Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση. Εκανα αναβαθμιση απο 2.3.3 σε 2.3.5 συμφωνα με αυτον τον οδηγο. Το zip της 2.3.5 ομως ειχε μονο ενα αρχειο το οποιο το εβαλα στο PDA. Επρεπε να ειχε και καποια αλλα (πχ phone, csc); Μηπως επρεπε να κανω την 2.3.4 πρωτα; Ειμαι λιγο αδαης με τη φαση του android καθ'οτι ερχομαι απο iPhone :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακριβώς όπως τα είπε ο giannisr

ρίξτε μια ματιά και σε αυτή την εφαρμογή

 

https://market.android.com/details?id=com.netmanslab.sa

 

Την Καλησπερα μου σε ολους.....Και στα καπακια και καληνυχτα να παμε για νανακια ωρα που ειναι....!!!!:lol::p

 

Φιλε Karlesg σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση,να εισαι καλα...!

Και φυσικα ευχαριστω και τον Φιλο giannisr που πολυ γρηγορα προθυμοποιηθηκε και μου απαντησε...!!!

 

Να ειστε καλα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση ρε παιδιά γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος….:confused:

Από τη «διαχείριση εργασιών» στην ενότητα «αποθήκευση», εμφανίζονται τρεις θέσεις του χώρου αποθήκευσης.

Α) Χώρος αποθήκευσης συστήματος (1,97 GB)

…που όπως συμπεραίνω είναι η «κρυφή» μνήμη του κινητού.

Β) Συσκευή αποθήκευσης USB (11,50 GB)

…που αν και με μπερδεύει η ονομασία υποθέτω ότι είναι η «εσωτερική κάρτα μνήμης» (χώρος αποθήκευσης) του κινητού

Γ) Κάρτα SD (XX,X GB)

…που προφανώς είναι η micro SD κάρτα που τοποθετεί ο χρήστης

 

Θα σταθώ λίγο στο B) μιας και είναι αυτό που με μπερδεύει…. και σίγουρα δεν πρόκειται για την εξωτερική συσκευή USB που μπορούμε να συνδέσουμε στο τηλέφωνό μας με το ανάλογο αντάπτορα, σωστά? (Β1)....,

...αλλά πρόκειται για τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όπου εγκαθίστανται οι όποιες εφαρμογές, σωστά? (Β2)

 

Όπως φαίνεται από την εφαρμογή «τα αρχεία μου» (file manager) αυτός ο αποθηκευτικός χώρος, περιλαμβάνει μέσα μια σειρά από φακέλους που πολλοί απ αυτούς είναι άδειοι και υπολείμματα εφαρμογών που απεγκαταστάθηκαν, και ένα σωρό άλλους.

Όταν λοιπόν κάνουμε εργοστασιακές ρυθμίσεις πολλοί απ αυτούς τους φακέλους παραμένουν και που στην ουσία είναι άχρηστοι, αλλά έχω παρατηρήσει και φακέλους που θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω «συστήματος».

 

Που θέλω να καταλήξω…., όλοι αυτοί οι φάκελοι ανεξαιρέτως χαρακτηρισμού και ονομασίας μπορούν να διαγραφούν χειροκίνητα και κατόπιν να γίνει η εργοστασιακή ρύθμιση ώστε να μην παραμείνουν «σκουπίδια» μέσα… ή είναι κάτι που δεν το πειράζουμε…. μη τζιζ δηλαδή !!! :cry:

Και σε κάποιο backUp (που υποτίθεται ότι κάναμε πριν τη διαγραφή) τι γίνεται μ αυτούς τους φακέλους? εμφανίζονται πάλι όπως ήταν πριν τη χειροκίνητη διαγραφή (στη περίπτωση δηλαδή που είναι δυνατόν να γίνει η διαγραφή φυσικά)

 

:dizzy: Συγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο τον δυνατόν πιο κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση ρε παιδιά γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος….:confused:

Από τη «διαχείριση εργασιών» στην ενότητα «αποθήκευση», εμφανίζονται τρεις θέσεις του χώρου αποθήκευσης.

Α) Χώρος αποθήκευσης συστήματος (1,97 GB)

…που όπως συμπεραίνω είναι η «κρυφή» μνήμη του κινητού.

Β) Συσκευή αποθήκευσης USB (11,50 GB)

…που αν και με μπερδεύει η ονομασία υποθέτω ότι είναι η «εσωτερική κάρτα μνήμης» (χώρος αποθήκευσης) του κινητού

Γ) Κάρτα SD (XX,X GB)

…που προφανώς είναι η micro SD κάρτα που τοποθετεί ο χρήστης

 

Θα σταθώ λίγο στο B) μιας και είναι αυτό που με μπερδεύει…. και σίγουρα δεν πρόκειται για την εξωτερική συσκευή USB που μπορούμε να συνδέσουμε στο τηλέφωνό μας με το ανάλογο αντάπτορα, σωστά? (Β1)....,

...αλλά πρόκειται για τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όπου εγκαθίστανται οι όποιες εφαρμογές, σωστά? (Β2)

 

Όπως φαίνεται από την εφαρμογή «τα αρχεία μου» (file manager) αυτός ο αποθηκευτικός χώρος, περιλαμβάνει μέσα μια σειρά από φακέλους που πολλοί απ αυτούς είναι άδειοι και υπολείμματα εφαρμογών που απεγκαταστάθηκαν, και ένα σωρό άλλους.

Όταν λοιπόν κάνουμε εργοστασιακές ρυθμίσεις πολλοί απ αυτούς τους φακέλους παραμένουν και που στην ουσία είναι άχρηστοι, αλλά έχω παρατηρήσει και φακέλους που θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω «συστήματος».

 

Που θέλω να καταλήξω…., όλοι αυτοί οι φάκελοι ανεξαιρέτως χαρακτηρισμού και ονομασίας μπορούν να διαγραφούν χειροκίνητα και κατόπιν να γίνει η εργοστασιακή ρύθμιση ώστε να μην παραμείνουν «σκουπίδια» μέσα… ή είναι κάτι που δεν το πειράζουμε…. μη τζιζ δηλαδή !!! :cry:

Και σε κάποιο backUp (που υποτίθεται ότι κάναμε πριν τη διαγραφή) τι γίνεται μ αυτούς τους φακέλους? εμφανίζονται πάλι όπως ήταν πριν τη χειροκίνητη διαγραφή (στη περίπτωση δηλαδή που είναι δυνατόν να γίνει η διαγραφή φυσικά)

 

:dizzy: Συγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο τον δυνατόν πιο κατανοητός

 

Καλημέρα φίλε μου.. Καταρχήν το Α είναι το κομμάτι της εσωτερικης μνήμης του κινητού που αποθηκεύονται οι εφαρμογές..

 

Δεύτερον από όσο καταλαβαίνω

οι φάκελοι που θες να διαγραψεις είναι από εφαρμογές που έχεις πλέον απεγκαταστήσει οπότε νομίζω ότι τους σβηνεις ελεύθερα.. Ας μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του να είμαστε σίγουροι όμως..

 

Τέλος όταν κανείς backup και restore δεν επηρεαζεις τα αρχεία που έχεις στη κάρτα μνήμης..

 

Sent from... Where the hell am I?

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση ρε παιδιά γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος….:confused:

Από τη «διαχείριση εργασιών» στην ενότητα «αποθήκευση», εμφανίζονται τρεις θέσεις του χώρου αποθήκευσης.

Α) Χώρος αποθήκευσης συστήματος (1,97 GB)

…που όπως συμπεραίνω είναι η «κρυφή» μνήμη του κινητού.

Β) Συσκευή αποθήκευσης USB (11,50 GB)

…που αν και με μπερδεύει η ονομασία υποθέτω ότι είναι η «εσωτερική κάρτα μνήμης» (χώρος αποθήκευσης) του κινητού

Γ) Κάρτα SD (XX,X GB)

…που προφανώς είναι η micro SD κάρτα που τοποθετεί ο χρήστης

 

Θα σταθώ λίγο στο B) μιας και είναι αυτό που με μπερδεύει…. και σίγουρα δεν πρόκειται για την εξωτερική συσκευή USB που μπορούμε να συνδέσουμε στο τηλέφωνό μας με το ανάλογο αντάπτορα, σωστά? (Β1)....,

...αλλά πρόκειται για τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όπου εγκαθίστανται οι όποιες εφαρμογές, σωστά? (Β2)

 

Όπως φαίνεται από την εφαρμογή «τα αρχεία μου» (file manager) αυτός ο αποθηκευτικός χώρος, περιλαμβάνει μέσα μια σειρά από φακέλους που πολλοί απ αυτούς είναι άδειοι και υπολείμματα εφαρμογών που απεγκαταστάθηκαν, και ένα σωρό άλλους.

Όταν λοιπόν κάνουμε εργοστασιακές ρυθμίσεις πολλοί απ αυτούς τους φακέλους παραμένουν και που στην ουσία είναι άχρηστοι, αλλά έχω παρατηρήσει και φακέλους που θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω «συστήματος».

 

Που θέλω να καταλήξω…., όλοι αυτοί οι φάκελοι ανεξαιρέτως χαρακτηρισμού και ονομασίας μπορούν να διαγραφούν χειροκίνητα και κατόπιν να γίνει η εργοστασιακή ρύθμιση ώστε να μην παραμείνουν «σκουπίδια» μέσα… ή είναι κάτι που δεν το πειράζουμε…. μη τζιζ δηλαδή !!! :cry:

Και σε κάποιο backUp (που υποτίθεται ότι κάναμε πριν τη διαγραφή) τι γίνεται μ αυτούς τους φακέλους? εμφανίζονται πάλι όπως ήταν πριν τη χειροκίνητη διαγραφή (στη περίπτωση δηλαδή που είναι δυνατόν να γίνει η διαγραφή φυσικά)

 

:dizzy: Συγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο τον δυνατόν πιο κατανοητός

 

Τους φακελους που δημιουργουνται απο παλιες εφαρμογες τους διαγραφεις ανετα...τους αλλους τους δημιουργει το συστημα οποτε αν κανεις factory reset ειναι λογικο να ξαναδημιουργηθουν...πχ o DCIM ειναι για τις φωτο και τα βιντεο που βγαζεις...ο external ειναι ο φακελος που θα δεις τα αρχεια αν βαλεις micro sd...ο android>data εχει αρχεια απο το google maps και απο εφαρμογες που θα βαλεις εσυ αργοτερα...οποτε δεν χρειαζεται να τους σβησεις γιατι θα ξαναδημιουργηθουν...ελπιζω να σε καλυψα

 

Sent from my iphone 4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ψαχνομαι(κυριως για το σημα μου) αυτες τις μερες περασα την τελευταια ki8 επισημη στο κινητο μου!

ειχα πολυ καιρο να βαλω στοκ ρομ και ειπα να το δοκιμασω λιγο και παλι!

μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπώσεις!

και σε ταχύτητα σταθερότητα αλλα και σε μπαταριά!:)

επισης ειναι τα παντα ελληνικά! και το swype! και στελνεις sms με το στοκ πρόγραμμα στα ελληνικά πλεον(ειχα να το ζησω αυτο παρα πολυ καιρο...:) )

τελος σαν να μου φαινεται οτι αλλαξε και η γραμματοσειρά λιγο...

σαν να ειναι τα γραμματα λιγο πιο εντονα σε σχεση με πριν!

χμμμμ την κραταω οπως ειναι σαν μπακ απ και παω να παιξω λιγο με την τελευταία Omega :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ψαχνομαι(κυριως για το σημα μου) αυτες τις μερες περασα την τελευταια ki8 επισημη στο κινητο μου!

ειχα πολυ καιρο να βαλω στοκ ρομ και ειπα να το δοκιμασω λιγο και παλι!

μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπώσεις!

και σε ταχύτητα σταθερότητα αλλα και σε μπαταριά!:)

επισης ειναι τα παντα ελληνικά! και το swype! και στελνεις sms με το στοκ πρόγραμμα στα ελληνικά πλεον(ειχα να το ζησω αυτο παρα πολυ καιρο...:) )

τελος σαν να μου φαινεται οτι αλλαξε και η γραμματοσειρά λιγο...

σαν να ειναι τα γραμματα λιγο πιο εντονα σε σχεση με πριν!

χμμμμ την κραταω οπως ειναι σαν μπακ απ και παω να παιξω λιγο με την τελευταία Omega :)

 

τη φλασάρισες μέσω CWM ή μέσω odin;

Γιατί αν το έκανες με το δεύτερο τρόπο,λέγεται ότι έχει άλλον bootloader.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

τη φλασάρισες μέσω CWM ή μέσω odin;

Γιατί αν το έκανες με το δεύτερο τρόπο,λέγεται ότι έχει άλλον bootloader.

 

Οππππς δεν το ήξερα αυτό..

Με Odin το έκανα..λες να έχω πρόβλημα;;;

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οππππς δεν το ήξερα αυτό..

Με Odin το έκανα..λες να έχω πρόβλημα;;;

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

οχι κατεβαζεις τον παλιο bootloader τον περνας μεσω obin και εισαι οκ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

οχι κατεβαζεις τον παλιο bootloader τον περνας μεσω obin και εισαι οκ

 

Πως το κανείς αυτό; υπάρχουν κάπου οδηγίες κτλ ; πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum

εχω το galaxy s2 και αγορασα απ το ebay ενα καλωδιο απο μινι usb σε usb κουμπονω το στικακι και δεν το διαβαζει!!!

μηπως κανεις ξερει ρε παιδια να μου πει τι γινετε!!!

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum

εχω το galaxy s2 και αγορασα απ το ebay ενα καλωδιο απο μινι usb σε usb κουμπονω το στικακι και δεν το διαβαζει!!!

μηπως κανεις ξερει ρε παιδια να μου πει τι γινετε!!!

 

Λογικά δεν πήρες OTG καλώδιο. Το ότι κολλάει στις θύρες, δεν σημαίνει ότι κάνει. Για περισσότερα, δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πήρες OTG καλώδιο. Το ότι κολλάει στις θύρες, δεν σημαίνει ότι κάνει. Για περισσότερα, δες εδώ

 

αυτο το καλοδιο πηρα δεν ειναι το σωστο?

η μηπως θελει καποια ρυθμιση το τηλεφωνο?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320739400862&ssPageName=ADME:L:PMR:GB:1123

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Εκανα αναβαθμιση απο 2.3.3 σε 2.3.5 συμφωνα με αυτον τον οδηγο. Το zip της 2.3.5 ομως ειχε μονο ενα αρχειο το οποιο το εβαλα στο PDA section του Odin. Επρεπε να ειχε και καποια αλλα (πχ phone, csc); Μηπως επρεπε να κανω την 2.3.4 πρωτα; Ειμαι λιγο αδαης με τη φαση του android καθ'οτι ερχομαι απο iPhone :p

 

Κανω attach και screenshot απο το κινητο. Ειναι σωστα τα baseband, kernel και build # για το επισημο 2.3.5; Επισης μιας που το εκανα μεσω odin, αυτο φαινεται στον counter ή μετραει μονο τα custom;

Edited by GaNgBaNg
Link to comment
Share on other sites

αυτο το καλοδιο πηρα δεν ειναι το σωστο?

η μηπως θελει καποια ρυθμιση το τηλεφωνο?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320739400862&ssPageName=ADME:L:PMR:GB:1123

 

Αυτό είναι το καλώδιο. Όταν το συνδέεις το καλώδιο (χωρίς usb), κάνει κάτι;

Ίσως είναι χαλασμένο το καλώδιο (μου έχει τύχει). Δοκίμασες να βάλεις άλλο usb, ή π.χ. κάποιο usb mouse;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλώδιο. Όταν το συνδέεις το καλώδιο (χωρίς usb), κάνει κάτι;

Ίσως είναι χαλασμένο το καλώδιο (μου έχει τύχει). Δοκίμασες να βάλεις άλλο usb, ή π.χ. κάποιο usb mouse;

 

οταν το βαζω το διαβαζει και ειναι οκ!!

μολις κουμπωνω στικακι η ποντικι μου λει οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση σε αυτη τη σησκευη και εχει και ενα κιτρινο τριγωνο

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζω το διαβαζει και ειναι οκ!!

μολις κουμπωνω στικακι η ποντικι μου λει οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση σε αυτη τη σησκευη και εχει και ενα κιτρινο τριγωνο

 

Για δοκίμασε και με άλλον file explorer όπως τον Astro.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε και με άλλον file explorer όπως τον Astro.

 

επειδη ειμαι νεος στο αθλημα μην γελασεις!!!

τι ακριβως ενοεις???:(

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσουμε για file managers, το στικάκι σου είναι FAT32? Γιατί αν είναι NTFS το κινητό δεν το διαβάζει, χρειάζονται κάποιες "κινήσεις".
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσουμε για file managers, το στικάκι σου είναι FAT32? Γιατί αν είναι NTFS το κινητό δεν το διαβάζει, χρειάζονται κάποιες "κινήσεις".

 

ναι ειναι fat32

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

1. Το στικάκι διαβάζεται σε PC? Είναι σίγουρα ΟΚ?

2. Δεν θυμάμαι αν έχει σημασία, αλλά έχεις απενεργοποιημένο το USB debugging? Δυστυχώς έχω το καλώδιο στο σπίτι και τώρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Πάντως έχω το ίδιο που πήρες και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κανείς αυτό; υπάρχουν κάπου οδηγίες κτλ ; πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι δε θα μπορεις να μηδενισεις το counter με το τo jig

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Το στικάκι διαβάζεται σε PC? Είναι σίγουρα ΟΚ?

2. Δεν θυμάμαι αν έχει σημασία, αλλά έχεις απενεργοποιημένο το USB debugging? Δυστυχώς έχω το καλώδιο στο σπίτι και τώρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Πάντως έχω το ίδιο που πήρες και δουλεύει μια χαρά.

 

το USB debugging ποθ το βρησκω στο μενου του κινητου?

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα προγραμμα για οταν κανουμε απεγκαταση καποια εφαρμογη να σβηνει και τους φακελους της κατευθειαν;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...