Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάθε πότε παίρνουν κόσμο στο ναυτικό? Δηλαδή αν κόψω την αναβολή μου κάπου μετά τα Χριστούγεννα πότε θα μέ καλέσουν? Και κάτι άλλο, αν ξέρει κάποιος σίγουρα τι ισχύει, αν τελειώσεις τις σπουδές σου είσαι υποχρεωμένος να διακόψεις την αναβολή ή μπορείς απλά να περιμένεις να τελειώσει?

 

Pleon stis enoples dinamis (stratos,naytiko,aeroporia.) pernoun ka8e 3is mines,to xrono diladi mpenoun 4 esso,ka8e eso diladi mpeni ka8e 3imino.

An kopsis tin anaboli soy ton dekembrio opos les, 8a mpis ton maio., oxi ton febrouario pou mpeni sira kai ayto dioti i sires ftiaxnonte 1,5 mina prin mpoun.

kai telos an teliosis tis spoydes sou OXI den ise ipoxreomenos na kopsis tin anaboli mpori na tin eksantlisis, ala prosoxi 8a prepi na parousiasis apolitirio,ptixio gia to skopo pou pires anaboli kai na tous to pas eos tis 31/12 tou analogou etous pou sou edosan anaboli.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισχύει το ότι απο Φεβρουάριο 2006 θα μπαίνουν μόνο πεζικό? Δηλαδή όσοι μπήκαν αεροποριά - ναυτικό μπήκαν?
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ότι απο Φεβρουάριο 2006 θα μπαίνουν μόνο πεζικό? Δηλαδή όσοι μπήκαν αεροποριά - ναυτικό μπήκαν?

Flevarh 2006 θα μπούνε όσοι ειναι στρατό ξηράς.

Αμα εισαι ναυτικό και κόψεις αναβολη μέχρι τέλος οκτωβρη θα μπεις Γενάρη 2006, αλλιώς πας για μάρτη με τη Β σειρά.

αμα είσαι αεροπορία (χαιρετίσματα στον θέιο σου τον υπουργό :p) μπαίνεις με τη σειρά μαρτίου αν κόψεις αναβολή μέχρι 15-11-2005.

Link to comment
Share on other sites

Pleon stis enoples dinamis (stratos,naytiko,aeroporia.) pernoun ka8e 3is mines,to xrono diladi mpenoun 4 esso,ka8e eso diladi mpeni ka8e 3imino.

An kopsis tin anaboli soy ton dekembrio opos les, 8a mpis ton maio., oxi ton febrouario pou mpeni sira kai ayto dioti i sires ftiaxnonte 1,5 mina prin mpoun.

kai telos an teliosis tis spoydes sou OXI den ise ipoxreomenos na kopsis tin anaboli mpori na tin eksantlisis, ala prosoxi 8a prepi na parousiasis apolitirio,ptixio gia to skopo pou pires anaboli kai na tous to pas eos tis 31/12 tou analogou etous pou sou edosan anaboli.

 

Είναι στάνταρ αυτό φίλε μου? Έψαξα λίγο στο σαιτ της στρατολογίας και απότι κατάλαβα αν κόψω την αναβολή μου μέχρι 31/12 θα παρουσιαστώ στο ναυτικό τον Μάρτιο. Μήπως δεν το έχουν ενημερώσει? Από πότε ισχύει αυτό που λες εσύ? Και κάτι άλλο, πόσο πιθανό είναι να αλλάξει το σώμα που με είχαν καλέσει πριν την αναβολή? Ήταν ναυτικό αλλά έχουν περάσει και 6 χρόνια...

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Εχτές πήγα επισκευτήριο σε φιλαράκι στην 124ΠΒΕ Τρίπολη..Αναμνήσεις πολλές... πριν 2 χρόνια εκεί ήμουν...

Αντε καλή θητεία και καλοί πολίτες σε όσους παρουσιάστηκαν στις ένοπλες αυτό τον καιρό...Κουράγιο και όλα είναι ένα θεατρο!! Θα περάσει..... :p ;)

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ότι απο Φεβρουάριο 2006 θα μπαίνουν μόνο πεζικό? Δηλαδή όσοι μπήκαν αεροποριά - ναυτικό μπήκαν?

Όχι, αυτό το λένε εδώ και 10 χρόνια. Πάντως ο αριθμός των βυσματούχων μειώνεται

 

Παιδια ενας φιλος μου ειπε οτι οποιος μπει οταν του ερθει το χαρτι χωρις να εχει παρει αναβολη κανει 6μηνο. Ισχυει? :worry:

όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο αν και παλιά υπήρχε μείωση στην θητεία για όσους δεν έπερναν αναβολή.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια "θελω" να μπω τον Φεβρουαριο στρατο και μαλλον ειμαι στο πεζικο...Απ οτι εμαθα πρεπει να κοψω την αναβολη μεχρι τελη Οκτωμβριου.Ισχυει αυτο? Επισης το που θα παρουσιαστω ποτε θα το μαθω? Η εχει σχεση με το τι τελειωσα(Οι γιατροι που παρουσιαζονται)? Αν ξερει κανεις ας απαντησει...Επισης (αν και εχουμε καιρο μεχρι τοτε) οταν μπαινεις....τι σκ@τα πρεπει να παρεις μαζι σου?Τα ρουχα σου που τα πλενεις? (τα πλενεις ετσι δεν ειναι...? ).Φαβοριτες μπορεις να εχεις?(μεχρι τη μεση του αυτιου ας πουμε..)..Και αλλες 2 ερωτησουλες για το τελος...Ισχυει οτι αν μπω Φλεβαρη θα κανω 11μηνη θητεια? Και...οποιος ειναι φανταρος,και παρει αδεια μπορει να παει στο εξωτερικο?

Απαντηστε...εχω αγχωθει!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τις περιττες ερωτησεις.....ΝΑΙ πρεπει να κοψω την αναβολη μεχρι τελη του μηνα και ως φαινεται θα κανω 11μηνη θητεια...Για τα υπολοιπα μπορει καποιος να με ενημερωσει?
Link to comment
Share on other sites

Γιατρός;

«Εις τον στρατόν Καραμάνο δεν υπάρχουν διακρίσεις, και επιστήμων να είσαι... ΣΚΑΤΑ θα καθαρίζεις..

Αυτό είναι το νόημα της στρατιωτικής θητείας, απανταχού και εις όλον τον κόσμον.»

 

Για το τι πρέπει να πάρεις μαζί σου θα έχουμε πει σε προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο λεω βρε συ...Που θα παρουσιαστω..?Τα υπολοιπα?Κανεις?

Μπαγερν7 απ οτι ειδα κι εσυ Φλαβαρη εε?

Link to comment
Share on other sites

Φλεβάρη φλεβάρη... :D

Στη στρατολογία που ρώτησα μου είπαν ότι στλενουν χαρτί όταν σε καλούν και λέει που θα παρουσιαστείς..

Τώρα αν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια "θελω" να μπω τον Φεβρουαριο στρατο και μαλλον ειμαι στο πεζικο...Απ οτι εμαθα πρεπει να κοψω την αναβολη μεχρι τελη Οκτωμβριου.Ισχυει αυτο? Επισης το που θα παρουσιαστω ποτε θα το μαθω? Η εχει σχεση με το τι τελειωσα(Οι γιατροι που παρουσιαζονται)? Αν ξερει κανεις ας απαντησει...Επισης (αν και εχουμε καιρο μεχρι τοτε) οταν μπαινεις....τι σκ@τα πρεπει να παρεις μαζι σου?Τα ρουχα σου που τα πλενεις? (τα πλενεις ετσι δεν ειναι...? ).Φαβοριτες μπορεις να εχεις?(μεχρι τη μεση του αυτιου ας πουμε..)..Και αλλες 2 ερωτησουλες για το τελος...Ισχυει οτι αν μπω Φλεβαρη θα κανω 11μηνη θητεια? Και...οποιος ειναι φανταρος,και παρει αδεια μπορει να παει στο εξωτερικο?

Απαντηστε...εχω αγχωθει!

 

Οι γιατροί παρουσιάζονται νομίζω υγιειονομικό (Άρτα).

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ιατρικη 6μηνη αναβολη(σοβαρο προβλημα στη μεση),η οποια ληγει στις 9/11/2005.Ειχα ρωτησει πριν απο 2 μηνες εαν κοβεται κ μου ειχαν πει οχι,γιατι ειναι για ιατρικο λογο.Κ μου ειπαν οτι θα παρουσιαστω Μαιο,αν κ εγω νομιζα οτι θα μπω Φεβρουαριο
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Φλεβάρη φλεβάρη... :D

Στη στρατολογία που ρώτησα μου είπαν ότι στλενουν χαρτί όταν σε καλούν και λέει που θα παρουσιαστείς..

Τώρα αν ισχύει...

Βεβαιως ισχυει γιατι ετσι γινεται η ολη διαδικασια.Θα σε καλεσουν απο την αστυνομια να πας να παραλαβεις απο το τμημα το χαρτι,αφου βεβαια υπογραψεις.

Στο χαρτι αναφερει (θα σου ερθει ενα μηνα πριν μπεις) κεντρο καταταξης και αν εισαι υποψηφιος για ΥΕΑ.

Οτι αλλο θελησεις,εδω ειμαστε :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Παιδια "θελω" να μπω τον Φεβρουαριο στρατο και μαλλον ειμαι στο πεζικο...Απ οτι εμαθα πρεπει να κοψω την αναβολη μεχρι τελη Οκτωμβριου.Ισχυει αυτο?

Πρεπει την αναβολη να την κοψεις πριν παρουσιαστει η προηγουμενη σειρα απο σενα,αρα Οκτωβρη καθως η προηγουμενη πριν την δικια σου ειναι η σειρα που μπαινει Νοεμβρη.

 

Επισης το που θα παρουσιαστω ποτε θα το μαθω?

Απαντησα νωριτερα στο φιλτατο bayern

 

Η εχει σχεση με το τι τελειωσα(Οι γιατροι που παρουσιαζονται)?
Εχει σχεση κ λογικα θα σε καλεσουν στο υγιειονομικο που ειναι στην Αρτα.

 

Επισης (αν και εχουμε καιρο μεχρι τοτε) οταν μπαινεις....τι σκ@τα πρεπει να παρεις μαζι σου?

Στο site του http://www.army.gr τα γραφει αν δεν κανω λαθος,επισης για οτι στρατιωτικο θελεις μπορεις να δεις και το http://www.omhroi.gr

 

Τα ρουχα σου που τα πλενεις? (τα πλενεις ετσι δεν ειναι...? ).

Φυσικα και τα πλενεις,σχεδον σε ολα τα στρατοπεδα εχει πλυντηρια που μπορεις να τα χρησιμοποιεις,αλλου με κ αλλου χωρις αντιτιμο.

Ειδαλλως θα τα παιρνεις μαζι σου στις εξοδους κ θα τα δινεις να στα πλενουν ιδιωτικα καθαριστηρια στο μερος που θα εισαι

 

Φαβοριτες μπορεις να εχεις?(μεχρι τη μεση του αυτιου ας πουμε..)

Μεχρι την μεση του αυτιου δεν ειναι φαβοριτα με την εννοια που βλεπουμε εξω,μια χαρα ειναι σαν μηκος,τοσο ζητουν να ειναι.

 

Ισχυει οτι αν μπω Φλεβαρη θα κανω 11μηνη θητεια?

Ετσι εχει ακουστει.

 

Και...οποιος ειναι φανταρος,και παρει αδεια μπορει να παει στο εξωτερικο?

Απαντηστε...εχω αγχωθει!

Βεβαιως κ μπορει να παρεις αδεια για εξωτερικο,απλα πρεπει να ειδοποιησεις τουλαχιστον 1 μηνα πριν απο ταξιδι σου για να σου εκδοθει η ειδικη αδεια στρατευσιμου απο την ταξιαρχια/μεραρχια (για ξηρα) που θα εισαι.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Φλεβάρη φλεβάρη... :D

Στη στρατολογία που ρώτησα μου είπαν ότι στλενουν χαρτί όταν σε καλούν και λέει που θα παρουσιαστείς..

Τώρα αν ισχύει...

 

Καλά Bayern δεν έχεις πάει ακόμα στρατό; Με την εκτίμηση που έχεις στην ταινιάρα μας νόμιζα ότι είχες ξεμπερδέψει! Γιατί μέσα θα την θυμηθείς ΠΟΛΛΕΣ φορές!! :))) Καλός φαντάρος!

KCB
Link to comment
Share on other sites

Καλά Bayern δεν έχεις πάει ακόμα στρατό; Με την εκτίμηση που έχεις στην ταινιάρα μας νόμιζα ότι είχες ξεμπερδέψει! Γιατί μέσα θα την θυμηθείς ΠΟΛΛΕΣ φορές!! :))) Καλός φαντάρος!

Lol.

Τα έχω ζήσει απέξω, γιαυτό και η εκτίμηση.

Κάτι χριστούγεννα σε φυλάκια να μοιράζω φακούς και ξυραφάκια στα φαντάρια, άλλο πράμα. :up:

Link to comment
Share on other sites

Lol.

Τα έχω ζήσει απέξω, γιαυτό και η εκτίμηση.

Κάτι χριστούγεννα σε φυλάκια να μοιράζω φακούς και ξυραφάκια στα φαντάρια, άλλο πράμα. :up:

 

Εγώ φτάνει να σου πω ότι πρόλαβα 2 Αναστάσεις φαντάρος και ήμουν και τις 2 σκοπιά 12-2. Ειδικά στην πρώτη θυμήθηκα την ταινία γιατί ήμουν Μεσολόγγι πύλη και δίπλα έχει εκκλησία απόπου έβγαιναν με τις λαμπάδες στο χέρι... Sounds familiar?

KCB
Link to comment
Share on other sites

gia eksoteriko sou dinoun 10 hmeres ton xrono meta apo thn kata8esh ton aparaithton dikaiologhtikon.mporeis na pareis tis 10 meres mazemenes h spastes(px 5 kai 5)

oi giatroi sunh8os parousiazontai arta opou kai pernoun kala...:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πηγα ιρακ :w00t: περα απο την τρελα μισο μηνα εκατσα και δεν ηθελαν να βγω εξω :p δεν με αφησαν να βγω απο την δευτερη μερα διοτι δεν ειχα καταλληλα προσοντα να φυλαξη κτηριων της δυναμης και με εβαλαν στο νερο :( τραγικη κατασταση οτι ακουτε στην τηλεοραση *1000 ειναι καθε μερα και μια εκρηξη οταν μπορεσω θα σηκωσω μερικες φωτο που τραβηξα και σπαραζει η καρδια σου αυτοκινητα πολυτελειας κατστρεμενα ατομα και σπιτια στην απολυτη καταστροφη και πολλα αλλα σε κανα τριμηνο διοτι δεν θα ξαναμπω μεχρι τοτε :D παω αλλου :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

Μου ηρθε και εμενα πριν μερικες μερες το χαρτακι για να παω φανταρακι...!

Ειχα αναβολη και την εκοψα τον ιουλιου για να φυγω τωρα τον Νοεμβριο...!!!!

 

Παρουσιαζομαι στο Τεχνικο (κετχ) Πατρα!!!!!!! στις 8/11

Δηλαδη ακομα 15 μερουλες!!!!

Ειναι κανεις απο εδω για να παρουσιαστει για Πατρα????

Εχω ακουσει οτι για το Τεχνικο της Πατρας οτι δεν ειναι και καλο κεντρο...!

Σ'εχουν στο τρεξιμο,λιγες εξοδους και τετοια...?! Ισχυει κατι τετοιο? γνωριζει κανεις??

 

Νομιζω αν δεν κανω λαθος οι σειρες μας 293(αυτοι ειναι που θα μπει τωρα ετσι)?? θα ειναι η τελευταια σειρα που κανει 12μηνο??? και απο εκει και μετα πανε για 11μηνο???!!!

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειπαν και τα παιδια εδω μεσα η επομενη σειρα (Φεβρουαριου) θα ναι 11μηνο...για την Πατρα και τα υπολοιπα δε γνωριζω!
Link to comment
Share on other sites

Αν και επισήμως το 11μηνο ξεκινάει από την πρώτη σειρά που θα μπει μέσα στο 2006, ένας φίλος μου που μπαίνει τώρα κι' αυτός σαν και εσάς, σε 2 βδομάδες δηλαδή, ρώτησε στην στρατολογία και του είπανε πως και εσείς 11μηνο θα κάνετε. Αυτό είναι και το λογικό, συνήθως στις μειώσεις παίρνει η μπάλα και τις προηγούμενες σειρές (ή μάλλον ΤΗΝ προηγούμενη) για να μην νιώθουν τα παιδιά αδικημένα και με το δίκιο τους κιόλας.

 

Οπότε περίμενε με λίγα λόγια 11μηνο και εσύ αλλά μην το δένεις και κόμπο, για σιγουριά πάρε ένα τηλέφωνο στην στρατολογία.

 

 

Β'04 ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...