Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς το θέμα με τη μπαταρία με έχει πλέον αηδιάσει!!

Χθες, με κλειστά τα πάντα (location services, SIRI, notifications μόνο για messages, phone και calendar, wifi κλειστό, cellular data κλειστό) το φόρτισα 100%, το έβγαλα από την πρίζα και το έβαλα σε airplane mode μέχρι το πρωί που ξύπνησα...η μπαταρία είχε πέσει στο 81% !!!)

Έλεος.....

Σήμερα απεγκατέστησα 2 εφαρμογές (ebay & atomic web browser) μήπως τυχόν κάνουν αυτά κάποια ζημιά...

Και πάλι...έλεος δηλαδή!!!! Smartphone που υποστηρίζει υποτίθεται του κόσμου τα features και να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις λόγω μπαταρίας...

Μάλλον μόνο για marketing τα έχουν δηλαδή... για να διαφημίζουν ένα firmware τo οποίο δεν το σηκώνει το hardware??

 

Ποιό σύγχρονο smartphone έχεις υπόψη σου που θεωρείς ότι έχει καλύτερη ενεργειακή αυτονομία;

Τι σημαίνει για εσένα καλή αυτονομία σε ώρες χρήσης / ώρες αναμονής;

Ποια συσκευή είχες πριν το 4S;

 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αποκτήσω σύντομα το 4S και προσπαθώ να καταλάβω πιο καλά από χρήστες που το έχουν ήδη τις εντυπώσεις τους.

Adaequatio rei et intellectus ...
Link to comment
Share on other sites

Ποιό σύγχρονο smartphone έχεις υπόψη σου που θεωρείς ότι έχει καλύτερη ενεργειακή αυτονομία;

Τι σημαίνει για εσένα καλή αυτονομία σε ώρες χρήσης / ώρες αναμονής;

Ποια συσκευή είχες πριν το 4S;

 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αποκτήσω σύντομα το 4S και προσπαθώ να καταλάβω πιο καλά από χρήστες που το έχουν ήδη τις εντυπώσεις τους.

 

Είχα το Galaxy s2. Android μεν, που σίγουρα είναι ένα κλικ πιο κάτω από το iOs αλλά αυτονομία 3-4 ημερών με χαλαρή χρήση και άνετα 2 ημερών με σκληρή! Το Android ανέκαθεν κατηγορούσαν για battery drain κλπ γεγονός το οποίο άπέδιδαν μερικώς και σε κακογραμμένες εφαρμογές. Δυστυχώς όμως και το iOs δεν πάει πίσω.

Εκτός κι αν είναι θέμα hardware οπότε πάω πάσο...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Galaxy s2. Android μεν, που σίγουρα είναι ένα κλικ πιο κάτω από το iOs αλλά αυτονομία 3-4 ημερών με χαλαρή χρήση και άνετα 2 ημερών με σκληρή! Το Android ανέκαθεν κατηγορούσαν για battery drain κλπ γεγονός το οποίο άπέδιδαν μερικώς και σε κακογραμμένες εφαρμογές. Δυστυχώς όμως και το iOs δεν πάει πίσω.

Εκτός κι αν είναι θέμα hardware οπότε πάω πάσο...

 

Το θεμα της μπαταριας το εχει μονο το τηλεφωνο που εχει στα χερια σου. Ητοι μονο το 4s... Τα λοιπα smartphones της apple, δε το αντιμετωπιζουν. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι θεμα κακογραμμενων εφαρμογων.

Το αν θα επιλυθει, δε το γνωριζουμε.. Λενε πως τη διορθωνει καμποσο την αυτονομια η ελευση της 5.1. :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της μπαταριας το εχει μονο το τηλεφωνο που εχει στα χερια σου. Ητοι μονο το 4s... Τα λοιπα smartphones της apple, δε το αντιμετωπιζουν. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι θεμα κακογραμμενων εφαρμογων.

Το αν θα επιλυθει, δε το γνωριζουμε.. Λενε πως τη διορθωνει καμποσο την αυτονομια η ελευση της 5.1. :)

 

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!! ή καλύτερα του...Tim Cook!! :lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!! ή καλύτερα του...Tim Cook!! :lol:

 

Οντως! Πλακα πλακα... :rolleyes:

Εχουμε 2 ευχαριστα να αναμενουμε (εαν λαβουν χωρα βεβαια), βασει φημων. Καλυτερη αυτονομια στην 5.1, και jailbreak στον Α5 συντομα!

 

Αντε και με το καλο! :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με τη μπαταρία με έχει πλέον αηδιάσει!!

Χθες, με κλειστά τα πάντα (location services, SIRI, notifications μόνο για messages, phone και calendar, wifi κλειστό, cellular data κλειστό) το φόρτισα 100%, το έβγαλα από την πρίζα και το έβαλα σε airplane mode μέχρι το πρωί που ξύπνησα...η μπαταρία είχε πέσει στο 81% !!!)

Έλεος.....

Σήμερα απεγκατέστησα 2 εφαρμογές (ebay & atomic web browser) μήπως τυχόν κάνουν αυτά κάποια ζημιά...

Και πάλι...έλεος δηλαδή!!!! Smartphone που υποστηρίζει υποτίθεται του κόσμου τα features και να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις λόγω μπαταρίας...

Μάλλον μόνο για marketing τα έχουν δηλαδή... για να διαφημίζουν ένα firmware τo οποίο δεν το σηκώνει το hardware??

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα reboot το κινητό σου. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό σε airplane mode. Το έχει πάθει 1-2 φορές κ το δικό μου

το 4αρι. Εκτός κ αν στο προκαλεί κάποια εφαρμογή (το eBay δε νομίζω γιατί το χρησιμοποιώ κ εγώ).

Επίσης άσε μια φορά να σβήσει από μπαταρία (ή να φτάσει 2-3%) και μετά κάνε πλήρη φόρτιση (όταν φτάσει 100% άστο κ καμιά ωρίτσα ακόμα).

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό βαθμό τα προβλήματα της μπαταρίας από όσους αναφέρονται αφορούν σε κακή χρήση από τον συγκεκριμένο χρήστη (δεν αναφέρομαι σε κακή φυσική χρήση, αλλά είτε σε παρεμβάσεις στη συσκευή - π.χ. jailbreak και εγκατάσταση ενεργοβόρων εφαρμογών ή σε κακή περιοχή από πλευράς έντασης κάλυψης σήματος με αποτέλεσμα να δουλεύει περισσότερο εντατικά το radio component).

 

Το λέω γιατί κάτι ή έχει ή δεν έχει πρόβλημα, δεν μπορεί σε μερικούς να είναι ΟΚ και σε άλλους να μην είναι.

Adaequatio rei et intellectus ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το φορτιζω 100% το βαζω airplane mode και το πρωι που ξυπναω παλι 100% ειναι...Εχεις κλεισει τα location services?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα reboot το κινητό σου. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό σε airplane mode. Το έχει πάθει 1-2 φορές κ το δικό μου

το 4αρι. Εκτός κ αν στο προκαλεί κάποια εφαρμογή (το eBay δε νομίζω γιατί το χρησιμοποιώ κ εγώ).

Επίσης άσε μια φορά να σβήσει από μπαταρία (ή να φτάσει 2-3%) και μετά κάνε πλήρη φόρτιση (όταν φτάσει 100% άστο κ καμιά ωρίτσα ακόμα).

 

Εγω παλι το φορτιζω 100% το βαζω airplane mode και το πρωι που ξυπναω παλι 100% ειναι...Εχεις κλεισει τα location services?

 

Τα έχω κάνει αυτά που αναφέρετε..(το αφήνω να φτάσει στο 2-3% για να το φορτίσω και μετά πλήρης φόρτιση, τα location services επίσης κλειστά..). Αυτό που παρατήρησα - χωρίς όμως να φαντάζομαι να έχει κάποια σχέση - είναι πως από χθες είχα ενεργοποιήσει το passcode lock (4ψήφιος κωδικός κάθε φορά που σβήνω την οθόνη)...Λέτε να έχει κάποια σχέση? Δεν νομίζω...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει αυτά που αναφέρετε..(το αφήνω να φτάσει στο 2-3% για να το φορτίσω και μετά πλήρης φόρτιση, τα location services επίσης κλειστά..). Αυτό που παρατήρησα - χωρίς όμως να φαντάζομαι να έχει κάποια σχέση - είναι πως από χθες είχα ενεργοποιήσει το passcode lock (4ψήφιος κωδικός κάθε φορά που σβήνω την οθόνη)...Λέτε να έχει κάποια σχέση? Δεν νομίζω...

 

Μπα! Δε το νομιζω... Τα mails σου, οι μετοχες κι o καιρος μηπως ανανεωνουν συνεχως; bluetooth κλειστο; conflict εφαρμογων;

 

Πραγματι εχει λιγο θεματακι με τη μπαταρια το 4s, αλλα σε airplane mode αντε το πολυ και στη χειροτερη να επεφτε 1%

 

προσωπικα με το 4αρι σε airplane mode, 100% το αφηνω, 100% το βρισκω το επομενο πρωι... :confused:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου ξεκαθαρισετε μια απορια?

το Iphone 4S δεν ειναι το πιο δυνατο κινητο σε επιδοσεις αυτη την στιγμη?

 

νομιζω ξεπερναει SGS2, Atrix, Galaxy Nexus, O2X κλπ (για το Note δεν ξερω, δεν το εχω ψαξει)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου ξεκαθαρισετε μια απορια?

το Iphone 4S δεν ειναι το πιο δυνατο κινητο σε επιδοσεις αυτη την στιγμη?

 

νομιζω ξεπερναει SGS2, Atrix, Galaxy Nexus, O2X κλπ (για το Note δεν ξερω, δεν το εχω ψαξει)

 

Απο θεμα hw νομιζω ναι! Ειναι το πιο δυνατο την παρουσα φαση. Αν κι εχει υποχρονισμενο επεξεργαστη. Νομιζω οτι η gpu του ειναι αυτη που το παει πολυ μπροστα σε σχεση με τα υπαρχοντα.

 

Συγχωρεστε με αν κανω λαθος! :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Πηρα κ εγω το 4ς σε λευκο χρωμα το 32αρι.Θελω να ρωτησω για την πρωτη φορτιση ποσες ωρες πρεπει να το φορτισω κ αν πρεπει να το εχω ανοιχτο η κλειστο.Επσης πρεπει να το φορτιζω αφου εχει κλεισει το κινητο η μπορω να το φορτισω ενω εχει 10 με 20 τοπις εκατο?Ειναι το πρωτο μου iphone κ δεν ξερω κ πολλα πραγματα σας παρακαλω αν ξερει καποιος ας μου πει.Ξερω οτι μπορει να εχουν απαντηθει αυτα που ρωταω αλλα δεν εχω το χρονο να καθησω κ να διαβασω τοσες σελιδες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην αφήνετε την μπαταρία να εκφορτιστεί πολύ, της κάνετε κακό! Οι μπαταρίες Li-Ion συντηρούνται καλύτερα με top-up (δηλαδή συμπλήρωμα πριν πέσει πολύ). Ο κύκλος βαθιάς εκφόρτισης-φόρτισης ισχύει για τις παλιές μπαταρίες NiCd και NiMH και όχι για τις Li-Ion.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Πηρα κ εγω το 4ς σε λευκο χρωμα το 32αρι.Θελω να ρωτησω για την πρωτη φορτιση ποσες ωρες πρεπει να το φορτισω κ αν πρεπει να το εχω ανοιχτο η κλειστο.Επσης πρεπει να το φορτιζω αφου εχει κλεισει το κινητο η μπορω να το φορτισω ενω εχει 10 με 20 τοπις εκατο?Ειναι το πρωτο μου iphone κ δεν ξερω κ πολλα πραγματα σας παρακαλω αν ξερει καποιος ας μου πει.Ξερω οτι μπορει να εχουν απαντηθει αυτα που ρωταω αλλα δεν εχω το χρονο να καθησω κ να διαβασω τοσες σελιδες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Βγάλτο απο το κουτάκι του,ενεργοποίησε το και λιωστο!!!Οταν πέσει κάτω απο 10% του κάνεις την πρώτη του φόρτιση.Η οποία διαρκεί μέχρι να φτάσει στο 100% :P Καλοριζικο!!!!

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Παιδια και εγω που το εβαλα για φόρτισμα στις 11 ( 12 είχε φορτισει ), το πρωι στις 10 ηταν 98% χωρις airoplane- mode. Και ηταν και η πρωτη φορτιση... Οποτε στον φιλο με το προβλημα με την μπαταρια κατι παιζει..
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το φορτισα το εβγαλα απο την πριζα στις 2 χθες το βραδυ ειδα για μιση ωρα video clip με wifi και κατεβηκε 5%.Απο τις 2μισι μεχρι τωρα εχω κανει χρηση 47λεπτα κ εχω αναμονη 9ωρες κ 36 λεπτα κ εχει 87%.Το βραδυ επεσε μεσα σε 8ωρες κ 15 λεπτα 6%.Οι χρονοι αυτοι ειναι φυσιολογικοι?Γιατι επεσε 6% ολο το βραδυ ενω ειχα κλεισει ολες τις εφαρμογες?Ενας φιλος πιο πανω ειπε οτι του επεσε μονο 2%Ας μου πει καποιος γιατι το κινητο ειναι ολοκαινουργιο το πηρα μολις την πεμπτη και σημερα ειναι η τελευταια μερα για το doa.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το φορτισα το εβγαλα απο την πριζα στις 2 χθες το βραδυ ειδα για μιση ωρα video clip με wifi και κατεβηκε 5%.Απο τις 2μισι μεχρι τωρα εχω κανει χρηση 47λεπτα κ εχω αναμονη 9ωρες κ 36 λεπτα κ εχει 87%.Το βραδυ επεσε μεσα σε 8ωρες κ 15 λεπτα 6%.Οι χρονοι αυτοι ειναι φυσιολογικοι?Γιατι επεσε 6% ολο το βραδυ ενω ειχα κλεισει ολες τις εφαρμογες?Ενας φιλος πιο πανω ειπε οτι του επεσε μονο 2%Ας μου πει καποιος γιατι το κινητο ειναι ολοκαινουργιο το πηρα μολις την πεμπτη και σημερα ειναι η τελευταια μερα για το doa.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μια χαρά είσαι φίλε μην ανησυχείς.... :D Μπορεί να κοιμάται λιγότερο ο άλλος το βράδυ!

Μπορεί να έχεις αφήσει notifications πολλά επηρεάζουν. Δεν είναι κανόνας πως θα πέσει 2% σε αναμονή όλο το βράδυ!

 

Λογική χρήση να πέσει 5% σε μισή ώρα video κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Σκοπευω να αγορασω και εγω το iphone 4s με την βοηθεια επιδοτησης απο τη Vodafone.Ειμαι αναμεσα στο 64αρι και το 32αρι.Η διαφορα τους ειναι 100 ευρω και ηθελα να μαθω αν συμφερει το 64αρι.Νιωθω οτι παραειναι μεγαλο για τις δικιες μου απαιτησεις,απλα θα ηθελα και αλλες γνωμες.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Υ.Γ:Μπορει να ακουστει γελοιο,αλλα θελω επισης να ρωτησω αν αγοραζοντας το απο τη Vodafone αν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει το σημα της (vodafone) επανω στη συσκευη.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε κατά την γνώμη μου. πάρε το 32.θα σου είναι αρκετό.

και δεν υπάρχει σήμα της εταιρίας πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το 32αρι επέλεξα ωστε να μην έχω πρόβλημα με τη μνήμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με τη μπαταρία με έχει πλέον αηδιάσει!!

Χθες, με κλειστά τα πάντα (location services, SIRI, notifications μόνο για messages, phone και calendar, wifi κλειστό, cellular data κλειστό) το φόρτισα 100%, το έβγαλα από την πρίζα και το έβαλα σε airplane mode μέχρι το πρωί που ξύπνησα...η μπαταρία είχε πέσει στο 81% !!!)

Έλεος.....

Σήμερα απεγκατέστησα 2 εφαρμογές (ebay & atomic web browser) μήπως τυχόν κάνουν αυτά κάποια ζημιά...

Και πάλι...έλεος δηλαδή!!!! Smartphone που υποστηρίζει υποτίθεται του κόσμου τα features και να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις λόγω μπαταρίας...

Μάλλον μόνο για marketing τα έχουν δηλαδή... για να διαφημίζουν ένα firmware τo οποίο δεν το σηκώνει το hardware??

 

Φιλε μου βαλε τη συσκευη σου διπλα σε ενα αναλογικο(τα παλια με τον μυλο) τηλεφωνο σταθερο,σηκωσε το ακουστικο και βαλτο στο αυτι σου ωστε να δεις αν εκπεμπει συνεχως το iphone.Μου εκανε και το δικο μου κατι παρομοιο με την μπαταρια,και μαλιστα χωρις πριν να εχω προβλημα,και μεσα σε 1 ωρα εχανα το 30% της μπαταριας!!!!!Το αφησα να τελειωσει η μπαταρια και μαλιστα το αφησα και κλειστο για κανενα 2ωρο και μετα το φορτισα και ολα διορθωθηκαν!!!!Σου ευχομαι κατι τετοιο και σε σενα,αλλιως 2 λυσεις εχεις!!!

1-hard reset και αν δεν φτιαξει τοτε επειγοντως

2-service

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση πηγατε πριν να συγκρίνεται την μπαταρία του 4s με αλλα smartphone,μα το iphone δεν είναι smartphone;)
Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση πηγατε πριν να συγκρίνεται την μπαταρία του 4s με αλλα smartphone,μα το iphone δεν είναι smartphone;)

 

Και τι ειναι; :confused:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...