Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα!

 

Μου ηρθε και εμενα πριν μερικες μερες το χαρτακι για να παω φανταρακι...!

Ειχα αναβολη και την εκοψα τον ιουλιου για να φυγω τωρα τον Νοεμβριο...!!!!

 

Παρουσιαζομαι στο Τεχνικο (κετχ) Πατρα!!!!!!! στις 8/11

Δηλαδη ακομα 15 μερουλες!!!!

Ειναι κανεις απο εδω για να παρουσιαστει για Πατρα????

Εχω ακουσει οτι για το Τεχνικο της Πατρας οτι δεν ειναι και καλο κεντρο...!

Σ'εχουν στο τρεξιμο,λιγες εξοδους και τετοια...?! Ισχυει κατι τετοιο? γνωριζει κανεις??

 

Νομιζω αν δεν κανω λαθος οι σειρες μας 293(αυτοι ειναι που θα μπει τωρα ετσι)?? θα ειναι η τελευταια σειρα που κανει 12μηνο??? και απο εκει και μετα πανε για 11μηνο???!!!

 

 

Για πεζικο ειναι μετριο το κετχ...Μεσα στην Πατρα ειναι αλλα απο εξοδους αστα να πανε..Εξαρταται απο τη θεση που θα εχεις.Υπολογιζε παντως στην καλυτερη 1 εξω 5 μεσα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

geia sas paidia

 

i epomeni seira sto nautiko ianouario den mpainei?? (ekopsa tin anavoli mou ton oktombrio ) mipos kserete poies meres sinithos??to proto h to deutero dekapenthimero??

 

**san soma to nautiko den einai kalitero apo aeroporia h mipos oxi??isxiei oti den mpaineis poia se karavi e??

 

sorry gia tis polles erotiseis

 

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ηταν και γ@μ... τις εμπειριες.ειμαι και εγω πωρωμενος με την ολη φαση.

θελω βεβαια να περασω Σ.Μ.Α αλλα γενικα εχω πωρωση με τα οπλα.βλεπετε και την περιοχη ΚΡΗΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

k kati allo paidia ektos apo tin parapano erotisi mipos kserete ti einai to pistopihtiko tipou A k an to dinoun eukola??

 

το τυπου Α σου δειχνει ακριβως που βρισκεσαι στρατιωτικα,δηλαδη ποτε κοβεται η αναβολη σου κ ποτε μπαινεις.Το παιρνεις ευκολα,εμενα με ειχαν ρωτησει τι το θελω κ τους απαντησα γελωντας,για την αεροπορια :)

αλλα σε γνωστο μου,σχετικα μικρουλη,τον ψαρωσαν κ τελικα δεν το εδωσαν την πρωτη φορα που πηγε.Καλλιστα μπορει κ να μη σε ρωτησουν τι το θες.Κανεις την αιτηση εκει κ το παιρνεις μετα απο 2 μερες

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia

 

i epomeni seira sto nautiko ianouario den mpainei?? (ekopsa tin anavoli mou ton oktombrio ) mipos kserete poies meres sinithos??to proto h to deutero dekapenthimero??

 

**san soma to nautiko den einai kalitero apo aeroporia h mipos oxi??isxiei oti den mpaineis poia se karavi e??

 

sorry gia tis polles erotiseis

 

euxaristo

 

Εγώ ναυτικό πήγα και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο σώμα για να περάσει η θητεία πιο εύκολα.

Σε καράβι ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ.Μην ακούς τι λένε.Και εγώ πήγα σε ένα φαρόπλοιο το οποίο κανει κάτι εικοσαήμερα ταξίδια στο Αιγαίο απο φάρο σε φάρο...

Link to comment
Share on other sites

μηπώς ξέρει κανείς κανένα site του υπουργείου άμυνας για να δώ ποιές κατηγορίες δεν υπηρετούν καθόλου θητεία,λόγω τρέλας,ασθένειας,κτλ κτλ??
Link to comment
Share on other sites

μηπώς ξέρει κανείς κανένα site του υπουργείου άμυνας για να δώ ποιές κατηγορίες δεν υπηρετούν καθόλου θητεία,λόγω τρέλας,ασθένειας,κτλ κτλ??

 

 

www.stratologia.gr

 

www.army.gr

 

www.thiteia.org

Link to comment
Share on other sites

μηπώς ξέρει κανείς κανένα site του υπουργείου άμυνας για να δώ ποιές κατηγορίες δεν υπηρετούν καθόλου θητεία,λόγω τρέλας,ασθένειας,κτλ κτλ??

 

 

Apantise o filos pio pano..,omos den 8a bris plirofories gi'auto pou zitas (i5)

Ena kalo site me pikilia themata gia tis Enoples Dinamis einai to:

http://www.omhroi.gr

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ναυτικό πήγα και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο σώμα για να περάσει η θητεία πιο εύκολα.

Σε καράβι ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ.Μην ακούς τι λένε.Και εγώ πήγα σε ένα φαρόπλοιο το οποίο κανει κάτι εικοσαήμερα ταξίδια στο Αιγαίο απο φάρο σε φάρο...

 

euxaristo gia tin apantisi

exo merikes erotiseis akoma gia osous kseroun

 

1)το ΠΝ ποιες ημερομηνιες περνει τον Ιανουαριο(σταματησα την αναβολη μου το δεκεμβριο)??το πρωτο 15ημερο ή το δευτερο??

2)Για αρχη απο οτι ξερω παρουσιαζεσε σκαραμαγκα κ μετα πορο εκπαιδευση...ποσο καιρο καθεσαι ομως στον Σκαραμαγκα που ειναι ψιλο αθλια??

3)μετα τον πορο ερχεται η πρωτη μεταθεση.Σωστα??σε καποιο ναυσταθμο δεν πας??(σαλαμινα ή κρητη,που ειναι καλυτερα??)

4)ποσο καιρο καθεσε στους παραπανω ναυσταθμους??Μετα ξαναπερνεις μεταθεση??

5)ποιες ειδικοτητες ειναι οι καλυτερες κοντα στην αθηνα??

6)γενικα βοηθηστε με για να αξιοποιησω σωστα το super βυσμα μου(σορρυ αν γινομαι λιγο προκλητικος αναφεροντας οτι εχω βυσμα αλλα τι να κανω αφου μου εμφανιστηκε απο το πουθενα κ ειναι κ καλο??)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

euxaristo gia tin apantisi

exo merikes erotiseis akoma gia osous kseroun

 

1)το ΠΝ ποιες ημερομηνιες περνει τον Ιανουαριο(σταματησα την αναβολη μου το δεκεμβριο)??το πρωτο 15ημερο ή το δευτερο??

2)Για αρχη απο οτι ξερω παρουσιαζεσε σκαραμαγκα κ μετα πορο εκπαιδευση...ποσο καιρο καθεσαι ομως στον Σκαραμαγκα που ειναι ψιλο αθλια??

3)μετα τον πορο ερχεται η πρωτη μεταθεση.Σωστα??σε καποιο ναυσταθμο δεν πας??(σαλαμινα ή κρητη,που ειναι καλυτερα??)

4)ποσο καιρο καθεσε στους παραπανω ναυσταθμους??Μετα ξαναπερνεις μεταθεση??

5)ποιες ειδικοτητες ειναι οι καλυτερες κοντα στην αθηνα??

6)γενικα βοηθηστε με για να αξιοποιησω σωστα το super βυσμα μου(σορρυ αν γινομαι λιγο προκλητικος αναφεροντας οτι εχω βυσμα αλλα τι να κανω αφου μου εμφανιστηκε απο το πουθενα κ ειναι κ καλο??)

 

Ευχαριστω

 

 

1)Ακριβη ημερομηνια δεν ξερω.Παρε τηλ και ρωτησε.Προσεξε ομως γιατι αν εσυ εκοψες την αναβολη σου μπορει να χασεις μια σειρα και να μπεις τον μαρτη.

2)Πας στο σκαραμαγκα (ΚΕΠ ΠΑΛΑΣΚΑΣ) για μια το πολυ δυο μερες και μετα Πορο για περιπου 3 βδομαδες οπου μια κυριακη πιθανοτατα την δευτερη σας αφηνουν και πατε βολτιτσα για 8-10 ωρες στο νησι..

3)Σωστα.Αν μενεις Αθηνα εννοειται Σαλαμινα.Δεν ειναι ρολο ναυσταθμου αν ειναι καλα αλλα η θεση που εσυ κατεχεις στον οποιο ναυσταθμο-υπηρεσια.Το βυσμα σου αν ειναι στρατιωτικο σε κατατοπιζει μια χαρα.

4)Σε περιπου 4 μηνες απο την καταταξη σου,σου ερχεται η δευτερη μεταθεση.

5)Πολυ γενικη ερωτηση αυτη.Μια πολυ καλη ειδικοτητα γενικα για το ναυτικο ειναι η Τ/ΠΒ(πυροβολικο) γιατι απλα στο ναυτικο σιγα τα πυροβολα που εχουν...οποτε δεν κανεις τιποτα.Και αυτο βεβαια σχετικο ειναι γιατι αν καποιου του καπνισει να σε στριμωξει το κανει..

6)Ακομα ποιο γενικη ερωτηση..Πριν μπεις εξυπνο θα ηταν να σταμπαρεις καποιες μοναδες και να πας να ρωτησεις τους ναυτες που υπηρετουν εκει να σου πουν απο πρωτο χερι γιατι το να σου λεμε εμεις που ειναι καλα και που οχι μπορει να μη σε βοηθησει και αυτο γιατι το "κλιμα" και οι εξοδοι που παιρνεις σε μια μοναδα μπορει να αλλαξει απο τη μια στιγμη στην αλλη..(πχ με αλλαγη διοικητου) .

Αυτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

euxaristo gia tin apantisi

exo merikes erotiseis akoma gia osous kseroun

 

1)το ΠΝ ποιες ημερομηνιες περνει τον Ιανουαριο(σταματησα την αναβολη μου το δεκεμβριο)??το πρωτο 15ημερο ή το δευτερο??

2)Για αρχη απο οτι ξερω παρουσιαζεσε σκαραμαγκα κ μετα πορο εκπαιδευση...ποσο καιρο καθεσαι ομως στον Σκαραμαγκα που ειναι ψιλο αθλια??

3)μετα τον πορο ερχεται η πρωτη μεταθεση.Σωστα??σε καποιο ναυσταθμο δεν πας??(σαλαμινα ή κρητη,που ειναι καλυτερα??)

4)ποσο καιρο καθεσε στους παραπανω ναυσταθμους??Μετα ξαναπερνεις μεταθεση??

5)ποιες ειδικοτητες ειναι οι καλυτερες κοντα στην αθηνα??

6)γενικα βοηθηστε με για να αξιοποιησω σωστα το super βυσμα μου(σορρυ αν γινομαι λιγο προκλητικος αναφεροντας οτι εχω βυσμα αλλα τι να κανω αφου μου εμφανιστηκε απο το πουθενα κ ειναι κ καλο??)

 

Ευχαριστω

 

Μην λες σορρυ επειδη εχεις βισμα...οταν πας στο ΠΝ θα αηδιασεις με την κατασταση που υπαρχει εκει...γιατι εκει δεν ειναι στρατος απλα επικρατει το καλυτερο βισμα.Εδω μπορεις να βαλεις βισμα απο την αρχη...δηλαδη απο τον πορο που ουσιαστικα δεν χρειαζετε απλα το κανουν διαφοροι για να γλυτωνουν τα πεζικα.Στο παλασκα καθησα μια μερα...και πηγα πορο ..αλλα οταν τελειωσε η εκπαισευση του πορου επιστεφουν ολοι εκει για να παρουν τις ειδικοτητες τους...Εγω ειχα ειδικοτητα ΗΝ/ΡΕ οποτε καθησα παλασκα 1 εβδομαδα..αλλοι κατσανε 1 μερα και αλλοι πχ οδηγοι κατσανε και 1 μηνα παλασκα!

Στον πορο να θυμασε οτι περνας τις καλυτερες μερες...σαν μια αυστηρη κτασκηνωση ειναι!Εγω για παραδειγμα επειδη δεν ειχε κοσμο ο Ναυσταθμος εκατσα 7 μηνες εκει..αλλα δεν νομιζω να εχει τοσο προβλημα τωρα...Τωρα αν πας μετα αθηνα δεν πας σε κανενα μουσειο? :)

Link to comment
Share on other sites

euxaristo poli paidia gia to endiaferon sas k gia to xrono pou afierosate.

na po episis oti diekopsa anavoli to oktombrio k oxi to dekembrio pou egrapsa ( lathos logo kektimenis taxititas :O ) episis na rotiso k kati allo.ipiresies se karavia ginontai poia?an nai mporo na tis apofigo me to visma, h prepei oposdipote na ginoun opote to visma me rixnei sto pio eunoiko karavi??

k pali euxaristo

Link to comment
Share on other sites

euxaristo poli paidia gia to endiaferon sas k gia to xrono pou afierosate.

na po episis oti diekopsa anavoli to oktombrio k oxi to dekembrio pou egrapsa ( lathos logo kektimenis taxititas :O ) episis na rotiso k kati allo.ipiresies se karavia ginontai poia?an nai mporo na tis apofigo me to visma, h prepei oposdipote na ginoun opote to visma me rixnei sto pio eunoiko karavi??

k pali euxaristo

 

Γινονται απλα οχι στα μεγαλα...οπως φρεγατα.Καλη μεταθεση ειναι σε ρυμουλκο αν εχει κοσμο καραβι.Απλα απο νωρις να διαλεξετε με το βυσμα σου σε ποια υπηρεσεια θα πας στον ναυσταθμο δηλαδη...οπως για παραδειγμα ΔΔ...η ΔΕ...και αλλες τετοιες..που ειμαι υπηρεσεις ξηρας..ε και βαζεις παλι βισμα αν πας σε πχ.. στην ΔΔ για να πας σε μια καλη θεση εκει..γιατι εκει και κωλοθεσεις.....για παραδειγμα η ΔΔ στον ναυσταθμο..εχει την χειροτερη που ειναι το Φ4.. και τις καλυτερες που ειναι Ειδικο επιτελειο ..diagelio h kai oikima toy doihkhth...

Link to comment
Share on other sites

euxaristo poli Giorgosk80.epeidi omos eimai psilosaxetos ti einai ΔΔ,ΔΕ k Φ4 ???(an thes apantas gia na min se kourazo)

ara telika oloi oi nautes ipiretoun se karavi k as min einai polemiko.(giati eixa akousei oti auto den isxiei k oloi exoun ipiresies sti ksira)

Link to comment
Share on other sites

ολοι μεσα με βυσμα να την βγαλω καλα... :mad: να δω τι θα μαθετε απο τον στρατο αμα σας τυχει κατι εξω που να χρειαστει να κανετε κατι...
Link to comment
Share on other sites

ολοι μεσα με βυσμα να την βγαλω καλα... :mad: να δω τι θα μαθετε απο τον στρατο αμα σας τυχει κατι εξω που να χρειαστει να κανετε κατι...

 

ενταξει αν μας τυχει καμια ανακαταληψη βραχονησιδας δεν θα την κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αν μας τυχει καμια ανακαταληψη βραχονησιδας δεν θα την κανουμε..

και ουτε προκειται να σας τυχει... ουτε καν τον πελεκυς δεν θα ειστε σε θεση να κανετε αλλα δεν μιλαω για αυτα φιλε μου λεω στην πραγματικη ζωη οπου αμα τυχει και προσπαθησουν να σε κλεψουν εσυ τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

και ουτε προκειται να σας τυχει... ουτε καν τον πελεκυς δεν θα ειστε σε θεση να κανετε αλλα δεν μιλαω για αυτα φιλε μου λεω στην πραγματικη ζωη οπου αμα τυχει και προσπαθησουν να σε κλεψουν εσυ τι θα κανεις?

 

Ε τοτε θα φωναξω εσενα :D ''παντα φιλικα''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Pano23 αυτές που σου έγραψε ο Γιώργος πιό πάνω είναι οι υπηρεσίες στεριάς στο Ναύσταθμο Σαλαμίνας. Αξίζει να πάς σε στεριά αντί για καράβι (έστω κι αν πλέον δεν είναι σε φρεγάτα ή κανονιοφόρο). Αν και βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά και σε αναλογία με ποιά γνωριμία έχεις. Το Φ4 είναι η πύλη-είσοδος του Ναυστάθμου και καλό είναι να αποφύγεις αφού μιλάμε για 16 ωρες σκοπιές ορθοστασίας. Για ότι άλλο θές εδώ είμαστε. Πάρ'το χαλαρά και μην ανησυχεις. Και επίσης είναι και θέμα ηλικίας , δηλ. σε ποιά ηλικία μπαίνεις. Εγώ π.χ. μπήκα στα 27, όντας δικηγόρος και έκανα και ψιλοπλάκα με κάποια πράγματα για να μην τρελλάθώ από παραλογισμούς κάποιων εκεί μέσα. Είχα δηλαδή αρκετές εμπειρίες πρίν μπω και δεν μπορώ να πώ ότι ο στρατός με επηρέασε. Αντίθετα γνώρισα καλούς φίλους (ναύτες κ' αξιωματικούς) με τους οποίους διατηρώ σχέσεις φιλίας κι εκτίμησης ώς και τώρα. Τώρα βέβαια υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν το στρατό μεγάλο σχολείο κι ότι εκεί θα μάθεις να φέρεσαι στη ζωή. Αρα πλένε πιάτα, μάζευε σκουπίδια, σφουγγάριζε, κάνε non stop αγγαρείες και μην έχεις προσωπικότητα. Κι έτσι θα γίνεις άνδρας και θα σου γίνει ο στρατός σχολείο. Οχι φίλε μου, να χεις υπακοή και πειθαρχία αλλά μην αφήνεις κανεναν να σου λέει ανοησίες. Κι αν έχεις γνωστό χρησιμοποίησέ τον αφού έτσι θα κάνουν όλοι. Αρκεί να σαι πάντα σωστός με τους υπόλοιπους ναύτες-κληρούχες γιατί στο τέλος αυτό μένει από το στρατό, οι φίλοι και οι καλές "θύμισες" που λέει κι ο Ν. Καζαντζάκης
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε θα φωναξω εσενα :D ''παντα φιλικα''

περα απο την πλακα εμενα ποτε δεν μου αρεσαν τα βυσματα διοτι δεν το βρισκω σωστο για τον ιδιο ειχαν εναν εκπαιδευτη που τους ελεγε εδω δεν εινα η κοιλια της μανουλας σας εδω ειναι στρατος ειναι το 4 ετεθ και στα @@ αν εχετε βυσμα απο εδω δεν φευγεται μεχρι να παρετε τον μπερε και ας εχετε βυσμα :D εγω γελουσα και μου αρεσε διοτι πηραν ενα μαθημα ειδικα ενας 30αρης που μετα απο 3 εβδομαδες πηρε τον πατερα του να βρει τροπο να φυγει :D αυτα εχει η ζωη φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

sas euxaristo olous paidia.

 

**esi hydro ama sou proekipte ena poli kalo visma apo to pouthena den tha to xrhsimopoiouses??tha eleges oxi euxaristo den tha paro??etsi k allios den eimai o monadikos me visma (k fisika den tha eimai proklitikos sto nautiko apenanti se allous eksetias tou vismatos )...

 

toro oso anafora ti theiteia mou apo oso katalava exoume 1 mera skaramagas,meta poro k meta zitao metathesi salamina apo to visma me mia eidikotita pou na me periorizei sti steria k oxi se ploio.

 

euxaristo gia ti diafotisi olous sas

Link to comment
Share on other sites

"toro oso anafora ti theiteia mou apo oso katalava exoume 1 mera skaramagas,meta poro k meta zitao metathesi salamina apo to visma me mia eidikotita pou na me periorizei sti steria k oxi se ploio"

Ακριβώς Πάνο. Καλή ειδικότητα είναι διαχειριστής να ξέρεις αλλα είναι νωρίς ακόμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

thank you thank you olous.

opoios kserei episis as anaferei k pote pernei ton ianouario to nautiko.to proto 15imero h to deutero??(ama paro stratologia tha me enimerosoun gia tin ksira k oxi gia to nautiko mias k me exoun na parousiasto ksira :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...