Jump to content

Διαδικασία εγκατάστασης Mango Update σε όλες τις συσκευές


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και βεβαιωσου οτι το αρχειο ειναι αυτο που εδωσα ....Ειναι πολυ σημαντικο αυτο

 

Δεν το κατάλαβα αυτό......Εγώ κάνω όλα τα βήματα όταν είμαι στην 7004 ακόμα και το 11 + 12 και μετά συνεχίζω με τα updates και επαναλαμβάνω το 12 αφού ολοκληροθεί η εγκατάσταση του μάνγκο....

Εννοεις ότι πρέπει να κανω το 12 όταν εγκατασταθεί πλήρως το μανγκο στο κινιτο μου γιατί αυτό με το RESTART δεν το έπιασα μπορείς

να το διευκρινίσεις ξανά?!?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκδοση ΛΣ: 7,10,7720,68

Αριθμ.αναθεώρησης υλικολογισμικού: 2250,21,405V1.DFT

Αριθμ.αναθεώρησης υλικού: 0002

Έκδοση λογισμικού ασύρμ: 5.54.09.21_22.33b.50.10U

Έκδοση υλικού ασύρμ: Α.102.0.D4

Έκδοση φόρτωσης: 1,69.2250.0 (117833)

Έκδοση chip SOC: 2.2.5..0

 

Βασικά πέρασα χθες το βράδυ αυτή και δεν έχω δοκιμάσει αυτές που αναφέρω παραπάνω μήπως και δουλέυουν τώρα...Τελικά ποια είναι κατάλληλη;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα..

Colossus thanks, πολυ κατανοητά απλά πες μου την λεπτομέρεια σε ποιο restart να αποσυνδέσω και θα τρέξω το connection setup γιατί όταν πάμε απο Nodo σε μανγο κάνει 2 ενημερώσεις δηλαδή 2 restart!! Στο πρώτο ή στο δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο ...Πριν μπει στο mango

 

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το θεμα με τα Ελληνικά πρεπει να το κανουμε πριν :

2) Πριν την αναβαθμιση των drivers (ειμαστε σε RTM) - Αυτο δεν το εχω δοκιμασει αλλα ανεφερθηκε στο φορουμ οτι δουλεψε

Είναι σίγουρο ότι ο συγκεκριμένος τρόπος δουλεύει; Αν ναι, εγώ δεν το κατάφερα...

 

Υ.Γ. Μόλις βρήκα ένα τρόπο για να μεταφέρουμε ένα zune account από ένα region σε ένα άλλο! Απλά κάνουμε sing in στο xbox.com και από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού κάνουμε migrate σε μια άλλη χώρα.

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Το έσβησα και το ξαναέβαλα αλλά τζίφος.. Δεν ξέρω για ποιό λόγο δεν έπιασε αυτή τη φορά.. Το είχα μεταφέρει κανονικά το αρχείο.. Τέλος πάντων. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!.. Καλή συνέχεια :)

 

EDIT: Έχω SPL-4.6.2250.0(129185) , ποιά επιλογή πρέπει να διαλέξω? Γιατί έχει 2-3 που ξεκινάνε με 1.10 .. μην το διαλύσω το κινητάκι.. Κρίμα είναι..

 

:!:Aν βάλεις RSPL η ΗSPL και έχεις μέσα στο κινητό σου MANGO σίγουρα θα το τουβλιάσεις....!!!!

ΠΡΕΠΕΙ: το πρωτο νουμερο [Έχω SPL-4.6] να ειναι ίδιο και το άλλο οσο πιο κοντα γινεται για να σου δουλεψει!!!!

ΑΡΑ:Επειδη το 4 δεν υπαρχει πρεπει να βαλεις μια OFFICIAL ρομ PRE-MANGO (επειδή δεν χρειαζεται RSPL η ΗSPLγια να εγκατασταθεί για να μπορεσεις με "ασφάλεια" να βαλεις RSPL η ΗSPL!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:!:Aν βάλεις RSPL η ΗSPL και έχεις μέσα στο κινητό σου MANGO σίγουρα θα το τουβλιάσεις....!!!!

ΠΡΕΠΕΙ: το πρωτο νουμερο [Έχω SPL-4.6] να ειναι ίδιο και το άλλο οσο πιο κοντα γινεται για να σου δουλεψει!!!!

ΑΡΑ:Επειδη το 4 δεν υπαρχει πρεπει να βαλεις μια OFFICIAL ρομ PRE-MANGO (επειδή δεν χρειαζεται RSPL η ΗSPLγια να εγκατασταθεί για να μπορεσεις με "ασφάλεια" να βαλεις RSPL η ΗSPL!!!!!

 

Ναι ναι φίλε μου.. Σε ευχαριστώ για την προειδοποίηση.. Το έψαξα λίγο πρωτού κάνω οτιδήποτε και είδα στο xda-developers τι παίζει.. Φλάσαρα το κινητό στην 7004 και μετά έτρεξα το RSPL.. Όταν τελειέωσε πέρασα και Αυτή τη ROM και είμαι κομπλέ.. Έχει ελληνικά το κινητάκι και είμαι και σε Mango ξεκλείδωτος.. :cool: Εάν κάποιος το πάει όπως το πήγα εγώ ας με ρωτήσει να βοηθήσω σε όποια απορία έχει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι φίλε μου.. Σε ευχαριστώ για την προειδοποίηση.. Το έψαξα λίγο πρωτού κάνω οτιδήποτε και είδα στο xda-developers τι παίζει.. Φλάσαρα το κινητό στην 7004 και μετά έτρεξα το RSPL.. Όταν τελειέωσε πέρασα και Αυτή τη ROM και είμαι κομπλέ.. Έχει ελληνικά το κινητάκι και είμαι και σε Mango ξεκλείδωτος.. :cool: Εάν κάποιος το πάει όπως το πήγα εγώ ας με ρωτήσει να βοηθήσω σε όποια απορία έχει.. :)

Φίλε Giov87,

Με το RSPL κτλ, αλλάζουμε πλήρως το κινητό, για να δεχτεί την νέα rom?

Θέλει ξεκλείδωμα με το chevron όταν είμαστε στη 7004, ή με το RSPL ξεκλειδώνει αυτόματα?

 

Φίλε πατριώτη Colossusr,

Μου προτείνεις αυτήν την οδό, σαν κάτι πιο βολικό και για μετέπειτα αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Giov87,

Με το RSPL κτλ, αλλάζουμε πλήρως το κινητό, για να δεχτεί την νέα rom?

Θέλει ξεκλείδωμα με το chevron όταν είμαστε στη 7004, ή με το RSPL ξεκλειδώνει αυτόματα?

 

Όπως έχει αναφέρει και ο Colossus στον οδηγό του:

<< Tο HSPL είναι μόνιμη λύση και το κάνουμε μονό μια φορά, και μετά από αυτό μπορούμε αμέσως να κάνουμε το φλασάρισμα custom ROM ενώ το RSPL είναι λύση της «μιας χρήσης» και χάνετε μετά από το φλασάρισμα και την επανεκκίνηση του τηλεφώνου, συνεπώς θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που θέλουμε να βάλουμε κάποια RΟΜ. >>

 

Εγώ δεν έκανα τίποτα με το Chevron.. Απλά επειδή ήμουν σε Mango και η έκδοση είχε πάει 4.. (Που δεν υποστηρίζεται από το RSPL, φλάσαρα το κινητό στην αρχική (7004) ώστε η έκδοση να είναι στο 1.10 και έπειτα πέρασα την ROM Που αναφέρω παραπάνω.. Διαδικασία το πολύ 20 λεπτών..:cool: Και όλα κομπλέ.. Επίσης, το παλικάρι που έχει δώσει αυτή τη ROM λέει πως θα αναγνωρ'ιζει και τα Updates από το Zune, οπότε τέλεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Με επόμενο update, Tango και έτσι, θα μπορεί να γίνει με βεβαιότητα, ή θα πρέπει να ξαναφλασάρουμε RSPL και Custom ROMs?

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι να μην χάνω συνέχεια τα διάφορα δεδομένα από εφαρμογές του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Με επόμενο update, Tango και έτσι, θα μπορεί να γίνει με βεβαιότητα, ή θα πρέπει να ξαναφλασάρουμε RSPL και Custom ROMs?

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι να μην χάνω συνέχεια τα διάφορα δεδομένα από εφαρμογές του κινητού.

 

Απ'όσο αναφέρει το παλικάρι λογικά θα γίνεται.. Το ίδιο μου έχει πει και ο Colossus σε προηγούμενο post μου.. Τώρα δεν ξέρω.. Εγώ το έκανα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση ΛΣ: 7,10,7720,68

Αριθμ.αναθεώρησης υλικολογισμικού: 2250,21,405V1.DFT

Αριθμ.αναθεώρησης υλικού: 0002

Έκδοση λογισμικού ασύρμ: 5.54.09.21_22.33b.50.10U

Έκδοση υλικού ασύρμ: Α.102.0.D4

Έκδοση φόρτωσης: 1,69.2250.0 (117833)

Έκδοση chip SOC: 2.2.5..0

 

Βασικά πέρασα χθες το βράδυ αυτή και δεν έχω δοκιμάσει αυτές που αναφέρω παραπάνω μήπως και δουλέυουν τώρα...Τελικά ποια είναι κατάλληλη;

Καλύτερα βάλε ή την νέα dft (θα τη βρεις στο wp7 development thread, την update έκδοση που έχει 40600 firmware) ή καλύτερα την touch-it απο το trophy thread.

 

 

 

ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ RSPL ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ SPL (bootloader) ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 1.ΧΧ. ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΑΡΙΘΜΟ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΨΗΦΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ, ΑΡΑ ΟΧΙ RSPL ΣΕ SPL 4.ΧΧ.

SPL ΜΕ 4.ΧΧ ΕΧΟΥΝ ΟΙ MANGO ROMS, ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ROM ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ SPL, ΟΠΩΣ Η 7004/7008.

 

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά για να το ξεκαθαρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

φοράω την 7392.03 κ χρησιμοποιω mac.......τι κανω??? περιμενω? θα μου ρθει λετε? η θελει διαδικασιες κ κολπα?

ευχαριστω

 

ΥΓ Κ κατι ακομα, αν παω σε pc φιλου, περασω το zune, θα δω την αναβαθμιση?

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

φοράω την 7392.03 κ χρησιμοποιω mac.......τι κανω??? περιμενω? θα μου ρθει λετε? η θελει διαδικασιες κ κολπα?

ευχαριστω

 

Θα σου έρθει. Δοκίμασε αν θες μερικές φορές το τρικ με την αποσύνδεση, αλλιώς περίμενε, ελέγχονας τακτικά για τυχόν ενημέρωση.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

@Giov87

Αυτή τη στιγμή φλασσάρω πάλι σε 7004.

Τον οδηγό του colossusr, για το RSPL χρησιμοποίησες? ποιο σημείο είναι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει η τελευταια εκδοση του htc connection setup 1.10.0.0 σε xap γιατι δεν εχω πια κανενα ελληνικο μαιλ????

(εκανα χαζομαρα).

Link to comment
Share on other sites

@Giov87

Αυτή τη στιγμή φλασσάρω πάλι σε 7004.

Τον οδηγό του colossusr, για το RSPL χρησιμοποίησες? ποιο σημείο είναι διαφορετικό?

 

Κανένα φίλε μου....Απλά πρέπει να βρεις τη ROM που θέλεις να βάλεις

Link to comment
Share on other sites

]ρε παιδια υπαρχει η τελευταια εκδοση του htc connection setup 1.10.0.0 σε xap γιατι δεν εχω πια κανενα ελληνικο μαιλ????

(εκανα χαζομαρα)

 

Ενημέρωση από την Ο.Δ.: Αφαιρέθηκε πρόταση γραμμένη με greeklish.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

@Giov87

Αυτή τη στιγμή φλασσάρω πάλι σε 7004.

Τον οδηγό του colossusr, για το RSPL χρησιμοποίησες? ποιο σημείο είναι διαφορετικό?

 

Ναι από τον οδηγό αυτό θα το κάνεις μια χαρά.. Μόνο πρόσεξε αυτά που γράφει ο flik:

<<ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ RSPL ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ SPL (bootloader) ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 1.ΧΧ. ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΑΡΙΘΜΟ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΨΗΦΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ, ΑΡΑ ΟΧΙ RSPL ΣΕ SPL 4.ΧΧ.

SPL ΜΕ 4.ΧΧ ΕΧΟΥΝ ΟΙ MANGO ROMS, ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ROM ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ SPL, ΟΠΩΣ Η 7004/7008.>>

 

παιδια εγω το συνδεω στον υπολογιστη κ δε κανει ανανεωση λειτουργικου. τι να κανω!!!

 

Εάν δεν σου βρίσκει κάποια ενημέρωση (ενώ θα έπρεπε), προσπάθησε το κόλπο που κάνουν κάποιοι.. Δηλαδή πήγαινε στο zune, μπες στις ρυθμίσεις τπυ κινητού και πάτησε ''Ενημέρωση''.. Μέτρησε 2-3 δευτερόλεπτα και αποσυνδέσου από το Internet.. Ίσως δεν το πετύχεις με τη μία, αλλά πιάνει.. Και εγώ έτσι κάνω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ CUSTOM ROM FINAL MANGO 7720.68 -

Radio 5.69.09.05 [Touch-IT] - ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

Ανέβηκε ο οδηγος για την custom touch-it Μango ξεκλειδωτο με Ελληνικα και αναβαθμισιμο (κατα τον μαγειρα)

Link to comment
Share on other sites

O RegistryEditor 1.2.0.0 και το Advanced Config στις τελευταίες εκδόσεις για Mango μετά την εγκατάστασή τους βρίσκονται μέσα στο μενού settings !!!

 

και για όσους περάσαμε το mango με την γρήγορη και εύκολη λύση του τελευταίου οδηγού του colossus? Τον Registry editor τον πέρασα με το Tom Xap installer...αυτό?

 

EDIT: ok, got it!!!

 

Touch Explore & touch Experience για Mango υποθέτω δεν κυκλοφόρησαν ακόμη, ε?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Touch Explore & touch Experience για Mango υποθέτω δεν κυκλοφόρησαν ακόμη, ε?

 

Οχι τα εχει ετοιμα λεει ..Αναμενονται την αλλη εβδομαδα...Ισως δωσει και το WPDM μαζι

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα εχει ετοιμα λεει ..Αναμενονται την αλλη εβδομαδα...Ισως δωσει και το WPDM μαζι

 

Όταν βγουν,θα τα βάλεις στο πρώτο post...των εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περαση το μαγκο κανονικα στο lg optimous 7 και δεν τα καταφερνο να περασω το ελληνικο μενου.help....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...