Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω δοκιμος ειμαι αλλα δεν πληρωνω εισητηριο. για να φαινεται οτι ειμαι δοκιμος πρεπει να αλλαξω ταυτοτητα. η συγκεκριμενη διαδικασια απο οτι εμαθα μπορει να διαρκεσει αρκετα παραπανω απο τη θητεια του δοκιμου! ...και για αυτο δεν το κανει κανενας.... :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω δοκιμος ειμαι αλλα δεν πληρωνω εισητηριο. για να φαινεται οτι ειμαι δοκιμος πρεπει να αλλαξω ταυτοτητα. η συγκεκριμενη διαδικασια απο οτι εμαθα μπορει να διαρκεσει αρκετα παραπανω απο τη θητεια του δοκιμου! ...και για αυτο δεν το κανει κανενας.... :!:

Συγνωμη αλλα δεν το επιασα... :confused:

Οταν εισαι δοκιμος εχεις αλλη ταυτοτητα και οχι του στρατιωτη...

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν το επιασα... :confused:

Οταν εισαι δοκιμος εχεις αλλη ταυτοτητα και οχι του στρατιωτη...

 

ετσι τουλαχιστον προβλεπεται...αλλα δεν εφαρμοζεται....

Link to comment
Share on other sites

ετσι τουλαχιστον προβλεπεται...αλλα δεν εφαρμοζεται....

Tι δεν εφαρμοζεται; :blink:

 

Οταν ονομαζεσαι δοκιμος στην σχολη,σου εκδιδουν νεες ταυτοτητες απο το ΓΕΣ και τις περνεις ΠΡΙΝ πας στην μοναδα μεταθεση μετα την σχολη.Χωρις αυτην ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ :!:

 

Μεχρι και ειδικες φωτογραφιες με τις 8αρες πρεπει να βγαλεις,δεν εισαι με την 8β που βγηκες στο κεντρο σαν στρατιωτης...

 

Ειναι ακριβως η ιδια ταυτοτητα σε μεγεθος-σχημα-χαρακτηριστικα,με την μονη διαφορα στην φωτο (βγαζεις νεα) και οτι λεει οτι εισαι εφεδρος αξιωματικος

 

Και αυτο ισχυει καθολικα,για ολα τα οπλα και σωματα

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να ειστε online στο internet και φυσικα στο myphone.gr, και εχετε ενα καλο βυσμα συνιστω το Σωμα Ερευνας & Πληροφορικης

 

http://img232.imageshack.us/img232/3936/sep9ja.th.gif

 

Το έμβλημα αποτελείται από μια παράσταση (Ηλεκτρόνιο, διπλός κεραυνός και αρχαίο Ελληνικό ξίφος) και ένα ρητό ("ΖΗΤΕΙ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩ"), που απεικονίζονται σε θυρεό που έχει σχήμα ασπίδας.

 

Ηλεκτρόνιο: Τη σύγχρονη μικροηλεκτρονική ψηφιακή τεχνολογία των πληροφοριών.

 

Διπλός Κεραυνός: Την πληροφορία και την επικοινωνία.

 

Ξίφος: Τη μαχητική ισχύ του Στρατού, της οποίας επιδιώκεται η μεγιστοποίηση με την τεχνολογία των πληροφοριών.

 

Το ρητό "ΖΗΤΕΙ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩ" (να αναζητάς το καλύτερο), είναι μέρος της ρήσης του Ισοκράτη "ΣΤΕΡΓΕ ΜΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΝΤΑ, ΖΗΤΕΙ ΔΕ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩ".

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

αποριες για πεζικό :

 

1)τελικά θα γίνει 6μηνο?το in.gr έγραψε οτι ΔΕΝ θα γίνει 11 μηνο το 2006..Αρα δεν θα γίνει ποτε,σωστά?

 

2) ειμαι ο πρωτος απο 3 παιδια,θα πάω 9μηνο??οι 9μηνίτες μετατίθενται?τι χαρτια χρειάζομαι?

 

3) ντουζιέρες -τουαλέτες έχουν πόρτες? ειναι ατομικές η όλοι μαζί σαν τα πρόβατα οπως έκαναν την εποχή του πατέρα μου??

 

4) ειμαι αλεργικός στην σκόνη...να το πώ στις εξετάσεις?τι Ι θα βγώ??

 

5)η εκπαιδευση πόσο 'σκληρη΄ ειναι ??

οποιος ξέρει ας απαντήσει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

αποριες για πεζικό :

 

1)τελικά θα γίνει 6μηνο?το in.gr έγραψε οτι ΔΕΝ θα γίνει 11 μηνο το 2006..Αρα δεν θα γίνει ποτε,σωστά?

 

2) ειμαι ο πρωτος απο 3 παιδια,θα πάω 9μηνο??οι 9μηνίτες μετατίθενται?τι χαρτια χρειάζομαι?

 

3) ντουζιέρες -τουαλέτες έχουν πόρτες? ειναι ατομικές η όλοι μαζί σαν τα πρόβατα οπως έκαναν την εποχή του πατέρα μου??

 

4) ειμαι αλεργικός στην σκόνη...να το πώ στις εξετάσεις?τι Ι θα βγώ??

 

5)η εκπαιδευση πόσο 'σκληρη΄ ειναι ??

οποιος ξέρει ας απαντήσει.. ;)

 

An kai ego ipiretisa Diabibasis, ayta pou rotas omos ta gnorizo..kai 8a se diafotiso :rolleyes:

 

1) Apla i ND etakse iposxesis "8A" kai tora to ipyrgio aminas lei den mpori na miosi giati exi elipsi,8a mio8i otan pari alous 25.000 EPOP.opote i miosi gia fetos kai to 2006 AKyro

 

2)nai kanis 9mino os politeknos,i ipoxrei miomenis 8itias menoun apeta8esi stin parame8orio perioxi pou einai,ektos an dilosis meta oti kanis miomeni opos kai ego etsi ekana kai piga konta spiti.

 

3) kai wc kai ntoys atomika.. mono akomi kai stis iatrikes eksetasis apla 8a dis gimno "fantaro"

 

4) nai an pis oti exis alergia 8a se pane 401 na diagnosoyn ti idous alergia kai ka8orizete to i, sigoyra omos den 8a pas i1 poy einai o fisiologika igiis.

 

5)I basiki ekpedeusi einai apli gia ola ta somata,sou ma8enoun pos na rixnis me to G3A3 (auto einai to oplo poy 8a exis),pos na to linis kai kselinis (to oplo) kai pos na xeretas kai na anaferis se anoteroys soy.

 

telos analoga tin idikotita poy 8a paris kanis tin antisixi ekpedeysi..an paris ok 8a ise ok an paris palouki 8a ise palouki.. ;)

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tι δεν εφαρμοζεται; :blink:

 

Οταν ονομαζεσαι δοκιμος στην σχολη,σου εκδιδουν νεες ταυτοτητες απο το ΓΕΣ και τις περνεις ΠΡΙΝ πας στην μοναδα μεταθεση μετα την σχολη.Χωρις αυτην ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ :!:

 

Μεχρι και ειδικες φωτογραφιες με τις 8αρες πρεπει να βγαλεις,δεν εισαι με την 8β που βγηκες στο κεντρο σαν στρατιωτης...

 

Ειναι ακριβως η ιδια ταυτοτητα σε μεγεθος-σχημα-χαρακτηριστικα,με την μονη διαφορα στην φωτο (βγαζεις νεα) και οτι λεει οτι εισαι εφεδρος αξιωματικος

 

Και αυτο ισχυει καθολικα,για ολα τα οπλα και σωματα

 

και εγω σου λεω οτι ειμαι δοκιμος, και οτι εχω την ταυτοτητα του οπλιτη....

και μιλαω για αεροπορια, στο στρατο μπορει να ειναι αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι κουλό (και παράνομο) είναι αυτό;;; :blink:

Εγώ πρόλαβα τις παλιές ταυτότητες (χάρτινες) και με το που ονομαστήκαμε δόκιμοι παραλάβαμε τις ταυτότητες των Εφέδρων Αξιωματικών (εγώ τις έφτιαξα! ) οι οποίες ήταν πράσινες αντί για κίτρινες και φυσικά έγραφαν στον βαθμό Δ.Ε.Α και μετά στην πίσω μεριά γράφονταν στο τέλος της θητείας η ημερομηνία ονομασίας σε εφ. ανθλγό.

Link to comment
Share on other sites

4 άτομα από την παρέα μου (πήγαμε όλοι μαζί στρατό) που έχουν απολυθεί εδώ και ένα χρόνο, δεν έχουνε πληρώσει ούτε μισή φορά για εισιτήριο από τότε. Είχανε σκανάρει την στρατιωτική ταυτότητα, την κάνανε μια καλή εκτύπωση και πλαστικοποίηση και τέλος. Σιγά να μην κάθεται να κοιτάει το εθνόσημο στο φως ο ελεγκτής, άσε που δεν ξέρω και αν ισχύει κιόλας αυτό, εγώ πάντως ένα χρόνο που την είχα δεν το πρόσεξα. Και ακόμα και αν ισχύει, σιγά να μην το ΞΕΡΕΙ ο ελεγκτής. Αφού όλα χύμα είναι ρε, τι ψάχνουμε τώρα.

Έχω φτάσει στο σημείο να νιώθω και μαλ%%@ που πληρώνω εισιτήριο! ;)

 

ΥΓ. Όσο για το να κοιτάει ο ελεγκτής εξοδόχαρτο και αν είσαι προβλεπόμενος, εκεί ναι, κολλάει το LOL!!! :D

Αν τυχόν και σας κάνει τσακωτούς η ΣΝ, θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε! Προσοχή γιατί τέτοιο περιστατικό υπήρξε και ήμουν από τους εμπλεγμένους σε αυτό! Δεν θέλεις να γίνεις ρεζίλι και λίγα cents πιστεψέ με!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω σου λεω οτι ειμαι δοκιμος, και οτι εχω την ταυτοτητα του οπλιτη....

και μιλαω για αεροπορια, στο στρατο μπορει να ειναι αλλιως...

Παλι μου φαινεται περιεργο,για τον απλο λογο οτι ο θεσμος ειναι ακριβως ο ιδιος και σε στρατο,αεροπορια και ναυτικο.

 

Μου φαινεται ακραιο που δεν πηρες την ταυτοτητα που επρεπε,καθως με διαταγη του Προεδρου της Δημοκρατιας,ονομαζεσαι ΔΕΑ,δεν ειναι διαδικασια μεσα απο το ΓΕΣ μονο.Το ιδιο ισχυει για την προεδρικη διαταγη προαγωγης σε εφ.Ανθλγος.

Ειπαμε,καλοπερνατε εκει περα αλλα οχι και ετσι! :cool:

 

Καλη θητεια και καλο κουραγιο!

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

ονομαστηκαμε ΔΕΑ με αποφαση της ΔΑΕ(διοικηση αεροπορικης εκπαιδευσης)

 

η ονομασια μας σε εφεδρους ανθυποσμηναγους γινεται με προεδρικο διαταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, ορίστε η παλιά ταυτότητα των ΔΕΑ.

 

http://skopia.digitalrice.com/plirofories/taytotita.jpg

http://skopia.digitalrice.com/plirofories/taytotita2.jpg

 

Αν έχει κανείς τις καινούριες ή τις ταυτότητες των στρατιωτών ας μου στείλει ένα scan χωρίς τα στοιχεία του βέβαια για να την βάλω στη σελίδα http://skopia.digitalrice.com/plirofories/atomika.asp

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

An kai ego ipiretisa Diabibasis, ayta pou rotas omos ta gnorizo..kai 8a se diafotiso :rolleyes:

 

1) Apla i ND etakse iposxesis "8A" kai tora to ipyrgio aminas lei den mpori na miosi giati exi elipsi,8a mio8i otan pari alous 25.000 EPOP.opote i miosi gia fetos kai to 2006 AKyro

 

;)

 

Τελικα τι ισχυει ρε παιδια ???

Το Φλεβαρη που μπαινει η πρωτη σειρα του 2006, θα εχει μειωθει η θητεια στο 11μηνο η παλι 12μηνο θα ναι οπως ειναι τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

αντε να πεσει η θητεια να τελειωνουμε..εγω παλι δεν πηγα ακομη...

ελπιζω μεχρι το '07 να παει 10μηνο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

@yandr

Έτσι-έτσι! ;)

Έχεις γραφτεί στον Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών; Εκεί παίρνουμε πιο ωραίες! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχώς ενω ειχε πεί 11μηνο και 8μηνο στους μειωμένης, η θητεία θα παραμείνει ως έχει..

αυτα είπε ο Δημος Βερύκιος..ειπε επίσης οτι η θητέια το 2006 έπρεπε να ήταν 8μηνο για τους πλήρους και 6μηνο για τους μειωμένης οπως μας είχαν τάξει..

Link to comment
Share on other sites

@yandr

Έτσι-έτσι! ;)

Έχεις γραφτεί στον Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών; Εκεί παίρνουμε πιο ωραίες! :shifty:

Oι καλυτερες :D ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι κι εγώ?

εγώ έχω αναβολή μέχρι το 2009 λόγω σπουδών και είμαι πολύτεκνος,3 αδέρφια άρα αν υπηρετήσω πάω 9μηνο.

και εκτός αυτών είμαι και ιδεοψυχαναγκαστικός .

εγώ υπηρετώ κανονικά?

το έψαξα και βλέπω οτι δεν υπηρετούν.

ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω??

κι αν δεν υπηρετήσω τι κυρώσεις υπάρχουν μετά??

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην, μεχρι το 2009 πολλα μπορουν να αλλαξουν αρα τιποτα δεν μορεις να το ξερεις απο τωρα. Οσον αφορα το αν υπηρετεις η οχι, ρωτησε την στρατολογια. Αν δεν υπηρετεις, προφανως με καποιο τροπο θα περασεις απο επιτροπη που θα το πιστοποιησει και φυσικα δεν εχεις καμια κυρωση στο μελλον. Αλλα μεχρι τοτε... μην αγχωνεσαι. Εχει μπολικο χρονο
Link to comment
Share on other sites

@yandr

Έτσι-έτσι! ;)

Έχεις γραφτεί στον Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών; Εκεί παίρνουμε πιο ωραίες! :shifty:

 

Όχι. Έχω ξεμπερδέψει από τον στρατό εδώ και 4 χρόνια όμως.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...