Jump to content

Διαδικασία εγκατάστασης Mango Update σε όλες τις συσκευές


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά μετά την επίσημη διάθεση του Mango Update, κρίνω σκόπιμο να γράψω (ακόμη μια φορά) μερικά πράγματα για την διαδικασία.

 

Ξεκινάμε λοιπόν: Για όσους ειχαν ήδη περάσει την RTM 7720.68 δεν υπάρχει καμιά διαφορά στο λειτουργικό. Αυτο που θα εγκατασταθεί με το update είναι ένα πακέτο από drivers για κάθε συσκευή (HTC LG Samsung) που όμως είναι απαραίτητοι για την άψογη λειτουργία του Mango Update και της κάθε συσκευής. Χώρισα επομένως την διαδικασία σε 3 διαφορετικές περιπτώσεις:

 

1. Όσοι θέλετε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση, από την αρχή

 

α) Ακολουθείστε αυτον τον οδηγό και κάνετε τα ότι λέει στα Α και Β. (Προσοχή στα βήματα 11 και 12 14 για το ξεκλείδωμα και τα Ελληνικά)

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ : Τωρα μπορειτε να παραλειψετε τα βηματα αποστολης και αντιγραφής του του αρχειου customclear.provxml.txt

Αυτο το προγραμμα απο το XDA (λεγεται DeployProvXML) κανει την δουλεια για σας αυτοματα. Εγκατασταση και τρεχουμε το προγραμμα (ανοιγει και κλεινει χωρις μηνυμα) και γινεται η μεταφορά του αρχειου (που ειναι ενσωματωμενο στο προγραμμα) στον καταλογο Windows.

 

Εδώ οι οδηγίες:

11. Επόμενο βήμα είναι να στείλουμε με mail στον εαυτό μας (όπως πριν με το certificate) το αρχείο customclear.provxml.txt. Ανοίξτε από το κινητό σας το mail που στείλατε και πατήστε επάνω στο αρχείο customclear.provxml.txt για να γίνει download. Περιμένετε λιγο (στην οθόνη δεν φαίνεται τίποτα) αλλά όταν κατεβεί πατήστε για να ανοίξει από το Word. Εδώ μην αλλάξετε τίποτα και πατήστε τις 3 τελίτσες και από το μενού διαλέξτε save as και πατήστε ΟΚ να σωθεί.

 

Ανοίγετε στο τηλέφωνο το πρόγραμμά Τouchexplorer και πηγαίνετε στον κατάλογο \My documents. Εκεί υπάρχει το αρχείο που σώσαμε πριν και πρέπει να το κάνετε rename από CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετά να το αντιγράψετε στον κατάλογο windows.

 

12. Να είστε βέβαιοι οτι το αρχείο είναι στον κατάλογο windows.

Αφαιρέστε την εφαρμογή Connection setup της HTC και από το MarketPlace βάλτε την τελευταία έκδοση της. Αν δεν υπάρχει στις εφαρμογές HTC κάντε αναζήτηση και θα την βρείτε. Ανοίξτε την εφαρμογή Connection setup επιλέξτε τον πάροχο σας και πατήστε ΟΚ… μετά από λιγο θα σας βγάλει μήνυμα ότι τελείωσε και με το done θα κλείσει..

Αν πήγαν όλα καλά έχει ξεκλειδώσει (χωρίς να μπορεί να ξανακλειδώσει) το τηλέφωνο σας.

 

Και αν θέλετε και Ελληνικά παντού, κάντε και το trick

14. Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string... Βγείτε από τον Registry Editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι έχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

β) Τα βήματα Γ και Δ του οδηγού δεν ισχύουν πια και το Ζune θα κάνει κατευθείαν την αναβάθμιση σε Mango.

 

2. Όσοι βρίσκεστε σε έκδοση ΝoDo και ξεκλείδωτη συσκευή

 

α) Κάντε τα βήματα 11, 12 και 14 (πιο πάνω οι οδηγίες και τα σημεία της προσοχής)

Επίσης δειτε πιο πάνω το προγραμμα που εβαλα για ευκολη αυτοματη αποστολη του αρχειου CustClear.provxml

β) Τα βήματα Γ και Δ του οδηγού δεν ισχύουν πια και το Ζune θα κάνει κατευθείαν την αναβάθμιση σε Mango.

 

3. Όσοι χρήστες βρίσκεστε σε έκδοση RTM7720

 

Σε όσους είναι σε έκδοση 7720 το μόνο που θα κάνει είναι update τους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ drivers για κάθε συσκευή (HTC LG Samsung)

 

4) ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Πριν κάνετε update αν έχετε πρόσβαση σε registry editor και σας ενδιαφέρουν τα Ελληνικά μενού κάντε την διόρθωση στην registry που αναφέρω πιο πάνω για τα Ελληνικά.

Η εκδοση του registry editor που πρεπει να βαλεται ειναι η RegistryEditor 1.1.0.0.xap για NoDo (πριν το mango) και μετα για το mango ειναι η εκδοση RegistryEditor 1.2.0.0.xap

 

Disclaimer: Όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, εγώ ή το myPhone δεν ευθυνόμαστε αν κάτι πάει στραβά. Κάθε αναβάθμιση γίνεται με δική σας ευθύνη και θα πρέπει να έχετε μια κάποια γνώση του αντικειμένου, πριν το επιχειρήσετε.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα δεν με ενδιαφερουν τα ελληνικα στο μενου, αμα ειναι να ερθουν καλοδεχουμενα.

ειχα το nodo update συνδεθηκα στο zune μπηκε κανονικα το mango και μετα το ξεκλειδωσα. οταν συνδεσα το κινητο με τοzune

μου ελεγε να βαλω μαιλ το οποιο να ειναι ιδιο με το κινητο. επειδη ομως ειναι με region αμερικης δεν με αφησε επειδη το zune και το κινητο πρεπει να εχουν το ιδιο΄

να κανω hard reset, με μαιλ που εχει ελληνικο region και ολα παλι απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα Registry Editor που θα το βρούμε;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση με τα ελληνικά, αυτή η αλλαγή που λες, λειτουργεί κανονικά, χωρίς προβλήματα?

Και το σημαντικότερο: Οι φωνητικές εντολές είναι στα ελληνικά ή πάλι αγγλικά θα μιλάμε με το κινητό μας?

 

Off Topic: Μας μιλάει το wp7, θα μας μιλάει σε λίγο καιρό το iPhone 5, φοβάμαι πως δε θα μιλάμε άλλο μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ηξερα που ηταν καλυτερα να το αναρτησω το εγραψα κ στα 2topic .Ρε παιδια εχω 7.0.7392 κλειδ/νο (με ελληνικο email καταχωρημενο)αν το αφησω να κανει αυτοματα το update θα εχω ελληνικα?αν οχι τι προτεινεται?το update για απλους χρηστες ειναι αμεσα διαθεσιμο?

.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.. Λοιπόν, είχα NoDo στο HTC Trophy 7 και πίστευα πως έκανα τα βήματα 11,12 και 14 σωστά.. Τώρα το κινητό είναι στην έκδοση 7.10.7720.68 και κλειδωμένο (γιατί σε σπασμένες εφαρμογές που είχα μου λέει να τις κάνω uninstall). Καμία ιδέα για το πως θα το ξεκλειδώσω χωρίς να πρέπει να το φορμάρω πάλι από την αρχή?? Ευχαριστώ προκαταβολικά..!! :D
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε Κολοσσέ? Έχει μέσα Ελληνικά? Επέμενες κιόλας και απαιτούσες συγγνώμες.

 

Αυτο που ειπα ειναι να διορθωθει αυτο που εγραψε και επιμενω ... Βεβαιως και εχει Ελληνικά το mango....

Αρκει να ξερεις πως θα τα βάλεις ...Δεν εγκαθιστουμε τιποτα επιπλεον ...Απλως λεμε στο τηλφωνο οτι ειμαστε στην Ελλαδα μια και η Vodafone ποτε δεν εβαλε την Ελλαδα στις χωρες που πουλαει WP7 τηλεφωνα.

Αυτος ειναι και ο λόγος και το ιδιο συμβαινει σε πολλες αλλες χωρες. Οσοι ειναι σαν και εμας ολοι το ιδιο κανουν.

Οσοι εχουμε Ελληνικά που τα βρηκαμε ??? Μονοι μας τα φτιαξαμε ??? Η MS τα εφτιαξε και ειναι για ολους...

Και με παλιες και με νεες συσκευες... Tωρα αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω τιποτα...

 

Η έκδοση με τα ελληνικά, αυτή η αλλαγή που λες, λειτουργεί κανονικά, χωρίς προβλήματα?

Και το σημαντικότερο: Οι φωνητικές εντολές είναι στα ελληνικά ή πάλι αγγλικά θα μιλάμε με το κινητό μας?

Off Topic: Μας μιλάει το wp7, θα μας μιλάει σε λίγο καιρό το iPhone 5, φοβάμαι πως δε θα μιλάμε άλλο μόνοι μας.

 

Κανενα απολυτως προβλημα την εχω εδω και 1,5 μηνα και ειναι αψογη. Οπως εξηγησα και πιο πάνω δεν υπάρχει κανενα hack ...

Δηλωνουμε στο τηλ οτι ειμαστε Ελλαδα αφου η Vodafone δεν μπηκε στον κοπο να ενημερωσει την MS οτι πουλησε συκευες στην Ελλαδα

Οι φωνητικες εντολες δεν δουλευουν στα Ελληνικά ...Offtopic: LOL και συμφωνω απολυτα γιατο και δε τις χρησιμοποιω ποτε...

 

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.. Λοιπόν, είχα NoDo στο HTC Trophy 7 και πίστευα πως έκανα τα βήματα 11,12 και 14 σωστά.. Τώρα το κινητό είναι στην έκδοση 7.10.7720.68 και κλειδωμένο (γιατί σε σπασμένες εφαρμογές που είχα μου λέει να τις κάνω uninstall). Καμία ιδέα για το πως θα το ξεκλειδώσω χωρίς να πρέπει να το φορμάρω πάλι από την αρχή?? Ευχαριστώ προκαταβολικά..!! :D

 

Προφανως δεν τα εκανες σωστα ...Δεν υπαρχει τροπος ..

Αν κλειδωσε πρεπει να πας σε 7008 για να το ξεκλειδωσεις (ολος ο δηγος απο την αρχη)

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κλείδωσε.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν ήμουν σε NODO ξεκλείδωτο

δεν με άφηνε να μπω στο market. Παλαιότερα φυσικά έμπαινα.

Λογαριασμό .com χρησιμοποιώ όπως πάντα αλλά με το mango μπαίνω κανονικά στο ελληνικό market.

Αν θυμάμαι καλά στην αρχή αφήναμε το locale english και κάποια στιγμή το αλλάζαμε.

Επίσης ούτε εγώ βρίσκω το \HKLM\MUI\Available.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κλείδωσε.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν ήμουν σε NODO ξεκλείδωτο

δεν με άφηνε να μπω στο market. Παλαιότερα φυσικά έμπαινα.

Λογαριασμό .com χρησιμοποιώ όπως πάντα αλλά με το mango μπαίνω κανονικά στο ελληνικό market.

Αν θυμάμαι καλά στην αρχή αφήναμε το locale english και κάποια στιγμή το αλλάζαμε.

Επίσης ούτε εγώ βρίσκω το \HKLM\MUI\Available.

Αυτά.

 

Το πρόγραμμα Registry Editor που θα το βρούμε;

 

Η εκδοση του registry editor που πρεπει να βαλεται ειναι η RegistryEditor 1.1.0.0.xap για NoDo (πριν το mango) και μετα για το mango ειναι η εκδοση RegistryEditor 1.2.0.0.xap

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση του registry editor που πρεπει να βαλεται ειναι η RegistryEditor 1.1.0.0.xap για πριν το mango και μετα για το mango ειναι η εκδοση RegistryEditor 1.2.0.0.xap

 

O RegistryEditor 1.2.0.0 και το Advanced Config στις τελευταίες εκδόσεις για Mango μετά την εγκατάστασή τους βρίσκονται μέσα στο μενού settings !!!

Edited by salida
Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση του registry editor που πρεπει να βαλεται ειναι η RegistryEditor 1.1.0.0.xap για πριν το mango και μετα για το mango ειναι η εκδοση RegistryEditor 1.2.0.0.xap

 

Εγώ είχα βάλει την Mango RTM (7720.68) πριν διατεθεί επίσημα. Τώρα που βγήκε το RegistryEditor 1.2.0.0 μπορώ να βάλω ελληνικό μενού στο κινητό μου; Πήγα και πρόσθεσα το value για τα Ελληνικά, έκανα επανεκκίνηση αλλά και πάλι δεν έχει επιλογή για Ελληνικά...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει την Mango RTM (7720.68) πριν διατεθεί επίσημα. Τώρα που βγήκε το RegistryEditor 1.2.0.0 μπορώ να βάλω ελληνικό μενού στο κινητό μου; Πήγα και πρόσθεσα το value για τα Ελληνικά, έκανα επανεκκίνηση αλλά και πάλι δεν έχει επιλογή για Ελληνικά...

 

Ναι αυτό έκανα και εγώ...γίνεται !!!

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έκανα και εγώ...γίνεται !!!

 

Έβαλες το registry value και μετά έκανες το update με τους οδηγούς από το Zune ή έκανες κάτι άλλο; Μπορείς να μου πεις τα βήματα που έκανες;

 

Ευχαριστώ

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 7392 και δεν μπορω να κανω αναβαθμηση μο λεει restore previous sofware version και μετα γραφει πολλα και στο τελος γραφει restote τι να κανω;;;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το registry value και μετά έκανες το update με τους οδηγούς από το Zune ή έκανες κάτι άλλο; Μπορείς να μου πεις τα βήματα που έκανες;

 

Ευχαριστώ

 

Είμαι σε 7720 rtm εδώ και ένα μήνα ,έβαλα το registry editor στην έκδοση 1.2.0.0 και πέρασα το registry key που έχει αναφερθεί για ελληνικά.

Συνδεσα το κινητό στο zune και έκανα update, επειδή ήμουν ήδη unlocked και σε 7720 το μόνο update που χρειάστηκα ήταν της HTC σε 20 λεπτά ήμουν έτοιμος και σε 7720 final , unlocked και με Ελληνικά.

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε 7720 rtm εδώ και ένα μήνα ,έβαλα το registry editor στην έκδοση 1.2.0.0 και πέρασα το registry key που έχει αναφερθεί για ελληνικά.

Συνδεσα το κινητό στο zune και έκανα update, επειδή ήμουν ήδη unlocked και σε 7720 το μόνο update που χρειάστηκα ήταν της HTC σε 20 λεπτά ήμουν έτοιμος και σε 7720 final , unlocked και με Ελληνικά.

Οκ, ευχαριστώ πολύ. Αυτό που δεν έκανα εγώ είναι το update από το Zune... Πάω τώρα και επιστρέφω με τα αποτελέσματα...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε Κολοσσέ? Έχει μέσα Ελληνικά? Επέμενες κιόλας και απαιτούσες συγγνώμες.

 

 

Είδες τι απάντηση σου έδωσε ?

 

Aκου εκεί... "Αρκει να ξερεις πως θα τα βάλεις " :lol::lol:

 

 

Ζητα συγγνώμη όπως τη ΖΉΤΗΣΕΣ κολοσσέ.

 

Λάθη κάνουμε όλοι,δεν είναι ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι απάντηση σου έδωσε ?

 

Aκου εκεί... "Αρκει να ξερεις πως θα τα βάλεις " :lol::lol:

 

 

Ζητα συγγνώμη όπως τη ΖΉΤΗΣΕΣ κολοσσέ.

 

Λάθη κάνουμε όλοι,δεν είναι ντροπή.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα μπας και καταλάβεις...

Έχεις 1 εκατομμύριο ευρώ στην τράπεζα, σε ένα ειδικό κλειστό αμοιβαίο κεφάλαιο, το οποίο δεσμεύεσαι να μην σπάσεις. Και έρχομαι εγώ και σε λέω ανεπρόκοπο που δεν EXΕΙΣ ούτε δεκάρα τσακιστή... Έχω δίκιο??? ΟΧΙ. Ελληνικά ξέρουμε... To Mango Ε Χ Ε Ι ελληνικά, δεν φύτρωσαν αυτόματα με μια απλή αλλαγή ενός registry key.

 

Θα έλεγα όμως ότι ούτε και ο Κολοσσός είχε το απόλυτο δίκιο.... ΑΛΛΑ όσο έξω και να έπεφτε (που δεν έπεσε) σέβομαι τη δουλειά του, τους οδηγούς του, την προσφορά σε αυτό το φόρουμ και όχι μόνο και στην developing δουλειά του... σε αντίθεση με κάτι troll των 8 και 40 post.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

όσο έξω και να έπεφτε (που δεν έπεσε) σέβομαι τη δουλειά του, τους οδηγούς του, την προσφορά σε αυτό το φόρουμ και όχι μόνο και στην developing δουλειά του... σε αντίθεση με κάτι troll των 8 και 40 post.

 

σέβομαι τη δουλειά του, τους οδηγούς του, την προσφορά σε αυτό το φόρουμ

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

σέβομαι τη δουλειά του, τους οδηγούς του, την προσφορά σε αυτό το φόρουμ και όχι μόνο και στην developing δουλειά του...

 

σέβομαι τη δουλειά του, τους οδηγούς του, την προσφορά σε αυτό το φόρουμ

 

Με παπαγάλους δεν πάμε μπροστά.. Και ας έχουν δίκιο. Τους λείπουν τα χέρια..

Link to comment
Share on other sites

....Ελληνικά ξέρουμε... To Mango Ε Χ Ε Ι ελληνικά, δεν φύτρωσαν αυτόματα με μια απλή αλλαγή ενός registry key.

.

 

 

Ακριβως αυτο ..Τα Ελληνικά δεν ηρθαν απο το πουθενα ..ΕΙΝΑΙ μεσα στο Mango ..

 

To εχει δηλωσει η MS ..Tα εχουμε τοσο καιρο στα τηλεφωνα μας... Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουμε ...???

Το ιδιο πραγμα ελεγα απο την αρχή ...Ακομη και οταν αλλοι ελεγαν επι λέξη οτι:

 

"Οι εταιριες (LG HTC) δεν εχουν τα resources για να εξελληνισουν τα WP7" !!!!

 

Aυτο ακριβως εγραψαν τοτε .. Οτι ο εξελληνισμος δεν υπάρχει γιατι δεν μπορουν οι LG HTC.!!! Και γιαυτο εκανα την παρεμβαση. Τα Ελληνικα ειναι απο την MS και οχι απο εταιριες (LG HTC κλπ)... Δεν κανουμε κανενα χακαρισμα εδω ...Κανουμε αυτο που επρεπε να εχει κανει η Voda ..να ενημερωσει την MS για την Ελλαδα και να προστεθει αυτο το κλειδι...

 

Σε οσους δεν το καταλαινουν και θελουν να ζητησω συγνωμη δεν εχω κατι αλλο να πω. Για μενα εχει τελειωσει το θέμα???

 

Να επιστρεψουμε στο θέμα μας

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε 7720 rtm εδώ και ένα μήνα ,έβαλα το registry editor στην έκδοση 1.2.0.0 και πέρασα το registry key που έχει αναφερθεί για ελληνικά.

Συνδεσα το κινητό στο zune και έκανα update, επειδή ήμουν ήδη unlocked και σε 7720 το μόνο update που χρειάστηκα ήταν της HTC σε 20 λεπτά ήμουν έτοιμος και σε 7720 final , unlocked και με Ελληνικά.

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ. Αυτό που δεν έκανα εγώ είναι το update από το Zune... Πάω τώρα και επιστρέφω με τα αποτελέσματα...

 

Έκανα ότι ακριβώς έκανες και εσύ αλλά μετά το HTC update δεν υπάρχουν τα Ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες...

 

Υ.Γ. Για να βάλουμε Ελληνικά, πρέπει το πρωτεύον Hotamail account να είναι .gr ή δεν παίζει ρόλο;

Edited by Sotirisko
Υ.Γ.
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...