Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ

 

Καλημερα και σε σενα φιλε μου.Να τα παρουμε ενα ενα.Στην ερωτηση αν ειναι πρεπει να ειναι κλειστο η ανοιχτο το κινητο πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενας περιορισμος.Δεν εχω δει κιολας να το λεει κανενας.Το ιδιο πραγμα.Επειτα συνισταται τις πρωτες μερες να το αφηνεις να σβηνει και να το φορτιζεις, για να παρει τα πανω της η μπαταρια.Μην φανταστεις.4-5 φορες ειναι μια χαρα.Τριτον αυτο που λες οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις το κινητο οταν φορτιζει δεν ισχυει.Μπορεις κανονικοτατα.Ακομα και αν το φορτιζεις μεσω υπολογιστη.Η μονη περιπτωση ειναι οταν το εχεις βαλει να κανει μεταφορα δεδομενων(νομιζω δεν ειμαι σιγουρος).Τεταρτον δεν το εχω δει αυτο με το τριγωνακι που αναφερεις.Ηταν μονο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κώστα η αριστερή είναι πολύ καλύτερη. Μόνο το ISO διαφέρει?

Δεν ειναι μεγαλύτερη, απλα ειναι λίγο διαφορετική η γωνία λήψης.

 

Πρίν λιγη ώρα σύνδεσα το καινούργιο μου (2 ημερών) galaxy s 2 και μου έβγαλε αναβάθμιση το ΚΙΕS. Μετα την αναβάθμιση έχω έκδοση 2.3.5 (απο 2.3.3) και εκδοση βασικού φάσματος I9100BOKJ1. Να υποθέσω οτι ειναι η τελευταία έκδοση?

 

Μάλλον αυτο το firmware προορίζεται για τις συσκευές cosmote.

Ίσως τις επόμενες μέρες δοθεί αναβάθμιση και για τους υπόλοιπους που έχουν sales code EUR η KJ2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι νέος γενικά στο android και σήμερα θα την έχω στα χέρια μου την συσκευή...OΤΑ δεν έχει αναβάθμιση;;;

 

Γιατί με μια (πολύ πρόχειρη ματιά ομολογώ) καλοί οι οδηγοί αν έχεις windows αλλά αν έχει linux;;;

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν έχω τουλάχιστον κοντά μου windows μηχάνημα. Για root έκανα το εξής:

 

http://winterland.no-ip.org/2011/09/root-galaxy-s2-with-heimdall-on-linux/

 

Και για να περνάμε official αναβαθμίσεις, υπάρχει πλέον αν και δεν το έχω δοκιμάσει, αυτό:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ενδέχεται τα ερωτήματά μου να έχουν απαντηθεί αλλά είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω 400+ σελίδες (1+2 μέρος).

Συνοπτικά λοιπόν.

Είμαι κάτοχος iPhone 4 (ευχαριστημένος) λόγω του ότι είχα το HTC Desire το οποίο με το (τότε) Android ήταν χάλια.

Θέλω όμως να επιστρέψω.

Ερωτήσεις:

1. Η μπαταρία βγάζει τη μέρα με τα διάφορα widgets και data ανοικτά (για κατέβασμα email, twitter, FB, καιρός). Ομιλία 1 ώρα περίπου (ή αν κάποιος είχε iphone με την ίδια χρήση ποιά κρατούσε περισσότερο);

2. Το android market είναι πλέον ανοικτό και για Ελλάδα;

3. Θεωρείται ότι η υπάρχουσα έκδοση του android (και η επερχόμενη) έχει λύσει τα προβλήματα μνήμης και διαχείρισης εγκατάστασης; (στο desire τα έβαζα όλα στη βασική μνήμη και γέμιζες χωρίς να το καταλάβεις, ακόμα και με το update να κάνεις pseudo-εγκατάσταση στην SD)

4. Το scrolling/ touch κλπ είναι τόσο καλό όσο στο iPhone; (όχι δε θέλω flame war, και η εμπειρία από κατάστημα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα που κάποιος το έχει φορτώσει με 1000 προγράμματα, σημ. στο desire η ευαισθησία κλπ ήταν χάλια)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ενδέχεται τα ερωτήματά μου να έχουν απαντηθεί αλλά είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω 400+ σελίδες (1+2 μέρος).

Συνοπτικά λοιπόν.

Είμαι κάτοχος iPhone 4 (ευχαριστημένος) λόγω του ότι είχα το HTC Desire το οποίο με το (τότε) Android ήταν χάλια.

Θέλω όμως να επιστρέψω.

Ερωτήσεις:

1. Η μπαταρία βγάζει τη μέρα με τα διάφορα widgets και data ανοικτά (για κατέβασμα email, twitter, FB, καιρός). Ομιλία 1 ώρα περίπου (ή αν κάποιος είχε iphone με την ίδια χρήση ποιά κρατούσε περισσότερο);

2. Το android market είναι πλέον ανοικτό και για Ελλάδα;

3. Θεωρείται ότι η υπάρχουσα έκδοση του android (και η επερχόμενη) έχει λύσει τα προβλήματα μνήμης και διαχείρισης εγκατάστασης; (στο desire τα έβαζα όλα στη βασική μνήμη και γέμιζες χωρίς να το καταλάβεις, ακόμα και με το update να κάνεις pseudo-εγκατάσταση στην SD)

4. Το scrolling/ touch κλπ είναι τόσο καλό όσο στο iPhone; (όχι δε θέλω flame war, και η εμπειρία από κατάστημα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα που κάποιος το έχει φορτώσει με 1000 προγράμματα, σημ. στο desire η ευαισθησία κλπ ήταν χάλια)

 

ευχαριστώ

 

Καλημέρα φίλε μου. Δεν είμαι από του πλέον έμπειρους να σου απαντήσω αλλά είμαι "iphone switcher" και ερχόμενος από μία γεμάτη 3ετία iphone (3G, 3GS, 4black, 4white) ξενέρωσα με το 4S και αποφάσισα να αλλάξω και να δοκιμάσω το android και φυσικά το Galaxy S2.

 

To android market είναι διαθέσιμο και για Ελλάδα αφού μπορείς να κάνεις εύκολα εγκατάσταση, αγορές κτλ. Επίσης πολλοί Έλληνες χρήστες έχουν αφήσει τα σχόλιά τους και έχει και πλήθος εφαρμογών. Εγώ ότι είχα στο iphone το έχω και android σε όλα τα επίπεδα (παιχνίδια, εφαρμογές δικτύωσης, εφαρμογές γραφείου κτλ...) Αυτό που θα σε αφήσει με ανοιχτό το στόμα είναι το πόσο γρήγορα κάνει install/uninstall το android... θα μείνεις μ#($$#ας!!!

 

Στο Galaxy S2 δεν υπάρχει κανένα θέμα μνήμης χώρου κτλ.. εγώ αρχικά εβαλα ένα task killer αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος. Χρησιμοποιείς την υπάρχουσα εφαρμογή η οποία σου δείχνει τι τρέχει και μάλιστα αν κάτι καταναλώνει πολύ CPU στο έχει και με κόκκινο χρώμα (πχ Facebook).

 

Οh yes το scrolling και όλη η εμπειρία είναι παρόμοια και σε πολλά σημεία ανώτερα του iphone. O βασικός browser είναι απίστευτα γρήγορος (εγώ από το 4 ένιωσα διαφορά κατευθείαν) και το κιντηό γενικά είναι παραμετροποιήσιμο ως εκεί που δεν πάει άλλο. Εγώ έκανα root στην 5η μέρα που είναι κατι αντίστοιχο του JB αλλά δεν το καθυστερεί λιγάκι όπως στα iphone στις επιδόσεις αλλά ίσα ίσα μπορέις να κάνεις άπειρα ωραία πραγματάκια (να μην έχεις διαφημίσεις στις free εφαρμογές, να βγάλεις εφαρμογές που δεν σου χρειάζονται κτλ κτλ..)

 

Ελπίζω να βοήθησα.. εγώ ήμουν άρρωστος με την apple μιας και η πρώτη μου δουλειά ήταν στην apple... έχω ipad2, imac 27inch, διάφορα ipods και πλέον δεν έχω iphone αλλά επιδεικνύω με περηφάνεια το λευκό μου SGS2 ! ! !:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Δεν είμαι από του πλέον έμπειρους να σου απαντήσω αλλά είμαι "iphone switcher" και ερχόμενος από μία γεμάτη 3ετία iphone (3G, 3GS, 4black, 4white) ξενέρωσα με το 4S και αποφάσισα να αλλάξω και να δοκιμάσω το android και φυσικά το Galaxy S2.

....

Ελπίζω να βοήθησα.. εγώ ήμουν άρρωστος με την apple μιας και η πρώτη μου δουλειά ήταν στην apple... έχω ipad2, imac 27inch, διάφορα ipods και πλέον δεν έχω iphone αλλά επιδεικνύω με περηφάνεια το λευκό μου SGS2 ! ! !:yahoo:

 

Είμαι έτοιμος να το "χτυπήσω". Μόνο για την μπαταρία δεν έγραψες κάτι.

υ.γ. το iPad 2 όμως δεν το αλλάζω (ακόμα!! ;) )

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση δοκίμασε κανείς να την περάσει;; Έχει έρθει όντως για τα ελληνικά τηλέφωνα;
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το τριγωνακι αυτο το βγαζει οταν ειναι πολυ χαμηλα η μπαταρια σαν προιδοποιηση και καλα να μην ανοιξουμε το τηλεφωνο ακομα επειδη δεν υπαρχει αρκετη ενεργεια μετα απο λιγα λεπτα φορτισης εξαφανιζεται.
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το "χτυπήσω". Μόνο για την μπαταρία δεν έγραψες κάτι.

υ.γ. το iPad 2 όμως δεν το αλλάζω (ακόμα!! ;) )

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου

Η μπαταρία είναι ΟΚ...και εγώ έχω κάνει switch από μηλόφωνο σε galaxy s II. Η μπαταρία είναι πάνω κάτω η ίδια. Εγώ με ~1-2 ώρες ιντερνετ, αρκετή ομιλία λόγω δουλειάς (~2-3 ώρες/ημέρα), μη αυτόματο έλεγχο e-mail (άρα όχι DATA αλλά μονο μέσω wi-fi) το βράδυ φτάνω (από 100% φόρτιση) στο 40-50%.

 

Να σημειώσω και εγώ κάτι για το rooting. Το root ΔΕΝ είναι το αντίστοιχο του jailbreak. Το root στην ουσία σου δίνει πρόσβαση ως superuser (από linux...) στο λειτουργικό σύστημα. Δεν χρειάζεται να κάνεις root για να περνάς εφαρμογές ή παιχνίδια...;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο και λειτουργικό tip για όσους δεν το γνωρίζουν.

Αφορά τις αγαπημένες μας επαφές.

 

Σε μια καινή οθόνη επιλέγουμε από το μενού αριστερά προσθήκη/συντόμευση/ επαφή.

επιλέγουμε την επαφή που θέλουμε και αυτόματα έχουμε ένα εικονίδιο με την συγκεκριμένη επαφή.

Κάνουμε το ίδιο και για τις υπόλοιπες και κατόπιν τις ρίχνουμε σένα νέο φάκελο που θα δημιουργήσουμε.

Αν χρησιμοποιούμε Go Launcher η Launcher Pro, του αλλάζουμε το εικονίδιο με κάποιο της αρεσκείας μας.

Τοποθετούμε τον φάκελο στην αρχική μας σελίδα κατά προτίμηση στο dock δίπλα στο τηλέφωνο.

Έτσι έχουμε μ ένα κλικ πρόσβαση στα αγαπημένα μας με τις φωτογραφίες τους κομπλέ.

 

http://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3ad3-0f95.jpghttp://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3bc6-eeb0.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο και λειτουργικό tip για όσους δεν το γνωρίζουν.

Αφορά τις αγαπημένες μας επαφές.

 

Σε μια καινή οθόνη επιλέγουμε από το μενού αριστερά προσθήκη/συντόμευση/ επαφή.

επιλέγουμε την επαφή που θέλουμε και αυτόματα έχουμε ένα εικονίδιο με την συγκεκριμένη επαφή.

Κάνουμε το ίδιο και για τις υπόλοιπες και κατόπιν τις ρίχνουμε σένα νέο φάκελο που θα δημιουργήσουμε.

Αν χρησιμοποιούμε Go Launcher η Launcher Pro, του αλλάζουμε το εικονίδιο με κάποιο της αρεσκείας μας.

Τοποθετούμε τον φάκελο στην αρχική μας σελίδα κατά προτίμηση στο dock δίπλα στο τηλέφωνο.

Έτσι έχουμε μ ένα κλικ πρόσβαση στα αγαπημένα μας με τις φωτογραφίες τους κομπλέ.

 

http://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3ad3-0f95.jpghttp://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3bc6-eeb0.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

:up: Πολύ καλό!!

Thanks Κώστα (2ος καφές που χρωστάω..)!! :p

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να εμφανιζεται το ποσοστο της μπαταριας?

 

Δοκιμασε καποιο battery widget απο το μαρκετ.εκτος αν θελεις μονο στην status bar

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα ασπρο GS2 το οποιο ειχε πολυ καλο φινιρισμα και το home button ηταν καλης ποιοτητας...δεν γρατζουνιστηκε ποτε και δεν ηταν σαν του gs1 που μετα απο λιγο ειναι γεματο σημαδια και γρατζουνιες.

 

Σκεφτομαι να αγορασω ενα android παλι (δεν εχω και δεν εχω και iphone πλεον )και θελω να αγορασω ενα μαυρο SG2.

H ερωτηση μου ειναι αν το κεντρικο πληκτρο στο μαυρο ειναι πλαστικο και γρατζουνιεται ευκολα ή αν ειναι καλητερης ποιοτητας απο το πληκτρο στο GS1.

 

ευχαριστω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποιο battery widget απο το μαρκετ.εκτος αν θελεις μονο στην status bar

 

ναι αναφαιρομαι για την εμφανιση στην status bar.Eπισης θα ηθελα να ρωτησω αν ο καιρος αναναιωνεται αυτοματα καθως και τι ειναι το tapatalk.

Edited by botman2
Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα ασπρο GS2 το οποιο ειχε πολυ καλο φινιρισμα και το home button ηταν καλης ποιοτητας...δεν γρατζουνιστηκε ποτε και δεν ηταν σαν του gs1 που μετα απο λιγο ειναι γεματο σημαδια και γρατζουνιες.

 

Σκεφτομαι να αγορασω ενα android παλι (δεν εχω και δεν εχω και iphone πλεον )και θελω να αγορασω ενα μαυρο SG2.

H ερωτηση μου ειναι αν το κεντρικο πληκτρο στο μαυρο ειναι πλαστικο και γρατζουνιεται ευκολα ή αν ειναι καλητερης ποιοτητας απο το πληκτρο στο GS1.

 

ευχαριστω

Στο sii έχει μια πολύ λεπτή ζελατίνα που αν δεν την βγάλεις σίγουρα προστατεύει. Αλλά επειδή έχω και το galaxy s, το κουμπί δεν έχει πάθει τπτ στους 7 μήνες...ούτε σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γραψω ότι βοηθαει το φως χωρις το δεν στην προταση. Σωστα καταλαβες.

Ειναι γεγονος οτι το iso οσο μεγαλωνουν οι τιμες σκοτεινιαζει η φωτο.

Κι εγω που δοκιμασα με ημιφως ειχαν χαθει ολες οι διαβαθμισεις του μαυρου

Τι εννοεις;Στις φωτογραφικες οσο ανεβαζεις το iso τοσο πιο φωτεινες γινονται,αλλα δυστυχως εχουν περισσοτερο κοκο και στην ουσια χειροτερη ποιοτητα..

 

 

Sent from another GalaxyII

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι θέλετε μα βελτιώσετε την εμφάνιση άλλα δεν σας ικανοποιούν τα έτοιμα θέματα μια καλή λύση είναι ο AWDLauncher EX.

Διαθέτει την δυνατότητα παραμετροποίησης των εικονιδίων των εφαρμογών ώστε να είναι όσο γίνεται πιο ομοιόμορφα και πολλά άλλα. Είναι φοβερά smooth.

Είναι paid άλλα αξίζει να δώσεις 2-3 ευρώ.

 

Δείτε το περίγραμμα που προσθέτει γύρω από τα εικονίδια το οποίο μπορείτε να το προσαρμόσετε στο χρώμα του wallpaper που έχετε.

Τον δοκίμασα λίγο άλλα δεν θέλησα να αφήσω τον Go Launcher αφού τον έχω φτιάξει όπως τον θέλω. Θα ασχοληθώ μαζί του όταν βρω χρόνο.

 

http://img.tapatalk.com/2982aaac-8a23-a6f4.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο και λειτουργικό tip για όσους δεν το γνωρίζουν.

Αφορά τις αγαπημένες μας επαφές.

 

Σε μια καινή οθόνη επιλέγουμε από το μενού αριστερά προσθήκη/συντόμευση/ επαφή.

επιλέγουμε την επαφή που θέλουμε και αυτόματα έχουμε ένα εικονίδιο με την συγκεκριμένη επαφή.

Κάνουμε το ίδιο και για τις υπόλοιπες και κατόπιν τις ρίχνουμε σένα νέο φάκελο που θα δημιουργήσουμε.

Αν χρησιμοποιούμε Go Launcher η Launcher Pro, του αλλάζουμε το εικονίδιο με κάποιο της αρεσκείας μας.

Τοποθετούμε τον φάκελο στην αρχική μας σελίδα κατά προτίμηση στο dock δίπλα στο τηλέφωνο.

Έτσι έχουμε μ ένα κλικ πρόσβαση στα αγαπημένα μας με τις φωτογραφίες τους κομπλέ.

 

http://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3ad3-0f95.jpghttp://img.tapatalk.com/c4cd7b16-3bc6-eeb0.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Πολυ ωραιο εργαλειο.προσπαθοντας να το κανω με τις speed dial επαφες μου δοκιμασα το ιδιο αλλα προσθεσα απευθειας κληση αντι για επαφη.κανει ακριβως το ιδιο...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις;Στις φωτογραφικες οσο ανεβαζεις το iso τοσο πιο φωτεινες γινονται,αλλα δυστυχως εχουν περισσοτερο κοκο και στην ουσια χειροτερη ποιοτητα..

 

 

Sent from another GalaxyII

 

Ακριβώς. Το μεγαλύτερο iso προκαλεί αυτό που λέμε overexposure (υπερέκθεση). 200άρι δαγκωτό παιδιά.

Από τότε που ασχολούμαι με κινητά, με έχει βαρέσει μία πετριά να τσεκάρω πολύ τις κάμερές τους (αυτές που αξίζουν βέβαια!). Έχω γεμίσει φάκελο με φωτό από εποχή se k750i και μετά! Θέλω να πώ ότι όταν βρίσκω χρόνο ξeσ*#@!*μαι στα συγκριτικά! Α, υπ'όψιν, κατεβάστε το windup knight ΤΩΡΑ! Από τα παιχνίδια που θα στέκανε ακόμα και σαν downloadable στο psn store για το PS3! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρεα.

Κατοχος κι εγω sgii και δεν αντεξε 15 λεπτα απο το unboxing unrooted.

Λεω να περασω και να τιμησω τους Ελληνες devs της Omega η της Alpha ROM για μια 1η αποπειρα custom rom.(στο desire hd ημουν σε ομαδα devs και γνωριζω αρκετα).

2 ερωτησεις εχω μονο.Κατι εχει παρει το ματι μου για ενα αρχειο που πρεπει να κανουμε backup λογω εγγυησης πριν περασουμε τη 1η custom rom.Μπορειτε να μου δωσετε ενα link ποιο αρχειο ειναι αυτο και τι κανουμε??(ναι,ειμαι noob εδω!)

Επισης καποια rom που ξεχωριζει αυτη τη περιοδο?

 

Εψαξα οσο μπορουσα και ζητω συγγνωμη για τις ερωτησεις που σε καποιους φαινονται αστειες.

 

Ευχαριστω πολυ και ιδιως τα παιδια που ολη μερα δουλευουν πανω στα linux.

Ηλιας.

 

edit:το βρηκα το αρχειο.Ευχαριστω.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...