Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να σου πω την αληθεια,αυτην ειχα κοιταξει πιο πολυ απο ολες τις διαθεσιμες ρομ στο xda,αλλα πραγματικα δεν περιμενα να βρω τοσο υλικο για τη συσκευη αυτη.

λογικα θελει sd card για να βαλεις τη ρομ και να κανεις εγκατασταση απο εκει.δεν το βλεπω να χωραει στην εσωτερικη του τηλεφωνου.

 

gingerbread ειναι και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν ειναι gingerbread. Παντως, για να εγκαταστησεις μια rom παντα θελεις μια micro sd καρτα. Αν λεω κατι λαθως, να με διορθωσετε

 

Εκανα restore μεσω Odin στο λογισμικο του εργοστασιου και αφου ολα πηγαν μια χαρα και μπηκε κανονικα στο περιβαλλον, μου λεει για αναβαθμιση. Το κανω μεσω κινητου, μου λεει πως δεν γινεται και να το κανω μεσω Kies. Το βαζω στο PC, εγκαθιστανται κανονικα οι drivers, ανοιγω το Kies και μου λεει μηνυμα οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω Kies. Τι να κανω; Εχω PDA:LK2 / PHONE:LK1 / CSC:LK1

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω τη ROM S5360XXLK3 S5360OXXLK3 S5360XXLK3 την ελληνικη COSMOTE.Την βρισκω μονο σε ενα αρχειο που ειναι μονο για το PDA και μου βγαζει FAIL.Tην εχει καποιος σε τρια αρχεια (PDA-MODEM-CSC) γιατι μονο ετσι μου δεχεται το κινητο μου τις ROM.Mηπως γνωριζει καποιος γιατι δεν μου δεχεται μονο το PDA?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν περασω μια ROM η οποια δεν υποστηριζει EUR-COS-VOD τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

 

Τίποτα απ'όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μία στις χίλιες να μην έχει καλή κάλυψη λόγω modem όπου μπορείς να φλασάρεις κάποιο της αρεσκείας σου.

 

Δοκίμασες διάβασα την τελευταία της Cosmote αλλά αντιμετώπισες προβλήματα, από εδώ δοκίμασες να κατεβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δοκιμασα αλλα δεν το δεχεται επειδη εχει μονο PDA αρχειο.

 

Αν και δεν έχω στη κατοχή μου τη συσκευή δεν νομίζω να φταίει αυτό. Αφού το κάνεις εξαγωγή δοκίμασες να βγάλεις τη κατάληξη .md5 που έχει στο τέλος και να το αφήσεις .tar? Επίσης δοκίμασες και με την 1.85 έκδοση του Odin αλλά και με τη πιο πρόσφατη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω δοκιμασει ολα αυτα,αλλα τιποτα δεν κανει.μου βγαζει fail.Τελικα την βρηκα την ROM σε τρια αρχεια και την περασα.Απλα επειδη το CSC που ειχε δεν υποστηριζε ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο περασα το CSC απο την XXLF3 και λειτουργησε κανονικα.

PDA_S5360XXLK3_REV05.tar / MODEM_S5360XXLK3_REV05.tar / CSC_S5360_OXXLF3.md5

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω δοκιμασει ολα αυτα,αλλα τιποτα δεν κανει.μου βγαζει fail.Τελικα την βρηκα την ROM σε τρια αρχεια και την περασα.Απλα επειδη το CSC που ειχε δεν υποστηριζε ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο περασα το CSC απο την XXLF3 και λειτουργησε κανονικα.

PDA_S5360XXLK3_REV05.tar / MODEM_S5360XXLK3_REV05.tar / CSC_S5360_OXXLF3.md5

 

Φίλε μου θα μπορούσες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα την σελίδα που τα βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα. Έχω το samsung galaxy y με android 2.3.6. Eπειδή τώρα τελευταία το κινητό κολλάει χωρίς να το εχω γεμίσει με εφαρμογές θα ήθελα να του περάσω καινούργια rom. Κατέβασα το recovery clockwork και ακολούθησα τα βήματα 1 και 2 όπως εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375929. Θα ήθελα να του περάσω για παράδειγμα την HYPERION-09.DXMJ1.GM-FINAL.BUILD-UPD.01 την οποία ήδη εχω κατεβάσει σε μορφή .zip. Πατάω τα πλήκτρα volume up key + home button + power key ώστε να μπεί σε boot η συσκευή εαν το λέω σωστά.Μου βγάζει 4 επιλογές

-reboot system now

-apply update from sdcard

-wipe data/factory reset

- wipe cache partition

Tα παραπάνω αρχεία τα έχω αντιγράψει σε μορφή zip στην sd χωρίς να τα έχω βάλει μέσα σε φακέλους. Όταν πατάω την επιλογή apply update from sdcard μου βγάζει το μήνυμα : Ε: falled to mount/sdcard . Tέλος να σημειώσω οτι το κινητό είναι αγορασμένο απο την vodafone και έχει εγκατεστημένες εφαρμογές της.Ευχαριστώ κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, κατεβασα απο samobile την 2.3.6 της cosmote αλλα εχει μονο ενα pda file που βαζω στο odin. Το κινητο θελει την rom σε 3 αρχεια για να την περασει.

πως βαζω την official ρομ στο odin σε 3 αρχεια (pda modem csc)?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..!! Θα ήθελα επιγόντος την βοήθειά σας.. Έχω πρόβλημα με το κινητό που αναγράφεται στον τίτλο.. Λοιπόν το κινητό μου είναι έκδοση android 2.2 και το αναβάθμισα σε 4.4 kitkat έκδοση. Όμως έκανα λάθος και έτσι όταν το άνοιξα μου έβγαζε μαύρη οθόνη και ένα παράθυρο που έχει να επιλέξω ανάμεσα σε δύο επιλογές. Πρώτη επιλογή είναι άνοιγμα αρχικής οθόνης Samsung και δεύτερη επιλογή Holo Launcher. Πατάω μία από τις δύο και μετά πάλι μαύρο και ξανά αυτό το παράθυρο και το κάνει τόση ώρα. Σήμερα ακόμα χειρότερα... μου βγάζει συνέχεια το λογότυπο της samsung όλη την ώρα και δεν σταματάει ποτέ.. Σας παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει κάποιος και αν του έχει συμβεί ας μου δώσει συμβουλή. Το πήγα σε ένα κατάστημα germanos όπου από εκεί το πήρα και μου είπαν πως και αυτοί το έπαθαν και μου είπαν να το πάω εκεί να μου περάσουν πάλι την έκδοση adroid 2.2. Αλλά ζήτησα και 30 ευρώ γι αυτό και το θεωρώ υπερβολή..άσε που είναι γνωστός του πατέρα μου αλλά δεν του το έχω πει γιατί αν το μάθει ο πατέρας μου ζήτω που κάηκα γιατί το είχα ξανακάνει αυτό σε ένα άλλο κινητό..ναι ξέρω βλακεία μου αλλά υποσχέθηκα να μην το ξανακάνω και από εδώ και πέρα θα προσέχω γι' αυτό τώρα περιμένω συμβουλές σας τι να κάνω... Ευχαριστώ..!! :) :( :(
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο recovery και Κάνε wipe data/factory reset

 

Ευχαριστώ αλλά το είχα κάνει και τίποτα..βασικά μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τα βήματα ακριβώς???... δηλαδή παταω το wipe και τα λοιπα και μετα τι? ποιο θα ειναι το επομενο βημα?

 

Μπες στο recovery και Κάνε wipe data/factory reset

 

Λοιπόν το δοκίμασα αυτό που μου είπες.. δυστηχως δεν δουλεψε.. παντως πες μου τι αλλο να κανω μονος ωστε να μην το δωσω σε ειδικο και πληρωσω τοσα λευτα γιατι απλα ξερω απο τεχνολογια απο υπολογιστες και αν μου πεις κατι να κανω για να σωθει το κινητο μου θα το κανω γιατι ξερω απλα.. απλα θελω να μου πεις τι να με συμβουλεψεις και να δω αν δουλεψει αν μπορεις ευχαριστω! :)

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο sammobile, κατεβαζεις ελληνική στοκ ρομ και την περνάς με το οντιν. Θα δουλέψει κανονικά ετσι.

Οδηγίες έχει παντού σε αυτό το θέμα, Κάνε μια αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο sammobile, κατεβαζεις ελληνική στοκ ρομ και την περνάς με το οντιν. Θα δουλέψει κανονικά ετσι.

Οδηγίες έχει παντού σε αυτό το θέμα, Κάνε μια αναζήτηση.

 

Οκ αν ακολουθησω αυτα που ειπες οκ αλλα την ελληνικη στοκ ρομ με το οντιν (δεν ξερω τι ειναι) που θα την περασω? στο κινητο? γιατι αν εννοεις στο κινητο τα εχει απιξει και ανοιγει δεν μπορει να συνδεθει πουθενα..αν δεν καταλαβα απλα εξηγησε το μου οχι πολυ λεπτομερεις μην σε κουραζω και αν υπαρχει και αλλος τροπος πες τον μου αν οχι τοτε θα προσπαθησω με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ποστ τα αρχεια δεύτερο ο Οδηγός

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465800

 

ωραια ευχαριστω τουλαχιστον τωρα ξερω αν διαβασω τι να κανω..ομως πειραζει που το κινητο τα εχει παιξει δεν μπορει να κανει τιποτα παρα recovery mode δηλαδη ανω ενταση + μεσαιο κουμπι + Power και να κανω reboot και τα λοιπα και οταν το συνδεω υπολογιστη το kies δεν το αναγνωριζει.

 

Επισης γινεται να μου τα πεις εσυ με απλα βηματα γιατι δεν καταλαβαινω τα λεει στα αγγλικα XD βεβαια αν μπορεις αλλα αν γινεται βοηθησε με please .. αν οχι ευχαριστω !

Edited by Th3
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785

 

Εφόσον όμως δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δεν ξέρεις αγγλικά, μόλις επαναφέρεις την συσκευή σου καλύτερα να μην την πειράξεις ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785

 

Εφόσον όμως δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δεν ξέρεις αγγλικά, μόλις επαναφέρεις την συσκευή σου καλύτερα να μην την πειράξεις ποτέ ξανά.

 

οκ ...σε ενα βημα λεει "1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ βρίσκουμε το κινητό μας και κατεβάζουμε την αντίστοιχη rom που θέλουμε." οταν το κατεβασω ομως πως θα το περασω στο κινητο? αφου το κινητο δεν συνδεεται pc γιατι δεν το υποστηριζει ουτε ανοιγει ..??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε τον Ελληνικό οδηγό φίλε μου δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Τα κινητά επαναφέρονται σε download mode και οχι ανοιχτά. Αν έπρεπε να δουλεύουν για να τα φτιάξεις, δεν θα υπήρχε λόγος να τα φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε τον Ελληνικό οδηγό φίλε μου δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Τα κινητά επαναφέρονται σε download mode και οχι ανοιχτά. Αν έπρεπε να δουλεύουν για να τα φτιάξεις, δεν θα υπήρχε λόγος να τα φτιάξεις.

 

χαχχα ευχαριστω καταλαβα τωρα δεν ειμαι και τελειως ασχετος σιγουρα θα το κανω σωστα οπως το λεει ο οδηγος ευχαριστω.

 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε τον Ελληνικό οδηγό φίλε μου δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Τα κινητά επαναφέρονται σε download mode και οχι ανοιχτά. Αν έπρεπε να δουλεύουν για να τα φτιάξεις, δεν θα υπήρχε λόγος να τα φτιάξεις.

 

Υπαρχει προβλημα πως θα περασω στο κινητο τα odin .OPS file και firmware ????

 

 

:!:* Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

χαχχα ευχαριστω καταλαβα τωρα δεν ειμαι και τελειως ασχετος σιγουρα θα το κανω σωστα οπως το λεει ο οδηγος ευχαριστω.

 

 

Υπαρχει προβλημα πως θα περασω στο κινητο τα odin .OPS file και firmware ????

 

Δεν φαίνεται να γνωρίζεις πάντως ούτε τα βασικά.

Ο οδηγός δεν λέει πουθενά να περάσεις στο κινητό κάποιο αρχείο.

 

Κατεβάζεις τα απαραίτητα αρχεία από το Sammobile στον υπολογιστή σου όπως γράφει στον οδηγό και συνεχίζεις ακολουθώντας τα βήματα.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω απορία σχετικά με τον οδηγό όμως παρακαλώ να συνεχίσουμε στο ανάλογο θέμα. :-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να γνωρίζεις πάντως ούτε τα βασικά.

Ο οδηγός δεν λέει πουθενά να περάσεις στο κινητό κάποιο αρχείο.

 

Κατεβάζεις τα απαραίτητα αρχεία από το Sammobile στον υπολογιστή σου όπως γράφει στον οδηγό και συνεχίζεις ακολουθώντας τα βήματα.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω απορία σχετικά με τον οδηγό όμως παρακαλώ να συνεχίσουμε στο ανάλογο θέμα. :-)

 

Έχεις απολυτο δικαιο προσπαθω απλα να μαθω και τα βασικα :( συγνωμη που εκανα spamming .... αν ξερεις εσυ σε παρακαλω ειμαι απελπιστικα απογοητευμενος βοηθησε με ... το μονο που σου ζηταω ειναι να μου πεις τι ακριβως κατεβαζω στον υπολογιστη και μετα θα ακολουθησω τα βηματα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...