Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από in.gr:

 

Εγκρίθηκαν από την Κυβερνητική Επιτροπή τα νομοσχέδια για τη στρατολογία και τα ΑΣΕΙ....

....και προβλέπεται μείωση θητείας από 12 σε εννέα μήνες για παιδί τρίτεκνης οικογένειας.

 

 

Αυτό δεν ισχύει εδώ και ένα χρόνο;;;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το άκουσα και στην ΕΡΤ. Ανακοινώνουν σαν νέο μέτρο αυτό που ισχύει από πέρυσι τον Αύγουστο.... Ε, είναι καραγκιόζηδες... Δεν είχαν κάτι να πουν και αναμοχλέυουν τα παλιά...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε και μενα μου φανηκε περιεργο που το διαφημισε τοσο πολυ η "αντικειμενικη" Νετ... :lol: μαλλον το προβαλλουν εντονα τωρα,για να διασκεδασουν τις εντυπωσεις απο τις υπολοιπες μη παροχες που δεν εδωσαν προσφατα... :X :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

μια απορία.

πώς βγαίνεις σαλεμένος στο στρατό και απαλάσσεσαι μια και καλή?

να πάω φαντάρος δε λέει.θα κουράζομαι και είμαι πολύ κακομαθημένος

Link to comment
Share on other sites

μια απορία.

πώς βγαίνεις σαλεμένος στο στρατό και απαλάσσεσαι μια και καλή?

να πάω φαντάρος δε λέει.θα κουράζομαι και είμαι πολύ κακομαθημένος

Συνήθως αυτοί που πάνε να το παίξουν τρελοί και ιστορία καταλήγουν να πήζουν σε σκοπέτα και μαγειρία... :D :shifty: :p :lol:

Μην αγχώνεσαι... Στρατός είναι και θα περάσει! Απλά φρόντισε να το απολαύσεις... ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

κατα πάσα πιθανότητα θα πάω,αλλά έχω αναβολή μέχρι το 2008.αλλά για πές τι παίζει με τους τρελούς.πώς το διαπιστώνουν αν όντως είσαι τρελός ή αν το παίζεις και καλά?και κάτι άλλο.υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής σε άτομα που το έπαιζαν τρελοί,κι αν ναί πως το κατάφεραν αυτό?και αδερφή να με βγάλουν το ίδιο είναι.αν είναι να μη πάω.
Link to comment
Share on other sites

κατα πάσα πιθανότητα θα πάω,αλλά έχω αναβολή μέχρι το 2008.αλλά για πές τι παίζει με τους τρελούς.πώς το διαπιστώνουν αν όντως είσαι τρελός ή αν το παίζεις και καλά?και κάτι άλλο.υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής σε άτομα που το έπαιζαν τρελοί,κι αν ναί πως το κατάφεραν αυτό?και αδερφή να με βγάλουν το ίδιο είναι.αν είναι να μη πάω.

Έχεις σκεφτεί την μετέπειτα ζωή σου με ένα τρελόχαρτο στα χέρια σου;

Link to comment
Share on other sites

σιγά το πράγμα.δε μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο.αλλά είναι και το άλλο.ποιός τη χρειάζεται τη δουλειά?είσαι τρελός και με τη βούλα.
Link to comment
Share on other sites

exo thn entyposh pos den einai mono sto dhmosio o periorismos...de mporeis as poume na eisai giatros/farmakopoios/dikhgoros/logisths kai na douleueis kanonika an kai exeis epishmh diagnosh psuxikhs nosou
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σιγά το πράγμα.δε μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο.αλλά είναι και το άλλο.ποιός τη χρειάζεται τη δουλειά?είσαι τρελός και με τη βούλα.

 

 

Eσυ ωραια τα λες αλλα ελα που δεν ειναι ετσι..........

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ασκεί ελεύθερο επάγγελμα, π.χ. ιατρός , δικηγόρος, έμπορος κπλ. εννοείται πως δεν τον ενδιαφέρει το τρελλόχαρτο. Μάλιστα λόγω προσωπικών δεδομένων κανείς δεν μπορεί να μάθει γιατί δεν πήγες στρατό εκτός απο σένα. Έτσι μπορεις να πείς οτι πηρες απαλλαγή για παθολογικούς λόγους σχετικούς με την υγεία σου. Αλλά στο τέλος τέλος νομίζω ότι αξίζει κι αυτή η εμπειρία, ας μην τα θέλουμε κι όλα στο πιάτο, ε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σιγά το πράγμα.δε μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο.αλλά είναι και το άλλο.ποιός τη χρειάζεται τη δουλειά?είσαι τρελός και με τη βούλα.

φιλε μου εκτως και αν εχεις δις στον λογαριασμο σου τοτε μπορεις να ζησεις ανετα αλλα χωρις δουλεια σε αυτην τη φαση μαλλον μενεις με τους γονεις σου και σε συντηρουν αυτοι η εχεις ενα μαγαζακι δικο σου και βγαζεις λεφτα απο κει ;)

Link to comment
Share on other sites

κατα πάσα πιθανότητα θα πάω,αλλά έχω αναβολή μέχρι το 2008.αλλά για πές τι παίζει με τους τρελούς.πώς το διαπιστώνουν αν όντως είσαι τρελός ή αν το παίζεις και καλά?και κάτι άλλο.υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής σε άτομα που το έπαιζαν τρελοί,κι αν ναί πως το κατάφεραν αυτό?και αδερφή να με βγάλουν το ίδιο είναι.αν είναι να μη πάω.

Λοιπον, ας πώ λίγα πράγματα για αυτό το θέμα!!! Δηλαδή τις απαλαγές λόγω ψυχικών προβλημάτων, ναρκωτικών κλπ κλπ!!!

Ήμουν παρών σε τέτοιες απόποιρες στο 424 ΓΣΝ στην Θεσσαλονίκη, οντας Στρατονόμος. Ήταν η εποχή που έμπαινε καινούργια σειρά και έφερναν κόσμο στην αρχή για τυπικές εξετάσεις και στην συνέχεια έφερναν αυτούς που το έπαιζαν τρελοί ή τέλος πάντων ζητούσαν εξέταση λόγω προβλημάτων.

Οι περισσότεροι ήταν γύφτοι και περιθωριακοί. Υπήρξαν και 2-3 περιπτώσεις από ανθρώπους που ήατν μεγάλοι σε ηλικία (30 και) και δεν ήθελαν να υπηρετήσουν λόγω δουλειάς και ευκαιριών που θα έχαναν κλπ κλπ.

Οι περισσότερες των περιπτώσεων, πετιόντουσαν έξω κλοτσηδών!!! Οι μόνες περιπτώσεις που "περνούσαν", ήταν για ναρκωτικά. Και δεν μιλάμε για μόνιμη απαλλαγή αλλά για αναβολή 1 χρόνου. Φυσικά και αυτλες οι περιπτώσεις (ναρκωτικά) δεν ήταν πραγματικές... απλά οι γιατροί τους προκαλούσαν να πούνε τι ναρκωτικά πέρνουν (ΜΟΝΟΙ τους και όχι να τα ονομάσουν οι γιατροί) και έτσι έπερναν μια ετήσια αναβολή (με ταυτόχρονη σπίλωση του μητρώου τους βέβαια).

Όσον αφορά τις αδερφές... δεν ισχύει απολύτως τίποτα!!! Υπηρετούν κανονικότατα αι υπάρχουν πολλοί από αυτούς σε κάθε σειρά!!!

 

Τα έζησα από μέσα και ξέρω πολλά. Έχω δει και πολλά γι΄αυτό ένα πράγμα σας λέω!!! Προσοχή στον στρατό και δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις οτιδήποτε για ένα χρόνο από την ζωή σου! Όλοι το περάσαμε, όλοι είχαμε δουλειές και ευκαιρίες χαμένες! Μην κάνετε βλακίες

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει αυτό που διάβασα στην "Ελευθεροτυπία":

Η αναβολή για λόγους σπουδών γίνεται ενιαία και ισχύει μέχρι το 28ο έτος της ηλικίας, ανεξάρτητα αν πρόκειται για προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές.

 

Δηλαδή αν κάποιος πιάσει το όριο των 28, πρέπει να σταματήσει τις σπουδές του και να πάει στρατό;;; 'Η ισχύουν εξαιρέσεις;;;

Nokia 6150 => Alcatel One Touch 701 => Motorola V66 => Motorola U6 Pebble => Samsung G810 => Sony Ericsson K800i
Link to comment
Share on other sites

Υποψιν πως η 5η ΕΜΑ μεταφερθηκε απο το Ηρακλειο στην Λαρνακα τελη του 96 ως επιλεκτη μοναδα αρματων μαχης m48a5 molf.

Δεν ανηκε τουλαχιστον τοτε λογω των ιδιαιτερων συνθηκων της Κυπρου στην ΕΛΔΥΚ αλλα στο ΓΕΕΦ οπως και η 35η Μοιρα Καταδρομων στην οποια υπηρετησα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει υπευθηνα τι παιζει με τις θητιες..?ξερω οτι τωρα ειναι 12μηνο

θα αλλαξει?και ποτε?

επισεις εμενα μου ειχα δωσε ιαναβολη μεχρι το 2008..αλλα δουλευω τωρα αφου τελειωσα την σχολη μου...παιζει ρολο?

μου ειπαν οτι δεν παιζει απο την στρατολογια..αλλα μηπως ειναι λιγο κουλο?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

επισεις εμενα μου ειχα δωσε ιαναβολη μεχρι το 2008..αλλα δουλευω τωρα αφου τελειωσα την σχολη μου...παιζει ρολο?

μου ειπαν οτι δεν παιζει απο την στρατολογια..αλλα μηπως ειναι λιγο κουλο?

Αν εχεις αναβολή λόγω σπουδών και τελείωσες τη σχολή σου αλλά συνεχίζεις να κάνεις χρήση της αναβολής τρως προστιμο. Επιπλέον μήνες στράτευσης νομίζω.

Οταν τελειώνεις τη σχολή υποχρεούσε να κοψεις την αναβολή.

Και αυτό ειναι κάτι που μπορούν να διαπιστώσουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αναβολή λόγω σπουδών και τελείωσες τη σχολή σου αλλά συνεχίζεις να κάνεις χρήση της αναβολής τρως προστιμο. Επιπλέον μήνες στράτευσης νομίζω.

Οταν τελειώνεις τη σχολή υποχρεούσε να κοψεις την αναβολή.

 

 

@Bayern7 :Megali anakrivia.gia na prosexoume ti leme ligo....(k anarotieme an isxiei k mia apantisi pou mou eixes dosei gia ti diakopi anavolis mias k apo oti eida den ksereis k pola)

 

@billakosss :file mou den exeis kanena problem.sinexise ti douleia sou.

mporeis na eksantliseis ti anavoli sou k as exeis teleiosei pio grigora ti sxoli...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει υπευθηνα τι παιζει με τις θητιες..?ξερω οτι τωρα ειναι 12μηνο

θα αλλαξει?και ποτε?

επισεις εμενα μου ειχα δωσε ιαναβολη μεχρι το 2008..αλλα δουλευω τωρα αφου τελειωσα την σχολη μου...παιζει ρολο?

μου ειπαν οτι δεν παιζει απο την στρατολογια..αλλα μηπως ειναι λιγο κουλο?

Παλιά έπρεπε να διακόψεις την αναβολή αν τελείωνες την φοίτηση (ή αν δεν περνούσες 5 νομίζω μαθήματα το χρόνο) αλλά τώρα δεν ισχύει.

 

Από 2006 η θητεία πάει στο 11μηνο από όσο ξέρω.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Από 2006 η θητεία πάει στο 11μηνο από όσο ξέρω.

 

Ωραία!!!

Θα γλυτώσω 1 μήνα!!!

 

Ξέρει κανείς να μου πει, αν διακόψω την αναβολή μου μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2005, θα προλάβω να παρουσιαστώ τον Φεβρουάριο του 2006;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση τι θα προλαβουν να μαθουν σε 11 μηνες? :confused: δεν ξερω τι να πω αν γινει ποτε πολεμος δηλαδη μονο απο πεζοναυτες ουκ 4 ετεθ αεροπορια και ναυτικο θα ειναι τιποτα αλλο :( δυστηχως
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση τι θα προλαβουν να μαθουν σε 11 μηνες? :confused: δεν ξερω τι να πω αν γινει ποτε πολεμος δηλαδη μονο απο πεζοναυτες ουκ 4 ετεθ αεροπορια και ναυτικο θα ειναι τιποτα αλλο :( δυστηχως

 

Γιατί τώρα σε όλο το 12μηνο μαθαίνουν να πολεμούν; :p :p

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαβασα στα "Νεα" οτι κατατεθηκε ερωτηση-καταγελλια στη Βουλη απο βουλευτες του Πασοκ οτι οι 9μηνιτες κανουν ολη τη θητεια τους σε παραμεθοριο περιοχη(Εβρος,νησια)& δεν τους δινονται μεταθεσεις κοντα στον τοπο κατοικιας τους οπως στους υπολοιπους! :blink: Εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο?Αν ειναι αληθεια,ειναι απλα απαραδεκτο! :mad: :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...