Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Είχα την Σκανδιναβική rooted

2) Πέρασα με odin την EUR XWLSW, όλα καλά, αλλά το root χάθηκε (λογικό)

3) Βρήκα οδηγίες και πέρασα με odin το update Siyah-s2-v6.0b4.tar

4)Το τηλέφωνο ξεκινάει, έχει ένα κίτρινο τρίγωνο θαυμαστικό στο αρχικό σήμα της Samsung. Παρόλα αυτά ξεκινάει κανονικά, απλά όταν πχ μπαίνω στο Titanium, λέει "Αίτηση πρόσβασης root" και κολάει εκεί.

5) Βρήκα αλλού οδηγίες και πέρασα με odin το update Siyah-s2-v6.0b5.tar

6) Τα ίδια με πριν. Κίτρινο θαυμαστικό κτλ.

 

Τι φταίει;

Πως μπορώ να κάνω να εξαφανιστεί αυτό το κίτρινο θαυμαστικό;

Ο μόνος δρόμος για Un-root είναι να ξανα-μανα-περάσω το επίσημο firmware;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Είχα την Σκανδιναβική rooted

2) Πέρασα με odin την EUR XWLSW, όλα καλά, αλλά το root χάθηκε (λογικό)

3) Βρήκα οδηγίες και πέρασα με odin το update Siyah-s2-v6.0b4.tar

4)Το τηλέφωνο ξεκινάει, έχει ένα κίτρινο τρίγωνο θαυμαστικό στο αρχικό σήμα της Samsung. Παρόλα αυτά ξεκινάει κανονικά, απλά όταν πχ μπαίνω στο Titanium, λέει "Αίτηση πρόσβασης root" και κολάει εκεί.

5) Βρήκα αλλού οδηγίες και πέρασα με odin το update Siyah-s2-v6.0b5.tar

6) Τα ίδια με πριν. Κίτρινο θαυμαστικό κτλ.

 

Τι φταίει;

Πως μπορώ να κάνω να εξαφανιστεί αυτό το κίτρινο θαυμαστικό;

Ο μόνος δρόμος για Un-root είναι να ξανα-μανα-περάσω το επίσημο firmware;

 

Triangle away (δωρεαν στο xda, επι πληρωμης στο play). Εγκατεστησε το, δωσε του δικαιωματα root (ελπιζω τωρα να σου λειτουργει σωστα), μπες μεσα και απλως επελεξε το reset counter, θα σου σβησει και το τριγωνακι. Μη φοβηθεις για την προειδοποιηση που θα σου βγαλει μολις πατησεις το reset.;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πάλι δεν μπορώ να δώσω δικαιώματα root

Ξαναπερνάω το μαμά Firmware τώρα.

 

Ποιά η διαφορά της b4 από b5?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Ενα πραμα που εχω προσεξει πιο πολυ στις 4.2.2 roms, που κλεινει το κινητο μονο του ειτε κανω εγω το reboot και μου κατεβαινει 80-90% η μπαταρια. Τωρα συγκεκριμενα εχω την vanilla rootbox 4.2, σημερα κιολας την εβαλα. Αυτο συνεβη οταν ειπα να παιξω ενα παιχνιδακι για 5 λεπτα και τσαφ, εκλεισε. 13% απο 88%. Το χα προσεξει και σε αλλες. Που οφειλεται αυτο, πως διορθωνεται?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Reboot ο 9.14; Impossibru!!! Μήπως είχες αλλάξει τίποτα περίεργο στο STweaks; ή μήπως το ζόρισες υπερβολικά και θα έκανε έτσι κι αλλιώς reboot; ή μήπως έβαλες καμιά περίεργη εφαρμογή τελευταία; Εγώ με Dori 9.38 κοντεύω 2 μέρες uptime χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι η πρώτη έκδοση μετά την 9.33 που κανείς δε δήλωσε sod, reboot ή freeze. Αν δε θες Dorimanx βάλε KangBang 1.3 που έχει και BLN.

 

Καλημέρα!

Δες αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44820180&postcount=4541

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Ενα πραμα που εχω προσεξει πιο πολυ στις 4.2.2 roms, που κλεινει το κινητο μονο του ειτε κανω εγω το reboot και μου κατεβαινει 80-90% η μπαταρια. Τωρα συγκεκριμενα εχω την vanilla rootbox 4.2, σημερα κιολας την εβαλα. Αυτο συνεβη οταν ειπα να παιξω ενα παιχνιδακι για 5 λεπτα και τσαφ, εκλεισε. 13% απο 88%. Το χα προσεξει και σε αλλες. Που οφειλεται αυτο, πως διορθωνεται?

 

Βγάλε τη μπαταρία για κανένα λεπτο και ξαναβάλε την.

Αν το ξανακάνει πας μάλλον για μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα σκέφτηκα γιατί εγώ τόσο καιρό δεν είχα κάποιο θέμα. Για τον απλούστατο λόγο ότι εδώ και πολύ καιρό κάνω πάντα απεγκατάσταση εφαρμογών μέσω Titanium Backup ώστε να κάνω και εκκαθάριση δεδομένων πιο γρήγορα μιας και δεν περιμένω να κάνει "Υπολογισμό" του μεγέθους των εφαρμογών. Χτες για παράδειγμα απεγκάτεστησα 20 εφαρμογές περίπου γιατί έκανα μια mini εκκαθάριση το κινητό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσω titanium τις βγαζω.. επιλογη την εφαρμογη και απλα uninstall, σωστα;;

 

Πάτα και μια εκκαθάριση δεδομένων πρώτα, και μετά απεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Που το βρηκες αυτο; Δεν εχω κατι υποψιν..

 

Εδώ το b4

http://android-advisor.com/root-xwlsw-android-4-1-2-on-galaxy-s2-i9100-stock-firmware/

 

και εδώ το b5

http://www.ibtimes.co.uk/articles/475384/20130606/root-galaxys2-gti9100-official-android412-xwlsw-jellybean.htm

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει το κίτρινο τρίγωνο και αν υπάρχει καμιά μέθοδος root που να μην τον εμφανίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το b4

http://android-advisor.com/root-xwlsw-android-4-1-2-on-galaxy-s2-i9100-stock-firmware/

 

και εδώ το b5

http://www.ibtimes.co.uk/articles/475384/20130606/root-galaxys2-gti9100-official-android412-xwlsw-jellybean.htm

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει το κίτρινο τρίγωνο και αν υπάρχει καμιά μέθοδος root που να μην τον εμφανίζει?

Το κίτρινο τρίγωνο βγαίνει επειδή είσαι rooted. Ο makis206 σου απάντησε για το πως βγαίνει από το reboot screen, αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Υπάρχει ένα app το "Triangle Away" που είτε α) το αγοράζεις από το Google Play είτε β) το βρίσκεις δωρεάν μέσα στο xda-forum και αφερεί το τρίγωνο από την αρχική οθόνη όταν ξεκινάει το κινητό. Επίσης, κάνει restart και τον counter που εμφανίζει το πόσες διαφορετικές ROMs έχεις βάλει στο κινητό. Αυτή η πληροφορία εμφανίζεται μόνο στο download mode και μπορούν να το δουν τεχνικοί της Sammy αν το πας για φτιάξιμο το κινητό, ποτέ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Αυτο συνεβη οταν ειπα να παιξω ενα παιχνιδακι για 5 λεπτα και τσαφ, εκλεισε. 13% απο 88%. Το χα προσεξει και σε αλλες. Που οφειλεται αυτο, πως διορθωνεται?

 

To battery monitoring chip τα παίζει πολλές φορές μετά από sod/kernel panic(reboot) και δείχνει ότι να ναι. Ο μπακάλικος τροπος είναι να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το κινητό με 13% και να δεις με τι ρυθμό θα μειώνεται η μπαταρία. Αν δεις ότι με 13% σου βγάζει χρήση όσο και με 88% σημαίνει ότι η μπαταρία είναι κανονικά φορτισμένη και έχεις λάθος ένδειξη. Συνήθως στο επόμενο φόρτισμα επανέρχεται, αν όχι θέλει reset to chip. Ο dorimanx έχει από μόνος του επιλογή για τέτοιο reset, διαφορετικά δε ξέρω. Αν όμως δεις ότι και στο 13% που εμφάνισε, συνεχίζει να πέφτει γρήγορα η μπαταρία, ή σου κλείσει απότομα χωρίς καν να δείξει 0% τότε έχει θέμα η μπαταρία σου. Μπορεί φυσικά να έδειχνε και το chip λάθος ένδειξη στο 88% και να ήταν 13% η μπαταρία, αλλά εδώ μετά άμα χρειαστεί κρίνεις από την τάση που δίνει η μπαταρία.

Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

Alnotas σαν να μπέρδεψες τα μπούτια σου λίγο. Αρχικά σβήσε τα πάντα απ' το μυαλό σου (κυρίως τους Siyah kernels). Το κίτρινο τρίγωνο εμφανίζεται όταν περνάς μέσω odin ROM, kernel κλπ κλπ. που δεν είναι official της Samsung. Το τρίγωνο ξέχνα το προς το παρόν, δεν πειράζει, θα το βγάλεις πιο μετά αφού κάνεις root με αυτό το πρόγραμμα.

 

1) Περνάς την EUR XWLSW μέσω Odin.

2) Κατεβάζεις αυτό.

3) Το περνάς στην sdcard (με την προϋπόθεση ότι έχεις).

4) Κλείνεις το κινητό. Κρατάς πατημένα το Volume Up + Home + Power για να μπεις στο Recovery Menu.

5) Πατάς apply update from sdcard (κάπως έτσι γράφει, δε θυμάμαι ακριβώς) και επιλέγεις το αρχείο που κατέβασε.

6) Είσαι έτοιμος με XWLSW και root.

 

Αν δεν έχεις sdcard περνάς με Odin αυτό και έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναγκάστικα και έκανα factory reset-cache reset. Λέτε να ήταν θέμα του kernel PhilZ-cwm6-XWLSD-OXX-4.93.6-signed που του πέρασα ? Για την ιστορία είχα εγκατεστημένο τον Nova. Χθες το βράδυ όπως το σκάλιζα στην εγκατάσταση ενώς live wallpaper έφαγε το κόλλημα :confused:

 

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά η συσκευή σαν να μην αποκρίνεται σωστά πχ όταν ξεκινάει το λογότυπο του S II εμφανίζεται χωρίς ήχο. Λέτε να το κάνω unroot και πώς ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις sdcard περνάς με Odin αυτό και έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

 

...απλα μετα θα χρειαστει να κανεις παλι τη διαδικασια με το triangle away..;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ρουταριστηκε, επαιξε κ το Τιτάνιουμ.

Δεν μου βγάζει ομως τριγωνάκι, χωρις καν να τρέξω το έξτρα πρόγραμμα. :confused:

Επίσης αν ξαναμπώ σε downloadin mode, Ενώ με την προηγούμενη μέθοδο ρουτ μου εδειχνε "Custom rom" τώρα λέει official. Τι παίζει? :confused:

 

Επαναλαμβάνω το ρουτ ήταν πετυχημένο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ρουταριστηκε, επαιξε κ το Τιτάνιουμ.

Δεν μου βγάζει ομως τριγωνάκι, χωρις καν να τρέξω το έξτρα πρόγραμμα. :confused:

Επίσης αν ξαναμπώ σε downloadin mode, Ενώ με την προηγούμενη μέθοδο ρουτ μου εδειχνε "Custom rom" τώρα λέει official. Τι παίζει? :confused:

 

Επαναλαμβάνω το ρουτ ήταν πετυχημένο. ;)

 

Αν το έκανες με τη μέθοδο της εξωτερικής sd τότε δεν βλέπω κάτι στραβό στο όλο πράγμα..;)

Link to comment
Share on other sites

Alnotas σαν να μπέρδεψες τα μπούτια σου λίγο. Αρχικά σβήσε τα πάντα απ' το μυαλό σου (κυρίως τους Siyah kernels). Το κίτρινο τρίγωνο εμφανίζεται όταν περνάς μέσω odin ROM, kernel κλπ κλπ. που δεν είναι official της Samsung. Το τρίγωνο ξέχνα το προς το παρόν, δεν πειράζει, θα το βγάλεις πιο μετά αφού κάνεις root με αυτό το πρόγραμμα.

 

1) Περνάς την EUR XWLSW μέσω Odin.

2) Κατεβάζεις αυτό.

3) Το περνάς στην sdcard (με την προϋπόθεση ότι έχεις).

4) Κλείνεις το κινητό. Κρατάς πατημένα το Volume Up + Home + Power για να μπεις στο Recovery Menu.

5) Πατάς apply update from sdcard (κάπως έτσι γράφει, δε θυμάμαι ακριβώς) και επιλέγεις το αρχείο που κατέβασε.

6) Είσαι έτοιμος με XWLSW και root.

 

Αν δεν έχεις sdcard περνάς με Odin αυτό και έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Αυτο εδω:PhilZ-cwm6-XWLSW-OXX-5.11.2-signed. Για το root, τι εχει μεσα το superusers η το SuperSU του ChainFire...? Eιμαι root με το SuperSU απο περιεργεια ρωταω.!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω:PhilZ-cwm6-XWLSW-OXX-5.11.2-signed. Για το root, τι εχει μεσα το superusers η το SuperSU του ChainFire...? Eιμαι root με το SuperSU απο περιεργεια ρωταω.!!

 

Το SuperSU έχει (τα λέμε σε λάθος θέμα όμως);)

 

Edit: το superuser έχει! από βιασύνη κοίταξα στο tablet..:D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω:PhilZ-cwm6-XWLSW-OXX-5.11.2-signed. Για το root, τι εχει μεσα το superusers η το SuperSU του ChainFire...? Eιμαι root με το SuperSU απο περιεργεια ρωταω.!!

 

Το Superuser του Koush έχει (ClockworkMod) το οποίο το προτιμώ απ' το SuperSU. Αν το περάσεις θα αντικαταστήσει το SuperSU. Σε περίπτωση που προτιμάς το SuperSU το ξανακατεβάζεις από Play Store και αντικαθιστά το Superuser.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά η συσκευή σαν να μην αποκρίνεται σωστά πχ όταν ξεκινάει το λογότυπο του S II εμφανίζεται χωρίς ήχο. Λέτε να το κάνω unroot και πώς ?

 

Έχεις χαμηλώσει την ένταση των ήχων συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος την CM10.2 ? Δεν είχα πολύ χρόνο αλλά λίγο που διάβασα 'τρόμαξα' και δεν ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω σε 'αναβάθμιση'... (ειμαι με cm10.1 nightly)

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χαμηλώσει την ένταση των ήχων συστήματος.

 

Μακάρι να ήταν αυτό. Αλλά το διαπίστωσα το θέμα όταν μετά το λογότυπο μου εμφανίζει να ξεκλειδώσω την συσκευή και εκεί ο ήχος των πλήκτων ακούγεται. Άρα αλλού είναι το θέμα :confused:

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω ένα memory (RAM) dump (το θέλω για ένα project) αλλά για να ρυθμίσω σωστά το module που θα χρησιμοποιήσω, χρειάζομαι το αρχεία /proc/config.gz

Δυστυχώς εμένα η συσκευή μου δεν έχει αυτό το αρχείο. Έκανα ένα μικρό search και κατάλαβα ότι για να υπάρχει αυτό το αρχείο πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ένα configuration στον kernel.

 

The option required is IKCONFIG or Kernel .config support

So if you want to have /proc/config.gz support you either need to recompile the kernel with CONFIG_IKCONFIG enabled or find a kernel that has it enabled by default.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι σε 4.1.2 stock rom (XWLSS) και είμαι root με τους kernel του PhilZ (την τελευταία έκδοση που έχει στο XDA topic). Μπορώ με κάποιο τρόπο εγώ να κάνω recompile τον kenrel και να του ενεργοποιήσω την επιλογή? Ή αν ξέρει κάποιος κάποιο άλλο kernel που να έχει ενεργοποιημένη αυτή την επιλογή και να είναι και root?

 

(Βασικά δεν ξέρω αν το όλο memory dump process, μπορεί να λειτουργήσει και με το config.gz από κάποια άλλη S2 4.1.2 συσκευή!?)

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...