Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι κάτοχος του Galaxy sII κ θα ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες!!!

1ον ποια τα προβλήματα με το λεγόμενο insane chip????? Γιατί από ότι είδα αυτό έχει η συσκευή μου!!!

2ον είμαι root κ έχω την γνήσια rom 4.0.4 ...... ποια rom μου προτείνετε?? και βασικά ποια τα ωφελεί??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι κάτοχος του Galaxy sII κ θα ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες!!!

1ον ποια τα προβλήματα με το λεγόμενο insane chip????? Γιατί από ότι είδα αυτό έχει η συσκευή μου!!!

2ον είμαι root κ έχω την γνήσια rom 4.0.4 ...... ποια rom μου προτείνετε?? και βασικά ποια τα ωφελεί??

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

1. Το μόνο θέμα που υπάρχει -και μπορεί πανεύκολα ν'αποφευχθεί- με το insane chip είναι το brick της συσκευής υπό ορισμένες μόνο συνθήκες και από λανθασμένες κινήσεις. Περισσότερα θα βρεις εδώ.

2. Προσωπικά σου προτείνω αυτήν που ήδη έχεις και το βασικότερό της πλεονέκτημα είναι η σταθερότητά της, έχεις και το root σου που αν το εκμεταλλευτείς σωστά θα βγεις ακόμα πιο κερδισμένος στο τέλος.. δεν έχεις τίποτ'άλλο να κάνεις λοιπόν παρά να περιμένεις μαζί μου για λίγες μέρες -ευελπιστώ τουλάχιστον- ακόμα την official jelly bean 4.1.2..:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να σας φουντωσω λίγο τώρα, βγήκε από τα παιδιά του CM 4.2.1(cm10.1) με siyah kernel ο οποίος είναι τέρας.Για χάρη του θα αφήσω την αγαπημένη μου jelly bam
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!Πηρα χτες το s2.TΟυ περασα Omega 16.2 jb.Ομως δεν καταλαβα τι διαφορα εχει απο την εργοστασιακή.Ουτε Themes ειχε,ούτε lockscreen,oυτε κανα προγραμματακι για omega.Τι την περασα δηλαδη;Eτσι απλά για να λέει Omega;Υπαρχουν πράματα που μπορώ να περάσω;Eπισης γιατι δεν δουλευει το bln;Yπάρχει καποιος κερνελ για Omega που να παίζει bln;Eυχαριστω!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!Πηρα χτες το s2.TΟυ περασα Omega 16.2 jb.Ομως δεν καταλαβα τι διαφορα εχει απο την εργοστασιακή.Ουτε Themes ειχε,ούτε lockscreen,oυτε κανα προγραμματακι για omega.Τι την περασα δηλαδη;Eτσι απλά για να λέει Omega;Υπαρχουν πράματα που μπορώ να περάσω;Eπισης γιατι δεν δουλευει το bln;Yπάρχει καποιος κερνελ για Omega που να παίζει bln;Eυχαριστω!

 

Καλησπέρα. Νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος. Δες αυτά:

Mods:

4 way reboot menu

Call Recorder - credits to MyLifeRocks10

Phone with no increasing ringtone

All supported languages enabled

All supported languages for Samsung Keyboard enabled

Disabled advertisements

Faster GPS lock

Modded YouTube by rolle (can download videos)

Join more unlimited contacts in the contact app

Task Manager Shortcut by cb56

Battery % mod

TouchWiz with wallpaper scrolling

Torch on Lockscreen when you hold home button - By talexop

Home Button Lag

Ripple effect

By ICS_XD:

Fully Worked MultiWindow

On/Off button For Multiwindow in settings

On/off button to Quick toggles

Smart stay enabled on settings.

Added Ripple on settings

4 shortcuts to lock screen

MMS Size increased to 1 MB

Camera will switch off at 0%

NO MMS/SMS Log In Call LOG

No Call Ring delay ~0ms

Tweaks:

build.prop tweaks

Stock Theme Changes:

Gren circle Battery

Black status bar

Accuweather Widget transparent by raubkatze

Removed:

Bloatware (I will post a list of Bloatware files soon)

Boot sound

Charger Connection Sound

Shutdown Animation

Θα μπορούσες και μόνο σου βέβαια κάποια απ΄αυτά να τα περνούσες αλλά δε νομίζεις ότι είναι πιό εύκολο με ένα φλασάρισμα να περαστούν όλα αυτά. Κάποια απ΄ αυτά τα Mods κάποιοι τα έχουν τεστάρει για να δουν αν δουλεύουν σωστά στην XXLSJ. Οσό να αφορά τα themes μπορείς να βρείς από το xda ότι σου αρέσει και να το περάσεις ή να πας σε άλλη ρομ. Το bln δε δουλεύει με αυτό το κέρνελ και δε νομίζω να έχει βγει μέχρι τώρα που γράφω κάποιος κέρνελ που να το υποστηρίζει. Υπάρχει και το NoLED αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χοντρή μ...α και δεν κάνει boot με τίποτα και πρέπει να βάλω rom μέσω odim αφού με recovery όποια και να δοκιμάσω πετάει λάθος. Πρέπει να έσβησα όλους του φακέλους από την εσωτερική μνήμη :X. Προσπαθώ να κατεβάσω την I9100XWLPX αλλά το hotfile δεν λειτουργεί. Δεν κατεβάζει όπoια κι αν δοκίμασα. Υπάρχει εναλλακτικό link?
Link to comment
Share on other sites

Να σας φουντωσω λίγο τώρα, βγήκε από τα παιδιά του CM 4.2.1(cm10.1) με siyah kernel ο οποίος είναι τέρας.Για χάρη του θα αφήσω την αγαπημένη μου jelly bam

 

Περιμενω εντυπώσεις

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα από χτες, ποια jelly bam, να το λεω εγώ που μάλωνα γι αυτήν. Η μπαταρία δεν τελειώνει με τίποτα και είναι απαλή σαν μετάξι με τον νέο κερνελ siyah v5. άφησα και το swype για το μανίσιο πληκτρολόγιο
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα από χτες, ποια jelly bam, να το λεω εγώ που μάλωνα γι αυτήν. Η μπαταρία δεν τελειώνει με τίποτα και είναι απαλή σαν μετάξι με τον νέο κερνελ siyah v5. άφησα και το swype για το μανίσιο πληκτρολόγιο

 

Που μπορουμε να τη δουμε; Καποιο λινκ;:p

Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να τη δουμε; Καποιο λινκ;:p

 

Μάκη, δες ΕΔΩ :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα από χτες, ποια jelly bam, να το λεω εγώ που μάλωνα γι αυτήν. Η μπαταρία δεν τελειώνει με τίποτα και είναι απαλή σαν μετάξι με τον νέο κερνελ siyah v5. άφησα και το swype για το μανίσιο πληκτρολόγιο

Θα ήθελα να την δοκιμάσω αλλά ποτέ δεν κατάλαβα πως βάζω αυτές τις rom. Υπάρχουν κάπου οδηγίες βήμα βήμα; Νομίζω διαφέρει η εγκατάσταση σε σχέση με τις υπόλοιπες. Όπως κατάλαβες νέος στο χώρο. Κάποιος οδηγός στα Ελληνικά ευπρόσδεκτος μια και από αγγλικά δεν καταλαβαίνω τίποτα:(

EDIT:

Τελικά όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα τίποτα. Βρήκα οδηγίες στο forum εδώ αλλά στο link που έδωσε ο makis206 παραπάνω έχει 5 αρχεία:

1. kernel-cm-10.1-20121216C-i9100-vsync_sysfs-changmin-signed.zip

2. cm-10.1-20121216C-EXPERIMENTAL-i9100-vsync_sysfs-changmin.zip

3. cm-10.1/cm-10.1-20121216C-EXPERIMENTAL-i9100-vsync_sysfs-changmin.zip.md5sum

4. cm-installer-v1.13_signed.zip

5. gapps-jb-20121212-signed.zip

Τουλάχιστον με ποια σειρά τα περνάω αν μπορεί κάποιος.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα από χτες, ποια jelly bam, να το λεω εγώ που μάλωνα γι αυτήν. Η μπαταρία δεν τελειώνει με τίποτα και είναι απαλή σαν μετάξι με τον νέο κερνελ siyah v5. άφησα και το swype για το μανίσιο πληκτρολόγιο

 

Με μπριζώνεις.. Είναι όντως τόσο καλή? Στο xda, ένας αναφέρει restarts.. εσύ τι βλέπεις?

 

Θα ήθελα να την δοκιμάσω αλλά ποτέ δεν κατάλαβα πως βάζω αυτές τις rom. Υπάρχουν κάπου οδηγίες βήμα βήμα; Νομίζω διαφέρει η εγκατάσταση σε σχέση με τις υπόλοιπες. Όπως κατάλαβες νέος στο χώρο. Κάποιος οδηγός στα Ελληνικά ευπρόσδεκτος μια και από αγγλικά δεν καταλαβαίνω τίποτα:(

EDIT:

Τελικά όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα τίποτα. Βρήκα οδηγίες στο forum εδώ αλλά στο link που έδωσε ο makis206 παραπάνω έχει 5 αρχεία:

1. kernel-cm-10.1-20121216C-i9100-vsync_sysfs-changmin-signed.zip

2. cm-10.1-20121216C-EXPERIMENTAL-i9100-vsync_sysfs-changmin.zip

3. cm-10.1/cm-10.1-20121216C-EXPERIMENTAL-i9100-vsync_sysfs-changmin.zip.md5sum

4. cm-installer-v1.13_signed.zip

5. gapps-jb-20121212-signed.zip

Τουλάχιστον με ποια σειρά τα περνάω αν μπορεί κάποιος.

 

Τσέκαρε εδώ μήπως και καταλάβεις την διαδικασία.. :happy:

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Απλά φλασαρεις την Ρομ είναι στα 158μβ, βλέπεις το md5 μετά τον κερνελ είναι πιο κάτω και μετά μια φορά τα gapps 12/12 είναι τα τελευταία. Παιδιά σε μένα δεν έχει κάνει τίποτα μια χαρά δουλεύει. Τα διάφορα γράμματα που έχει πίσω από το αρχείο είναι κάποια πράγματα που βάζει ειτε για να φορτώσει κάτι είτε να προσθέσει. Τώρα θα περάσω την C ακόμα με την προηγούμενη είμαι. Ο φίλος μας απο την jbam από ότι βλέπω έχει επικεντρωθεί στο να βγάζει και για αλλά κινητά ρομς για να τα παίρνει από το PayPal σαν donate από άλλους (έχει πιάσει το νόημα) απλά ότι βγάζει έχει πλέον προβλήματα ή λείπουν πράγματα. Η root box είναι ήδη 4.2.1 σε σχέση με αυτήν

 

Edit: ήδη ανεβάζει την 17/12 με φτιαγμένο το πρόβλημα του exynos (memory leak)

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Απλά φλασαρεις την Ρομ είναι στα 158μβ, βλέπεις το md5 μετά τον κερνελ είναι πιο κάτω και μετά μια φορά τα gapps 12/12 είναι τα τελευταία. Παιδιά σε μένα δεν έχει κάνει τίποτα μια χαρά δουλεύει. Τα διάφορα γράμματα που έχει πίσω από το αρχείο είναι κάποια πράγματα που βάζει ειτε για να φορτώσει κάτι είτε να προσθέσει.

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Βαθειά νερά για μένα όλα αυτά:lol:. Θα μείνω τελικά με την XXLSJ NeatRom Full αν και ρoυφάει τη μπαταρία με το καλαμάκι. Παρεμπιπτόντως γνωρίζετε κάποιο mod για 160 χαραχτήρες στα sms ώστε ν αποφύγω τη ρύθμιση σε αλφάβητο GSM και τα gosms, Handcent SMS που δεν μ αρέσουν καθόλου; Η stock πολύ καλύτερη χωρίς πολλά πολλά.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά σου είναι 4.1.2 δεν έχει τα καλά της άλλης. το ίδιο καλή είναι όμως ο τύπος βγάζει φοβερές Ρομ
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και εγω στην πριζα τωρα...

Εχει καλουδια οπως εχει η rootbox που φοραω. ? (1.8)

 

Η Cyanogen είναι "καθαρό" android.. Οπότε δεν πιστεύω να έχει καλούδια.. γι' αυτό και τα gapps..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την έκδοση 17/12 είτε για την ρομ και για κερνελ να δείτε τι σημαίνει σφαίρα. Εκπληκτικό
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την έκδοση 17/12 είτε για την ρομ και για κερνελ να δείτε τι σημαίνει σφαίρα. Εκπληκτικό

 

καμα βαλω το zip εχει και το κερνελ μεσα η πρεπει να κανω κατι για να βαλω και το κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

καμα βαλω το zip εχει και το κερνελ μεσα η πρεπει να κανω κατι για να βαλω και το κερνελ?

 

Τα βασικά που χρειάζεσαι είναι το zip της rom (περίπου 160 mb) και το zip με τα gapps (περίπου 92 mb).. Ο kernel είναι μέσα στη rom, εκτός εάν θες κάποιον άλλον (π.χ. siyah). Να ξέρεις πως εάν είσαι σε leaked 4.1.2 ή Omega 4.1.2, ίσως χρειαστεί να περάσεις πρώτα κάποια 4.0.4.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά που χρειάζεσαι είναι το zip της rom (περίπου 160 mb) και το zip με τα gapps (περίπου 92 mb).. Ο kernel είναι μέσα στη rom, εκτός εάν θες κάποιον άλλον (π.χ. siyah). Να ξέρεις πως εάν είσαι σε leaked 4.1.2 ή Omega 4.1.2, ίσως χρειαστεί να περάσεις πρώτα κάποια 4.0.4.. :happy:

 

Το υπογραφέισον μαρτυράει πράγματα...:p

 

Γιάννη την έβαλες; Με ποιον kernel; Πως σου φαίνεται μέχρι στιγμής; Ρωτάω πολλά; Κάτσε να δεις τι σού'ρχεται αν με ικανοποιήσει και η απάντησή σου...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως εάν είσαι σε leaked 4.1.2 ή Omega 4.1.2, ίσως χρειαστεί να περάσεις πρώτα κάποια 4.0.4.. :happy:

 

 

Γιαυτό δεν μου το έκανε εγκατάσταση και την ακύρωνε; είμαι με rainbow 7 η οποία είναι βασισμένη στην 4.1.2:blink:

Τελικά αξίζει να την δοκιμάσω;

Το κακό με μένα είναι ότι μου αρέσουν τα όμορφα εικονίδια και θέματα....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το υπογραφέισον μαρτυράει πράγματα...:p

 

Γιάννη την έβαλες; Με ποιον kernel; Πως σου φαίνεται μέχρι στιγμής; Ρωτάω πολλά; Κάτσε να δεις τι σού'ρχεται αν με ικανοποιήσει και η απάντησή σου...:lol:

 

Καλή χρυσή η leaked, αλλά πολύ μπαταρία.. Είπα να δοκιμάσω την Cyanogen και μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει πουθενά..

Αρχικά, μου αρέσει γιατί σαν AOSP rom (καθαρό android), έχει μέγεθος μόνο 160 mb, ενώ η official 4.0.4 κάπου στα 450 mb με αποκορύφωμα την 4.1.2 leaked στα 640 mb.. Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο πιο γρήγορο και ελαφρύ γίνεται το κινητό.. Ωστόσο, λείπουν ραδιόφωνο και εξωτερική SD. Και εντάξει, εγώ που δεν έχω εξωτερική βολεύομαι, βάζω και το Spirit FM για ράδιο και κομπλέ.. κάποιον άλλον όμως, θα τον χαλάσει αυτό.. Γενικά, μόνο θετικά πράγματα. Πιστεύω πως θα μείνω μέχρι να δω τι γίνεται με την τελική Jelly Bean. :happy:

 

Γιαυτό δεν μου το έκανε εγκατάσταση και την ακύρωνε; είμαι με rainbow 7 η οποία είναι βασισμένη στην 4.1.2:blink:

Τελικά αξίζει να την δοκιμάσω;

Το κακό με μένα είναι ότι μου αρέσουν τα όμορφα εικονίδια και θέματα....

 

Ναι.. σου το ακύρωνε λόγω του Philz kernel.. λογικά ήσουν root ε? Όσο για τα εικονίδια και τα θέματα, δεν σου είπε κανείς πως δεν μπορείς να τα έχεις.. Εγώ έβαλα Nova launcher και το έχω κάνει ακριβώς όπως ήθελα.. ;) .. και πάει και σφαίρα..

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, λείπουν ραδιόφωνο και εξωτερική SD.

 

Να λοιπόν κάτι που δεν ήξερα κι είναι κι ένας βασικότατος λόγος να παραμείνω στην LPY.. και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα με δαύτην! Απλά καμμιά φορά βαριέσαι τα ίδια και τα ίδια, και τα απροβλημάτιστα βέβαια. Γιατί τα "προβληματικά" σε απασχολούν όσο νά'ναι..:lol:

 

Κι ήρθα φορτσάτος για customιά να ξέρεις..!:p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...