Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

 

Το κινητο μου μαλλον πεθανε :\

Πηγα να βγαλω μια φωτογραφια και εκεινη την ωρα καποιος με πηρε τηλεφωνο.

Το κινητο "κολλησε" και δεν ανταποκρινοταν.

Δεν εκλεινε με πατημενο το power button και ετσι εβγαλα την μπαταρια

Απο τοτε καθε φορα που το ανοιγω, κλεινει μολις εμφανιστει η αρχικη οθονη :(

 

EDIT: Εβγαλα την μπαταρια για μερικα λεπτα οπως διαβασα στο ιντερνετ και προς το παρων ειναι μια χαρα...ελπιζω να μην εχει παθει κατι :\

δεν επαθε τιποτα, μην ανησυχεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πηγα να ανοιξω το κινητο και κατα λαθος πατησα το κουμπη on/off και το volume - και με εβγαλε σε Odin Mode.....με τπ ανδροιδες και μια ταμπελα που εγραφε start και dowloding dont turn off target....

τι ειναι αυτο????εγω πατησα start και το κινητο ανοιξε.......αλλλα τι ειναι αυτο το Odin Mode??

 

κανεις δεν ξερει τι ειναι αυτο το Odin Mode??

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

πηγα να ανοιξω το κινητο και κατα λαθος πατησα το κουμπη on/off και το volume - και με εβγαλε σε Odin Mode.....με τπ ανδροιδες και μια ταμπελα που εγραφε start και dowloding dont turn off target....

τι ειναι αυτο????εγω πατησα start και το κινητο ανοιξε.......αλλλα τι ειναι αυτο το Odin Mode??

 

κανεις δεν ξερει τι ειναι αυτο το Odin Mode??

 

http://lmgtfy.com/?q=android+odin

 

Εάν ακόμη δεν είναι προφανές, παραθέτω απόσπασμα από ένα από τα πρώτα αποτελέσματα:

 

Unless you’ve been living under a rock for the last year and a half, you probably already know about Samsung devices needing a little piece of software called Odin to seamlessly flash radios, ROMs, and other goodies onto the Galaxy line of devices.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....πριν λιγο εκανα την αναβαθμηση απο samsung branded σε google branded και συνδεσα το κινητο με το play στον υπολογηστη αλλα δεν μου το βγαζει σαν συσκευη συνδεδεμενη στον λογαριασμο μου....ενω εχω κατεβασει εφαρμογες στην συσκευη.....γιατι δεν το βλεπει???καποια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπιζω το εξης πρόβλημα. Είμαι με την επίσημη 4.2.1 έχοντας κάνει μόνο root στο τηλέφωνο και το πρόβλημά μου είναι ότι οποία φωτογραφία και να επιλέξω από την συλλογή για επεξεργασία ακόμα και αν την επεξεργαστώ και πατήσω αποθήκευση δεν μου την αποθηκεύει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Προς ολους τους φιλους που γνωριζουν μια ερωτηση.Υπαρχει λογος αν ΔΕΝ θελω να κανω ρουτ το τηλεφωνο μου να αλλαξω τον stock recovery με clockworkmod και αν οντως υπαρχει ποιος ειναι αυτος? Και κατι ακομα.Ποια ειναι η σωστη σειρα που "πειραζουμε" το τηλεφωνο μας? Ξερω οτι πρωτα πρωτα ξεκλειδωνουμε τον bootloader αλλα μετα φλασαρουμε cwm και τελος superuser η πρωτα superuser και τελος cwm? Ευχαριστω παιδες. Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

http://lmgtfy.com/?q=android+odin

 

Εάν ακόμη δεν είναι προφανές, παραθέτω απόσπασμα από ένα από τα πρώτα αποτελέσματα:

 

και σε εμένα το ίδιο κανει!!!

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπιζω το εξης πρόβλημα. Είμαι με την επίσημη 4.2.1 έχοντας κάνει μόνο root στο τηλέφωνο και το πρόβλημά μου είναι ότι οποία φωτογραφία και να επιλέξω από την συλλογή για επεξεργασία ακόμα και αν την επεξεργαστώ και πατήσω αποθήκευση δεν μου την αποθηκεύει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;

 

Λογικά έχουν πειραχτεί τα permissions. Αν δεν έχεις βάλει CWM, θα σου πρότεινα να το κάνεις και να τρέξεις το Fix Permissions....Νομίζω υπάρχει τρόπος και μέσω του Toolkit....

 

Προς ολους τους φιλους που γνωριζουν μια ερωτηση.Υπαρχει λογος αν ΔΕΝ θελω να κανω ρουτ το τηλεφωνο μου να αλλαξω τον stock recovery με clockworkmod και αν οντως υπαρχει ποιος ειναι αυτος? Και κατι ακομα.Ποια ειναι η σωστη σειρα που "πειραζουμε" το τηλεφωνο μας? Ξερω οτι πρωτα πρωτα ξεκλειδωνουμε τον bootloader αλλα μετα φλασαρουμε cwm και τελος superuser η πρωτα superuser και τελος cwm? Ευχαριστω παιδες.

 

Μέσω CWM μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, τα οποία ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με το stock recovery. Και η σωστή σειρά είναι Unlock-Root-CWM-Flash ή Custom...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μέσω CWM μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, τα οποία ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με το stock recovery. Και η σωστή σειρά είναι Unlock-Root-CWM-Flash ή Custom...

Μια διόρθωση, η σωστή σειρά είναι unlock-cwm-root-flash. Χωρίς custom recovery δεν μπορείς να φλασάρεις τίποτα.Απλά για να κάνεις μόνο root μπορείς να μην φλασάρεις τη recovery αλλά απλά να την κάνεις boot.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους τους φιλους που γνωριζουν μια ερωτηση.Υπαρχει λογος αν ΔΕΝ θελω να κανω ρουτ το τηλεφωνο μου να αλλαξω τον stock recovery με clockworkmod και αν οντως υπαρχει ποιος ειναι αυτος? Και κατι ακομα.Ποια ειναι η σωστη σειρα που "πειραζουμε" το τηλεφωνο μας? Ξερω οτι πρωτα πρωτα ξεκλειδωνουμε τον bootloader αλλα μετα φλασαρουμε cwm και τελος superuser η πρωτα superuser και τελος cwm? Ευχαριστω παιδες.

 

Εαν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ρουτ μην αλλάξεις recovery (δεν θα μπορεις να πάρεις ΟΤΑ update)

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ρουτ μην αλλάξεις τίποτα (δεν θα μπορεις να πάρεις ΟΤΑ update)

 

Συμφωνώ με τη μη αλλαγή αλλά η cwm από την 6.0.1.5 και μετά από όσο έχω δοκιμάσει, παίρνει τις ΟΤΑ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη μη αλλαγή αλλά η cwm από την 6.0.1.5 και μετά από όσο έχω δοκιμάσει, παίρνει τις ΟΤΑ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ

 

Και έτσι να είναι εσύ τι θα φλασάριζες σε ένα αρουτάριστο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι εσύ τι θα φλασάριζες σε ένα αρουτάριστο τηλέφωνο;

Είπα συμφωνώ, πληροφοριακά το έγραψα γιατί παλία δεν γινόταν ενώ τώρα μπορείς να είσαι root stock με cwm και να παίρνεις ΟΤΑ

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε έναν ακόμα που πήδηξε από sammy σε google branded....καθώς δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος/μια εφαρμογή sammy στο android, για ποιο λόγο να περιμένουμε αν και πότε θα δεήσει η sammy να βγάλει τις καινούριες εκδόσεις...? :rolleyes:

 

Backup-restore-root-CWM και όλα κομπλέ :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.......παλια ειχα iphone και ειχα τα ringtones στο itunes και τα εκανα συνχρονησμο....9ολα ειναι σε μορφη mp4 και τα εχω σε ενα φακελο στον υπολογηστη......πως τα περναω στο κινητο και να τα επιλεξω για ηχο κλησης???πρεπει να τα κανω καμια μετατροπη η παιζουν κανονικα ετσι????

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.......παλια ειχα iphone και ειχα τα ringtones στο itunes και τα εκανα συνχρονησμο....9ολα ειναι σε μορφη mp4 και τα εχω σε ενα φακελο στον υπολογηστη......πως τα περναω στο κινητο και να τα επιλεξω για ηχο κλησης???πρεπει να τα κανω καμια μετατροπη η παιζουν κανονικα ετσι????

 

ευχαριστω

 

To mp4 δύσκολο γιατι αυτο ειναι μορφή των βίντεο συνήθως, αλλα δεν ξέρω σίγουρα. Μάλλον AAC το φαντάζομαι. Μπορει να κάνω λάθος.

 

Εδώ μπορείς να τα βάλεις στο φάκελο ringtones της συσκευης σου κατευθείαν. Θα τα βρεις αργοτερα μέσα στην συσκευη οταν πας να αλλάξεις απο τις ρυθμίσεις ήχου τον ήχο κλήσης. Τα mp3 τα υποστηρίζει, τα AAC το ίδιο, flac στο android 4.1 επίσης τα βλέπει, δεν ξέρω για audio mp4.

 

Επίσης μπορείς να έχεις πρόσβαση στους ηχους κλησης που βαζεις επειτα απο εφαρμογη ή απο τέτοια να κατεβασεις αλλα έτοιμα ringtones. Τελος μπορείς να χρησιμοποιήσεις app σαν το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.herman.ringtone που κόβεις εύκολα οποίο τραγούδι θες απο την συσκευη και την κανεις ringtone σε δευτερολεπτα, έχοντας έξτρα δυνατότητες fade in και out.

 

Για οτι σου λέω παραπάνω όμως δεν ειναι αποκλειστικότητα του θέματος, τέτοιες απορίες θα βρουν καλύτερη ανταπόκριση εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115 αφου οτι ρωτάς ισχύει και στα αλλα android.

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς αρχεία m4a, αρκεί να φτιάξεις έναν φάκελο media/audio/ringtones και να τα βάλεις εκεί μέσα (αντίστοιχα media/audio/notifications για τα μηνύματα κλπ.). Mετά εμφανίζονται στη λίστα που επιλέγεις ήχους κλήσης κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ρουτ μην αλλάξεις recovery (δεν θα μπορεις να πάρεις ΟΤΑ update)

 

Προς το παρον θα το αφησω ετσι μονο με unlock bootloader γιατι θελω να χαρω λιγο το pure android μιας και ερχομαι απο χρηση wm πολλων ετων.Ευχαριστω εσενα και ολους τους φιλους που μου ειπατε την γνωμη σας.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς αρχεία m4a, αρκεί να φτιάξεις έναν φάκελο media/audio/ringtones και να τα βάλεις εκεί μέσα (αντίστοιχα media/audio/notifications για τα μηνύματα κλπ.). Mετά εμφανίζονται στη λίστα που επιλέγεις ήχους κλήσης κλπ.

 

ειναι m4r τα αρχεια......νμα φτιαξω καινουργιο φακελο π.χ στο ES εξερευνηση αρχειων,και να βαλω τα ringtones εκει μεσα????

Link to comment
Share on other sites

ειναι m4r τα αρχεια......νμα φτιαξω καινουργιο φακελο π.χ στο ES εξερευνηση αρχειων,και να βαλω τα ringtones εκει μεσα????

 

Θα τα βλέπεις στο τηλεφωνο και στους music players που θα έχεις αλλα δεν θα τα βλέπει στην λιστα των προεπιλεγμενων ήχων κλήσης. Πρέπει να πας με βάση την διαδρομή που σου λέει παραπάνω σωστα.

 

Εκτος αν τα βάζεις μετα με app μονος σου σαν ήχο κλήσης απο όπου τα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βλέπεις στο τηλεφωνο και στους music players που θα έχεις αλλα δεν θα τα βλέπει στην λιστα των προεπιλεγμενων ήχων κλήσης. Πρέπει να πας με βάση την διαδρομή που σου λέει παραπάνω σωστα.

 

Εκτος αν τα βάζεις μετα με app μονος σου σαν ήχο κλήσης απο όπου τα έχεις.

 

ευχαριστω για την απαντηση.....για πες μου κανενα app για να χρησιμοποιησω σαν ηχο κλησης.....

Link to comment
Share on other sites

Το ringtone maker το κάνει που σου έχω λινκ παραπάνω. Οταν το ανοιξεις σου εχει πανω δεξια στις 3 τελιτσες επιλογες για το πως να σου βγαζει την μουσικη (ανα φακελο, ανα track) που θελεις να ψαξεις και επιλέγεις οποίο θες για ringtone. Κοιτα απο προεπιλογη μέσα στο φάκελο music της συσκευής, αλλα ακόμα και αυτο αλλάζει απο τα settings του. Υπάρχουν και αλλα apps ίσως ευκολότερα για να το κανεις. Απλώς αυτο κάνει και αλλα, και επειδη σε ενδιαφέρει καλο να το δεις.
Link to comment
Share on other sites

ειναι m4r τα αρχεια......νμα φτιαξω καινουργιο φακελο π.χ στο ES εξερευνηση αρχειων,και να βαλω τα ringtones εκει μεσα????

 

στο φάκελο Ringtones και απλά άλλαξε την κατάληξη σε mp3 αντί για m4r

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 4,2,1 και παρατήρηρα ότι τις φωτογραφίες δεν τις δείχνει σε όλη την οθόνη αλλά κόβει λίγο από πάνω. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...