Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Τα έξοδα διαμονής (στην ΕΛΔΥΚ τουλάχιστον) για συγγενικά πρόσωπα είναι καλυμένα για 1 φόρα μόνο και είναι για 3-5 μέρες.

Υπηρέτησα εκεί πρίν περίπου 1 χρόνο οπότε κάτι παραπάνω ξέρω...

ki emena etsi mou eipane...

otan pao 8a sas po apo proto xeri :p

 

alloste gia 5 mhnes 8a einai..8a perasoun

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση και sorry αν έχει ξανααπαντηθεί...

 

Θέλω να πάρω αναβολή για τουλάχιστον ένα χρόνο γιατί θα δώσω πανελλήνιες.

Για να πάρω αναβολή θα πρέπει να περιμένω να μου έρθει χαρτί που να μου λέει που να παρουσιαστώ ή να πάω απο τώρα -που δεν μου έχει έρθει χαρτ ακόμαί- στην αστυνομία για να το κανονίσω?

 

Υ.Γ:Είμαι στο ναυτικό.Αυτοί πότε μπάινουν?

 

Ευχαριστώ

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι θέμα διοικητή και ότι η Κύπρος είναι τζάμι συμφωνώ αλλά η εκπαίδευση που κάναμε εκεί δε συγκρίνεται με καμία μονάδα στην Ελλάδα.

Καλά εντάξει μη λέμε και ότι θέλουμε... :rolleyes:

Πήγαινε σε κάνα ΕΤΕΘ,τίποτα Βόρειες μοίρες ή ακόμα και στους Πεζοναύτες και μετά έλα να μου πεις για εκπαίδευση... :D :p

 

Τα έξοδα διαμονής (στην ΕΛΔΥΚ τουλάχιστον) για συγγενικά πρόσωπα είναι καλυμένα για 1 φόρα μόνο και είναι για 3-5 μέρες.

Υπηρέτησα εκεί πρίν περίπου 1 χρόνο οπότε κάτι παραπάνω ξέρω...

Όταν είχα παει εγώ (δεν ήμουν ΕΛΔΥΚ όμως) δεν ίσχυε κάτι τέτοιο... Παρόλα αυτά το είχα ακούσει κι εγώ από τους καραβανάδες που μας λέγανε να δηλώσουμε εθελοντικά για να πάμε Κύπρο. Από ότι κατάλαβα (δυστυχώς μετά :alien: ) ήταν ένα τρικ για να σε ξεγελάσουν...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω μπαινω τον ερχομενο Ιουλιο.

Θα εχει μειωθει καθολου η θητεια? :worry: Δεν εχω παρει καμμια αναβολη...

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η αεροπορία πόσο του Οκτώβρη παίρνει;

Ισχύει αυτό που άκουσα για 10 Οκτώβρη;

 

Απο οι ξερω ηταν να παρει στις 10 Νοεμβρη αλλα εππειδη τοτε θα μπουν οι ΕΠΟΠ θα παρει στις 10 οτωμβρη.Και εσυ για αεροπορια φιλε?.

TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα. Καταταχτηκα στον στρατο πριν 2 μηνες και ας ειμε 17,5 χρονων. Αν και δηλωσα φρουρα προτιμισης Παφο με στειλανε Μαθιατη στο 45ΤΔΒ. Στο ταγμα μου υπαρχουν πολλοι ελδυκαριοι και απο οτι μου ειπανε θα υπηρετησουν Κυπρο 11 μηνες και μετα θα πανε Ελλαδα να υπηρετησουν για 1 μηνα σε οποιο στρατοπεδο επιθυμουν(οι περισσοτεροι βεβαια παιρνουν ολη την αδεια που τους εμεινε και υπηρετουν βασικα μονο τους 11 μηνες στην Κυπρο)

 

Σε συζητησεις που εκανα με 4-5 Ελδυκαριους που κοιμομαστε μαζι στον ιδιο θαλαμο μου ειπανε πως ολα ειναι πληρωμενα αλλα το μονο τους μειονεκτημα ειναι οτι οταν τους βγαζουν διανυκτερευση τις περισσοτερες φορες μενουν μεσα στο στρατοπεδο για το λογο οτι δεν εχουν που να κοιμηθουν την νυχτα. Επισης παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι που ερχονται απο την Ελλαδα δεν εχουν την ηλικια με τους νεοσυλλεκτους απο Κυπρο.

 

Στο Μαθιατη υπαρχουν δυο στρατοπεδα. Εγω βρισκομαι στο πιο χαλαρο. Απεντατι απο το δικο μου ομως ειναι η 5η ΕΜΑ τεθωρακισμενη μοναδα των ΕΛΔΥΚ(τα μαυρα μπερε, οσοι υπηρετησανε ξερουν) οπου ειναι ολοι των ΕΛΔΥΚ. Μεγαλο :shoot: γα****.

 

Αν ξερετε κανενα ελδυκαριο που ειναι κυπρο κανετε κανενα posts μπας και τον ξερω. Οσους γνωρισα ελδυκαριους ειναι τα καλυτερα παιδια .Σοβαρα τωρα!

 

P.S θα σας απαντησω το αλλο σαββατοκυριακο λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων

:cool: i like my solar system :cool:
Link to comment
Share on other sites

masife 8a sopu steilo tora enan eldukario,na ton exeis apo konta

:p

 

8a labeis pm suntoma me plhrofories kai sygekrimenh topo8esia

 

aaa..an skaso mourh kupro na me ksenaghseis e?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα την μονη ξεναγηση που μπορω να κανω ειναι μεχρι τις σκοπιες του στρατοπεδου μου. Λογω οτι ειμαι νεοσυλλεκτος κανω συνεχεια εμπλοκη στις σκοπιες με αποτελεσμα να μην εχω ελευθερο χρονο .(πηγαινω στην σκοπια με κλειστα τα ματια)

 

Επαναλαμβανω. Οσοι ελδυκαριοι υπηρετησανε στο Μαθιατη νομιζω με καταλαμβαινουν απολυτα

:cool: i like my solar system :cool:
Link to comment
Share on other sites

h os tora plhrofories mou kanoun logo gia larnaka....exei stratopeda ekei?

 

Δεν είναι ακριβώς στη Λάρνακα. Είναι λίγο έξω από τη Λάρνακα.

Εκεί βρίσκεται η 5η ΕΜΑ. Δηλαδή τεθωρακισμένα...

 

Όμορφη πόλη ΚΑΙ η Λάρνακα! Αξέχαστες θα μου μείνουν οι βόλτες στην παραλία. :rolleyes: :O

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Στο Μαθιατη υπαρχουν δυο στρατοπεδα. Εγω βρισκομαι στο πιο χαλαρο. Απεντατι απο το δικο μου ομως ειναι η 5η ΕΜΑ τεθωρακισμενη μοναδα των ΕΛΔΥΚ(τα μαυρα μπερε, οσοι υπηρετησανε ξερουν) οπου ειναι ολοι των ΕΛΔΥΚ. Μεγαλο :shoot: γα****.

Φίλε μου είσαι σίγουρος; :confused: Ρωτάω επειδή είχα πάει εκεί για εκπαίδευση 1 εβδομάδα και μεγαλύτερο χημείο δεν έχω δει... :rolleyes:

Χύμα στο κύμα καταστάσεις... :w00t:

Χώρια που βγαίνανε εξοδούχοι από τις 1 το μεσημέρι. Χώρια τις διανυκτερεύσεις και τα ΣΚ που παίρνανε...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas.

to dekemvrio ligei i anavoli mou pou exo apo to strato.epeidi thelo na ti diakopso,pote prepei na tin diakopso sti stratologia gia na me paroun fevrouario pou thelo??

Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas.

to dekemvrio ligei i anavoli mou pou exo apo to strato.epeidi thelo na ti diakopso,pote prepei na tin diakopso sti stratologia gia na me paroun fevrouario pou thelo??

M'εχρι τέλος Οκτώβρη αν την διακόψεις θα μπεις τον Φλεβάρη. :D

Link to comment
Share on other sites

πηρα μεταθεση για κεοαχ μπουχουχου γιατι????????????????? :mad: :mad: πως θα γινει τωρα να μην παω εκει????? θα χρειαστω βυσμα?????? :O θελω να μεινω παλασκααααααααα :( :( :( :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς στη Λάρνακα. Είναι λίγο έξω από τη Λάρνακα.

Εκεί βρίσκεται η 5η ΕΜΑ. Δηλαδή τεθωρακισμένα...

 

Όμορφη πόλη ΚΑΙ η Λάρνακα! Αξέχαστες θα μου μείνουν οι βόλτες στην παραλία. :rolleyes: :O

bre ase ta touristika 8eretra..otan 8a pao 8a se paro mazi mou na mou ta deikseis ayta..gia to stratopedo ksereis tpt?

eidikothta pou 8a exei einai h odontiatros(logo ptyxiou) h traymatioforeas

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πηρα μεταθεση για κεοαχ μπουχουχου γιατι????????????????? :mad: :mad: πως θα γινει τωρα να μην παω εκει????? θα χρειαστω βυσμα?????? :O θελω να μεινω παλασκααααααααα :( :( :( :(

Άντε τυχερέ! Μακάρι να πηγαίναμε κι εμείς ΚΕΟΑΧ... :rolleyes:

Χειμερινή διαβίωση,ορεινά και άλλα καλά σε περιμένουν εκεί πάνω. :D

 

bre ase ta touristika 8eretra..otan 8a pao 8a se paro mazi mou na mou ta deikseis ayta..gia to stratopedo ksereis tpt?

eidikothta pou 8a exei einai h odontiatros(logo ptyxiou) h traymatioforeas

Ωραία! Ήθελα κάποια στιγμή να ξαναπάω στην Κύπρο μας! :D

 

Σαν στρατόπεδο είναι αρκετά μεγάλο. Από τα κτίρια μην περιμένεις και τίποτα καλό αφού είναι αρκετά παλιά. Τώρα άσχετα με το τι ειδικότητα έχει πάρει εκεί που σπούδαζε (στη δικιά του περίπτωση οδοντίατρος) δεν ξέρω τι ειδικότητα θα έχει στο στρατό. Αν παρουσιάστηκε στην Άρτα στο Υγειονομικό τότε μάλλον θα πάρει ειδικότητα γιατρού μονάδος. Αν όχι τότε θα παει σαν απλός φαντάρος με ένδειξη ΥΕΑ (Υποψήφιου Έφεδρου Αξιωματικού) ή με ένδειξη Υπ.Αξ για να περάσει ΛΥΒ για Λοχίας ή Δεκανέας.

Τώρα βοήθησα;

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

τα εχω περασει εκει σιγα τα πραγματα απλως θελουν μονιμαδες και βρηκαν εμενα αλλα θελω να μεινω στο παλασκα τι να παει να κανει ενα βατραχι πανω στο βουνο απλα δεν κολαει... :(
Link to comment
Share on other sites

me mperdepses pio polu...afou gia eidikothta traymatioforea mou eipe..

arta parousiasthke sto uegionomiko..

 

gia yea tou eixane pei alla den dhlose,kai meta sta test pou tous kanoun elege alla anti allon gia na mhn to parous...bre mpas kai ta mperdepsa?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

me mperdepses pio polu...afou gia eidikothta traymatioforea mou eipe..

arta parousiasthke sto uegionomiko..

 

gia yea tou eixane pei alla den dhlose,kai meta sta test pou tous kanoun elege alla anti allon gia na mhn to parous...bre mpas kai ta mperdepsa?

Ε αφού παρουσιάστηκε στο Υγειονομικό τότε θα είναι στο Λόχο Διοικήσεως με ειδικότητα γιατρού. Τώρα δεν ξέρω αν θα γλυτώσει τα σκοπέτα ή αν θα είναι αγγαρειομάχος... :lol:

 

Αφού δεν δήλωσε για ΥΕΑ συνήθως μετά έχεις ένδειξη για Υπαξ όπως σου είπα και καλό θα ήταν να παει για να αποκτήσει βαθμό έφεδρου Λοχία ή Δεκανέα και να γλυτώσει αρκετά πράγματα(πέρα από αυτά τα 2 που σου ανέφερα)... :) ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

M'εχρι τέλος Οκτώβρη αν την διακόψεις θα μπεις τον Φλεβάρη. :D

 

euxaristo poli gia tin apantisi.elpizo na einai sigouro...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...