Jump to content

Διαδικασία εγκατάστασης Mango Update σε όλες τις συσκευές


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι για να το πετυχεις το κολπο του ιντερνετ θελει πολλες προσπαθειες ...Συνεχισε καποιοι το εκαναν με την πρωτη καποιοι αλλοι το εκαναν παρα πολλες φορες

Οταν λες το αρχειο λειπει τι εννοεις ??? πιο αρχειο ???

μιλαω για τα ελληνικα..το αρχειο 0408 μολις βγαινω απο τον φακελο available και ξαναμπενω το 0408 λειπει..και αυτο γινεται καθε φορα..:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μιλαω για τα ελληνικα..το αρχειο 0408 μολις βγαινω απο τον φακελο available και ξαναμπενω το 0408 λειπει..και αυτο γινεται καθε φορα..:cry:

Με το mfg το κάνεις; Δυστυχώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Το έχεις ξανακάνει στο παρελθόν, κανένα reg edit ή πρώτη φορά; Μήπως υπάρχει πουθενά κάτι σε save ή κάπως αλλιώς να γίνεται και δεν το κάνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω lg optimus 7 με 7392 εκδοση και κανω το τρικ με το ιντερνετ και δεν γινεται τιποτα ολο μου λεει οτι ειναι αναβαθμησμενο..Εκτος αυτου οταν παω στην registry και παω new value γραφω name:0408 Data:Greek σαν string και μετα εντερ ,μολις βγαινω και ξαναμπαινω το αρχειο λυπει ..Τι κανω λαθος??Ολα στραβα μου πανε!!!!

 

Πολύ απλά φίλε μου, αφού δημιουργήσεις την τιμή σαν στρινγκ που θέλεις, επιλέγεις κάτω από το κουέρτυ πληκτρολόγιο το "ΟΚ".

Δεν γίνεται καταχώριση της τιμής επιλέγοντας το έντερ.

Για να εμφανιστεί το "ΟΚ", αφού πληκτρολογήσεις τις τιμές που θέλεις, πιέζεις σε ένα κενό (μαύρο) τμήμα της οθόνης ώστε να εξαφανιστεί το "κουέρτυ".

Πιστεύω πως βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για τα ελληνικα..το αρχειο 0408 μολις βγαινω απο τον φακελο available και ξαναμπενω το 0408 λειπει..και αυτο γινεται καθε φορα..:cry:

 

Πολύ απλά φίλε μου, αφού δημιουργήσεις την τιμή σαν στρινγκ που θέλεις, επιλέγεις κάτω από το κουέρτυ πληκτρολόγιο το "ΟΚ".

Δεν γίνεται καταχώριση της τιμής επιλέγοντας το έντερ.

Για να εμφανιστεί το "ΟΚ", αφού πληκτρολογήσεις τις τιμές που θέλεις, πιέζεις σε ένα κενό (μαύρο) τμήμα της οθόνης ώστε να εξαφανιστεί το "κουέρτυ".

Πιστεύω πως βοήθησα.

 

Με μπερδεψες με την λέξη "αρχειο"... Εννοεις το νεο κλειδι που εφτιαξες στην registry

Γινεται οπως σου απαντησε ο φιλος @achillefs76. Πρέπει να πατησεις ΟΚ και μετα σωζεται η αλλαγη που κάνεις

Link to comment
Share on other sites

το εκανα παλι τα ιδια!!!:( :( :(

 

Μπορείς να περιγράψεις τα βήματα και τις κινήσεις που κάνεις επακριβώς;

Edited by achillefs76
Link to comment
Share on other sites

1)μπαινω στην registry editor

2)παω στον φακελο ΗKEY_LOCAL_MACHINE>MUI>Available

3)παταω της 3 τελιτσες κατω δεξια και μετα παταω new value

4)μετα βαζω name:0408

5)data:Greek

6)value type:string

7)παταω ΟΚ

8)μετα βγαινω απο τον φακελο Αvailable και ξαναμπαινω

9)τα ελληνικα δεν υπαρχουν..:(

Link to comment
Share on other sites

1)μπαινω στην registry editor

2)παω στον φακελο ΗKEY_LOCAL_MACHINE>MUI>Available

3)παταω της 3 τελιτσες κατω δεξια και μετα παταω new value

4)μετα βαζω name:0408

5)data:Greek

6)value type:string

7)παταω ΟΚ

8)μετα βγαινω απο τον φακελο Αvailable και ξαναμπαινω

9)τα ελληνικα δεν υπαρχουν..:(

 

Επανέλαβα ακριβώς τα βήματα που έγραψες στο δικό μου κινητό και όλα πήγαν μια χαρά.

Δεν μπορώ να καταλάβω...

Δυστυχώς δεν έχω κάποια ιδέα εκτός του να επανεγκαταστήσεις την εφαρμογή και να δοκιμάσεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω ένα LG Optimus, με αναβάθμιση NODO 7.0.7392.0 την οποία και έκανα από το Zune.

Δεν έχω κάνει κάτι άλλο, ξεκλειδώματα, σπασίματα και λοιπά, πρέπει να κάνω αυτήν την διαδικασία, ή να περιμένω ειδοποίηση από το Zune?

Το είχα πάρει από Vodafone με αναβάθμιση, αν αυτό λέει κάτι.

Ευχαριστώ.

:D

 

Μετά μετά την επίσημη διάθεση του Mango Update, κρίνω σκόπιμο να γράψω (ακόμη μια φορά) μερικά πράγματα για την διαδικασία.

 

Ξεκινάμε λοιπόν: Για όσους ειχαν ήδη περάσει την RTM 7720.68 δεν υπάρχει καμιά διαφορά στο λειτουργικό. Αυτο που θα εγκατασταθεί με το update είναι ένα πακέτο από drivers για κάθε συσκευή (HTC LG Samsung) που όμως είναι απαραίτητοι για την άψογη λειτουργία του Mango Update και της κάθε συσκευής. Χώρισα επομένως την διαδικασία σε 3 διαφορετικές περιπτώσεις:

 

1. Όσοι θέλετε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση, από την αρχή

 

α) Ακολουθείστε αυτον τον οδηγό και κάνετε τα ότι λέει στα Α και Β. (Προσοχή στα βήματα 11 και 12 14 για το ξεκλείδωμα και τα Ελληνικά)

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ : Τωρα μπορειτε να παραλειψετε τα βηματα αποστολης και αντιγραφής του του αρχειου customclear.provxml.txt

Αυτο το προγραμμα απο το XDA (λεγεται DeployProvXML) κανει την δουλεια για σας αυτοματα. Εγκατασταση και τρεχουμε το προγραμμα (ανοιγει και κλεινει χωρις μηνυμα) και γινεται η μεταφορά του αρχειου (που ειναι ενσωματωμενο στο προγραμμα) στον καταλογο Windows.

 

Εδώ οι οδηγίες:

11. Επόμενο βήμα είναι να στείλουμε με mail στον εαυτό μας (όπως πριν με το certificate) το αρχείο customclear.provxml.txt. Ανοίξτε από το κινητό σας το mail που στείλατε και πατήστε επάνω στο αρχείο customclear.provxml.txt για να γίνει download. Περιμένετε λιγο (στην οθόνη δεν φαίνεται τίποτα) αλλά όταν κατεβεί πατήστε για να ανοίξει από το Word. Εδώ μην αλλάξετε τίποτα και πατήστε τις 3 τελίτσες και από το μενού διαλέξτε save as και πατήστε ΟΚ να σωθεί.

 

Ανοίγετε στο τηλέφωνο το πρόγραμμά Τouchexplorer και πηγαίνετε στον κατάλογο \My documents. Εκεί υπάρχει το αρχείο που σώσαμε πριν και πρέπει να το κάνετε rename από CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετά να το αντιγράψετε στον κατάλογο windows.

 

12. Να είστε βέβαιοι οτι το αρχείο είναι στον κατάλογο windows.

Αφαιρέστε την εφαρμογή Connection setup της HTC και από το MarketPlace βάλτε την τελευταία έκδοση της. Αν δεν υπάρχει στις εφαρμογές HTC κάντε αναζήτηση και θα την βρείτε. Ανοίξτε την εφαρμογή Connection setup επιλέξτε τον πάροχο σας και πατήστε ΟΚ… μετά από λιγο θα σας βγάλει μήνυμα ότι τελείωσε και με το done θα κλείσει..

Αν πήγαν όλα καλά έχει ξεκλειδώσει (χωρίς να μπορεί να ξανακλειδώσει) το τηλέφωνο σας.

 

Και αν θέλετε και Ελληνικά παντού, κάντε και το trick

14. Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string... Βγείτε από τον Registry Editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι έχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

β) Τα βήματα Γ και Δ του οδηγού δεν ισχύουν πια και το Ζune θα κάνει κατευθείαν την αναβάθμιση σε Mango.

 

2. Όσοι βρίσκεστε σε έκδοση ΝoDo και ξεκλείδωτη συσκευή

 

α) Κάντε τα βήματα 11, 12 και 14 (πιο πάνω οι οδηγίες και τα σημεία της προσοχής)

Επίσης δειτε πιο πάνω το προγραμμα που εβαλα για ευκολη αυτοματη αποστολη του αρχειου CustClear.provxml

β) Τα βήματα Γ και Δ του οδηγού δεν ισχύουν πια και το Ζune θα κάνει κατευθείαν την αναβάθμιση σε Mango.

 

3. Όσοι χρήστες βρίσκεστε σε έκδοση RTM7720

 

Σε όσους είναι σε έκδοση 7720 το μόνο που θα κάνει είναι update τους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ drivers για κάθε συσκευή (HTC LG Samsung)

 

4) ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Πριν κάνετε update αν έχετε πρόσβαση σε registry editor και σας ενδιαφέρουν τα Ελληνικά μενού κάντε την διόρθωση στην registry που αναφέρω πιο πάνω για τα Ελληνικά.

Η εκδοση του registry editor που πρεπει να βαλεται ειναι η RegistryEditor 1.1.0.0.xap για NoDo (πριν το mango) και μετα για το mango ειναι η εκδοση RegistryEditor 1.2.0.0.xap

 

Disclaimer: Όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, εγώ ή το myPhone δεν ευθυνόμαστε αν κάτι πάει στραβά. Κάθε αναβάθμιση γίνεται με δική σας ευθύνη και θα πρέπει να έχετε μια κάποια γνώση του αντικειμένου, πριν το επιχειρήσετε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα . μια βοηθεια δεν μπορω να βρω πουθενα το htc connection setup καμια ιδεα???

 

Τωρα που δοκιμασα δεν υπάρχει στο market

Ισως το κατεβασαν επειδη ειχα καποιο προβλημα με το mango και δεν δουλευε σωστά.

Υποθετω θα ξανανεβει

Δοκιμασε να το κατεβασεις απο το προγραμμα marketplace for pc που ανεβασα στο θεμα των εφαρμογών (link στην υπογραφή μου).

Βεβαια αν το θελεις για το ξεκλειδωμα δεν θα δουλεψει αν το βαλεις απο το pc

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός αλλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

Από μέρα σε μέρα έρχεται το wp7 samsung focus από αμερική ξεκλείδωτο. Λογικά δεν θα φοράει mango. Θέλω να ρωτήσω τα εξείς. Ποια η διαφορά της custom mango από την απλή? επειδή χάθηκα λίγο στα τόσα πόστ. Ξέρω ότι μέσω του ξεκλειδώματος μπορούμε να βάλουμε δικά μας xap. Το θέμα είναι τι κερδίζω από την custom rom?

Επίσης ποια είναι η διαδικασία η σωστή για να γίνει η δουλειά. Επειδή άνοιξα και τον οδηγό εγκατάστασης custom rom χάθηκα κάπου στη μέση. Και στο mango μπορούμε τελικά να φορτώνουμε εφαρμογές όπως πριν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός αλλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

Από μέρα σε μέρα έρχεται το wp7 samsung focus από αμερική ξεκλείδωτο. Λογικά δεν θα φοράει mango. Θέλω να ρωτήσω τα εξείς. Ποια η διαφορά της custom mango από την απλή? επειδή χάθηκα λίγο στα τόσα πόστ. Ξέρω ότι μέσω του ξεκλειδώματος μπορούμε να βάλουμε δικά μας xap. Το θέμα είναι τι κερδίζω από την custom rom?

Επίσης ποια είναι η διαδικασία η σωστή για να γίνει η δουλειά. Επειδή άνοιξα και τον οδηγό εγκατάστασης custom rom χάθηκα κάπου στη μέση. Και στο mango μπορούμε τελικά να φορτώνουμε εφαρμογές όπως πριν?

 

H custom rom touchit που έχει προταθεί είναι για htc συσκευές, όχι για Samsung, αν αναφέρεσαι σε αυτή βέβαια, διότι δεν είδα κάτι άλλο σε αυτό τουλάχιστον το forum για custom rom Samsung συσκευών. Οπότε μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις κανονικά την αναβάθμιση μέσω Zune.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναβάθμιση κανονικά χωρίς να το έχω πειράξει κι εγκαταστάθηκε ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο.

το μενού παραμένει στα αγγλικά αλλά το έχω συνηθίσει!

είμαι με cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναβάθμιση κανονικά χωρίς να το έχω πειράξει κι εγκαταστάθηκε ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο.

το μενού παραμένει στα αγγλικά αλλά το έχω συνηθίσει!

είμαι με cosmote.

 

Άφού δεν το πείραξες έτσι θα έπρεπε να γίνει....

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εβαλα στο Trophy ξανα το mango επειδη τ ειχα κανει restore..Δεν βρησκω το Connection Setup στο μαρκετ για να μπωρω να εχω ιντερνετ 3G..Τι μπωρω να κανω;Εχω γερμανικο Trophy
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εβαλα στο Trophy ξανα το mango επειδη τ ειχα κανει restore..Δεν βρησκω το Connection Setup στο μαρκετ για να μπωρω να εχω ιντερνετ 3G..Τι μπωρω να κανω;Εχω γερμανικο Trophy

 

Έχει αφαιρεθεί γιατί είχε πρόβλημα σε mango...βάλεις στις ρυθμίσεις apn τα στοιχειά της εταιρίας σου .Cosmo wind voda

 

 

From my Asus Tablet

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα ..ξερει καποιος να μου πει τωρα που εγινε to mango update ηχο κλησης μπορεις να βαλεις δικο σου και αν ναι πως?ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα ..ξερει καποιος να μου πει τωρα που εγινε to mango update ηχο κλησης μπορεις να βαλεις δικο σου και αν ναι πως?ευχαριστω..

 

Διάβασε εδώ τις οδηγίες που δίνει ο VIEL

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα γνωριζει κανεις αν εχουν σπασει τα 7.5 κοινως mango?

 

Από όσο ξέρω ακόμη όχι. Λογικά σε λίγο καιρό θα βγει επίσημο unlock το chevron team με κόστος 9 ευρώ.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από όσο ξέρω ακόμη όχι. Λογικά σε λίγο καιρό θα βγει επίσημο unlock το chevron team με κόστος 9 ευρώ.

 

ναι εχει βγει επισημο unlock με καποια παραπονα βεβαια απο καποιους χρηστες οπως διαβασα σε forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις σήμερα μου εμφανίστηκε αυτό το update.

 

Με ενδιαφέρει γιατί μπορεί να περιέχει το Internet Connection Sharing. Από την άλλη δεν θα ήθελα να κλειδώσει η συσκευή. Έχει εγκαταστήσει κανείς αυτό το update;

 

To TouchXplorer δεν λειτουργεί πιά μετά το τελευταίο HTC Update (πριν 1-2 μήνες) και επίσης δεν λειτουργεί ούτε το DeployProvXML για HTC phones, σύμφωνα με αυτόν που το έγραψε: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1248845&page=5

 

Να προχωρήσω και αν κλειδώσει να γυρίσω στο backup; Μήπως ανησυχώ χωρίς λόγο;

 

...

 

ΟΚ έκανα το update. Το κινητό είναι ακόμα ξεκλείδωτο. Και εμφανίστηκε στα Settings το Internet Sharing, που λειτουργεί μια χαρά !!!

 

Μπράβο HTC... άντε το VPN έμεινε ακόμα.

Edited by george_x
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

οπως θα δεις και στην φωτογραφια δεν μου βγαζει τις επιλογες usb ή serial και ετσι δεν μπορω να κανω update ουτε restore backup πλεον....

http://attachments.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=751456&d=1318770631

το τηλεφωνο ειναι στην τελευταια εκδοση mango 7720.16

και η διαδικασια που πηγα να κανω και προκαλεσε αυτο το brick ειναι μεσω του spl να βαλω custuom rom αλλα απο τοτε που ετρεξα το dft v2 δεν μου εμφανιζει τις ενδειξης serial κ usb... ελπιζω καποιος να βοηθησει για να λυθει το θεματακι αυτο....

HTC 7 trophy 16GB Memory upgrade :D

Link to comment
Share on other sites

οπως θα δεις και στην φωτογραφια δεν μου βγαζει τις επιλογες usb ή serial και ετσι δεν μπορω να κανω update ουτε restore backup πλεον....

......

το τηλεφωνο ειναι στην τελευταια εκδοση mango 7720.16

και η διαδικασια που πηγα να κανω και προκαλεσε αυτο το brick ειναι μεσω του spl να βαλω custuom rom αλλα απο τοτε που ετρεξα το dft v2 δεν μου εμφανιζει τις ενδειξης serial κ usb... ελπιζω καποιος να βοηθησει για να λυθει το θεματακι αυτο....

 

Και το γραφω με μεγαλα κοκκινα γραμματα στην πρωτη σελιδα ....!!!!

Αν πηγες να βαλεις custon ενω ησουν σε mango (με spl μεγαλυτερο απο 3.χ) τοτε εχεις προβλημα ... σοβαρο...

Δεν ξερω καποιο τροπο για να ξεμπλοκάρει ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...