Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε tasosp1984 την Καλημερα μου και / Το modem = εκδοση βασικου φασματος,αλλαζει μετα απο καθε UpDate που κανουμε μεσω Kies . Η μετα απο καθε -flasharisma- rom / modem / Kernel ,(software-modem / αλλαγη...). [ EDIT / στον Κernel οχι παντα σε ολες τις περιπτωσεις,οσο αφορα το -software- του -modem- και μονο. Και μιλαω για ουσιαστικη αλλαγη...].

 

Aλλα για να ειμαι ειλικρινης,οι αλλαγες που κανει στην δομη του modem η samsung,δεν ειναι και καμια ιδιαιτερα super αλλαγη.(δεν θα ηταν και πολυ εφικτο να κανει μια τεραστια αλλαγη,,θα πρεπει να αλλαξει παρα πολλα μετα,(hardware-modem / αλλαγη...!!!!).

Στην ουσια να ξερεις οτι <δηθεν> αλλαζει...:p:lol: αλλα τα αποτελεσματα δεν θα σε κανουν να πεις ΟΥΑΑΑΑΑΟΟΟΟΟ....!!!! :lol:

 

EDIT / To -multi- σημαινει οτι υποστηριζει πολλα -CSC- το συγκεκριμενο -firmware- ( π.χ. HEU,EUR,KOR...κ.τ.λ.)

 

ευχαριστω φιλε μου αλλα οταν μου γραφει αυτο : MULTI - CSC - OXAKG2 πως θα ξερω αν υποστηριζει το δικο μου csc το οποιο ειναι : I9100XEFKG2

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε tasosp1984 την Καλημερα μου και / Το modem = εκδοση βασικου φασματος, [......] EDIT / To -multi- σημαινει οτι υποστηριζει πολλα -CSC- το συγκεκριμενο -firmware- ( π.χ. HEU,EUR,KOR...κ.τ.λ.)

 

ευχαριστω φιλε μου αλλα οταν μου γραφει αυτο : MULTI - CSC - OXAKG2 πως θα ξερω αν υποστηριζει το δικο μου csc το οποιο ειναι : I9100XEFKG2

 

Μαλλον θα εννοεις οταν σου γραφει αυτο (MULTI - CSC - OXAKG2) στην σελιδα SamFirmware για να κανεις -download- το επιθυμητο κατ'εσενα official firmware...(αν καταλαβα καλα...???) και αν θα εμπεριεχει αυτο,το επιθυμιτο για εσενα -sales Code-...(????)

Το <OXAKG2> ισως θα μπορουσε να σου δωσει την πληροφορια αυτην...(Αλλα....SamFirmware ειναι αυτη....:lol::p)

 

Το πιο πιθανον ειναι να το υποστηριζει....Αλλα για να εισαι 100% σιγουρος θα πρεπει να το δοκιμασεις...

Υπαρχει τροπος απο http://www.SamFirmware.com να το μαθεις αυτο...Αλλα και παλι κανεις δεν θα σου υποσχεθει οτι αυτο Θα ειναι 100%......

Σε αυτην την περιπτωση η δοκιμη ειναι η καλυτερη οδος,εφοσον εχεις την δυνατοτητα να την κανεις....

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

 

Μαλλον θα εννοεις οταν σου γραφει αυτο MULTI - CSC - OXAKG2 στην σελιδα SamFirmware download το επιθυμητο κατ'εσενα firmware...(αν καταλαβα καλα...???). Το <OXAKG2> ισως θα μπορουσε να σου δωσει την πληροφορια αυτην...(Αλλα....SamFirmware ειναι αυτη....:lol::p)

 

Το πιο πιθανον ειναι να το υποστηριζει....Αλλα για να εισαι 100% σιγουρος θα πρεπει να το δοκιμασεις...

Υπαρχει τροπος απο http://www.SamFirmware.com να το μαθεις αυτο...Αλλα και παλι κανεις δεν θα σου υποσχεθει οτι αυτο Θα ειναι 100%......

Σε αυτην την περιπτωση η δοκιμη ειναι η καλυτερη οδος,εφοσον εχεις την δυνατοτητα να την κανεις....

 

ναι απο εκει το ειδα... θα ψαξω και αλλο .. εχω στραβωθει μεχρι να βρω εκδοση για το τηλ μου!

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

 

ναι απο εκει το ειδα... θα ψαξω και αλλο .. εχω στραβωθει μεχρι να βρω εκδοση για το τηλ μου!

 

I9100XXKG2 ## EXT4.PIT 2.3.4 2011 July 12 MULTI - CSC - OXAKG2

 

Αυτή είναι η έκδοση για τη συσκευή σου. Αν checkareis και το PDA εδώ θα σου βγάλει κάποιες πληροφορίες. Περιέχει κ ελληνική γλώσσα αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο που δεν κατεβάζεις κάποια πιο καινούργια έκδοση ή κάποια custom rom.

 

Εννοείται αν αποφασίσεις να τη κατεβάσεις κ να τη περάσεις είναι με δική σου ευθύνη, αυτή πιστεύω εγώ απλά πως είναι η σωστή.

Link to comment
Share on other sites

 

I9100XXKG2 ## EXT4.PIT 2.3.4 2011 July 12 MULTI - CSC - OXAKG2

 

Αυτή είναι η έκδοση για τη συσκευή σου. Αν checkareis και το PDA εδώ θα σου βγάλει κάποιες πληροφορίες. Περιέχει κ ελληνική γλώσσα αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο που δεν κατεβάζεις κάποια πιο καινούργια έκδοση ή κάποια custom rom.

 

Εννοείται αν αποφασίσεις να τη κατεβάσεις κ να τη περάσεις είναι με δική σου ευθύνη, αυτή πιστεύω εγώ απλά πως είναι η σωστή.

 

 

ευχαριστω αλλα πιο καινουργια εκδοση εννοεις την 2.3.5 ?? custom rom τι σημαινει; custom rom = Frankenstein Firmwares ??

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα πιο καινουργια εκδοση εννοεις την 2.3.5 ?? custom rom τι σημαινει; custom rom = Frankenstein Firmwares ??

Ναι τη 2.3.5 εννοώ. Είναι ανεπίσημη γιατί δεν έχει έρθει με KIES αλλά σε άλλες χώρες έχει βγει ήδη ενημέρωση, Ελλάδα αν τώρα βγήκε η 2.3.4 δεν νομίζω σύντομα να έρθει η 2.3.5.

Custom Rom εννοώ μία ROM βασισμένη στην stock αλλά με διάφορες τροποποιήσεις βασισμένες στα γούστα του κάθε χρήστη, με διευκολύνσεις κ αλλαγές για βέλτιστη πχ αυτονομία κτλ.

Πχ. Omega v1.3 (Αν πας στο Changelog στο 2ο post θα καταλάβεις για τι αλλαγές μιλάω αρκετά αναλυτικά) , Leomar v2.7.1

 

Γενικώς έχει λίγο διάβασμα η όλη ιστορία αν αποφασίσεις να φύγεις από τη stock έκδοση αλλά φυσικά έχει κ τα καλά της :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη 2.3.5 εννοώ. Είναι ανεπίσημη γιατί δεν έχει έρθει με KIES αλλά σε άλλες χώρες έχει βγει ήδη ενημέρωση, Ελλάδα αν τώρα βγήκε η 2.3.4 δεν νομίζω σύντομα να έρθει η 2.3.5.

Custom Rom εννοώ μία ROM βασισμένη στην stock αλλά με διάφορες τροποποιήσεις βασισμένες στα γούστα του κάθε χρήστη, με διευκολύνσεις κ αλλαγές για βέλτιστη πχ αυτονομία κτλ.

Πχ. Omega v1.3 (Αν πας στο Changelog στο 2ο post θα καταλάβεις για τι αλλαγές μιλάω αρκετά αναλυτικά) , Leomar v2.7.1

 

Γενικώς έχει λίγο διάβασμα η όλη ιστορία αν αποφασίσεις να φύγεις από τη stock έκδοση αλλά φυσικά έχει κ τα καλά της :)

 

ευχαριστω παω για διαβασμα! μετα θα βγαλω αδειο cd για διαγωνισμα :)

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Λεμε κ κανα ευχαριστω......

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

sorry ρε φιλε δεν το ειδα το ποστ σου...να σαι καλα παντως...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα σήμερα από wind σε κοσμοτε αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το σήμα μου..σαν να μου φαίνεται ότι με την wind το κινητό είχε καλύτερη συμπεριφορά πράγμα όμως αδιανόητο για μένα γιατί η κοσμοτε αλεξανδρούπολη είναι πολύ πιο δυνατή.έχω το μόντεμ της τελευταίας έκδοσης (ομεγα ρομ )..

Έχετε να προτείνεται κάτι εδώ; εκτός του μόντεμ παίζει κανένα ρόλο και ο κερνελ που έχεις στο κινητό;

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από parafron4

>ninph 2.1.3

το μόνο πείραξα ειναι ο χρονισμος,τιποτα αλλο..

 

parafron4 τον kernel του τουρκου τον τεσταρες καθολου;Κ αν ναι για πες εντυπωσεις με συνδιασμο την 2.3.5.

Αξιζει εν συγκριση με ninpho 2.1.3 σαν smooth-fast-battery κυριως λογω uv;

 

sorry ρε φιλε δεν το ειδα το ποστ σου...να σαι καλα παντως...

 

Τιποτα φιλε να σαι καλα κ εσυ κ δεν υπάρχει πρόβλημα απλα οπως αναγραφω κ πιο πανω παλι σου είχα ξανακανει quote πριν λιγες μερες χωρις να παρω απάντηση κ γι αυτο το ειπα....

Το ερωτημα ηταν εδώ

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από parafron4

>ninph 2.1.3

το μόνο πείραξα ειναι ο χρονισμος,τιποτα αλλο..

 

parafron4 τον kernel του τουρκου τον τεσταρες καθολου;Κ αν ναι για πες εντυπωσεις με συνδιασμο την 2.3.5.

Αξιζει εν συγκριση με ninpho 2.1.3 σαν smooth-fast-battery κυριως λογω uv;

 

 

 

Τιποτα φιλε να σαι καλα κ εσυ κ δεν υπάρχει πρόβλημα απλα οπως αναγραφω κ πιο πανω παλι σου είχα ξανακανει quote πριν λιγες μερες χωρις να παρω απάντηση κ γι αυτο το ειπα....

Το ερωτημα ηταν εδώ

 

μαμησετα ουτε αυτο το ειχα προσεξει...

τωρα κανω δοκιμες με τους κερνελς και βλεπω οτι οτι ο default κερνελ της leomar ειναι ο καλυτερος μεχρι στιγμης απο αποψη μπαταριας...

βεβαια θα ηθελα κ αλλες γνωμες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ πάω να κάνω συγχρονισμό των επαφών μου μέσω gmail λέει ότι έγινε ο συγχρονισμός και όταν ανοίγω το gmail δεν έχει γίνει τίποτα. Καμια ιδέα κανείς;
Link to comment
Share on other sites

μαμησετα ουτε αυτο το ειχα προσεξει...

τωρα κανω δοκιμες με τους κερνελς και βλεπω οτι οτι ο default κερνελ της leomar ειναι ο καλυτερος μεχρι στιγμης απο αποψη μπαταριας...

βεβαια θα ηθελα κ αλλες γνωμες...

 

Με κριτήριο πρώτα το να μην έχει lag και μετά την μπαταρία (έχω ψύχωση με το lag) η αξιολόγηση μου είναι η παρακάτω:

Lulz kernel (δυστυχώς έχει πολύ καιρό να κάνει update) μακράν μπροστά για εμένα

Nimph(όλες οι εκδόσεις)

Ragemod(v1-T27, και ο τελευταίος)

Speedfray(όταν επιτέλους δούλεψε στο κινητό μου)

Cfroot

Speedmod( t27 και ο τελευταίος)

Τούρκος(ναι, τελευταίος για μένα, ότι και να δοκίμασα , πάντα lag)

Όλους τους παραπάνω τους έχω δοκιμάσει με setcpu (όπου αυτή παίζει) με πολλούς συνδυασμούς oc/uv

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτησή μου..ειμαι με Leo 2.6, τα μόντεμ που είναι στην κουζίνα για τη 2.7.1 παίζουν για την 2.6?
Link to comment
Share on other sites

O καλυτερος συνδυασμός με 2.71 leomar κερνρλ και μοντεμ ποιος είναι.

Ακουω γνωμες γιατί είμαι έτοιμος για flashing...:D

 

Ο stock (cfroot) που έχει..αν θες oc/uv , nimph για εμένα..

Modern και αυτό που έχει είναι μια χαρά για μένα

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Με κριτήριο πρώτα το να μην έχει lag και μετά την μπαταρία (έχω ψύχωση με το lag) η αξιολόγηση μου είναι η παρακάτω:

Lulz kernel (δυστυχώς έχει πολύ καιρό να κάνει update) μακράν μπροστά για εμένα

Nimph(όλες οι εκδόσεις)

Ragemod(v1-T27, και ο τελευταίος)

Speedfray(όταν επιτέλους δούλεψε στο κινητό μου)

Cfroot

Speedmod( t27 και ο τελευταίος)

Τούρκος(ναι, τελευταίος για μένα, ότι και να δοκίμασα , πάντα lag)

Όλους τους παραπάνω τους έχω δοκιμάσει με setcpu (όπου αυτή παίζει) με πολλούς συνδυασμούς oc/uv

 

Sent from Galaxy!

 

καπως ετσι τα βλεπω κ εγω τα πραγματα....

πολυ καλος ο default για την μπαταρια αλλα εχει ligo lag και ξαναπερασα νινπο 2.1.3

 

το black theme που ανέβασε ο leo εχει μερικές ελλείψεις σε σχέση με την προηγούμενη εκδοσή...ελπίζω να τα διορθώσει ο nitroz γιατι ειναι κ μαμω τα θέματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτησή μου..ειμαι με Leo 2.6, τα μόντεμ που είναι στην κουζίνα για τη 2.7.1 παίζουν για την 2.6?

Όχι. Μπές στα Settings του kitchen κ άλλαξε internal Server σε KH3 αφου φοράς KH3 (2.6Leomar), κανε restart τη kitchen, τσεκαρε ξανα στις ρυθμίσεις αν δεχτηκε την επιλογη σου κ ειναι για KH3 κ τότε πήγαινε στη καρτελα modems κ κατεβασε οτι 8ες να δοκιμάσεις.

ποιο πιστευεται οτι ειναι το καλυτερο theme?

Εγώ προσωπικά κατέβασα το Revolution Theme του Leomar, του πέρασα και EDT Tweaks του άλλαξα κ μερικά icons,εφέ σύμφωνα με τα δικά μου γούστα κ είμαι τέλεια πιστεύω :) θα ανεβάσω καμια φωτό αργότερα ~

Link to comment
Share on other sites

ποιο πιστευεται οτι ειναι το καλυτερο theme?

 

Το blue theme toy Criskelo και το black blue theme you lexlulde ή κάπως έτσι , αλλά το δεύτερο δεν ξέρω αν είναι συμβατό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι τα βλεπω κ εγω τα πραγματα....

πολυ καλος ο default για την μπαταρια αλλα εχει ligo lag και ξαναπερασα νινπο 2.1.3

 

το black theme που ανέβασε ο leo εχει μερικές ελλείψεις σε σχέση με την προηγούμενη εκδοσή...ελπίζω να τα διορθώσει ο nitroz γιατι ειναι κ μαμω τα θέματα...

 

Παντως φιλε αν με τον ninpho παιζεις με uc ποσταρε κανα σεταρισμα των voltage να κανουμε κανα πειραμα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις παιδια γιατι αργει το κινητο να βρει δορυφορους gps;Πρεπει να κανω καμια αναβαθμιση απο καπου;Παιζει καμια εφαρμογη να κατεβασω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

προσπαθω να κατεβασω απο εδω (4ο Ποστ) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399 καποιο αρχειο για να κανω την διαδικασια για root απο τον αντιστοιχο οδηγο αλλα εχει 3 KG2 και το τηλ μου ειναι BUKG2 ομως δεν το βλεπω να υπηρχει στην λιστα.

Ξερει καποιος ποιο απο τα 3 ειναι το σωστο αρχειο?

 

Ευχαριστω :)

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...