Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν το αγορασω μεσω internet αλλα ειναι εισαγωγης για παραδειγμα απο βουλγαρια, θα εχει ελληνικο μενου? ελληνικο πληκτρολογιο?

θα μπορει να παιρνει ελληνικες αναβαθμισεις? και γενικα θα εχω καποιο προβλημα με τα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε περιμενει κάτι η Vodafone.

Εμείς περιμενουμε την Vodafone να κάνει approve :P

 

Άντε να δούμε μέχρι πότε, γιατί ακόμα τίποτα ... :mad:

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει το internet sharing....Τι ακριβώς κάνει αυτό?

 

Από τι εφαρμογές τι νέες, εγω δεν βλέπω καμία, ακόμη και αν αλλάξω χώρα στον hotmail λογαριασμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει το internet sharing....Τι ακριβώς κάνει αυτό?

 

Από τι εφαρμογές τι νέες, εγω δεν βλέπω καμία, ακόμη και αν αλλάξω χώρα στον hotmail λογαριασμό μου...

 

φιλε μου δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολο να αλλαξεις χωρα στο account σου. Η μαλλον ακατορθωτο.Ασχετα με το τι εκανες στο hotmail σου. ειναι ενα απο τα γνωστα προβληματα του wp marketplace δυστυχως. Ελπιζω να το αλλαξουν στα wp8

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολο να αλλαξεις χωρα στο account σου. Η μαλλον ακατορθωτο.Ασχετα με το τι εκανες στο hotmail σου. ειναι ενα απο τα γνωστα προβληματα του wp marketplace δυστυχως. Ελπιζω να το αλλαξουν στα wp8

 

Εγω ειμαι στο αμερικανικο απο την αρχη γιατι δε συνηθιζω να αγοραζω εφαρμογες και φαινονται κανονικα οι εφαρμογες

 

αν το αγορασω μεσω internet αλλα ειναι εισαγωγης για παραδειγμα απο βουλγαρια, θα εχει ελληνικο μενου? ελληνικο πληκτρολογιο?

θα μπορει να παιρνει ελληνικες αναβαθμισεις? και γενικα θα εχω καποιο προβλημα με τα ελληνικα?

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα. :)

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by stendor
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

εχετε κανεναν οδηγο για χειροκινητη αναβαθμιση του νεου software την nokia?

Έχει εδώ τις οδηγίες:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737907

 

Χρησιμοποιείς το Cab updater για να στείλεις τα cabs στο κινητό.

Είναι 3 βήματα:

1. Αναβάθμιση OS σε 8112, και περιλαμβάνει τα cabs για το update και 22 cabs για κάθε γλώσσα.

2. Αναβάθμιση OS σε 8773 μαζί με 22 γλώσσες πάλι.

3. Αναβάθμιση nokia firmware (OEM update), αποτελείται απο 1 cab.

 

Για κάθε Update, με το cab sender στέλνεις τα αρχεία στο κινητό και να κάνει εγκατάσταση. Για να τα στείλεις τα βάζεις χύμα στον φάκελο του Cab update cab sender και τρέχεις το .bat αρχείο. Μόλις γίνει και σου βγάλει μήνυμα οτι έγινε, σβήνεις τα αρχεία αυτά και ρίχνεις στον φάκελο αυτόν τα άλλα αρχεία για το άλλο update.

Στο thread τα λέει αναλυτικά, και τα cabs για κάθε update τα έχει σε 3 διαφορετικά .rar αρχεία για να μη μπερδευτούν οι χρήστες.

 

Αν βγάζει σφάλμα το .bat του wp7 update cab sender, χρειάζεστε το WP7_update_tool, του οποίου zip θα το βρείτε απο αυτό το thread στο κάτω μέρος του πρώτου post:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1306415

Link to comment
Share on other sites

11/07 βγαινει επισημα η Tango αναβθμιση για το 800. Απλα το αναφερω για οσους δεν θελουν να βιαστουν με τις χειροκινητες (και παντα επικινδυνες) αναβαθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

11/07 βγαινει επισημα η Tango αναβθμιση για το 800. Απλα το αναφερω για οσους δεν θελουν να βιαστουν με τις χειροκινητες (και παντα επικινδυνες) αναβαθμισεις.

 

Δεν είναι τοσο επικίνδυνο όσο φαίνεται.

Απλά να είσαι λίγο προσεκτικός και να μη φρικάρεις σε περίπτωση που αργεί η όλη διαδικασία.

Εγώ ακουλουσα τα βηματα και όλα πήγαν μια χαρα. :)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

11/07 βγαινει επισημα η Tango αναβθμιση για το 800. Απλα το αναφερω για οσους δεν θελουν να βιαστουν με τις χειροκινητες (και παντα επικινδυνες) αναβαθμισεις.

 

Από που προέρχεται η πληροφορία;

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

θα δεχτει αναβαθμηση 7.8? Edited by FarmaS

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

θα δεχτει αναβαθμηση 7.8?

 

Το μόνο σίγουρο

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λιγες μέρες με την Tango παρατήρησα τα εξής :

 

Κάμερα τα ίδια δυστηχώς.

η μπαταρία είναι ακόμα (λίγο) καλύτερη ή εμένα μου φαίνεται;

 

Οσοι περάσατε Tango πείτε την άποψη σας.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λιγες μέρες με την Tango παρατήρησα τα εξής :

 

Κάμερα τα ίδια δυστυχώς.

η μπαταρία είναι ακόμα (λίγο) καλύτερη ή εμένα μου φαίνεται;

 

Οσοι περάσατε Tango πείτε την άποψη σας.

 

συμφωνώ, στα παραπάνω. Επιπλεόν, νομίζω πως εχει βελτιωθεί λίγο η ταχύτητα στο μενου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα χθες το βράδυ update με το zune και τώρα έχω:

 

Έκδοση ΛΣ: 7.10.8773.98 που σύμφωνα με την nokia είναι το τελευταίο

Αριθμός αναθεώρησης υλικολογισμικού: 1600.2487.8107.12070 αλλά σύμφωνα με την nokia, το τελευταίο είναι το 1750.0805.8773.12220

 

Έχω μπερδευτεί ... Ποια έκδοση έχω;;; Πάντως wlan δεν έχω στις ρυθμίσεις ... !!!

 

Το μόνο που έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι η μπαταρία στο 100% έγραφε 1 ημέρα και 14 ώρες και μόλις έβγαλα το φορτιστή πήγε στο 97% και στο 1 ημέρα και 13 ώρες

 

::::::

 

Μετά από 1μιση ώρα περίπου, χωρίς χρήση του κινητού αλλά με το wifi ανοιχτό και μόνο με ένα τηλ ενός λεπτού, η μπαταρία μου γράφει 98% και 1 ημέρα και 15 ώρες!!! Δεν πάμε καλά :wacko:

Edited by Lector_Teo

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Το έκανες με τη διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω ? δηλαδή force update μεσω zune ?

 

Όχι ... Απλά άνοιξα το zune και επέλεξα το update και μου το έβγαλε ...

 

Επίσης 6 ώρες μετά από τη φόρτιση με μόνιμο wifi, 3 τηλέφωνα μικρής διάρκειας και πολύ λίγο 3g ... η μπαταρία είναι στο 86% και απομένει 1 ημέρα και 9 ώρες ...

 

Με έχει απογοητεύσει η μπαταρία του ... Για business phone δηλαδή, δεν κάνει ...

Edited by Lector_Teo

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι ... Απλά άνοιξα το zune και επέλεξα το update και μου το έβγαλε ...

 

Επίσης 6 ώρες μετά από τη φόρτιση με μόνιμο wifi, 3 τηλέφωνα μικρής διάρκειας και πολύ λίγο 3g ... η μπαταρία είναι στο 86% και απομένει 1 ημέρα και 9 ώρες ...

 

Με έχει απογοητεύσει η μπαταρία του ... Για business phone δηλαδή, δεν κάνει ...

 

Έχω την εντύπωση πως ο εναπομείναν χρόνος υπολογίζεται απο τη συσκευή στατιστικά αναλόγως τη χρήση που κάνεις και πόσο συχνά το φορτίζεις. Ας πούμε εμένα μόλις τώρα γράφει μπαταρία 98% και απομένουν 8 ώρες :p Αλλά γενικά χωρίς πολύ χρήση κρατάει περίπου όσο και τα περισσότερα σμάρτφον. :)

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του meego έφτιαξε άπειρα bugs με την Pr 1.3 στο ν9 (ίσως ψιλο μετανιώνω που πήρα το lumia αντί του Ν9, θα δείξει). Για να δούμε τι θα γίνει με την κάμερα των Lumia και γενικά τα features των 7.8

Λέτε να είναι μόνο η homescreen η και τίποτα άλλο;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του meego έφτιαξε άπειρα bugs με την Pr 1.3 στο ν9 (ίσως ψιλο μετανιώνω που πήρα το lumia αντί του Ν9, θα δείξει). Για να δούμε τι θα γίνει με την κάμερα των Lumia και γενικά τα features των 7.8

Λέτε να είναι μόνο η homescreen η και τίποτα άλλο;

Καλημέρα. Για τα χαρακτηριστικά της 7.8 δεν ξέρω να σου πω ακομα. Σε λίγο καιρο θα μάθουμε όλοι όμως.

Για το Ν9 θα συμφωνήσω ότι στην PR 1.3 όντως εγινε πολύ καλή δουλεια. Όμως εγώ που χρησιμοποίησα ένα Ν9 για 2-3 μέρες γύρισα αμέσως στο 800 μου. Ο λόγος ήταν ότι το Ν9 δεν μου πρόσφερε τις ευκολίες και αμεσοτητες των WP όπως και την ταχύτητα του. Ωραίο το meego σαν πρώτη αισθηση που σου αφήνει αλλά για καθημερινή χρήση εμένα προσωπικά δεν με εντυπωσίασε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο εναπομείναν χρόνος υπολογίζεται απο τη συσκευή στατιστικά αναλόγως τη χρήση που κάνεις και πόσο συχνά το φορτίζεις. Ας πούμε εμένα μόλις τώρα γράφει μπαταρία 98% και απομένουν 8 ώρες :p Αλλά γενικά χωρίς πολύ χρήση κρατάει περίπου όσο και τα περισσότερα σμάρτφον. :)

 

Ναι δεν αντιλέω, αλλά ένα business phone θα πρέπει να κρατάει τουλάχιστον μία μέρα με σκληρή χρήση.

Τι να το κάνει ο επιχειρηματίας το τηλέφωνο αν δεν του κρατάει μία μέρα με χρήση;;; Θα ψάχνει μπρίζες στα συνέδρια;!;!

 

  • 3g 3-5 ώρες

  • wifi 6+ώρες

  • τηλέφωνα πάνω από 2 ώρες

  • Χρήση εφαρμογών 3-5 ώρες

  • Gps 2 ώρες

 

Άμα κάνω τα παραπάνω, θα μου κρατίσει μισή μέρα το πολύ.

Θα αναγκαστώ να πάρω φορτιστή αυτοκινήτου γιατί και με το gps η μπαταρία "πεθαίνει"

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του meego έφτιαξε άπειρα bugs με την Pr 1.3 στο ν9 (ίσως ψιλο μετανιώνω που πήρα το lumia αντί του Ν9, θα δείξει). Για να δούμε τι θα γίνει με την κάμερα των Lumia και γενικά τα features των 7.8

Λέτε να είναι μόνο η homescreen η και τίποτα άλλο;

 

δηλαδη θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιουσες τοσο καιρο ενα λειτουργικο τιγκα στα bugs?

και ποιος ξερει ποσα ακομη δεν διορθωσαν η θα εμφανιστουν στο μελλον χωρις δυνατοτητα διορθωσης

 

οπως σου ειπε και το παιδι παραπανω οταν περασει ο μηνας του μελιτος στο meego τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα οσο θελουν να τα παρουσιαζουν οι meego φανς.

 

για την καμερα μην περιμενεις τιποτα καλυτερο ειναι θεμα φακου. τα ιδια χαλια και στο ν9 μονο που εκεινο γραφει και χειροτερο ακομη βιντεο

 

οσο για τα 7.8 ακουγεται οτι θα υπαρχουν και αλλες δυνατοτητες εκτος της κεντρικης. βεβαια για να μην απογοητευτειτε καλυτερα να μην ελπιζετε σε τιποτα παραπανω. σε κανα μηνα θα ξερουμε

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

αν εχω κατεβασει widjets τα οποια μπαινουν στο ιντερνετ αυτοματα για να κανουν αναβαθμιση, για παραδειγμα το facebook, μπορω με καποιον τροπο να βγω απο το 3g ή να απενεργοποιησω τις αυτοματες αναβαθμισεις για να μην χρεωνομαι?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιουσες τοσο καιρο ενα λειτουργικο τιγκα στα bugs?

και ποιος ξερει ποσα ακομη δεν διορθωσαν η θα εμφανιστουν στο μελλον χωρις δυνατοτητα διορθωσης

 

οπως σου ειπε και το παιδι παραπανω οταν περασει ο μηνας του μελιτος στο meego τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα οσο θελουν να τα παρουσιαζουν οι meego φανς.

 

για την καμερα μην περιμενεις τιποτα καλυτερο ειναι θεμα φακου. τα ιδια χαλια και στο ν9 μονο που εκεινο γραφει και χειροτερο ακομη βιντεο

 

οσο για τα 7.8 ακουγεται οτι θα υπαρχουν και αλλες δυνατοτητες εκτος της κεντρικης. βεβαια για να μην απογοητευτειτε καλυτερα να μην ελπιζετε σε τιποτα παραπανω. σε κανα μηνα θα ξερουμε

 

Δεν μπορει να φταιει ο φακος. Εδω το Lumia μου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα οσον αφορα την ισσοροπια φωτος και στην ηχογραφηση video (Συναυλιες κτλ). Σιγουρα ειναι θεμα software.

Απλα ανεφερα το N9 με τις εκδοσεις PR 1.1-1.3 (3 εκδοσεις) γιατι εμεις σαν Lumia χρηστες το μονο που εχουμε παρει εως τωρα ειναι η Tango και θα παρουμε ακομα την 7.8. ( 2 εκδοσεις συνολο)

Κι αν η 7.8 φερει μονο την νεα home screen κι οχι νεα features θα απογοητευτω.

 

Ωστοσο δεν εχω κανενα παραπονο απο τις εφαρμογες της Nokia και γενικοτερα απο το κινητο (Εκτος της καμερας)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...