Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρετε παιδια την Πέμπτη θα παραλάβω το samsung από Αγγλία. Το προτίμησα απο το iphone 4s . Το πηρα σε μαυρο. Υπάρχει καμια διαφορα με το ασπρο εκτος απο το χρωμα? Επιπλεόν ήθελα να ρωτήσω αν ακόμα υπαρχει θέμα με την οθόνη ,κατι ειχα ακουσει για ροζ αποχρωση στις ακρες και επίσης οτι το κινητο θερμένεται εύκολα. Ευχαριστώ πολύ

 

Καταρχην, welcome to the club:D. Δεν υπαρχει καμμια διαφορα απ'οσο γνωριζω σε hardware.

Για το θεμα της υπερθερμανσης, να σου πω οτι το δικο μου, πριν μια εβδομαδα το πηρα, οπως ειναι απο την μανα του,

με 2.3.3 ρομ, δεν υπερθερμαινεται. Τουλαχιστον οχι σε ενοχλητικο βαθμο. Απλα το νιωθεις λιγο να ζεσταινεται και αυτο

ειναι ολο.

 

Οσο για την ροζ αποχρωση, δεν εχω παρατηρησει κατι.

 

Αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως είχα πει στην αρχή δεν συνδεόταν με το δίκτυο στο σπίτι μου αν το είχα κλειδωμένο...Το ξεκλείδωσα και όλα μια χαρά έμπαινε το κινητό...Σήμερα ξαφνικά δεν μπαίνει...Έχω αλλάξει το όνομα του δικτύου, του χω αλλάξει την επιλογή των καναλιών από αυτόματο σε χειροκίνητο και αντιστρόφως και τπτ....Έκανα και επανεκκίνηση...

 

 

edit:μετά την 3η αλλαγή ονόματος δούλεψε πάλι...Τι στο καλό φταίει;;;

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root τη συσκευή μου (επιτέλους) και πέρασα και την Φινλανδική KI8 2.3.5. Παρατήρησα οτι το KIES πλέον μου γράφει οτι δεν μπορεί να υποστηρίξει τη συγκεκριμένη έκδοση λογισμικού (!!!). Όταν με το καλό βγεί για εμας το Android 4.0 θα μπορώ να κάνω update μέσω KIES ή θα πρέπει να το περάσω χειροκινητα όπως έκανα τώρα με την ΚΙ8?

 

Καμιά βοήθεια?

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Rooting=jailbreaking (αλλά πιο απλό και πάντα διαθέσιμο). Περνάς customιές και γενικά έχεις πλήρη πρόσβαση στο κινητό)

4. Αριστερό πλήκτρο -> Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών -> κλικ στην εφαρμογή που θέλεις -> διαγραφή μνήμης cache και διαγραφή δεδομένων πρώτα και μετά Κατάργηση εγκατάστασης

 

Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο -> δες έκδοση Kernel και αριθμό κατασκευής και γράψτα εδώ. Κάποιος θα σου πεί

 

Kατανοητος πληρως!Να'σαι καλα.Απο εκει&περα rooting δυσκολο για μενα&νωρις....Βλεπω να το κανω λυμπα το κιν αν μπλεξω σε κατι τετοιο.Προς το παρον το εχω οπως το πηρα.5ημερων ειναι αλλωστε το κιν .

ΕΚΔΟΣΗ Kernel 2.6.35.7-i9100xwki4-cl575468

EΚΔΟΣΗ android 2.3.4

AΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ gingerbread.xwki4

Eιναι το κιν Ελληνικο ?

Edited by praitorian
συπληρωση στοιχειων
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια?

Οταν με το καλό βγει το ICS επίσημα, θα πρέπει να το περάσεις χειροκίνητα. Για να κάνεις update μέσω του KIES πρέπει να έχεις περασμένo official firmware, δηλαδή για Ελλάδα το ΚΙ4 που είναι το τελευταίο.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

.Απο εκει&περα rooting δυσκολο για μενα&νωρις....Βλεπω να το κανω λυμπα το κιν αν μπλεξω σε κατι τετοιο.Προς το παρον το εχω οπως το πηρα.5ημερων ειναι αλλωστε το κιν .

 

Και γω dy;omish χρόνια iPhone είχα. Τρείς μέρες κράτησε χωρίς Root :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι κιτρινίλες και ροζ ρε παιδιά! Το κινητό μιλάμε τα ΣΠΑΕΙ κανονικά! Είναι όνειρο και νοιώθω πολύ καλά που στην παρούσα φάση έκανα migrate στο S2. Το λευκό δεν έχει καμία απολύτως διαφορά, μόνο κάποια μεταλλικά στοιχεία (μεταλλικό πλαίσιο γύρω από την οθόνη και λεπτομέρειες επίσης μεταλλικές στο hardware πλήκτρο και μεταλλικό πλέγμα στο ακουστικό). Εγω προσωπικό το βρίσκω πάρα πολύ ωραίο!!!

 

Βρε παιδιά να ρωτήσω... στο Kies Air απλά πάτε στον πλοηγό και γράφετε την ip που λέει και όλα δουλέυουν? Σε mac το έχετε κάνει? Ενα παληκάρι στο Youtube το κάνει και του δουλεύει άνετα.. τι κανω λάθος??? κατέβασα και το kies for mac αλλα πάλι δεν το βλέπει το έρημο... και νόμισα ότι θα το συγχρόνιζα χωρίς θέματα...anyone??:worry: Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω το εξης σπαστικο θεματακι.Επειδη το σπιτι μου ειναι διορωφο,εχω το router στον κατω οροφο οπου και εκπεμπει ασυρματα,αλλα επειδη στον επανω οροφο δεν φτανει το σημα εχω κανει εγκατασταση με μπριζα (απ'οπου μεταδιδεται ενσυρματα το δικτυο) και επανω καταληγει σε ενα switchάκι,το οποι με τη σειρα του δινει ip σε ενα ασυρματο repeater και εχω δικτυο κανονικοτατα.Εδω και 3 χρονια ειμαι μια χαρα και δουλευει ρολοι.Το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα με το iPhone ειχα καλομαθει και οποτε αλλαζα οροφους ή αλλαζε μονο του δικτυο (τα εχω ονομασει διαφορετικα) οποτε εβρισκε πιο δυνατο σημα το ενα απ'το αλλο,ή στην χειροτερη περιπτωση αν το ειχα κλειστο και το ανοιγα,συνδεοταν στο δικτυο του εκαστοτε οροφου.

 

Απο τοτε που πηρα το S2,αυτο το πραγμα δεν το κανει μονο του,με αποτελεσμα να πρεπει να μπαινω στις ρυθμισεις καθε φορα και να διαλεγω ποιο δικτυο θελω να χρησιμοποιησω.

 

Ειμαι unrooted.Υπαρχει κανενας τροπος να γινει καποια ρυθμιση,καποιο tweak ή εφαρμογη που να επιτρεπει να επιλεγει το κινητο το δικτυο με το δυνατοτερο σημα καθε φορα που ενεργοποιειται το wifi?

 

Υπαρχει μια εφαρμογη στο μαρκετ wefi auto conect δοκιμασε την.

Link to comment
Share on other sites

"Για διάφορους λόγους προτιουμε να συγχρονιζουμε με άλλους τρόπους πιο απλούς την συσκευη μας."

Μπορεις να τους πεις... η να δωσεις καποιο link? H καποιος αλλος αν γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σχετική με το μενού του τηλ. καταλόγου,όταν βλέπω τις επαφές, μπορώ να χειριστώ με τον τροπο του bada, δλδ σέρνοντας μια επαφή δεξιά να της κάνω κλήση και αριστερά να της στέλνω μήνυμα?

 

και μια θεωριτική ερώτηση, τι πιστεύτε, πόσο θα πέσει η τιμή του λίγο πριν σταματήσει η παραγωγή του? στα 250 ευρώ όπως το SG Ι?

Link to comment
Share on other sites

αμα ξεραμε ποτε θα σταματησει η παραγωγη στο s2 τωρα μαλιστα που θα αναβαθμιστει και θα παρει το παγωτο.... παει για παγκοσμιο ρεκορ η sammy με το θηριο:D Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σχετική με το μενού του τηλ. καταλόγου,όταν βλέπω τις επαφές, μπορώ να χειριστώ με τον τροπο του bada, δλδ σέρνοντας μια επαφή δεξιά να της κάνω κλήση και αριστερά να της στέλνω μήνυμα?

 

Ακριβως το ιδιο ευχρηστο πραγμα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

τι κιτρινίλες και ροζ ρε παιδιά! Το κινητό μιλάμε τα ΣΠΑΕΙ κανονικά! Είναι όνειρο και νοιώθω πολύ καλά που στην παρούσα φάση έκανα migrate στο S2.

Εμένα όταν ανοίγει το market και βγάζει για λίγο μια γκρίζα οθόνη, φαίνεται καθαρά μια κιτρινίλα λίγο πάνω από τη μέση και δεξιά, αλλά και σε όλη την αριστερή πλευρά της οθόνης, κυρίως σε χαμηλή φωτεινότητα. Δε με ενοχλεί αλλά υπάρχει. Ελπίζω να φύγει από μόνη της κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

ποτε αναμενεται η καινουρια επισημη ελληνικη ρομ (XWKI4) γνωριζουμε??

επισης υπαρχει τροπος να δειχνει στον καταλογο του γαλαξια μονο της κλησεις οπως και σε ολα τα τηλεφωνα??για παραδεγμα μονο αναπαντητες εξερχομενες και εισερχομενες..οποτε γραφω καμια δεκαρια sms εμφανιζοντι στα αρχεια καταγραφης τηλεφωνου και αντε να σερνω να βρω αυτον που θελω να παρω τλφν.. ξερω οτι μονο πατωντας το κουμπι σε βγαζει μια λιστα με το τι θελεις να επιλεξεις να βλεπεισ αλλα καθε φορα ειναι βαρετο αυτο το πραμα :mad:

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

ποτε αναμενεται η καινουρια επισημη ελληνικη ρομ (XWKI4) γνωριζουμε??

επισης υπαρχει τροπος να δειχνει στον καταλογο του γαλαξια μονο της κλησεις οπως και σε ολα τα τηλεφωνα??για παραδεγμα μονο αναπαντητες εξερχομενες και εισερχομενες..οποτε γραφω καμια δεκαρια sms εμφανιζοντι στα αρχεια καταγραφης τηλεφωνου και αντε να σερνω να βρω αυτον που θελω να παρω τλφν.. ξερω οτι μονο πατωντας το κουμπι σε βγαζει μια λιστα με το τι θελεις να επιλεξεις να βλεπεισ αλλα καθε φορα ειναι βαρετο αυτο το πραμα :mad:

Αυτό γίνεται μόνο με custom rom απ'οσο ξέρω.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω το ασπρο 5μερες τωρα.Δεν εχω δει κατι τετοιο...Ειναι οντος ομορφο!:) αΛλα τελικα μου παει πιο πολυ το μαυρο...Θα ψαξω για ανταλλαγη με μαυρο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο με custom rom απ'οσο ξέρω.

 

σε ευχαριστω για την ενημερωση..θα το εχω υποψιν μου!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την ενημερωση..θα το εχω υποψιν μου!

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα κάτι λάθος, αλλά σ' εμένα μόνο τα τηλέφωνα μου βγάζει στo ιστορικό... Χρησιμοποιώ handcent για τα μηνύματα και dialer one για τις κλήσεις αλλά δε νομίζω να έχει σχέση.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω τις επαφές στο Gmail.

Τελευταία, όταν κάνω αλλαγή σε επαφή στο κινητό και γίνει συγχρονισμός, δεν την κρατάει. Μου φέρνει πίσω την επαφή όπως ήταν πριν.

Αν την ξανακάνω την αλλαγή, την κρατάει.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ή εγώ κάνω κάπου λάθος?

Μη πω ότι όλα ξεκίνησαν με την 2.3.4… απλά δεν είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα καιρούς κατεβάζω εφαρμογές και όπως είναι φυσικό δημιουργούνται καρτέλες των 16 εφαρμογών (4χ4). Όλα καλά μέχρις εδώ. Όταν θέλω να σβήσω όμως κάποια εφαρμογή αφαιρείται από το menu αλλά μένει άδεια αυτή η θέση με αποτέλεσμα να φτάσω να έχω καμιά 30-αριά καρτέλες εφαρμογών όπου σε κάποιες καρτέλες μετά από διαγραφές να έχουν μείνει 2-3 εφαρμογές. Πως μπορώ να κάνω ένα αυτόματο συμμάζεμα και να γεμίσουν οι κενές θέσεις και από τις 30 καρτέλες να έχω π.χ. 20;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα καιρούς κατεβάζω εφαρμογές και όπως είναι φυσικό δημιουργούνται καρτέλες των 16 εφαρμογών (4χ4). Όλα καλά μέχρις εδώ. Όταν θέλω να σβήσω όμως κάποια εφαρμογή αφαιρείται από το menu αλλά μένει άδεια αυτή η θέση με αποτέλεσμα να φτάσω να έχω καμιά 30-αριά καρτέλες εφαρμογών όπου σε κάποιες καρτέλες μετά από διαγραφές να έχουν μείνει 2-3 εφαρμογές. Πως μπορώ να κάνω ένα αυτόματο συμμάζεμα και να γεμίσουν οι κενές θέσεις και από τις 30 καρτέλες να έχω π.χ. 20;

 

φιλε πατα το κουμπι κατω αριστερα του μενου επιλογων -επεξεργασια κ μετα συρε τις εφαρμογες σου στις κενες θεσεις που εχεις στις προηγουμενες σελιδες και θα εισαι οκ:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα καιρούς κατεβάζω εφαρμογές και όπως είναι φυσικό δημιουργούνται καρτέλες των 16 εφαρμογών (4χ4). Όλα καλά μέχρις εδώ. Όταν θέλω να σβήσω όμως κάποια εφαρμογή αφαιρείται από το menu αλλά μένει άδεια αυτή η θέση με αποτέλεσμα να φτάσω να έχω καμιά 30-αριά καρτέλες εφαρμογών όπου σε κάποιες καρτέλες μετά από διαγραφές να έχουν μείνει 2-3 εφαρμογές. Πως μπορώ να κάνω ένα αυτόματο συμμάζεμα και να γεμίσουν οι κενές θέσεις και από τις 30 καρτέλες να έχω π.χ. 20;

 

Είναι εύκολο. Ενώ είσαι στις εφαρμογές πατάς το αριστερό φωτιζόμενο πλήκτρο επαφής και σου δίνει επιλογή ''επεξεργασία''. Το επιλέγεις και μετακινείς όποια εφαρμογή θες όπου θες. Η επιλογή γίνεται κρατώντας απλά το δάχτυλο επάνω στην εφαρμογή που θες και χωρίς να το αφήσεις καθόλου πας στην καρτέλα που θες. Επίσης μπορείς και να δημιουργήσεις φακέλους (σου δίνει την επιλογή κατά την επεξεργασία των εφαρμογών) και να βάλεις μέσα παραπλήσιες εφαρμογές όπως πχ παιχνίδια, μετατροπείς μονάδων, προγράμματα για το GPS κτλ. Έτσι συμαζεύονται-μειώνονται απίστευα οι καρτέλες που έχεις και βρίσκεις πολύ πιο εύκολα αυτό που θες.

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο. Ενώ είσαι στις εφαρμογές πατάς το αριστερό φωτιζόμενο πλήκτρο επαφής και σου δείνει επιλογή ''επεξεργασία''. Το επιλέγεις και μετακινείς όποια εφαρμογή θες όπου θες. Η επιλογή γίνεται κρατώντας απλά το δάχτυλο επάνω στην εφαρμογή που θες και χωρίς να το αφήσεις καθόλου πας στην καρτέλα που θες. Επίσης μπορείς και να δημιουργήσεις φακέλους (σου δίνει την επιλογή κατά την επεξεργασία των εφαρμογών) και να βάλεις μέσα παραπλήσιες εφαρμογές όπως πχ παιχνίδια, μετατροπείς μονάδων, προγράμματα για το GPS κτλ. Έτσι συμαζεύονται-μειώνονται απίστευα οι καρτέλες που έχεις και βρίσκεις πολύ πιο εύκολα αυτό που θες.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά εννοούσα μήπως υπάρχει κάποιος αυτόματος τρόπος όπως όταν θες να συμμαζέψεις τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας των windows γιατί τα κενά που έχω έιναι πάρα πολλά και σε διαφορετικές καρτέλες.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...