Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εχω εικοδιο του gmail, γιατι αυτο?

 

Δεν υπάρχει το app

κατέβασέ το από εδώ

https://market.android.com/details?id=com.google.android.gm&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5nbSJd

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, άλλα δεν εμφάνισε καθόλου εικονίδιο προγράμματος και κατά την εκκίνηση του τηλέφωνου μου βγάζει αυτό το μήνυμα:com.google.android.gm
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, άλλα δεν εμφάνισε καθόλου εικονίδιο προγράμματος και κατά την εκκίνηση του τηλέφωνου μου βγάζει αυτό το μήνυμα:com.google.android.gm

 

Προσπάθησε να διαγράψεις το Google cache από τη διαχείριση Εφαρμογών.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να διαγράψεις το Google cache από τη διαχείριση Εφαρμογών.

 

Το έκανα αυτό και λειτούργησε. Ευχάριστω φίλος.

Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστήσω κι εγώ όσους δούλεψαν για αυτή τη rom και για τον οδηγό αυτό, επιτέλους το κινητό μου δουλεύει χωρίς τα προηγούμενο lag που είχε.

 

Την εγκατάσταση την έκανα λίγο ανάποδα, πρώτα μεσω του xrecovery φλάσαρα τη καινούρια rom και μετά φλάσαρα και Kernel.

(μέχρι να τα καταφέρω το τηλ είχε τουβλιάσει για 1 ώρα,δεν έσβηνε κ έμενε το πρώτο λογκο της sony κολλημένο...αλλά όλα οκ)

 

το QWM Recovery λειτουργεί κανονικά και ξεκινάω να ανακαλύπτω τη νέα μου rom όπου και πρέκυψαν τα εξής θεματάκια:

 

1. δε μπορούσα να προσθέσω-συγχρονίσω το λογαριασμό μου στο google ώστε να μπορώ να συνδεθώ στο market , τελικά φλασάροντας και τα Google-apps έγινε δυνατή η προσθήκη του λογαριασμού. Συνδέθηκα κανονικά στο amdroid market και....

 

2. έχω καταφέρει να εγκαταστήσω μόνο δύο εφαρμογές από τις πέντε που έχω προσπαθήσει, και τις 4 φορές από αυτές η συσκευή επανεκκίνησε από μόνη της. (μόνο σε μια επιτυχημένη δεν έκανε επανεκκίνηση)

 

π.χ. στο skype έκανε reboot και δεν εγκαταστάθηκε ενώ στο winamp έκανε reboot και είχε εγκατασταθεί.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Υ.Γ: Ακόμα κι αν αυτό παραμείνει το κινητό ρολάρει πολυ καλύτερα από πριν. ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατάσταση την έκανα λίγο ανάποδα, πρώτα μεσω του xrecovery φλάσαρα τη καινούρια rom και μετά φλάσαρα και Kernel.

(μέχρι να τα καταφέρω το τηλ είχε τουβλιάσει για 1 ώρα,δεν έσβηνε κ έμενε το πρώτο λογκο της sony κολλημένο...αλλά όλα οκ)

 

Για να λέει ο ποιητής ότι θέλει συγκεκριμένα βήματα για την εγκατάσταση κάτι παραπάνω θα ξέρει.:)

Άρα ένας πολύ πιθανός λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτός.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

παιδες απο καταναλωση μπαταρια τι λεη?εσας ποσο σας κραταη και με τι χρηση?

 

μια χαρα ειναι 2 μερες ανετα με νορμαλ χρηση, απλα με καθε φλασαρισμα να κανεις και ενα wipe battery stats

Link to comment
Share on other sites

παιδες απο καταναλωση μπαταρια τι λεη?εσας ποσο σας κραταη και με τι χρηση?

 

Σε εμένα πάντως μετά την εγκατάσταση του Battery Dr Saver με κανονική χρίση πάει μέχρι 4 μέρες

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως μετά την εγκατάσταση του Battery Dr Saver με κανονική χρίση πάει μέχρι 4 μέρες

 

λεω να το δοκιμασω και εγω..................και πως το κανουμε χρηση??????????????? το κανουμε εγκατασταση και τελος????????? χρειαζετε καποια επιπλεον ρυθμιση?????

Link to comment
Share on other sites

λεω να το δοκιμασω και εγω..................και πως το κανουμε χρηση??????????????? το κανουμε εγκατασταση και τελος????????? χρειαζετε καποια επιπλεον ρυθμιση?????

 

εγκατάσταση και τέλος

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να ξεκλειδώσω (Unlocking bootloader) και μου βγάζει σφάλμα...μου λέει Το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου!!!Τι κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι 2 μερες ανετα με νορμαλ χρηση, απλα με καθε φλασαρισμα να κανεις και ενα wipe battery stats

 

σευχαριστω για την απαντηση καπου 2 με 3 μερες μου κραταη.αλλα δεν ξερω τι ειναι το wipe battery stats και απο που το κανεις?

 

Σε εμένα πάντως μετά την εγκατάσταση του Battery Dr Saver με κανονική χρίση πάει μέχρι 4 μέρες

 

πολυ καλο προγραμματακη αλλα και 4 μερες μωρε μπραβο!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση καπου 2 με 3 μερες μου κραταη.αλλα δεν ξερω τι ειναι το wipe battery stats και απο που το κανεις?

 

μεσα απο το recovery δεν ειναι κατι το δυσκολο, κανεις πληρη φορτιση το κινητο μετα μπαινεις στο cmwrecovery επιλεγεις το wipe battery stats και στην συνεχεια μια πληρη φορτιση παλι και εισαι οκ, εγω με αυτον τον τροπο ειμαι πολυ ευχαριστημενος :)

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το recovery δεν ειναι κατι το δυσκολο, κανεις πληρη φορτιση το κινητο μετα μπαινεις στο cmwrecovery επιλεγεις το wipe battery stats και στην συνεχεια μια πληρη φορτιση παλι και εισαι οκ, εγω με αυτον τον τροπο ειμαι πολυ ευχαριστημενος :)

 

ok ρε συ τωρα καταλαβα τι λες.σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να ξεκλειδώσω (Unlocking bootloader) και μου βγάζει σφάλμα...μου λέει Το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου!!!Τι κάνω λάθος;

 

Κανείς ρε παιδιά;;;;;:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να ξεκλειδώσω (Unlocking bootloader) και μου βγάζει σφάλμα...μου λέει Το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου!!!Τι κάνω λάθος;

 

Διάβασε καλά τα βήματα και τις προϋποθέσεις

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνεται με τα βήματα που περιγράφονται:

- Flash kernel

- Wipe

- Flash ROM

- Flash gapps

 

 

έτσι ακριβώς είναι τελικά και τώρα όλα δουλεύουν τζετ. Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις...εχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πάρα πολλά apps που παρόλο που τα σβήνω με αυτά συνεχίζουν να εμφανίζονται,πως γίνετε να σταματήσει αυτό... γιατί πιστεύω ότι πρέπει να τρώνε και πιο πολλή μπαταρία λογικά ε?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις...εχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πάρα πολλά apps που παρόλο που τα σβήνω με αυτά συνεχίζουν να εμφανίζονται,πως γίνετε να σταματήσει αυτό... γιατί πιστεύω ότι πρέπει να τρώνε και πιο πολλή μπαταρία λογικά ε?

 

Τα μόνα apps που δεν σβήνουν (που τελικά και αυτά μπορούν να σβηστούν) είναι αυτά που είναι προ εγκατεστημένα με την ROM .

Τώρα το ποια apps θα τρέχουν αυτό εξαρτάτε από εσένα και τις ρυθμίσεις που θα κάνεις.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω ...015 baseband? γιατι η δικιά μου στο x10 mini που μόλις πήρα είναι ...006. Να υπόθεση πως πρέπει να κάνω πρώτα την τελευταία επίσημη αναβάθμιση για να αλλάξει η baseband?

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://minicm.googlecode.com/files/PresentationSmall.jpg

 

Επισκεφθείτε την σελίδα του project στο google code

και τα source στο Github

H MiniCM7 είναι κομμάτι του FreeXperia project

 

 

 

Intro:

 

 

 

Οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω (bootloader unlock/flash rom/kernel) πρόκειται να ακυρώσουν την ισχύ της εγγύησης και ενδέχεται να προκαλέσουν προβλήματα στην ίδια την συσκευή, οπότε προχωράτε στην διαδικασία με δική σας ευθύνη.

 

 

 

Χαρακτηριστικά MiniCM7-2.1.1 rom:

  • Compiled αποκλειστικά για την ανάλυση του X10 mini (LDPI)
  • Ειδοποιήσεις για αναβαθμισμένη έκδοση μέσω c2dm (CM Settings – System – Update Notifications)
  • Gingerbread native App2SD (αποθηκεύει στο FAT partition της κάρτας μνήμης)
  • Συμβατότητα με App2SD/Dalvik2SD σε ext (ανιχνεύει αν υπάρχει κάποιο ext2/3/4 partition στην κάρτα μνήμης και κάνει το ανάλογο mount)
  • ClockworkMod Recovery v4.0.1.5 ενσωματωμένο στον kernel (ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες soft brick)
  • Επιλογή για ρυθμιζόμενο overclocking/undervolting (απο προεπιλογή κανένα δεν είναι ενεργό)
  • Επιπλέον επιλογή για αυξημένη φωτεινότητα/ultrabrightness (ειδικά για το mini)
  • Επιπλέον επιλογή για ρύθμιση της ταχύτητας ανάγνωσης της SD Cache (ειδικά για το mini)
  • Ομαλή κύλιση 2D στα μενού
  • Fake dualtouch, ενσωματωμένο πλέον στον kernel (credits στον doixanh)
  • Mddi lagfix, ενσωματωμένο πλέον στον kernel
  • Native wifi tethering

 

Χαρακτηριστικά nAa-03 kernel:

  • Βασισμένο στα stock 2.6.29 source της SE
  • ClockworkMod Recovery 4.0.1.5 ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη για Netfilter/AP
  • Υποστήριξη swap
  • Tun/Tap ενσωματωμένο
  • Mddi fix ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη ext3/4 ενσωματωμένη στον kernel
  • Αυτόματη αντιγραφή των απαιτούμενων module κατά την εκκίνηση
  • Fake dual touch ενσωματωμένο
  • Επιπλέον CPU governors των εργοστασιακών: interactive, interactivex, minmax, smartass, smartass2, scary, savagedzen
  • Επιλεκτικό Overclock/Undervolt
  • BFQ ioscheduler
  • TINY RCU
  • DM_CRYPT_GLOBAL_WORKQUEUES
  • Ramzswap για την επιλογή "compcache" (στα CM Settings - Performance)
  • Αφαίρεση fps caps

 

 

Bugs: (Χρησιμοποιήστε τον tracker του project για την αναφορά σφαλμάτων.)

  • Το καινούριο bootlogo εμφανίζεται παραμορφωμένο. Δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία.

 

 

Requirements:

  • Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6/2.1.1.C.0.0 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015.Ελέγξτε καλά αν έχετε το συγκεκριμένο baseband, ειδάλλως είναι άσκοπο να προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε την MiniCM7.
  • Ξεκλειδωμένος Bootloader
  • Προεγκατεστημένο το ClockworkMod Recovery

 

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

  • Κατεβάζετε το πακέτο που περιέχει την rom, τον kernel (ή κατεβάζετε τον καινούριο nAa-03 kernel) και τα εργαλεία για bootloader unlock και flash από το link παρακάτω.
  • Πριν κάνετε οτιδήποτε, παίρνετε backup επαφών, εφαρμογών κλπ.
  • Τοποθετήστε το MiniCM7-xxx.zip στην κάρτα μνήμης (όχι σε κάποιον υποφάκελο) και μετονομάστε το σε update.zip. Επιλεκτικά κατεβάστε το συνιστώμενο πακέτο google apps από εδώ ή κάποιο από τα υπόλοιπα διαθέσιμα νεότερα πακέτα απο εδώ και βάλτε το κι αυτό στην κάρτα μνήμης.
  • Αν δεν έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader ήδη, ακολουθείστε τις οδηγίες στο 2ο post.
  • Flashάρετε το nAa-03 kernel. Για να το κάνετε αυτό:
    -Απενεργοποιείτε την συσκευή
    -Κάνετε download το E10_nAa-03_2.6.29-nAa-03.ftf από εδώ και το τοποθετείτε στον φάκελο Flashtool/firmwares, διαγράφοντας την προηγούμενη έκδοση που προϋπάρχει εκεί (E10_nAa-02_2.6.29-nAa-02.ftf)
    -Κάνετε εκκίνηση του X10FlashTool.exe (Flashtool\X10FlashTool.exe), πιέζετε “Flash” και
    επιλέγετε E10_nAxxx kernel firmware (αυτό θα φλασάρει το kernel.sin και το loader.sin)
    -Το Flashtool θα βγάλει popup που θα σας ζητήσει να συνδέσετε την συσκευή σε usb. Πιέζοντας
    το πλήκτρο “back” τοποθετείτε το usb και μόλις το Flashtool ανιχνεύσει την συσκευή ξεκινά την
    διαδικασία.
  • Μόλις το flashtool τελειώσει την διαδικασία (παίρνει λίγα δευτερόλεπτα), αποσυνδέετε το usb και ενεργοποιείτε την συσκευή.
  • Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.
  • Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)
  • Apply update from sdcard
  • Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps
  • Reboot (η πρώτη εκκίνηση θα πάρει ~2 λεπτά)

Σιγουρευτείτε οτι ακολουθήσατε τα παραπάνω βήματα πριν αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα

 

 

 

Disclaimer1: Η rom αποτελεί αποκλειστική δουλειά του

nobodyAtall. Εγώ απλά έκανα το post για να υποστηρίξω αυτή την υπέροχη προσπάθεια.

Disclaimer2:Ούτε εγώ, ούτε ο nobodyAtall αλλά ούτε κανένας άλλος, είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση της MiniCM7, του nAa kernel καθώς και του οδηγού. Η ευθύνη, βαραίνει αποκλειστικά τον χρήστη.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΙΝΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...