δεν αξιζει καν να το πουλησω-σκοτωσω.

 

Οι εφαρμογές που θα είναι μόνο για WP8 για αρχή θα είναι παιχνίδια κάνα navigation κλπ αν φτιαχτεί το instagram γιατί να το φτιάξουν για 0 πωλήσεις και όχι για 10 εκατομμύρια συσκευές; σιγά σιγά όμως θα αλλάξει η αν τις κάνουν πορτ από ios η android ίσως τότε θα είναι πιο εύκολο να τις κάνουν για wp8 που ει.αι native code

 

Ωστόσο μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα έχεις αναβάθμιση όχι ότι είναι λογική αλλά.. και να σου πω την αλήθεια εγώ που πήρα και OneX λίγες είναι η εφαρμογές που βρήκα παραπάνω αυτές που παίζουν όλα τα βίντεο φορμάτ κάτι που δεν μπορούν να παίξουν εύκολα στα single core αλλά και τα βίντεο μετατρέποντε σε MP4

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Επισης και καλυτερα specs να ειχαν ολα τα wp7 παλι δεν θα παιρναν τα 8 ακομα κι αν τα σηκωνουν γιατι τα 8 βασιζονται σε διαφορετικη αρχιτεκτονικη.

 

ΣΟΣ.

 

Speculation: It might be possible to reflash current phones completely and install WP8.0 (so like wiping a PC clean and installing a fresh OS) but to do this would require complicated steps and procedures with a very high risk of users bricking their devices. Alternatively Nokia Care stores could do it but the cost and time to reflash potentially millions of devices would be extremely prohibitive. Not to mention they’ll first need to invest in and actually make a version compatible with current phone hardware.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει, αν του συμβαίνει το ιδιο παράξενο με εμενα. οταν καλω ορισμένα νούμερα, ο τόνος που ακουμε μεχρι να το απαντήσει ο αλλος, ακουγεται λες και καλω πχ Αγγλια ή με εναλλαγή, δεν ειναι δηλαδή ο συνηθης οπως της Ελλλαδας. Απλα το ρωταω γιατι ειναι παράξενο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει, αν του συμβαίνει το ιδιο παράξενο με εμενα. οταν καλω ορισμένα νούμερα, ο τόνος που ακουμε μεχρι να το απαντήσει ο αλλος, ακουγεται λες και καλω πχ Αγγλια ή με εναλλαγή, δεν ειναι δηλαδή ο συνηθης οπως της Ελλλαδας. Απλα το ρωταω γιατι ειναι παράξενο.

 

Μάλλον είναι θέμα δικτύου κι όχι θέμα συσκευής...

Ίσως να έχεις vodafone, εγώ που έχω, από αρχές Μαρτίου συγκεκριμένα, όταν καλώ αριθμούς vodafone ακούγεται κανονικά το "ντουουτ ντουουτ", αλλά όταν καλώ άλλα δίκτυα ακούγεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δυστηχως το lumia μου ειναι dead, εχθες επεσε υγρο (γάλα) πανω του και αργησαμε να το καταλάβουμε επειδη ηταν σε μια τσαντα ... το στεγνωσα με το πιστολακι αλλα τπτ... σημερα θα παω στη nokia λετε να συμφερει να φτιαχτει ?? εχω στεναχωρηθει πολυ με ειχε βολεψει απιστευτα και ειχα ενα σωρο αρχεια μεσα ....:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δυστηχως το lumia μου ειναι dead, εχθες επεσε υγρο (γάλα) πανω του και αργησαμε να το καταλάβουμε επειδη ηταν σε μια τσαντα ... το στεγνωσα με το πιστολακι αλλα τπτ... σημερα θα παω στη nokia λετε να συμφερει να φτιαχτει ?? εχω στεναχωρηθει πολυ με ειχε βολεψει απιστευτα και ειχα ενα σωρο αρχεια μεσα ....:cry::cry:

 

Μπαααα..... δες το PM σου να σου προτεινω κατι να δοκιμασεις ομως..:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου στείλει κάποιος πως μπορώ να ξανά το firmware που είχε το κινητό μέσω πμ

Με ακούνε οι άλλοι και μικροφωνίζω στην άλλη μεριά της γραμμής και πριν το στείλω στο service θέλω να κάνω μια δοκιμή

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου στείλει κάποιος πως μπορώ να ξανά το firmware που είχε το κινητό μέσω πμ

Με ακούνε οι άλλοι και μικροφωνίζω στην άλλη μεριά της γραμμής και πριν το στείλω στο service θέλω να κάνω μια δοκιμή

 

δεν θα κανεις κατι τα ιδια ειχα και εγω με ενα 900 και εφυγε ηδη εξωτερικο να επιμεινεις εδω το σερβις τους θα σου πουν διαφορες ηλιθιοτητες!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κανεις κατι τα ιδια ειχα και εγω με ενα 900 και εφυγε ηδη εξωτερικο να επιμεινεις εδω το σερβις τους θα σου πουν διαφορες ηλιθιοτητες!

 

Το υποψιάζομαι και εγώ αλλά έχω περάσει και την 072 μην μου πουν τίποτα για αυτο

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιάζομαι και εγώ αλλά έχω περάσει και την 072 μην μου πουν τίποτα για αυτο

 

δεν νομιζω να ασχοληθουν με αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Ας μου στείλει κάποιος με πμ τον τρόπο έχω το navifirm έχω κατεβάσει την έκδοση μου αλλά θέλω να μου πει κάποιος πως το περνάω με το nokia suite

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...