Jump to content

[iTunes] Προβλήματα - Απορίες


kosvou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον εχω ενα προβλημα εβαλα χτες στο κινητο μου το ιος 7 και καθε φορα που μπαινω σε μια εφαρμογη μου βγαζει το εξης μηνυμα : συνδεθειται στο itunes για να χρησιμοποιειται γνωστοποιησεις ωθησης (push) . Γιατι; Και δν μου ερχονται ειδοποιησεις απο καμια εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... εχω το ipad mini και συγκεκριμενα αυτο ( http://www.e-shop.gr/product?id=PER.903875 ) σημερα εβαλα το IOS 7 στην περιγραφη του μου γραφει.... οτι παιρνει nano sim ομως απο οτι εχω καταλαβει... δν παιρνει! :-/ μπορω να παω σε ενα καταστημα πχ vodafone κ να κανω καποιο συμβολαιο για ιντερνετ.. εφοσον δν μπορει να παρει το ipad μου...nano sim? γινεται κατι τετοιο;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα... εχω το ipad mini και συγκεκριμενα αυτο ( http://www.e-shop.gr/product?id=PER.903875 ) σημερα εβαλα το IOS 7 στην περιγραφη του μου γραφει.... οτι παιρνει nano sim ομως απο οτι εχω καταλαβει... δν παιρνει! :-/ μπορω να παω σε ενα καταστημα πχ vodafone κ να κανω καποιο συμβολαιο για ιντερνετ.. εφοσον δν μπορει να παρει το ipad μου...nano sim? γινεται κατι τετοιο;;;

 

Όχι δεν γίνεται από τη στιγμή που η συσκευή σου είναι wifi only και δεν παίρνει sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μετακόμισα λόγω σπουδών στην Αγγλία και για να μπορώ να χρησιμοποιώ το uk app store έπρεπε να αλλάξω τη χώρα στο appleID και να εισάγω τα στοιχεία κάρτας από την Αγγλία. Ωστόσο δεν βλέπω πουθενά τις εφαμογές που είχα κατεβάσει από Ελλάδα και που ήταν περασμένες στο apple ID. Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτές τις εφαρμογές. Οι περισσότερες ήταν paid που είχαν κατεβαστεί δωρεάν σε προσφορές.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μετακόμισα λόγω σπουδών στην Αγγλία και για να μπορώ να χρησιμοποιώ το uk app store έπρεπε να αλλάξω τη χώρα στο appleID και να εισάγω τα στοιχεία κάρτας από την Αγγλία. Ωστόσο δεν βλέπω πουθενά τις εφαμογές που είχα κατεβάσει από Ελλάδα και που ήταν περασμένες στο apple ID. Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτές τις εφαρμογές. Οι περισσότερες ήταν paid που είχαν κατεβαστεί δωρεάν σε προσφορές.

 

Δεν θα μπορείς να τις ξανάβρεις απο PC. (Νομίζω ότι απο το κινητό θα μπορείς να αναβαθμιζεις) Χάθηκαν μαζί με την αλλαγή της Χώρας.

Εγώ, έφτιαξα νέο Apple ID για αυτόν ακριβός τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορείς να τις ξανάβρεις απο PC. (Νομίζω ότι απο το κινητό θα μπορείς να αναβαθμιζεις) Χάθηκαν μαζί με την αλλαγή της Χώρας.

Εγώ, έφτιαξα νέο Apple ID για αυτόν ακριβός τον λόγο.

 

Άλλαξα τα στοιχεία ξανά και υπάρχουν όλα εκεί. Απλά τις κατέβασα μια μια γιατί χρησιμοποιούσα laptop που δεν είχε τα αρχεία από τα backup του itunes.

Τα χρειάστηκα λίγο αλλά επικοινώνησα με apple και μου είπαν ότι δεν έχουν χαθεί και ότι το πρόβλημα είναι όταν θέλω να κάνω update που πρέπει να αλλάζω τα στοιχεία στο appleID. Βασικά ακόμα ψάχνω τις λεπτομέρειες αλλά αφού δεν έχουν χαθεί θα τα βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τα στοιχεία ξανά και υπάρχουν όλα εκεί. Απλά τις κατέβασα μια μια γιατί χρησιμοποιούσα laptop που δεν είχε τα αρχεία από τα backup του itunes.

Τα χρειάστηκα λίγο αλλά επικοινώνησα με apple και μου είπαν ότι δεν έχουν χαθεί και ότι το πρόβλημα είναι όταν θέλω να κάνω update που πρέπει να αλλάζω τα στοιχεία στο appleID. Βασικά ακόμα ψάχνω τις λεπτομέρειες αλλά αφού δεν έχουν χαθεί θα τα βρούμε.

 

Με ενδιαφέρουν κ εμένα αυτές οι λεπτομέρειες μιας κ έχω πολλά χρόνια US account (και άρα πολλές πληρωμένες εφαρμογές εκεί),

αλλά δε μπορώ να έχω πρόσβαση σε μερικές εφαρμογές που κυκλοφορούν μόνο στο ελληνικό store.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη:

Όταν άλλαξα τη χώρα και το billing address (με αυτή τη σειρά πάντα γιατί αλλιώς δε σ'αφήνει) στο itunes (αφού είχα συνδεθεί στο appleID) τότε στην καρτέλα purchased του itunes δεν φαίνονταν οι εφαρμογές που είχα αγοράσει από το ελληνικό appstore. Φαίνονταν μόνο οι αγορές που έκανα από το UK appstore.

Άλλαξα τη χώρα και μετά στοιχεία τράπεζας και billing address πάλι στα ελληνικά όπως ήταν αρχικά.

Τότε όταν συνδέθηκα στο appleID εμφανίζονταν στην καρτέλα purchased μόνο οι αγορασμένες από το ελληνικό appstore εφαρμογές.

Επειδή ήταν καινούργιο το laptop μου δεν είχε τα αρχεία των εφαρμογών που υπάρχουν στον φάκελο itunes κανονικά μετά το backup (τα οποία υπάρχουν στο pc μου στην Ελλάδα). Αναγκάστηκα λοιπόν να κατεβάσω μια μια τις εφαρμογές στο laptop μου. Αυτό το βήμα δεν γνωρίζω αν είναι απαραίτητο (μάλλον δεν είναι) αλλά βοηθάει αν θέλω να κάνω sync κάποια εφαρμογή στο κινητό.

Στη συνέχεια πέρασα κάποιες ελληνικές εφαρμογές στο κινητό.

Άλλαξα πάλι τα στοιχεία στα αγγλικά (με τη γνωστή σειρά) και πάλι ισχύει η ίδια κατάσταση με αυτά που φαίνονται στο purchased.

ΑΛΛΑ οι ελληνικές εφαρμογές που έχω στο κινητό υπάρχουν μεν όπως και πριν αλλά δεν μπορεί να γίνει αναβάθμισή τους αν δεν γίνει πάλι αλλαγή των στοιχείων.

Και το κυριότερο: ΟΙ εφαρμογές που είναι αγορασμένες από ελληνικό appstore αλλά είναι κοινές στα δυο καταστήματα μπορούν να ξανακατεβούν δωρεάν χωρίς επιπλέον πληρωμή (για τις paid) παρά το ότι στο κουμπάκι αναγράφεται η κανονική τιμή της κάθε εφαρμογής. Το δοκίμασα με το infinity blade και κατέβηκε δωρεάν πατώντας οκ στην ειδοποίηση που μου έβγαλε ότι έχω ήδη αγοράσει το app. (Αν επιχειρούσα να κατεβάσω αυτή την εφαρμογή από το ελληνικό appstore θα είχε το γνωστό σηματάκι με το σύννεφο).

Το μόνο πρόβλημα επομένως εντοπίζεται σε εφαρμογές που υπάρχουν μόνο στο ελληνικό κατάστημα (ή μόνο στο αγγλικό) και εκεί η αναβάθμιση μπορεί να γίνει αφού πρώτα έχει γίνει η αλλαγή των στοιχείων του appleID και του store.

 

Ελπίζω να βοήθησα όποιον είχε παρόμοιο πρόβλημα!:happy:

αλλά δε μπορώ να έχω πρόσβαση σε μερικές εφαρμογές που κυκλοφορούν μόνο στο ελληνικό store.

Όσες ελληνικές εφαρμογές δοκίμασα μέχρι τώρα τις βρήκα στο uk appstore και έκανα update πχ στο sport24. Μπορείς να μου πεις μια δυο εφαρμογές που δεν βρίσκεις για να κάνω ένα τεστ?

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Π.χ. την εφαρμογή της Vodafone για Ελλάδα.

Και πάλι όμως, αυτά που με ενδιέφεραν να ξέρω, είναι όσα περιέγραψες στο post σου!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω, αλλα θα το γραψω μηπως καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με μενα

 

πηγα να κατεβασω το itunes με το mozilla. με το που παταγα download στη σελιδα της apple, εβγαζε το γνωστο τετραγωνακι με τις επιλογες "Save File" και "Cancel", παταγα "Save File" και μετα τιποτα. ουτε ληψη, ουτε μηνυμα λαθους.

 

στις επιλογες του mozilla για τις ληψεις ειχα βαλει "Always ask me where to save files". το γυρισα στο "Save files to downloads" και το προβλημα λυθηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Απο τις 23/10/2013 σταμάτησε να συγχρονίζεται η αυτόματη ροή των φωτογραφιών του iPhone μου, με τον υπολογιστή. Δηλαδή σταμάτησε μόλις εγκατέστησα την νέα έκδοση iTunes. Αντιμετωπίζει κανείς κατι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω προβλημα με την αναβαθμιση των εφαρμογων. Ενω παταω update αυτο δεν γινετε. Δεν μπορω να καταλαβω τι εχειμγινει!

 

Απλα εκανα μια επανεκκινηση το ipad :happy:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ειμαι νεος στο forum και ηθελα να κανω μια ερωτηση. εγκατεστησα τη νεα αναβαθμιση του itunes και δεν μπορω να χρησιμοποιησω το file sharing για να εγκαταστησω ταινιες και σειρες στο Gplayer. ξερετε πως μπορω να κανω εγκατασταση;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ειμαι νεος στο forum και ηθελα να κανω μια ερωτηση. εγκατεστησα τη νεα αναβαθμιση του itunes και δεν μπορω να χρησιμοποιησω το file sharing για να εγκαταστησω ταινιες και σειρες στο Gplayer. ξερετε πως μπορω να κανω εγκατασταση;

 

Αν κάνεις scroll down στο iTunes ενώ είναι συνδεδεμένο το iPhone, στο tab των εφαρμογών, επιλέγοντας το GPlayer μπορείς να περάσεις αυτά που θες.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Γιατί στα ''Updates"στο iPad4 και συγκεκριμένα στην εφαρμογή "Sygic"ενώ κάνω την αναβάθμιση μου βγάζει πάλι ένα συννεφάκι δίπλα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν γνωριζει καποιος:

Εχω pc με win7, στο οποιο εχω εγκαταστησει

itunes (τελευταια εκδοση)

icloud control panel 3.0 ,στο οποιο εχω ρυθμισει μονο φωτογραφιες και Icloud mail (οχι επαφες, ημερολογιο κλπ)

και outlook 2007.

 

Στο iphone (ios 7.0.4) συγχρονιζουν οι επαφες ασυρματα, μεσω google contacts (cardDev).

Οταν συνδεω το τηλεφωνο στο pc, στο itunes υπαρχει η δυνατοτητα συγχρονισμου των επαφων του κινητου με το outlook. (Υποψη, στο outlook δεν εχω καμια επαφη).

Παροτι ειναι τσεκαρισμενη αυτη η δυνατοτητα στο itunes, οταν συγχρονιζω, καμια επαφη απο το κινητο δεν περναει στο outlook.

Υπαρχει τροπος να συγχρονισω με το outlook ωστε, οι επαφες που βρισκονται στο κινητο να περαστουν στο outlook (ξαναλεω οτι το κινητο συγχρονιζει τις επαφες με google contacts ασυρματα).

Ουσιαστικα, αυτο που θελω ειναι να συγχρονιζω το outlook με τα google contacts, μεσω του itunes και του iphone.

 

Αν καποιος γνωριζει, ας βοηθησει. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν γνωριζει καποιος:

Εχω pc με win7, στο οποιο εχω εγκαταστησει

itunes (τελευταια εκδοση)

icloud control panel 3.0 ,στο οποιο εχω ρυθμισει μονο φωτογραφιες και Icloud mail (οχι επαφες, ημερολογιο κλπ)

και outlook 2007.

 

Στο iphone (ios 7.0.4) συγχρονιζουν οι επαφες ασυρματα, μεσω google contacts (cardDev).

Οταν συνδεω το τηλεφωνο στο pc, στο itunes υπαρχει η δυνατοτητα συγχρονισμου των επαφων του κινητου με το outlook. (Υποψη, στο outlook δεν εχω καμια επαφη).

Παροτι ειναι τσεκαρισμενη αυτη η δυνατοτητα στο itunes, οταν συγχρονιζω, καμια επαφη απο το κινητο δεν περναει στο outlook.

Υπαρχει τροπος να συγχρονισω με το outlook ωστε, οι επαφες που βρισκονται στο κινητο να περαστουν στο outlook (ξαναλεω οτι το κινητο συγχρονιζει τις επαφες με google contacts ασυρματα).

Ουσιαστικα, αυτο που θελω ειναι να συγχρονιζω το outlook με τα google contacts, μεσω του itunes και του iphone.

 

Αν καποιος γνωριζει, ας βοηθησει. :)

 

Δημιούργησε ΜΙΑ ψεύτικη επαφή στο outlook στον υπολογιστή, κάρφωσε κινητό, κάνε sync και (νομίζω πως θα σε ρωτήσει) επέλεξε για πρώτη φορά την αμφίδρομη ενημέρωση των επαφών προς και από το τηλέφωνο. Μετά απλά θα διαγράψεις την ψεύτικη επαφή που θα έχει περαστεί στην συσκευή σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε ΜΙΑ ψεύτικη επαφή στο outlook στον υπολογιστή, κάρφωσε κινητό, κάνε sync και (νομίζω πως θα σε ρωτήσει) επέλεξε για πρώτη φορά την αμφίδρομη ενημέρωση των επαφών προς και από το τηλέφωνο. Μετά απλά θα διαγράψεις την ψεύτικη επαφή που θα έχει περαστεί στην συσκευή σου

 

Λοιπον, το εκανα. Η μια και μοναδικη ψευτικη επαφη στο outlook περαστηκε στη συσκευη και δημιουργηθηκε μια νεα ομαδα "επαφες στο pc". Μεχρι εκει. Τιποτα αλλο δεν εγινε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το εκανα. Η μια και μοναδικη ψευτικη επαφη στο outlook περαστηκε στη συσκευη και δημιουργηθηκε μια νεα ομαδα "επαφες στο pc". Μεχρι εκει. Τιποτα αλλο δεν εγινε.

 

Είπες πως έχεις google λογαριασμό με τις επαφές σου.

Μπες στο μενού των επαφών από υπολογιστή στον google account, επέλεξέ τες όλες και κάντες εξαγωγή σε αρχείο. Θα σου ζητήσει αν το αρχείο πρόκειται να διαβαστεί από outlook ή από άλλη εφαρμογή.

Κατέβασε το αρχείο στον υπολογιστή, και κάνε πάνω του διπλό κλικ, αυτόματα θα περάσουν οι επαφές στο outlook. Όμως, από ότι καταλαβαίνω, η διαδικασία μάλλον είναι μονόδρομη και όχι αμφίδρομη και δεν θα σου ενημερώνει αυτόματα τις επαφές σου....

Link to comment
Share on other sites

Είπες πως έχεις google λογαριασμό με τις επαφές σου.

Μπες στο μενού των επαφών από υπολογιστή στον google account, επέλεξέ τες όλες και κάντες εξαγωγή σε αρχείο. Θα σου ζητήσει αν το αρχείο πρόκειται να διαβαστεί από outlook ή από άλλη εφαρμογή.

Κατέβασε το αρχείο στον υπολογιστή, και κάνε πάνω του διπλό κλικ, αυτόματα θα περάσουν οι επαφές στο outlook. Όμως, από ότι καταλαβαίνω, η διαδικασία μάλλον είναι μονόδρομη και όχι αμφίδρομη και δεν θα σου ενημερώνει αυτόματα τις επαφές σου....

Ευχαριστώ φίλε μου, αυτό το ξέρω.

Αλλά επειδή συχνά πυκνά κάνω αλλαγές στις επαφές, θα ήθελα να υπήρχε συγχρονισμός, ώστε να ενημερώνεται το outlook.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια μολις μπηκα στο κοσμο του ios μενα ipad air. προσπαθω να περασω καποιες ταινιες στην ταμπλετα απτο κομπιουτερ μεσω του itunes αλλα δε τα καταφερνω.

υπαρχει καποιο τουτοριαλ ή κατι τετοιο;

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορίσατε στον κόσμο της Apple, υπάρχουν πολλές εφαρμογές οι οποίες μετατρέπουν τα video για χρήση σε iPad. Εγώ θα σας πρότεινα το format factory.. Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση:

 

Από όταν πήρα το 3GS, είχα κάνει συγχρονισμό με τον υπολογιστή του αδερφού μου. Αν προσπαθήσω να κάνω συγχρονισμό με τον δικό μου, λέει πως χάνω δεδομένα. Υπάρχει περίπτωση να χάσω επαφές, εφαρμογές και jailbreak, αν συγχρονίσω από τον δικό μου PC; Μουσική, εικόνες κλπ δεν με πολυενδιαφέρουν, άλλωστε μπορώ να τα συγχρονίσω και πάλι.

 

Ευχαριστώ! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Από όταν πήρα το 3GS, είχα κάνει συγχρονισμό με τον υπολογιστή του αδερφού μου. Αν προσπαθήσω να κάνω συγχρονισμό με τον δικό μου, λέει πως χάνω δεδομένα. Υπάρχει περίπτωση να χάσω επαφές, εφαρμογές και jailbreak, αν συγχρονίσω από τον δικό μου PC; Μουσική, εικόνες κλπ δεν με πολυενδιαφέρουν, άλλωστε μπορώ να τα συγχρονίσω και πάλι.

 

Ευχαριστώ! :)

 

Καλημέρα σας, υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές στο Αpp Store για να πάρετε backup στις επαφές σας. Οι ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να συγχρονίζετε τα δεδομένα σας με το δικό σας υπολογιστή είναι οι εξής:

 

Πάρτε ένα backup της συσκευή σας στο iCloud

Κάνουμε authorized τον υπολογιστή μας με το apple ID: iTunes >Store >authorize computer

Οι εφαρμογές δεν χάνονται (όσες είναι κατεβασμένες από το App Store καθώς μπορέιτε να τις ξανακατεβάσετε) από το App Store >Purchases

Εάν έχετε σκοπό να συγχρονίζετε τις επαφές σας με το outlook, πριν συνδέσετε τη συσκευή σας δημιουργήστε μία demo επαφή ώστε να ερωτηθείτε κατά το συγχρονισμό να κάνετε συγχώνευση κι επιλέξτε yes >Apply έτσι ώστε να μη διαγραφούν οι επαφές σας αλλά να συγχρονιστούν. Τα υπόλοιπα δεδομένα (Μουσική, video κλπ.) θα διαγραφούν, αλλά από τη στιγμή που τα έχετε τα συγχρονίζετε εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...