Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διάβασα το στικυ για το πως να κάνεις root, αλλά βρήκα ενα άλλο ενδιαφέρον τρόπο, το Z4root.

εδω πληροφορίες: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1285854

Τι να προτιμήσουμε όσοι έχουμε βάλει την μαμά 2.3.4 ?

Θα σε βγάλω από τον κόπο, δεν δουλεύει. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για root εκτός από αυτούς που αναφέρω, αλλά είναι της ίδιας δυσκολίας. Νομίζεις αν υπήρχε εφαρμογή που να ρούταρε το τηλέφωνο αυτόματα δεν θα την έγραφα; ;)

Εγώ προσπαθώ αλλά αφού κανω ολα τα βήματα, στην επανεκκίνηση κολλάει στο λογότυπο για κάποιο λόγο...έχω κάνει nandroid και επανήλθε και το ψάχνω περαιτέρω...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αν κολλάει σε bootloop (στην οθόνη πριν ανοίξει το κινητό) επανέλαβε τα βήματα από CWM, wipe και ξανά install. Αν όλα αυτά αποτύχουν αναγκαστικά φλασάρεις επίσημη ROM μέσω Odin.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σε βγάλω από τον κόπο, δεν δουλεύει. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για root εκτός από αυτούς που αναφέρω, αλλά είναι της ίδιας δυσκολίας. Νομίζεις αν υπήρχε εφαρμογή που να ρούταρε το τηλέφωνο αυτόματα δεν θα την έγραφα; ;)

 

Αν κολλάει σε bootloop (στην οθόνη πριν ανοίξει το κινητό) επανέλαβε τα βήματα από CWM, wipe και ξανά install. Αν όλα αυτά αποτύχουν αναγκαστικά φλασάρεις επίσημη ROM μέσω Odin.

 

Είχα κάνει nandroid οπότε επανήλθα σε leomar χωρίς κόπο...θα επανέλθω, thanks saliez..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δε πετυχε

τα εκανα ολα τα βηματα

Θα το ξαναδοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ξερεις κανεις να μου πει τι ειναι το fast dormancy ???

 

Διάβασε εδώ:

 

http://www.computerworld.com/s/article/9191759/Fast_dormancy_to_improve_smartphone_networking_and_battery_performance_

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχω πιάσει σωστά όμως μας συμφέρει να το απενεργοποιήσουμε μόνο αν η εταιρία κινητής στην οποία ανήκουμε δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία. Έχει βρει άραγε κανείς σχετική λίστα με τις εταιρίες που το υποστηρίζουν;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχω πιάσει σωστά όμως μας συμφέρει να το απενεργοποιήσουμε μόνο αν η εταιρία κινητής στην οποία ανήκουμε δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία. Έχει βρει άραγε κανείς σχετική λίστα με τις εταιρίες που το υποστηρίζουν;

 

εγω εστειλα ηδη στην vodafone να μαθω

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει nandroid οπότε επανήλθα σε leomar χωρίς κόπο...θα επανέλθω, thanks saliez..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Τελικά για να πιάσει χρειάζονται τα εξής:

Wipe data/cache factory reset

Wipe cache

Advanced - wipe dalvik cache

Mount and storage - wipe system

'Ολα οκ, πλέον 2.3.7...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να πιάσει χρειάζονται τα εξής:

Wipe data/cache factory reset

Wipe cache

Advanced - wipe dalvik cache

Mount and storage - wipe system

'Ολα οκ, πλέον 2.3.7...

 

φιλε μπορεις να δεις με καποιο file explorer αν σου βλεπει τη καρτα sd (εξωτερικη μνημη)? γιατι σε εμενα τιποτα..

ειναι το μονο που δε μου δουλευει, κριμα..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια απο οτι διαβαζω εδω σε αλλους εκανε καλο η απενεργοποίηση του fast dormancy και σε αλλους οχι....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111581

Link to comment
Share on other sites

Στην Leo 2.7.1 διαβάζει κανονικά fat32 usb sticks?Αρνείται πεισματικά να διαβάσει το δικό μου
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να δεις με καποιο file explorer αν σου βλεπει τη καρτα sd (εξωτερικη μνημη)? γιατι σε εμενα τιποτα..

ειναι το μονο που δε μου δουλευει, κριμα..

 

Κωστα και σε μενα το ίδιο, δεν έχω προλάβει να το ψάξω στο XDA..αν βρείς τίποτα πές μου...

 

edit έψαξα λίγο τους φακέλους και το καινούργιο directory για external sdcard είναι mnt/emmc...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με σκάλωσες κ έκατσα κ έβγαλα άκρη :P

 

Καταρχήν Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων = τικαρισμένο.

Κατά δεύτερον πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα Gscript (αν δεν το έχεις ήδη περασμένο).

Έπειτα κάνεις add τα ακόλουθα scripts :

 

Εγώ άλλαξα και τα permissions στο /dev/block/platform/ γιατί αφού έτρεχα το αρχικό script μου έβγαζε πρόβλημα (αφού τρέξεις το script θα σου εμφανίσει 2 αρχεία στο /dev/block/platform/ το sda κ το sda1, αυτά στην ουσία ήθελα να έχουν full permissions γι'αυτό κ έδωσα σε όλο το platform φάκελο εγώ)

 

Τέλος θα παρατηρήσεις στο quickpanel πως θα αρχίσει να διαβάζει τον εξωτερικό κ αν πας sdcard/UsbStorage/sda1 θα βρεις τον εξωτερικό σκληρό σου.

 

Ελπίζω να ήμουν κάπως κατανοητός :p αλλιώς πες μου να το καθαρογράψω με περισσότερες λεπτομέρειες κ βήματα.

 

Απόδειξη :

 

Ανέβασα εδώ όλα τα απαραίτητα αρχεία που χρειάζονται,

Mound_ntfs.zip

το fuse.ko

το ntfs-3g

και τα δυο script

mount_ntfs.sh

unmount_ntfs.sh

κάντε εγκατάσταση μέσω CWM το Mound_ntfs.zip,

βάλτε το Gscript απο εδω

ακολουθήστε τις οδηγίες του Sofos_5 και ενημερώστε με ας σας δουλεύει.

 

EDIT

Ανεβασα νεο Mound_ntfs.zip το παλιο ειναι λαθος,

ενας που τα κατεβασε ας καταβασει και παλι το νεο.

 

Στο /dev/block/platform/ δώστε full permission και άπλα τρέξτε το script mount_ntfs.sh

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα χρειαστώ την απαραίτητη βοήθεια σας.

Εχω το Galaxy s2 rootαρισμένο.

Κατεβάζω το update-cm-7.1.0-GalaxyS2-signed.zip και μέσα απο το rom manager την επιλέγω ωστε να την κάνω Install

Μου βγάζει μηνυμα rom pre-installation και να επιλέξω ανάμεσα σε 3 επιλογές

BACKUP EXISTING ROM

WIPE DATA AND CACHE

WIPE DALVIK CACHE το οποίο ειναι ηδη επιλεγμένο

 

Οποιαδήποτε επιλογή και αν κάνω κανει reboot and install

 

ολα καλα μέχρι εδω θεωρητικά

 

Κανει install package

και κάποια στιγμη βγάζει τα εξής μηνύματα

E:failed to verify whole-file signature

E:signature verifacation failed

 

 

 

 

Κάπου εδω θα ήθελα την βοήθεια σας

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα εδώ όλα τα απαραίτητα αρχεία που χρειάζονται,

Mound_ntfs.zip

το fuse.ko

το ntfs-3g

και τα δυο script

mount_ntfs.sh

unmount_ntfs.sh

κάντε εγκατάσταση μέσω CWM το Mound_ntfs.zip,

βάλτε το Gscript απο εδω

ακολουθήστε τις οδηγίες του Sofos_5 και ενημερώστε με ας σας δουλεύει.

 

EDIT

Ανεβασα νεο Mound_ntfs.zip το παλιο ειναι λαθος,

ενας που τα κατεβασε ας καταβασει και παλι το νεο.

 

Στο /dev/block/platform/ δώστε full permission και άπλα τρέξτε το script mount_ntfs.sh

 

Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικος;

Στο νεο αρχείο που ανεβασες έχει ένα φακελο μεσα META-INF. Τι τον κανουμε αυτον;

Θα περασω το αρχειο Mound_ntfs.zip στην sd καρτα και θα κανω εγκατασταση το zip με το CWM;

Και πως το κάνω εγκατάσταση με το CWM;

Πως δίνω full permission στο /dev/block/platformq; (φακελος ειναι αυτος στο system;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικος;

Στο νεο αρχείο που ανεβασες έχει ένα φακελο μεσα META-INF. Τι τον κανουμε αυτον;

Θα περασω το αρχειο Mound_ntfs.zip στην sd καρτα και θα κανω εγκατασταση το zip με το CWM;

Και πως το κάνω εγκατάσταση με το CWM;

Πως δίνω full permission στο /dev/block/platformq; (φακελος ειναι αυτος στο system;)

 

 

Είχα δείξει και εγώ ενδιαφέρον για το θέμα πριν καιρό, και οι οδηγίες εδώ είναι πιο αναλυτικές, αλλά παρά ταύτα νέος ακόμη για τέτοια....

...το CWM τι είναι? :blink:

Δεν ξέρω αν ζητάω πολλά, αλλά αν οι οδηγίες ήταν γραμμένες βήμα-βήμα "εμείς" οι αρχάριοι θα τις κατανοούσαμε καλύτερα :blink:

 

Και κάτι ακόμη που δεν έχει διευκρινιστεί... η συσκευή πρέπει να είναι root?

Edited by Vega-Thess
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη πρεπει να ειναι root και το CWM ειναι ένα πρόγραμμα που εγκαθίσταται όταν κάνει Cf-root και όχι απλό root
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση... δεν το έχω κάνει root (δεν νοιώθω έτοιμος ακόμη για κάτι τέτοιο), οπότε παραμένω στις εξωτερικές συσκευές χωρίς το ntfs !!!
Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω σήμερα την CM 7, να δω τι λέει αλλά τίποτα.. Δε λειτούργησε. Φλάσαρα πρώτα την official KI3 που είχα και μετά έβαλα τον Cf-Root Kernel. Μετά έβαλα στην SD το αρχείο CM-7 update που δίνουν, μπήκα σε CWM έκανα Wipe τα πάντα και στη συνέχεια install from .zip. Όταν έκανε reboot, σταμάτησε στο αρχικό logo '' Samsung Galaxy S II '' (δεν έκανε boot-loop) και αυτό ήταν... Έμεινε εκεί. έκανα restart αλλά πάλι κόλλησε στο logo. Τι να πω. Τώρα φλασάρω πάλι leomar και βλέπουμε...
Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω σήμερα την CM 7, να δω τι λέει αλλά τίποτα.. Δε λειτούργησε. Φλάσαρα πρώτα την official KI3 που είχα και μετά έβαλα τον Cf-Root Kernel. Μετά έβαλα στην SD το αρχείο CM-7 update που δίνουν, μπήκα σε CWM έκανα Wipe τα πάντα και στη συνέχεια install from .zip. Όταν έκανε reboot, σταμάτησε στο αρχικό logo '' Samsung Galaxy S II '' (δεν έκανε boot-loop) και αυτό ήταν... Έμεινε εκεί. έκανα restart αλλά πάλι κόλλησε στο logo. Τι να πω. Τώρα φλασάρω πάλι leomar και βλέπουμε...

 

Και σε μένα το ίδιο. Είδα στο xda και προτείνουν αυτά

Wipe data/cache factory reset

Wipe cache

Advanced - wipe dalvik cache

Mount and storage - wipe system

 

Με αυτά, είχα επιτυχία. Δοκίμασε το

 

ps αν είχες πάρει nandroid backup απο revovery θα έκανες ενα απλό restore και θα γλύτωνες το flash...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο. Είδα στο xda και προτείνουν αυτά

Wipe data/cache factory reset

Wipe cache

Advanced - wipe dalvik cache

Mount and storage - wipe system

 

Με αυτά, είχα επιτυχία. Δοκίμασε το

 

ps αν είχες πάρει nandroid backup απο revovery θα έκανες ενα απλό restore και θα γλύτωνες το flash...

 

 

οκ. έτσι τα είχα κάνει εκτός από το Mount and storage - wipe system . Τι ακριβώς πρέπει να κάνω εδώ ;

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

οκ. έτσι τα είχα κάνει εκτός από το Mount and storage - wipe system . Τι ακριβώς πρέπει να κάνω εδώ ;

 

Έχει επιλογή απο recovery mount and storage. Πατάς αυτή την επιλογή και μετά wipe system...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...