Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδεια βγηκε ο kernel 6 οποιος τον θελει ας τον κατεβαση απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1256739

επισης οποις θελει την MiniCM7-2.1.4 [8/11/11]Gingerbread 2.3.7/CM7.1 ας την κατεβαση απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068553

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγκατεστησα το miniCM7 2.1.4 στο κινητο μου και ειναι απλα τελειο...ολα δουλευουν κανονικοτατα..προσπαθησα ομως να κανω το ιδιο και στο κινητο ενος φιλου μου και οταν εφτασα στο σημειο που πρεπει να φλασαρω τον kernel και τον loader δεν πετυχαινω τιποτα και μου βγαζει απλα

ERROR - Error flashing. Aborted

INFO - Now unplug the device and power it on

INFO - Then go to application settings

INFO - turn on Unknown Sources and Debugging......τι κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγκατεστησα το miniCM7 2.1.4 στο κινητο μου και ειναι απλα τελειο...ολα δουλευουν κανονικοτατα..προσπαθησα ομως να κανω το ιδιο και στο κινητο ενος φιλου μου και οταν εφτασα στο σημειο που πρεπει να φλασαρω τον kernel και τον loader δεν πετυχαινω τιποτα και μου βγαζει απλα

ERROR - Error flashing. Aborted

INFO - Now unplug the device and power it on

INFO - Then go to application settings

INFO - turn on Unknown Sources and Debugging......τι κανω λαθος??

 

Πρέπει πρώτα να πας Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός σφαλμάτων και να το ενεργοποιήσεις. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ηταν τελικα πως το προγραμμα "super one click" που χρησιμοποιουσα δεν rootαριζε το κινητο μου...προσπαθούσα δηλαδη να flashαρω kernel και loader χωρις routαρισμενο κινητο..:pευχαριστω πολυ παντως..!
Link to comment
Share on other sites

παιδεια βγηκε ο kernel 6 οποιος τον θελει ας τον κατεβαση απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1256739

επισης οποις θελει την MiniCM7-2.1.4 [8/11/11]Gingerbread 2.3.7/CM7.1 ας την κατεβαση απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068553

 

Για να πάμε στην MiniCM2.1.4 (android 2.3.7) πρέπει να φλασάρουμε τον κερνελ 6 ή αρκεί ο κερνέλ 4???

Link to comment
Share on other sites

http://minicm.googlecode.com/files/PresentationSmall.jpg

 

Επισκεφθείτε την σελίδα του project στο google code

και τα source στο Github

H MiniCM7 είναι κομμάτι του FreeXperia project

 

 

 

Intro:[/CENTE

 

Οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω (bootloader unlock/flash rom/kernel) πρόκειται να ακυρώσουν την ισχύ της εγγύησης και ενδέχεται να προκαλέσουν προβλήματα στην ίδια την συσκευή, οπότε προχωράτε στην διαδικασία με δική σας ευθύνη.

 

 

 

Χαρακτηριστικά MiniCM7-2.1.1 rom:

  • Compiled αποκλειστικά για την ανάλυση του X10 mini (LDPI)
  • Ειδοποιήσεις για αναβαθμισμένη έκδοση μέσω c2dm (CM Settings – System – Update Notifications)
  • Gingerbread native App2SD (αποθηκεύει στο FAT partition της κάρτας μνήμης)
  • Συμβατότητα με App2SD/Dalvik2SD σε ext (ανιχνεύει αν υπάρχει κάποιο ext2/3/4 partition στην κάρτα μνήμης και κάνει το ανάλογο mount)
  • ClockworkMod Recovery v4.0.1.5 ενσωματωμένο στον kernel (ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες soft brick)
  • Επιλογή για ρυθμιζόμενο overclocking/undervolting (απο προεπιλογή κανένα δεν είναι ενεργό)
  • Επιπλέον επιλογή για αυξημένη φωτεινότητα/ultrabrightness (ειδικά για το mini)
  • Επιπλέον επιλογή για ρύθμιση της ταχύτητας ανάγνωσης της SD Cache (ειδικά για το mini)
  • Ομαλή κύλιση 2D στα μενού
  • Fake dualtouch, ενσωματωμένο πλέον στον kernel (credits στον doixanh)
  • Mddi lagfix, ενσωματωμένο πλέον στον kernel
  • Native wifi tethering

 

Χαρακτηριστικά nAa-03 kernel:

  • Βασισμένο στα stock 2.6.29 source της SE
  • ClockworkMod Recovery 4.0.1.5 ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη για Netfilter/AP
  • Υποστήριξη swap
  • Tun/Tap ενσωματωμένο
  • Mddi fix ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη ext3/4 ενσωματωμένη στον kernel
  • Αυτόματη αντιγραφή των απαιτούμενων module κατά την εκκίνηση
  • Fake dual touch ενσωματωμένο
  • Επιπλέον CPU governors των εργοστασιακών: interactive, interactivex, minmax, smartass, smartass2, scary, savagedzen
  • Επιλεκτικό Overclock/Undervolt
  • BFQ ioscheduler
  • TINY RCU
  • DM_CRYPT_GLOBAL_WORKQUEUES
  • Ramzswap για την επιλογή "compcache" (στα CM Settings - Performance)
  • Αφαίρεση fps caps

 

 

Bugs: (Χρησιμοποιήστε τον tracker του project για την αναφορά σφαλμάτων.)

  • Το καινούριο bootlogo εμφανίζεται παραμορφωμένο. Δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία.

 

 

Requirements:

  • Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6/2.1.1.C.0.0 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015.Ελέγξτε καλά αν έχετε το συγκεκριμένο baseband, ειδάλλως είναι άσκοπο να προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε την MiniCM7.
  • Ξεκλειδωμένος Bootloader
  • Προεγκατεστημένο το ClockworkMod Recovery

 

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

[*]Κατεβάζετε το πακέτο που περιέχει την rom, τον kernel (ή κατεβάζετε τον καινούριο nAa-03 kernel) και τα εργαλεία για bootloader unlock και flash από το link παρακάτω.

[*]Πριν κάνετε οτιδήποτε, παίρνετε backup επαφών, εφαρμογών κλπ.

[*]Τοποθετήστε το MiniCM7-xxx.zip στην κάρτα μνήμης (όχι σε κάποιον υποφάκελο) και μετονομάστε το σε update.zip. Επιλεκτικά κατεβάστε το συνιστώμενο πακέτο google apps από εδώ ή κάποιο από τα υπόλοιπα διαθέσιμα νεότερα πακέτα απο εδώ και βάλτε το κι αυτό στην κάρτα μνήμης.

[*]Αν δεν έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader ήδη, ακολουθείστε τις οδηγίες στο 2ο post.

[*]Flashάρετε το nAa-03 kernel. Για να το κάνετε αυτό:

-Απενεργοποιείτε την συσκευή

-Κάνετε download το E10_nAa-03_2.6.29-nAa-03.ftf από εδώ και το τοποθετείτε στον φάκελο Flashtool/firmwares, διαγράφοντας την προηγούμενη έκδοση που προϋπάρχει εκεί (E10_nAa-02_2.6.29-nAa-02.ftf)

-Κάνετε εκκίνηση του X10FlashTool.exe (Flashtool\X10FlashTool.exe), πιέζετε “Flash” και

επιλέγετε E10_nAxxx kernel firmware (αυτό θα φλασάρει το kernel.sin και το loader.sin)

-Το Flashtool θα βγάλει popup που θα σας ζητήσει να συνδέσετε την συσκευή σε usb. Πιέζοντας

το πλήκτρο “back” τοποθετείτε το usb και μόλις το Flashtool ανιχνεύσει την συσκευή ξεκινά την

διαδικασία.

[*]Μόλις το flashtool τελειώσει την διαδικασία (παίρνει λίγα δευτερόλεπτα), αποσυνδέετε το usb και ενεργοποιείτε την συσκευή.

[*]Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.

[*]Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

[*]Apply update from sdcard

[*]Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps

[*]Reboot (η πρώτη εκκίνηση θα πάρει ~2 λεπτά)

 

sos,,sos,,sos,, κατι εκανα λαθος και μετα το τελευταιο reboot το τηλ εφαγε κολυμα,, εχει πολυ λυγο φωτισμο στην οθονη, ουτε ανοιγει ουτε κλεινει και το Sony Ericsson PC Companion δεν το εντοπιζει,, υπαρχει καμια λυση η θελει πεταμα??????

 

μετα απο μια ωρα εμφανισε το παραμορφωμένο splashscreen για 5 λεπτα κ παλι ξανα πηγε εκει που ητανε, (πολυ λιγο φωτισμο στην οθονη)

 

τελικα μετα το κολημα το συνδεσα στο pc και ξανα'καμα τη διαδικασια με το Flashtool και καταφερα να το κλεισω, μετα το ανοιξα μπηκα στο xrecovery βρηκα το update.zip αλλα οχι απ το Apply update from sdcard,, αυτη τη φορα το βρηκα απ την επιλογη choose custom zip from sdcard το περασε κανονικα ανοιξε το τηλ κ ολλα καλα, τωρα θ αρχησω την εξερευνηση..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, έχω μια απορία για το kernel nAa 06 και ειδικότερα το CW recovery. Στη έκδοση 5 δεν έχει το multiboot option και μου αρεσε πολύ. Θα βγει πρόσθετο; Μπορώ να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση του Cw(έχω την τελευταία minicm7 αν παιζει ρολο).
Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε στην MiniCM2.1.4 (android 2.3.7) πρέπει να φλασάρουμε τον κερνελ 6 ή αρκεί ο κερνέλ 4???

 

Εγώ πάντως για καλό και για κακό φλάσαρα τον 6 και λειτουργεί εδώ και 4 ώρες άψογα... Και overclocked ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Εχω καποιες αποριες και ελπιζω να μου τις λυσετε.Εχω χ10 μινι.

1)Για να περασω την MiniCM7-2.1.1 rom πρεπει προηγουμενος και κανω την συσκευη root??

2).Αν κανω το οτιδηποτε υπαρχει δυνατοτητα να ερθει το κινητο στην αρχικη του κατασταση???

3)Τι ειναι το xrecovery,που μπορω να το βρω,πως το κανω εγκατασταση στο κινητο και στη συνεχεια το ClockworkMod Recovery οπως λεει ο οδηγος

4)Για να κανω Unlocking bootloader πρεπει να εχω κατι απο αυτα?????

Προεγκατεστημένο PC Companion ή SEUS ή απλά οι drivers της SE

Rooted συσκευή

Υ.Σ.Ρε παιδια οταν λετε Flashάρετε το nAa-03 kernel τι εννοειτε??Υπαρχει κανενας οδηγος με σχετικες αποριες????

Σκεφτομουν να περασω Achotjan Froyo 2.2.2.Τι ειναι καλυτερο να κανω????????

Συγχωμη που σας κουραζω,απλα ετοιμαζομαι να επεμβω το μινι μου και δεν ειμαι και πολυ σχετικος.Και αμα κανω καμια ζημια αν μπορω να την διορθωσω!!!

''Ολα ειναι δρόμos''

Sony Xperia L (4.2.2)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!μολις μπηκα στο ιντερνετ απο το κινητο κ μου εβγαλε οτι υπαρχει αναβαθμηση mini cm7 2.1.5.το κατεβασα κατευθειαν απο τη συσκευη.τωρα πως την περναω?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!μολις μπηκα στο ιντερνετ απο το κινητο κ μου εβγαλε οτι υπαρχει αναβαθμηση mini cm7 2.1.5.το κατεβασα κατευθειαν απο τη συσκευη.τωρα πως την περναω?ευχαριστω!

 

την μετονομάζεις σε update.zip και μέσο recovery κάνεις apply update from sdcard απευθείας χωρίς καμία άλλη κίνηση

(εννοείται ότι πρώτα παίρνεις buckup)

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχω ενα προβληματακι...στο τελευταιο βημα που πρεπει να κανω apply update from sdcard συνεχεια μου γραφει aborted.σε οποια επιλογη κι αν παω μου γραφει οτι δεν μπορει να κανει mount την καρτα μνημης.

καμια ιδεα?

 

 

το βρηκα!!!

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παλικάρια έχω ένα πρόβλημα δεν μου κάνει εγκατάσταση εφαρμογές απο το market πατάω λήψη της κατεβάζει και στην εγκατάσταση κολλάει και κάνει reboot.

Εκδοση android: 2.3.7

Eκδοση kernel: 2.6.29.6-nAa-06nobodyAtall@hydra #1

Mod version: Minicm7-2.1.5

x10 mini

Τα φώτα σας,παρακαλώ :wacko:

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα λοιπον εκατσα και εβαλα την ρομ χτες και το κινητο πεταει... το μονο που ειδα σαν προβλημα ειναι οτι και να το κλεισω οταν το βαλω στην φορτιση αναβει απο μονο του.

αυτο το κανει μονο στην φορτιση ξερει κανεις γιατι?:wacko:

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

1)Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

2)Apply update from sdcard

3)Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps

 

καλημερα

παταω το βημα 1) ολα μια χαρα και καιτο 2) ολα καλα

στο 3) πρεπει να πατησω choose file for sdcard ;

γιατι παταω αυτο choose file for sdcard

και το market δεν το εχει μεσα .

τι πρεπει να κανω ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παταω το βημα 1) ολα μια χαρα και καιτο 2) ολα καλα στο 3) πρεπει να πατησω choose file for sdcard ; γιατι παταω αυτο choose file for sdcard και το market δεν το εχει μεσα . τι πρεπει να κανω ;

Φλάσαρε τα gaaps

Link to comment
Share on other sites

και ποια ειναι τα τελευτεα ;

 

απο εδω http://cmw.22aaf3.com/gapps/

να κατεβασω το τελευτεο .zip ;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

1)Υποστηριζει flash player αυτη η εκδοση?

2)Φοραω 2,2 froyo.Ξεκιναω τον οδηγο οπως ειμαι ή πρεπει να την κανω 2,1?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο βρήκα τι φταίει. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

σε ποσα mhz δουλευετε το mini σας?

βλεπω στο setcpu παει μεχρι 600...

καπου ειδα ομως για 710 οτι το δουλευε καποιος...

Link to comment
Share on other sites

σε ποσα mhz δουλευετε το mini σας?

βλεπω στο setcpu παει μεχρι 600...

καπου ειδα ομως για 710 οτι το δουλευε καποιος...

 

μπες ρυθμισεις - cyanogenmod settings - επιδοσεις - ρυθμισεις cpu και επελεξε μεχρι 710 ( μαρκαρισε το overclock - ορισμος κατα την εκκινηση )

edit μη το βαλεις πανω απο 710

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...