Jump to content

[iTunes] Προβλήματα - Απορίες


kosvou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος άμα μπορούμε να αλλάξουμε την προεπιλεγμένη εφαρμογή όταν μας λέει ´´άνοιγμα σε ´´ να είναι σαν πρώτη αυτή που θέλουμε γιατί με βγάζει όλο το iBooks. Μία λύση που έχω βρει είναι να διαγράφω εφαρμογές. Υπάρχει κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κάποιος άμα μπορούμε να αλλάξουμε την προεπιλεγμένη εφαρμογή όταν μας λέει ´´άνοιγμα σε ´´ να είναι σαν πρώτη αυτή που θέλουμε γιατί με βγάζει όλο το iBooks. Μία λύση που έχω βρει είναι να διαγράφω εφαρμογές. Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Αν δεν απατώμαι, το iOS προτείνει την εφαρμογή ή τις εφαρμογές που είναι διαθέσιμες για το άνοιγμα ενός αρχείου. Συνήθως πρώτη αναφέρει την πιο συχνά χρησιμοποιούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, το iOS προτείνει την εφαρμογή ή τις εφαρμογές που είναι διαθέσιμες για το άνοιγμα ενός αρχείου. Συνήθως πρώτη αναφέρει την πιο συχνά χρησιμοποιούμενη!

 

Ναι το ξέρω αλλά θέλω να την αλλάξω την πιο συχνά χρησιμοποιούμενη με μία άλλη γιατί το iBooks με το iOS 7 είναι λίγο σπαστικό. Μάλλον θα πρέπει να τη σβήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά θέλω να την αλλάξω την πιο συχνά χρησιμοποιούμενη με μία άλλη γιατί το iBooks με το iOS 7 είναι λίγο σπαστικό. Μάλλον θα πρέπει να τη σβήσω.

 

Ναι φυσικά μπορείτε να τη σβήσετε ώστε να μην εμφανίζεται, αλλά σε τι σας ενοχλεί;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορείτε να τη σβήσετε ώστε να μην εμφανίζεται, αλλά σε τι σας ενοχλεί;

 

Μερικές φορές γίνονται κάποιες κινήσεις μηχανικά και γρήγορα και απλά έχω συνηθίσει σαν πρώτη επιλογή να έχω αυτή που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από αναβάθμιση σε ios 7.0.6 εχω πρόβλημα στα updates των εφαρμογών από το AppStore (free).Mολις κανω upadate μου γραφει, Αυτή τη στιγμή, δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της εφαρμογής. ΤΕΛΟΣ - ΝΕΑ ΔΟΚΙΜΗ.

δοκιμασα να την διαγραψω και να την ξαναπερασω αλλα τπτ. παρεπιπτοντως οτι δεν μου κανει install και καμια εφαρμογη στο appstore. εκανα και αποσυνδεση απο το account αλλα τιποτα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από αναβάθμιση σε ios 7.0.6 εχω πρόβλημα στα updates των εφαρμογών από το AppStore (free).Mολις κανω upadate μου γραφει, Αυτή τη στιγμή, δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της εφαρμογής. ΤΕΛΟΣ - ΝΕΑ ΔΟΚΙΜΗ.

δοκιμασα να την διαγραψω και να την ξαναπερασω αλλα τπτ. παρεπιπτοντως οτι δεν μου κανει install και καμια εφαρμογη στο appstore. εκανα και αποσυνδεση απο το account αλλα τιποτα. Καμια ιδεα?

 

καλησπέρα σας δοκίμαστε τα εξής:

 

1. Ρυθμίσεις >Γενικά >Επαναφορά >Ρυθμίσεις δικτύου, κλείσιμο και άνοιγνα της συσκευής!

2. Ρυθμίσεις >iCloud διαγραφή λογαριασμού >Διατήρηση στο iPhone και στη συνέχεια επανασύνδεση.

 

Εάν τα παραπάνω που είναι ανώδυνα δε ευοδώσουν, τότε θα χρειαστεί να κάνετε ένα restore από το iTunes αφού πρώτα διασφαλίσετε τα αρχεία σας με συγχρονισμό!

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα εστρωσε απο μονο του, δεν ξερω τι φλασια εφαγε!

 

Σημασία έχει πως έστρωσε, θύμαστε εάν κάνατε καμία επανεκίνηση στο router ή οτιδήποτε αφορά τις συνδέσεις ;

Link to comment
Share on other sites

οχι επνεκινιση δεν εκανα το router . αυτο μου το παρουσιασε προχθες αλλα σημερα ολα καλα. ενα παιδι που ρωτησα μου ειπε οτι αυτο συμβαινει καμια φορα γιατι κανουνε αναβαθμισεις στο appstore
Link to comment
Share on other sites

οχι επνεκινιση δεν εκανα το router . αυτο μου το παρουσιασε προχθες αλλα σημερα ολα καλα. ενα παιδι που ρωτησα μου ειπε οτι αυτο συμβαινει καμια φορα γιατι κανουνε αναβαθμισεις στο appstore

 

AAA ωραία να το έχουμε στα υπόψιν , σε ευχαριστούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

ίσως να μην είμαι στο σωστό topic, αλλά μόλις αγόρασα ένα iphone 4s 8Gb και έχω αρκετές απορίες.

Αρχικά δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βάλω μουσική μέσω του ιtunes, έσβηνα, έγραφα

σαν αποτέλεσμα είχε η "other" μνήμη να γίνει 1.4Gb με το βάλε΄ βγάλε.

Τώρα σκέφτομαι να του κάνω ένα restοre, αλλά φοβάμαι μήπως σβήνοντας τα email μου σβήσουν και από το mac μου.

Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά πραγματικά είναι νέος στο χώρο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

ίσως να μην είμαι στο σωστό topic, αλλά μόλις αγόρασα ένα iphone 4s 8Gb και έχω αρκετές απορίες.

 

Αρχικά δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βάλω μουσική μέσω του ιtunes, έσβηνα, έγραφα

 

σαν αποτέλεσμα είχε η "other" μνήμη να γίνει 1.4Gb με το βάλε΄ βγάλε.

 

Τώρα σκέφτομαι να του κάνω ένα restοre, αλλά φοβάμαι μήπως σβήνοντας τα email μου σβήσουν και από το mac μου.

 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

 

Συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά πραγματικά είναι νέος στο χώρο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

 

 

Αν κανεις restore και set up as new θα χασεις τα δεδομενα σου πχ φωτο που ειναι αποθηκευμενα στο τηλεφωνο.οποτε μπορεις να τα κανεις back up στο pc.μουσικη αγορασμενη διαγραφεται απο το τηλεφωνο αλλα παραμενει στην ιδιοκτησια σου και μπορεις να την ξανακατεβασεις.οπως και αγορασμενες εφαρμογες,ταινιες κλπ.οι φωτο αν ειναι περασμενες στο "ροη φωτο μου" δεν χανονται (ειμαι σχεδον σιγουρος για αυτο,περιμενε απαντηση και απο κανεναν αλλο πιο εμπειρο.)

Αν διαγραψεις μειλ (μεσω της εφαρμογης μειλ) τοτε αυτα τα μειλ διαγραφονται και απο το mac.πανε στο καδο ανακυκλωσης οποτε θεωρητικα μπορεις να τα ανακτησεις.

αν κανεις restore και set up as new τα μειλ σου δεν χανονται.απλα θα πρεπει να ξανακανεις log in στο mail app για καθενα mail account πουχεις.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις restore και set up as new θα χασεις τα δεδομενα σου πχ φωτο που ειναι αποθηκευμενα στο τηλεφωνο.οποτε μπορεις να τα κανεις back up στο pc.μουσικη αγορασμενη διαγραφεται απο το τηλεφωνο αλλα παραμενει στην ιδιοκτησια σου και μπορεις να την ξανακατεβασεις.οπως και αγορασμενες εφαρμογες,ταινιες κλπ.οι φωτο αν ειναι περασμενες στο "ροη φωτο μου" δεν χανονται (ειμαι σχεδον σιγουρος για αυτο,περιμενε απαντηση και απο κανεναν αλλο πιο εμπειρο.)

Αν διαγραψεις μειλ (μεσω της εφαρμογης μειλ) τοτε αυτα τα μειλ διαγραφονται και απο το mac.πανε στο καδο ανακυκλωσης οποτε θεωρητικα μπορεις να τα ανακτησεις.

αν κανεις restore και set up as new τα μειλ σου δεν χανονται.απλα θα πρεπει να ξανακανεις log in στο mail app για καθενα mail account πουχεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου.

Οπότε αν κατάλαβα καλά, μπορώ να κάνω το restore χωρίς να πειραχτούν τα mail μου από το mail app του mac μου.

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για μένα γιατί έχω mails της δουλειάς μου.

Μήπως γνωρίζεις κανέναν άλλο τρόπο για να απαλλαγώ από το "other" που μου τρώει τη μνήμη?

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις κανέναν άλλο τρόπο για να απαλλαγώ από το "other" που μου τρώει τη μνήμη?

 

ευχαριστώ πολύ.

 

 

Οχι δυστυχως δεν ξερω.

Περιμενε λιγο ακομα να απαντησει καποιος αλλος γιατι εμπειρο δε με λες στο ιος...

:))))

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

.

Μήπως γνωρίζεις κανέναν άλλο τρόπο για να απαλλαγώ από το "other" που μου τρώει τη μνήμη?

ευχαριστώ πολύ.

Αν πάρεις backup, κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων και μετά επαναφέρεις το backup, ένα μέρος του "other" θα φύγει.

Αλλά για πλήρη απαλλαγή, θέλεις επαναφορά ρυθμίσεων, και μετά setup as new iphone (πέρασμα όλων των εφαρμογών και των ρυθμίσεων από την αρχή, όχι επαναφορά από backup).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου.

Οπότε αν κατάλαβα καλά, μπορώ να κάνω το restore χωρίς να πειραχτούν τα mail μου από το mail app του mac μου.

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για μένα γιατί έχω mails της δουλειάς μου.

Μήπως γνωρίζεις κανέναν άλλο τρόπο για να απαλλαγώ από το "other" που μου τρώει τη μνήμη?

ευχαριστώ πολύ.

 

να βοηθήσω στα other συμπεριλαμβάνεται και το λειτουργικό σύστημα που στο iOS 7.1 καταλαμβάνει 1.2 με 1.3 GB οπότε αυτό που βλέπεις είναι κοντά στο φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Αν κάνω set up as new, που θα βρω ποιες εφαρμογές είχα εγκαταστήσει για να τις ξαναπερασω? στο App Store?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

 

 

Αν κάνω set up as new, που θα βρω ποιες εφαρμογές είχα εγκαταστήσει για να τις ξαναπερασω? στο App Store?

 

Appstore>updates>purchased

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Back up των τραγουδιων ή γενικα του αγορασμενου περιεχομενου απο itunes κανετε;

 

Θαλεγα να κανετε.εχω πολυ λιγα τραγουδια αγορασμενα αλλα αρκετες ταινιες (ελεω παιδιου).

 

Μεχρι πριν το 7.1.1 ολα εμφανιζονταν.μετα το 7.1.1 οπου επανεφερα icloud backup ελειπε ενα τραγουδι.και μαλιστα -μιας και μουσικη δεν ακουω απο ipad,μονο με τις ταινιες ασχολουμαι- το ανακαλυψα σχετικα προσφατα.

 

Ψαχνω το τραγουδι το βρισκω σαν purchased απο το itunes στο ipad αλλα με το κουμπακι αγορας grey.χωρις να μπορω να το αγορασω ξανα,δηλαδη.στελνω mail στο itunesstoresupport (κατευθειαν στο mail,χωρις να μπω στην ιστοσελιδα και να συμπληρωσω τη φορμα).

 

Περιμενω μια μερα,δυο μερες τιποτα.μετα σκεφτηκα πως αυτοι στα "ξεκουδουνα" μειλ δεν απαντουν.οποτε μπαινω στην ιστοσελιδα του support και αφου μου βγηκε η ψυχη βρηκα τη φορμα τη συμπληρωσα.

 

Εν τω μεταξυ μπαινω itunes απο pc,βρισκω τα purchased τιποτα.κοιτω μην εχει αποκρυφθει κατι (πραγμα αδυνατον μιας και εχω πολυ λιγα τραγουδια,σιγα μην τακρυβα κιολας) τιποτα.

 

Πουθενα το τραγουδι.

 

Ψαχνω απο αναζητηση το δισκο το βρισκω!

 

Παλι σαν purchased με γκρι εικονιδιο...δεν μπορουσα να το αγορασω.

 

Κανω log out,restart,log in και εμφανιζεται με τιμη 1.3€.....

 

Το ξαναγορασα (νομιζα οτι θαναι καποιο bug και τελικα δε θα χρεωθω)

 

Σιγα να μη....

 

Και απαντα ο τυπας απο apple support...

 

 

 

Upon checking your account, I was able to verify that the said item was already removed from iTunes Store. Please be informed that when an item is modified in the iTunes Store, or removed entirely, we no longer have access to the original one that you ordered.

 

 

 

 

 

Προφανως το τραγουδι ειχε τροποποιηθει απο τη δισκογραφικη,απο την apple δε ξερω.και δε με νοιαζει.

 

Του απαντω αν γινεται να το αγοραζω 2 φορες (η πρωτη αγορα ηταν 10/2013). Και δεν ειναι τα λεφτα.ειναι η αναποδια πως αν γινει στις ταινιες πουχω αγορασμενες για το παιδι;;;

 

Μουστειλε μειλ δινοντας μου οδηγιες για backup δεδομενων σε εξωτερικο σκληρο!!!!!!!!

 

Μα ο σκοπος ειναι το cloud.

 

Φυσικα αυτο εκανα (και ειναι και πολλες)....

 

Θα το ξανασκεφτω αν θα ξαναγορασω κατι.....

 

Μεγαλη απογοητευση,κοινως "κρεμασμα" αλλα αφου δεν εγινε στις ταινιες παλι καλα να λεμε.γιατι για τα τραγουδια υπαρχει λυση.itunes match.

 

Αλλα για τις ταινιες;

 

Οεο.....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Back up των τραγουδιων ή γενικα του αγορασμενου περιεχομενου απο itunes κανετε;

 

Θαλεγα να κανετε.εχω πολυ λιγα τραγουδια αγορασμενα αλλα αρκετες ταινιες (ελεω παιδιου).

 

Μεχρι πριν το 7.1.1 ολα εμφανιζονταν.μετα το 7.1.1 οπου επανεφερα icloud backup ελειπε ενα τραγουδι.και μαλιστα -μιας και μουσικη δεν ακουω απο ipad,μονο με τις ταινιες ασχολουμαι- το ανακαλυψα σχετικα προσφατα.

 

Ψαχνω το τραγουδι το βρισκω σαν purchased απο το itunes στο ipad αλλα με το κουμπακι αγορας grey.χωρις να μπορω να το αγορασω ξανα,δηλαδη.στελνω mail στο itunesstoresupport (κατευθειαν στο mail,χωρις να μπω στην ιστοσελιδα και να συμπληρωσω τη φορμα).

 

Περιμενω μια μερα,δυο μερες τιποτα.μετα σκεφτηκα πως αυτοι στα "ξεκουδουνα" μειλ δεν απαντουν.οποτε μπαινω στην ιστοσελιδα του support και αφου μου βγηκε η ψυχη βρηκα τη φορμα τη συμπληρωσα.

 

Εν τω μεταξυ μπαινω itunes απο pc,βρισκω τα purchased τιποτα.κοιτω μην εχει αποκρυφθει κατι (πραγμα αδυνατον μιας και εχω πολυ λιγα τραγουδια,σιγα μην τακρυβα κιολας) τιποτα.

 

Πουθενα το τραγουδι.

 

Ψαχνω απο αναζητηση το δισκο το βρισκω!

 

Παλι σαν purchased με γκρι εικονιδιο...δεν μπορουσα να το αγορασω.

 

Κανω log out,restart,log in και εμφανιζεται με τιμη 1.3€.....

 

Το ξαναγορασα (νομιζα οτι θαναι καποιο bug και τελικα δε θα χρεωθω)

 

Σιγα να μη....

 

Και απαντα ο τυπας απο apple support...

 

 

 

Upon checking your account, I was able to verify that the said item was already removed from iTunes Store. Please be informed that when an item is modified in the iTunes Store, or removed entirely, we no longer have access to the original one that you ordered.

 

 

 

 

 

Προφανως το τραγουδι ειχε τροποποιηθει απο τη δισκογραφικη,απο την apple δε ξερω.και δε με νοιαζει.

 

Του απαντω αν γινεται να το αγοραζω 2 φορες (η πρωτη αγορα ηταν 10/2013). Και δεν ειναι τα λεφτα.ειναι η αναποδια πως αν γινει στις ταινιες πουχω αγορασμενες για το παιδι;;;

 

Μουστειλε μειλ δινοντας μου οδηγιες για backup δεδομενων σε εξωτερικο σκληρο!!!!!!!!

 

Μα ο σκοπος ειναι το cloud.

 

Φυσικα αυτο εκανα (και ειναι και πολλες)....

 

Θα το ξανασκεφτω αν θα ξαναγορασω κατι.....

 

Μεγαλη απογοητευση,κοινως "κρεμασμα" αλλα αφου δεν εγινε στις ταινιες παλι καλα να λεμε.γιατι για τα τραγουδια υπαρχει λυση.itunes match.

 

Αλλα για τις ταινιες;

 

Οεο.....

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, το ίδιο ισχύει και για τις εφαρμογές που αφαιρούνται από το App Store παύουν κι απο το ICloud

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, το ίδιο ισχύει και για τις εφαρμογές που αφαιρούνται από το App Store παύουν κι απο το ICloud

 

ευχαριστω κωνσταντινε.οποτε η λυση ειναι μια:backup σε εξωτερικο σκληρο για ταινιες-τραγουδια

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κωνσταντινε.οποτε η λυση ειναι μια:backup σε εξωτερικο σκληρο για ταινιες-τραγουδια

 

Και local στον υπολογιστή σου μέσω itunes δεν χάνονται :)

Link to comment
Share on other sites

Και local στον υπολογιστή σου μέσω itunes δεν χάνονται :)

 

 

Ναι αλλα επειδη εχω παλιο υπολογιστη πιο πολυ φοβαμαι μην κρασσαρει αυτος παρα ο εξωτερικος σκληρος πουναι περσινος...

Τελος παντων.

Κανενα συννεφο τελικα δεν ειναι "ασφαλες".

Εν τω μεταξυ με λιγο γκουγκλαρισμα "missing song from itunes" φαινεται οτι δεν ειναι κατι σπανιο....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως....

Στα "ξεκουδουνα" μειλ απαντουν.

Μου απαντησε αλλος απο το support.τουπα τι εγινε και πως εχω μιλησει ηδη με αλλον.και ο,τι εγινε εγινε.

Ε αυτος ομως δε μουπε μονο να κρατω back up.

Με ευχαριστησε που ξαναγορασα το τραγουδι και μουδωσε 3 song credits!!!!

Support με λιγα λογια.οχι αστεια...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...