Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ερώτηση. Η αναβολή τελειώνει Δεκέμβρη και ετοιμάζομαι σιγά σιγά. Εχω κάνει πριν 8-9 χρόνια εγχείριση εγκεφαλικού ανευρύσματος, (εσωτερ. αιμοραγία κλπ), έμεινα στο νοσοκομείο 2 μήνες, και έπαιρνα για έναν χρόνο χάπια προληπτικά για την επιληψία. Σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα εκτός από κάποιους πονοκεφάλους αρκετά δυνατούς περιοδικά. Ξέρω οτι μπαίνω Ι3-Ι4 αφού κοίταξα το καταστατικό με τις ασθένειες κλπ... Υπάρχει περίπτωση να μη με πάρουν και να δώσουν απολυτήριο; Δεν θα δεχτώ ούτε επιπλέον αναβολή, αφού δεν θέλω να χάσω χρόνο. Προτιμώ να μείνω Ι4 και να τελειώνω, παρά να περιμένω άλλον ένα χρόνο. Εχω έτοιμη δουλειά που με περιμένει να μπω άμεσα, που θα με αποκαταστήσει απόλυτα.

 

Εχω ρωτήσει στη στρατολογία και μου είπαν εξαρτάται από την επιτροπή που θα πας κλπ. Ξέρει κάποιος από τα μέσα κάτι πιο έγκυρο;

 

Ευχαριστώ. :)

 

 

Εαν επιδιώξεις το Ι5 νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις, αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει αμέσως. Πρώτα θα σου δώσουν μία αναβολή 2 ετών για λόγους υγείας (που στην πράξη μέχρι να ξανακληθείς είναι 2.5 χρόνια) και στη συνέχεια το Ι5. Αυτή είναι συνήθως η διαδικασία που ακολουθούν οι επιτροπές απαλλαγών.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι ορφανός από πατέρα και είμαι το μικρότερο παιδί από 4 αδέλφια. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;;;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι ορφανός από πατέρα και είμαι το μικρότερο παιδί από 4 αδέλφια. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;;;

 

εχω την εντύπωση πως μόνο ο μεγαλύτερος δικαιούται μειωμένη

πάντως δε παίρνω και όρκο

:X
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση πως μόνο ο μεγαλύτερος δικαιούται μειωμένη

 

Σωστά, ως προστάτης οικογενείας και μόνο εφ'όσον κάποιο από τα άλλα μέλη είναι ανήλικα. Πάντως αν έχει αδερφό που ήδη υπηρετεί, δικαιούται αναβολή μέχρι να απολυθεί ο αδερφός του...

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ως προστάτης οικογενείας και μόνο εφ'όσον κάποιο από τα άλλα μέλη είναι ανήλικα. Πάντως αν έχει αδερφό που ήδη υπηρετεί, δικαιούται αναβολή μέχρι να απολυθεί ο αδερφός του...

πολυ σωστα , ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ime diavivaseis xio se taxiarxia poli pikra kai polles kathariotites 2 mines akoma tha perasoune ipomoni kanw diladi eleos o stratos ine to pio athlio pragma

Δεν πήγαινες Καταδρομέας να κάνεις καμιά άσκηση; Καλύτερα θα ήταν... ;)

Τώρα έχεις γίνει commando καθαριότητας... :w00t: :alien: :lol: :lol: :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ime diavivaseis xio se taxiarxia poli pikra kai polles kathariotites 2 mines akoma tha perasoune ipomoni kanw diladi eleos o stratos ine to pio athlio pragma

 

Ε, καλά ντε... μην κάνεις κι έτσι... λίγο υπομονή ακόμη και μετά ο Στρατός απλώς θα αποτελεί μια ανάμνηση που πολλές φορές θα γίνεται και ευχάριστη... :wacko:

Οσο για τις καθαριότητες, σκέψου ότι αυτό γίνεται (θεωρητικά είναι αλήθεια... :cry: ) για το δικό σου καλό... :w00t:

Οπως και να έχει πάντως... υπομονή και ΚΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ!!! ;)

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Τελεια δεν ειναι αλλα ειναι καλα , προσεχε πολυ τους ρωσσοποντιους , στελνουν αρκετους εκει και συνηθως δημιουργουν προβληματα.(μεθανε στις εξοδους κτλ)

 

oi rwssopontioi den yphretoun pleon!aytp pu les isxye sthn korintho..yphrxan synexws problhmata.

gia to paidi pu rwtaei gia ta 4 adelfia na dei sto site http://www.omhroi.gr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα

 

Ι5 δινουν σε λιγες περιπτωσεις , βεβαια παιζει μεγαλο ρολο η επιτροπη που θα περασεις .

 

Παντως δεν εχει καμια επιδραση επαγγελματικη , δεν γραφει πουθενα τιποτα πιστεψε με , το μοναδικο προβλημα ειναι οτι δεν θα μπορεις να πιασεις δουλεια σε σωματα ασφαλειας (αστυνομια,λιμενικο,πυροσβεστικη κ.α) οπως και σε μερικες θεσεις του δημοσιου τομεα.

 

osa eipes swsta alla den exei epiptwseis se theleis dhmosiou tomea...gia ta swmata sfaleias profanws tha exei alla gia ta ypoloipa me tipota

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είμαι γεννημένος 14 νοεμβρίου το 1987 σχεδόν 18 δηλαδή

κάνω προετοιμασία για πανεπιστήμιο για να παω σε ενα χρόνο απο τώρα σκωτία. πως θα αποφύγω τον στρατό? μέχρι να τελειώσω τις σπουδές θα υπάρχει ή οχι όπως λένε οι πιο πολλοί, δηλ. να γίνει σαν τις περισσότερες χώρες της ευρώπης και αμερικής εθελοντικός?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είμαι γεννημένος 14 νοεμβρίου το 1987 σχεδόν 18 δηλαδή

κάνω προετοιμασία για πανεπιστήμιο για να παω σε ενα χρόνο απο τώρα σκωτία. πως θα αποφύγω τον στρατό? μέχρι να τελειώσω τις σπουδές θα υπάρχει ή οχι όπως λένε οι πιο πολλοί, δηλ. να γίνει σαν τις περισσότερες χώρες της ευρώπης και αμερικής εθελοντικός?

Θα πάρεις αναβολή για σπουδές... μην ανησυχείς. ;)

Τώρα για το αν θα υπάρχει ή όχι θητεία... τί να σου πει κάποιος με σιγουριά;;; Με τα σημερινά δεδομένα, κι εφόσον επιστρέψεις σε περίπου 4-7 χρόνια, λογικά θα πας για 6 μήνες καθώς η θητεία αναμένεται να γίνει 6μηνη. Τώρα βέβαια, στην Ελλάδα ζούμε... τί καινούργιο θα ανακοινωθεί μέχρι να επιστρέψεις... :alien:

 

Καλές -και απροβλημάτιστες- σπουδές!... :)

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις αναβολή για σπουδές... μην ανησυχείς. ;)

Τώρα για το αν θα υπάρχει ή όχι θητεία... τί να σου πει κάποιος με σιγουριά;;; Με τα σημερινά δεδομένα, κι εφόσον επιστρέψεις σε περίπου 4-7 χρόνια, λογικά θα πας για 6 μήνες καθώς η θητεία αναμένεται να γίνει 6μηνη. Τώρα βέβαια, στην Ελλάδα ζούμε... τί καινούργιο θα ανακοινωθεί μέχρι να επιστρέψεις... :alien:

 

Καλές -και απροβλημάτιστες- σπουδές!... :)

Eυχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι σε αδεια και θελω να κανω εξετασεις σε στρατιωτικο νοσοκομειο...υπαρχει καποια διαδικασια ή κανω τις εξετασεις πηγαινοντας κατευθειαν στο νοσοκομειο???ευχαριστω προκαταβολικα.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι σε αδεια και θελω να κανω εξετασεις σε στρατιωτικο νοσοκομειο...υπαρχει καποια διαδικασια ή κανω τις εξετασεις πηγαινοντας κατευθειαν στο νοσοκομειο???ευχαριστω προκαταβολικα.....

Κάνεις τις εξετάσεις πηγαίνοντας κατευθείαν στο νοσοκομείο. :)

(Για όλα τελικά έχει μιαν απάντηση ο παππούς... :cool: )

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι σε αδεια και θελω να κανω εξετασεις σε στρατιωτικο νοσοκομειο...υπαρχει καποια διαδικασια ή κανω τις εξετασεις πηγαινοντας κατευθειαν στο νοσοκομειο???ευχαριστω προκαταβολικα.....

οχι δεν μπορεις να πας αμεσως στο νοσοκομειο πρεπει να πας πρωτα στο φρουραρχειο να σε δει ο εκει γιατρος και να σου δωσεις παραπεπτικο για το νοσοκομειο.Αν δεν υπαρχει καποιος γιατρος στο φρουραρχειο που θα πας (πραγμα σχεδον απιθανο) τοτε το παραπεμτικο θα στο δωσει ο αξιωματικος υπηρεσιας του φρουραρχειου.

Link to comment
Share on other sites

oi rwssopontioi den yphretoun pleon!aytp pu les isxye sthn korintho..yphrxan synexws problhmata.

gia to paidi pu rwtaei gia ta 4 adelfia na dei sto site http://www.omhroi.gr

 

Δεν το ηξερα οτι δεν πανε πια οι ρωσσοποντιοι , αυτο ποτε εγινε γιατι μεχρι και περσυ το καλοκαιρι ητανε στην κορινθο, οπως και Γεναρη μηνα στον εβρο που ρωτησα εναν φιλο που ηταν εκει πανω μου ειπε οτι εχουν.?? :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

oi rwssopontioi den yphretoun pleon!aytp pu les isxye sthn korintho..yphrxan synexws problhmata.

gia to paidi pu rwtaei gia ta 4 adelfia na dei sto site http://www.omhroi.gr

Οι Ρωσοπόντιοι υπηρετούν κανονικότατα, με μειωμένη θητεία (και άλλα πολλά βεβαίως βεβαίως). Ρώτα και εμάς που κάτι ξέρουμε παραπάνω, λόγο του "σώματος" που υπηρετήσαμε (και απολυόμαστε σε 10 μέρες :lol: :w00t: )

Link to comment
Share on other sites

285 απολελε και τρελελε http://www.langkawi.dk/a1069.gif

50 ειναι πολλες;;;;; http://www.langkawi.dk/t204.gif http://www.langkawi.dk/t204.gif

 

Αντε... ερχεται η ημερα που απολυομαιαιαιαιαιαι.........

Πολλές είναι φίλε, γιατί είναι οι τελευταίες!!! Με το καλό να περάσουν

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρωσοπόντιοι υπηρετούν κανονικότατα, με μειωμένη θητεία (και άλλα πολλά βεβαίως βεβαίως). Ρώτα και εμάς που κάτι ξέρουμε παραπάνω, λόγο του "σώματος" που υπηρετήσαμε (και απολυόμαστε σε 10 μέρες :lol: :w00t: )

 

 

file meta apo ayta pu eginan korinhto k tis synexeis staseis DEN yphretoun!

den sto paizw polykseros alla to eixe dhmosieysei k h ELEYTHEROTYPIA

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρωσοπόντιοι υπηρετούν κανονικότατα, με μειωμένη θητεία (και άλλα πολλά βεβαίως βεβαίως). Ρώτα και εμάς που κάτι ξέρουμε παραπάνω, λόγο του "σώματος" που υπηρετήσαμε (και απολυόμαστε σε 10 μέρες :lol: :w00t: )

ναι αμε μονο για γοπιννκ και τσιμπινγκ θα ειναι ελεος με τα αχρηστα κορμια μεσα στο στρατο αμερικανοι καταντησαμε ελεος οτι νουμερο στο στρατο το στελουν

περιστατικο τωρα σε ενα στρατοπεδο καπου στην αττικη...

πηγα για εργομετρικα σε μονιμαδες που ηθελαν ουκ και ειχε δηλωσει ενας ρωσοποντιος τους ειπα τελος παντων να μπουν στη σειρα για να εξεταστουν και ο βλακας επειδη ειχε μεσο νομιζε οτι δεν θα του καναμε τιποτα και ετσι αρχισε να κανει γκριματσες σχολιαζε αυτα που καναμε και γενικα ειχε ενα στυλ του"γαμας και δερνω" οσπου σε καποια φαση ενας πλωταρχης που ηταν μαζι μας του λεει να πανε μεσα σε ενα δωματιο και αυτος συνεχιζε να του την λεει "δεν ξερεις με ποιον τα εβαλες" "εχω μεσο εγω"και τετοια ε μολις μπηκε μεσα αρχισαν να φευγουν καρεκλες τραπεζια ντουλαπες γενικα εγινε ενας χαμος εκει μεσα δεν ξερω παντως ειναι ατομα πολυ νουμερα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είμαι γεννημένος 14 νοεμβρίου το 1987 σχεδόν 18 δηλαδή

κάνω προετοιμασία για πανεπιστήμιο για να παω σε ενα χρόνο απο τώρα σκωτία. πως θα αποφύγω τον στρατό? μέχρι να τελειώσω τις σπουδές θα υπάρχει ή οχι όπως λένε οι πιο πολλοί, δηλ. να γίνει σαν τις περισσότερες χώρες της ευρώπης και αμερικής εθελοντικός?

Ααααχχ, τα ίδια έλεγα και εγώ όταν το 88 πήρα 6ετή αναβολή λόγω σπουδών... :D . Έλεγα ότι μέχρι να πάω εγώ, θα έχει καταργηθεί. Τελικά με 2 μήνες στη Θήβα, και 13 στην Ορεστιάδα, κατάλαβα ότι αυτά τα πράγματα θέλουν πολύυυυυ χρόνο για να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρωσοπόντιοι υπηρετούν κανονικότατα, με μειωμένη θητεία (και άλλα πολλά βεβαίως βεβαίως). Ρώτα και εμάς που κάτι ξέρουμε παραπάνω, λόγο του "σώματος" που υπηρετήσαμε (και απολυόμαστε σε 10 μέρες :lol: :w00t: )

Καλός πολίτης μεγάλε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είμαι γεννημένος 14 νοεμβρίου το 1987 σχεδόν 18 δηλαδή

κάνω προετοιμασία για πανεπιστήμιο για να παω σε ενα χρόνο απο τώρα σκωτία. πως θα αποφύγω τον στρατό? μέχρι να τελειώσω τις σπουδές θα υπάρχει ή οχι όπως λένε οι πιο πολλοί, δηλ. να γίνει σαν τις περισσότερες χώρες της ευρώπης και αμερικής εθελοντικός?

 

Giati re file na mhn pas strato?

Na sklhragwgh8eis ligaki.

Einai megalo sxoleio.

Ena trimhno 8hteias 8a sou kanei kalo pistepse me.

12mhno einai poly...

 

Esy mallon 8a kaneis examhno

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τα πράγματα που είναι απαραίτητα και πρέπει να πάρουμε μαζί μας στον στρατό; Επίσης πόσα λεφτά χρειάζονται περίπου τον μήνα στον στρατό για έναν που δεν καπνίζει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...