Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχα ενα μικρο προβλημα που νομιζω οτι δεν γυρναει πισω! ηθελα να βαλω μια καινουρια Rom.και βρηκα αυτη.δεν κατεβασα ομως τον kernel εκανα ολα τα βηματα..σωστα και οταν πατησα back στο cwm recovery ,μετα την εγκατασταση της rom μου ,για να ξεκινησω παλι το κινητο μου εβγαλε μια ερωτηση απο μονο του που ελεγε...να κανει reboot στη συσκευη και εγω πατησα οκ. μετα οταν ανοιξε...εμεινε στο λογοτυπο της sony ericson (εχω το x10 mini). δεν ανοιγει..!!δεν κλεινει!!! δεν μπαινει στο recovery mode !! δεν κουναει ρουπι...!!!!!!!! και να κλεισει απο μπαταρια ...νομιζω το ιδιο θα γινει! μηπως επρεπε να αλλαξω και kernel??? αυτο που εβαλα ελεγε οτι ηταν συμβατο!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δόθηκε παράταση ζωής σε ένα προβληματικό x10mini pro που δεν την πάλευε άλλο με τη μαμά 2.1

Πλέον τρέχει με 2.3.7 και overclock over 700MHz

Παίδεμα λιγάκι ο bootloader σε σχέση με άλλα κινητά (ZTE blade, V970, V9, Huawei u8800, 8120, Joy, Galaxy s, xperia mini), αλλά όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρχικα Χρονια Πολλα σε ολους και Χριστος Ανεστη

 

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν μπορεσα να διαβασω και τις 34 σελίδες του τοπικ. Τρεχω MiniCM7 2.2.1 με 2.6.29.6-nAa-14 kernel και αντιμετωπιζω το εξης πρόβλημα με το x10 mini : Αν και τα ολα τα υπολοιπα ειναι τελεια, η ενταση του ακουστικου εντος κλησης ειναι πολυ χαμηλη σε σημειο που δεν μπορω να ακουσω καθολου τον αλλον σε λιγο πιο θορυβωδη μερη (π.χ. εκτος σπιτιου). Δεν μπορω να θυμηθω απο ποτε αρχισε να συμβαινει αυτο, γιατι σπανιως εκανα κλησεις απο αυτη τη συσκευη μεχρι προσφατα. Θυμαμαι ομως πολυ καλα οτι στο παρελθον, μπορουσα να ακουσω ανετα τον καλουντα, ακομη και σε πολυ θορυβωδες περιβαλλον. Ναι ειμαι σιγουρος ότι η ακοη μου δεν πασχει επειδη το W995 μου ακουγοταν και ακουγεται δυνατα και καθαρα εντος κλησης. Υπαρχει καποια λυση σε αυτο το προβλημα;

 

ευχαριστω εκ των προτερων και οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Edited by DarksonDAP
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

@stelli

 

επρεπε να εχεις περασει οπωσδηποτε εναν custom kernel (π.χ. nAa-03) o οποιος να ειναι καταλληλος για το κινητο σου.για x10 mini=robyn ή x10 mini pro=mimmi.

τωρα, αν ανοιξεις το καπακι αριστερα απο τον φακο της καμερας ειναι κατι σαν πλαστικη ταπα.αφαιρεσε το και θα δεις ενα φισακι.αυτο συνδεει την μπαταρια με το κινητο.αφαιρεσε το με κατι μυτερο και ξανασυνεδεσε το.το κινητο πλεον εχει κλεισει.τελος, πηγαινεις για restore απο το pc companion.

ελπιζω να βοηθησα!

http://prntscr.com/14pk9j

Edited by kostas96

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με απλες ρυθμισεις κανουμε την ρομ μας πιο γρηγορη και με λιγοτερα κολληματα :)

 

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Διαθεσιμοι governors-->ONDEMAND

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Ελαχ. συχνοτητα CPU-->600Mhz

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Μεγ. συχνοτητα CPU-->787Mhz

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Ορισμος κατα την εκκινηση (το τικαρουμε)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Partitoning the sdcard

- backup all important data (eg. Titanium Backup files)

- go to cwm recovery > advanced > partition sdcard

skip above step if you already partitioned the sdcard

2. Download the Ungaze_v4b5.zip (http://www.easybytez.com/w5htf32pm5ks)

3. place on sdcard (don't extract it)

4. go to recovery mode

5. mount system,data,cache,sdcard,sd-ext

6. flash the ungaze

7. reboot

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρατήρησα ότι υπάρχει καινούρια έκδοση:

6/7/13 MiniCM7 2.2.2 build

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς. Έχει διαφορές με την 2.2.1?

Ή το μόνο που προσφέρει είναι υποστήριξη του kernel jb-06;;

Με ποιόν kernel είναι καλύτερα; Με .14 ή jb-06?

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οποίος θέλει μια σταθεροί ρομ να πετάει και να μοιάζει σαν το xperia Z είναι εδώ

Android 2.3.7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2331564

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει μια σταθεροί ρομ να πετάει και να μοιάζει σαν το xperia Z είναι εδώ

Android 2.3.7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2331564

 

Πετάει καλύτερα από MiniCM7;

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχασα επεισοδια, πως κανω root και πως μπορω να την περασω? ειχα την miniCM7 rom αλλα ειχα κανει restore πριν 1,5 χρονο περιπου, δε θυμαμαι, αν ειναι ευκολο να με καθοδηγηση καποιος :)
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχασα επεισοδια, πως κανω root και πως μπορω να την περασω? ειχα την miniCM7 rom αλλα ειχα κανει restore πριν 1,5 χρονο περιπου, δε θυμαμαι, αν ειναι ευκολο να με καθοδηγηση καποιος :)

 

Στο πρώτο post έχει οδηγίες.

Αν τα πας καλά με τα αγγλικά δες στο

[ROM] MiniCM7-2.2.2 [6/7/13] Gingerbread 2.3.7/CM7.2 unofficial port for the x10mini - http://forum.xda-developers.com

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post έχει οδηγίες.

Αν τα πας καλά με τα αγγλικά δες στο

[ROM] MiniCM7-2.2.2 [6/7/13] Gingerbread 2.3.7/CM7.2 unofficial port for the x10mini - http://forum.xda-developers.com

 

φασαρια βλεπω, ξανα απο την αρχη, ευχαριστω τελικα δε θα το κανω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παω να κανω flash την τελευταια εκδοση nAa-03 kernel ( ακολουθησα ολες της οδηγιες που γραφετε και μου βγαζει αυτο:

 

 

29/001/2014 16:07:51 - INFO - <- This level is successfully initialized

29/001/2014 16:09:33 - INFO - Preparing files for flashing

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Searching Xperia....

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Found at USB\VID_0FCE&PID_ADDE\6&82C0924&0&1

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Start Flashing

29/001/2014 16:09:34 - INFO - VER=''r8A029'';DATE=''20100601'';TIME=''12:17:00'';

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Flashing loader

29/001/2014 16:09:34 - INFO -

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Flashing Kernel.sin

29/001/2014 16:09:34 - ERROR - Error flashing. Aborted

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Now unplug the device and power it on

29/001/2014 16:09:34 - INFO - Then go to application settings

29/001/2014 16:09:34 - INFO - turn on Unknown Sources and Debugging

 

Σχετικα με το τηλεφωνο που κοιταξα μεσα λεει αυτο:

Αριθμος μοντελου

Ε10i

 

Εκδοση firmware

2.1-update1

 

Εκδοση βασικου φασματος

M76XX-TSNCJOLYM-53404015

 

Εκδοση kernel

2.6.29

SEMCUser@SEMCHost #1 ( το θεμα σε αυτο δεν ξερω αν το γραφει σωστα αν ειναι αυτο γτ εχω κανει και εγω τιν βλακεια μου μεσα στο κινιτο εγκατεστησα μιας εφαρμογης μεσα το firmware νομιζοντας οτι κατι 8α κανω για να λειτουργισει η καρτα ΣΙΜ γιατι στην αρχη ειχα τρελαθει μολις ειδα οτι δεν αναγνωριζει τιν καρτα ΣΙΜ αλλα μετα διαβασα αυτο το τοπικ και καταλαβα και εκανα μετα τιν διαδικασια αλλα μου βγαζει αυτα παραπανω ειμαι εδω και 5 μερες ετσι και εχω βαλει την καρτα ΣΙΜ σε αλλο τιλεφονο να κανω την δουλεια μου. το κινιτο το αφισα στιν ακρι και σημερα εκανα αυτο αλλα τιποτα πφφφφφφφ )

 

Αριθμος εκδοσης

2.1.1.Α.0.6

 

και αμα βγαλω ακρη και γινει σωστα το κινιτο εγω θα κανω παρτυ αν γινει τιποτα που δεν το βλεπω

Sony ericsson xperia x10 mini E10i

Edited by rallyeclub
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> και ενεργοποιείς την επιλογή Άγνωστες πηγές.

Και στην συνέχεια πας Ανάπτυξη και ενεργοποιείς τον Εντοπισμό σφαλμάτων

 

Μετά ξαναδοκιμάζεις

Link to comment
Share on other sites

τα εχω φτιαξει αυτα οπως τα ειχα ετσι τα αφησα και παλι τα ιδια. δεν ξερω τι να κανω πφφφ μου φενετε θα μεινω χωρις κινιτο :cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, πως μπορω να εγκαταστησω το google play στο κινητο? τωρα εχω το market και δε μπορω να εγκαταστησω καποιες εφαρμογες οπως το my vofafone, τι λυσεις υπαρχουν? xperiax10 mini στην 2.1

 

Οποίος θέλει μια σταθεροί ρομ να πετάει και να μοιάζει σαν το xperia Z είναι εδώ

Android 2.3.7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2331564

 

μολις εκανα root το κινητο, τι αλλο χρειαζομαι για να την περασω? ευχαριστω!!

 

edit παιδια περασα την CM7 αλλα δε βρισκω στο πρωτο ποστ το πακέτο google apps, που το βρισκουμε??

edit 2 Ok βρηκα λυση

 

edit 3 τελικα περασα την ISKperia_Z1, ωραια φαινετε, εντυπωσεις αργοτερα

Edited by dimtz
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Με απλες ρυθμισεις κανουμε την ρομ μας πιο γρηγορη και με λιγοτερα κολληματα :)

 

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Διαθεσιμοι governors-->ONDEMAND

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Ελαχ. συχνοτητα CPU-->600Mhz

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Μεγ. συχνοτητα CPU-->787Mhz

Ρυθμισεις-->CyanogenMod Settings-->Επιδοσεις-->Ρυθμισεις CPU-->Ορισμος κατα την εκκινηση (το τικαρουμε)

 

πεταει το εργαλειο, δε πιστευω να εχουμε προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια δεν ξερω σε ποιο τοπικ να το γραψω αυτο η να το ανοιξω σε καποιο θεμα το εγραψα εδω για αν ειναι και μπορει καποιος να με βοιηθησει , θελω αν μπορει καποιος και εχει στο xperia 10 mini Ε10i οπως το εχει παρει καινουργιο απο τhν μανα του αν μπορει και γινετε να κανει ενα Backup με το Titanium Backup ★ root δλδ εγω πιο πολυ θελω το firmware οχι το λογισμικο 2.1 που εχει μονο αυτο που εχει η συσκευη μεσα να μου το στειλει προσοπικο μηνυμα και να το κατεβασω να το βαλω στο δικο μου γτ κατι εκανα μεσα και δεν αναγνωριζει τιν καρτα σιμ μην καθομαι και πηγαινω στην sony για φτιαξιμο

Ευχαριστω οποιος μπορει ας μου στειλει ενα μηνυμα εχω μινει χωρις κινιτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα βάλει σε x10 mini pro τη MiniCM7 rom και έπαιζε κυριλέ. Ξαφνικά σταμάτησε να βρίσκει σήμα και δεν συνδέεται σε κανένα πάροχο. Επίσης στην αναζήτηση δικτύων δεν βρίσκει τίποτα. Τι παίχτηκε; Έχει ξανατύχει σε κάποιον;;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις microsd μέσα ; Χωρίς αυτήν δε δουλεύει

 

H microsd είναι μέσα.

Επίσης διαπίστωσα πως κάτι περίεργο παίζει με την φόρτιση.

Μου δίνει την εντύπωση πως δεν φορτίζει.. Στην οθόνη δείχνει να φορτίζει αλλά η μπαταρία ακόμα και μετά από αρκετή ώρα φαίνεται να μην έχει φορτίσει καθόλου..

Το usb φαίνεται να δουλεύει κανονικά αφού μεταφέρω αρχεία..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

παιδια καλησπερα μια βοηθεια πολυτιμη.φιλης που εχει αναγκη το κινητο εχει το xperia mini e10i αποφασισα να της πειραξω το κινητο γτ ειχε θεμα με επανεκινησεις..ακολουθησα τον οδηγο ομως για καποιον λογο μου κολλαγε στο παραμορφομενο logo. ετσι μετα απο προσπαθειες καταφερα και περασα την στοκ ρομ ''E10i_android 2.1 updae 1_sridroider@xda.ftf''

αλλα απο τοτε το κινητο δεν εχει σημα :/ σαν ναχει κλειδωθει..παρολο που δεχεται το ξεκλειδωμα με τον κωδικο της sim..περασα την συγκεκριμενη custom rom που εχετε στον οδηγο ολα καλα αλλα συνεχιζει το κινητο να μην εχει σημα και να μη ναναγωριζει κινητο δικτυο :/

εκτελεσα και το msm7227_setool2 που ηταν στον φακελο unlock και ειδα οτι ειναι για το σημα αλλα δεν εκανε τπτ..και συγκεκριμενα εγραψε στο τελος οτι δεν μπορεσε να γραψει στον particion :/

 

 

Υ.Γ.η κοπελα το ειχε αγορασει απο σκουτζομαγαζο,προφανως δεν ηταν ελληνικο ή ευρωπαικο..με λιγα λογια μετα το πειραγμα που του εκανα το κινητο φαινεται ναναι κλειδωμενο σε παροχους κινητης τηλεφωνιας :/

ωστοσο απο δω ειδα οτι δειχνει πως ειναι ξεκλειδωτο :/

http://s29.postimg.org/64dxicwfr/Untitled.png

 

 

καποιος βοηθεια;

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...