Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δηλαδή το κάνω hard reset με το κωδικό *2767*3855# θα brickάρει ?

 

Αν βάλω τον παραπάνω kernel που έχει στο link θα λειτουργεί και θα μπορώ να κάνω hard reset ?

 

Εχουμε πει, το brick συμβαινει "ΜΟΝΟ" στο factory reset απο Recovery. Ποτε αλλωτε. Ειτε βαλεις αλλον kernel, ειτε κανεις Hard Reset με τον κωδικο, δεν θα συμβει τιποτα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχουμε πει, το brick συμβαινει "ΜΟΝΟ" στο factory reset απο Recovery. Ποτε αλλωτε. Ειτε βαλεις αλλον kernel, ειτε κανεις Hard Reset με τον κωδικο, δεν θα συμβει τιποτα.. ;)

 

Α οκ. Thanks. Είσαι 100@% σίγουρος, έτσι ? Το δοκιμάζω τώρα. Απλά ο κωδικός κάνει και factory reset γι αυτό μ' ανυσηχεί.

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Thanks. Είσαι 100@% σίγουρος, έτσι ? Το δοκιμάζω τώρα. Απλά ο κωδικός κάνει και factory reset γι αυτό μ' ανυσηχεί.

 

Εγω ειχα 4.0.4 Αγγλικη (εχω insane chip) και για να περασω την Pulse Rom του Στρατου, εκανα hard reset με τον κωδικο.. Βεβαια, αποθηκευσα φωτογραφιες κ.λ.π. Γιατι αυτος ο τροπος καθαριζει τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ισχύει στην έκδοση ο κωδικός... Τον πατάω και δε κάνει τίποτα.

 

Εισαι σε 4.0.4 η JB?

Link to comment
Share on other sites

Jelly Bean

 

Οπότε είσαι στην leaked Jelly Bean και θες να πας πίσω σε 4.0.4.. Φλάσαρε Αυτόν τον kernel, που είναι για την συγκεκριμένη rom και είναι και safe, και κάνε τα wipes κανονικά και άφοβα.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είσαι στην leaked Jelly Bean και θες να πας πίσω σε 4.0.4.. Φλάσαρε Αυτόν τον kernel, που είναι για την συγκεκριμένη rom και είναι και safe, και κάνε τα wipes κανονικά και άφοβα.. :happy:

 

what ? Όχι, γιατί να πάω πίσω στην ice cream ? Αυτο που ήθελα είναι, αφού φλάσαρα την leaked Rom να κάνω και ένα Hard reset να είμαι οκ. Να ξέρω, ότι σβήστηκε ότι άχρηστο υπήρχε στην sd απ τη προηγούμενη Rom. Τελικά ξαναπέρασα πρώτα μία παλιά ginger bread που είχα, έκανα hard reset και μετά φλάσαρα από πάνω τη jelly bean.

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

what ? Όχι, γιατί να πάω πίσω στην ice cream ? Αυτο που ήθελα είναι, αφού φλάσαρα την leaked Rom να κάνω και ένα Hard reset να είμαι οκ. Να ξέρω, ότι σβήστηκε ότι άχρηστο υπήρχε στην sd απ τη προηγούμενη Rom. Τελικά ξαναπέρασα πρώτα μία παλιά ginger bread που είχα, έκανα hard reset και μετά φλάσαρα από πάνω τη jelly bean.

 

:D Εγω καταλαβα πως ηθελες να επιστρεψεις.. Οποτε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος φίλος με 4.1.χ να τσεκάρει πως λειτουργεί πλεον το mass storage? Καπου διάβασα ότι καταργήθηκε η δυνατότητα αυτή.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος φίλος με 4.1.χ να τσεκάρει πως λειτουργεί πλεον το mass storage? Καπου διάβασα ότι καταργήθηκε η δυνατότητα αυτή.

 

Ρυθμίσεις--> περισσότερες ρυθμίσεις--> Βοηθητικά προγράμματα Usb --> Συσκευή μαζικής αποθήκευσης. Μια χαρά λειτουργεί :)

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια.η jb εχει τα αρχεια 1)code που παει στο pda 2)modem που παει στο phone και 3) csc που παει στο csc? αυτη ειναι η σειρα στο odin ?ok το βρηκα. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το TriangleAway για να μηδένισις τον counter και το system να γράφει official :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114

Μετά περνάς official firmware (δεν εχει σημασία αν ειναι ics ή 2.3 ..). κάνεις και ενα factory reset και είσαι εντάξει .

 

Ευχαριστώ!

Έκανα ότι είπες και όλα οκ!! Πίσω σε official ICS και ο counter 0 ! :p

1. Με το TriangleAway μηδένισα τον counter

2. Κατέβασα από το sammobile την επίσημη rom του παροχέα μου (CYTA Κύπρου)

3. Και την φλάσαρα μέσω ODIN

 

Τώρα δεν είμαι ούτε root (το τσέκαρα και με το Root Chekcer από το Play Store).

Νομίζω είμαι καλυμένος!!

Ευχαριστώ!!

 

Edit:

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη.

Ο counter ανεβαίνει μόνο όταν φλασάρεις roms μέσω ODIN?

Επειδή σε άλλο κινητό όπου έχω φλασάρει περισσότερες από 10 roms/και updates των rom, αλλά μέσω CWM, ο counter στο TriangleAway δείχνει 0.

Edited by charsta800
Έξτρα ερώτηση!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη.

Ο counter ανεβαίνει μόνο όταν φλασάρεις roms μέσω ODIN?

Επειδή σε άλλο κινητό όπου έχω φλασάρει περισσότερες από 10 roms/και updates των rom, αλλά μέσω CWM, ο counter στο TriangleAway δείχνει 0.

 

Ο counter ανεβαίνει μόνο εάν φλασάρεις μη επίσημο kernel η custom (rooted) rom μέσω ODIN.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση επίσημης ρομ όχι δεν ανεβαίνει. Επίσης ότι φλασάρεις μέσω CWM δεν αγγίζει τον counter.

Link to comment
Share on other sites

Sofo έβαλες την leaked?

 

Φίλε μου, αν και μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση τα τόσο καλά σχόλια από χρήστες σε πολλά forum (απορώ και με τη Samsung που ρισκαρε από τη μία να χάσει πιθανούς αγοραστές του S3, ικανοποίησε και κέρδισε δε ίσως την εμπιστοσύνη άλλων, τελοσπαντων..) όχι δεν τη πέρασα..

 

Θα περιμένω source code του kernel ώστε dorimanx και siyah να είναι συμβατοι ώστε να την περάσω deodexed σαν 2η ρομ :-P

Καλοεμαθα με το dpi per app των AOSP και δεν φεύγω εύκολα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για προβλήματα με την κάρτα σιμ και ότι δεν δουλεύει σωστά το smart stay, αν μπορέσει να το βάλει στην jelly bam θα είναι όλα τα λεφτά
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις γιατί δεν μιλάτε ότι είναι Έλληνας;;;;

 

O ioathe (ή indie στο xda ;)) είναι Έλληνας και λέγεται Γιάννης.:lol:

 

 

..κι εδώ θα μάθεις πολλά περισσότερα.:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις γιατί δεν μιλάτε ότι είναι Έλληνας;;;;

 

:lol: :lol: Έλληνας είναι ναι.. Μόλις την πέρασα.. Πάρα πολύ καλή.. Πολύ smooth λειτουργία.. Βέβαια λείπει το ripple lock.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Έλληνας είναι ναι.. Μόλις την πέρασα.. Πάρα πολύ καλή.. Πολύ smooth λειτουργία.. Βέβαια λείπει το ripple lock.. :happy:

 

Δεν τη δοκίμασα ακόμα. Τις περισσότερες φορές Omega είχα στο κινητό. Ripple Lock εδω:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη δοκίμασα ακόμα. Τις περισσότερες φορές Omega είχα στο κινητό. Ripple Lock εδω:)

 

Δοκιμασε την.. ;) Ελεγα να περιμένω την official αλλα μας πρόλαβε ο Γιάννης. . Περναω και το ripple lock και βλέπουμε. .

 

Περασα απο Recovery το zip, αλλα δεν δουλευει.. να μην ειναι συμβατό? ? Στο thread λεει πως ειναι μονο για την leaked.. να φταιει αυτο που δεν πιανει στην Omega?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Περασα απο Recovery το zip, αλλα δεν δουλευει.. να μην ειναι συμβατό? ? Στο thread λεει πως ειναι μονο για την leaked.. να φταιει αυτο που δεν πιανει στην Omega?

 

Εχει οδηγιες πανω απο το zip. Απο rootexplorer το περνας αφου το ξεζιπαρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Περασα απο Recovery το zip, αλλα δεν δουλευει.. να μην ειναι συμβατό? ? Στο thread λεει πως ειναι μονο για την leaked.. να φταιει αυτο που δεν πιανει στην Omega?

 

Είναι πολύ πιθανό (το πιθανότερο κατ'εμέ) αν και θα σου πρότεινα να ρίξεις λίγο διάβασμα μερικές σελίδες πιο κάτω (στο νήμα του xda εννοείται) γιατί σε κάποιο ποστ -μέχρι τη 12η σελίδα θα πρέπει να το δεις..- ο δημιουργός έβαλε ξανά ένα νέο αρχείο του ripple effect για κάποιους που αντιμετώπιζαν πρόβλημα με ασπρίλες στην οθόνη αν κατάλαβα καλά..

 

Το πιθανότερο όμως είναι να μην σου δουλέψει στην custom αν και εσύ ξέρεις περισσότερα από μένα τον σκράπα..:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...