Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά η εμπορική ονομασία των ακουστικών που είχε στη συσκευασία το κινητό μας, ποια είναι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτόματα γίνονται οι ρυθμίσεις με το που βάλεις την κάρτα, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω. Νομίζω όμως ότι πρέπει να έχεις τα δεδομένα ανοιχτά ή το WiFi, δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί δε στέλνω καθόλου mms.

Φίλε μου, ούτε με wifi, ούτε με internet από το δίκτυο, ούτε με αυτόματες ρυθμίσεις , ούτε χειροκίνητα δεν μπορεί να στείλει mms.Από την εξυπηρέτηση πελατών της cosmote μου ήρθε μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή για mms.Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη περασμένη την 4.3 στο κινητό,το οποίο είναι εντελώς stock.Πριν λίγο ανοιξα το wifi και μου έβγαλε μια ενημέρωση 1,7mb.Την εγκατέστησα και στην επανεκκίνηση ενημέρωσε 51 εφαρμογες.Ξέρει κανείς ποιες αλλαγές έγιναν με αυτό το μικρό update?
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ούτε με wifi, ούτε με internet από το δίκτυο, ούτε με αυτόματες ρυθμίσεις , ούτε χειροκίνητα δεν μπορεί να στείλει mms.Από την εξυπηρέτηση πελατών της cosmote μου ήρθε μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή για mms.Είναι δυνατόν;

 

Όχι, δεν είναι δυνατόν. Ψάξε τις ρυθμίσεις apn mms της cosmote και βάλτες μόνος σου αν είναι, υπάρχουν και εδώ στο φόρουμ. Κάνε επανεκκίνηση και δοκίμασε ξανά. Ή κάνε reset, έχει και τέτοια ρύθμιση, δες στις ρυθμίσεις του κινητού, mobile networks, access point names.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό, λοιπόν, είναι Google branded, παρ' όλα αυτά δεν έχω πάρει την 4.3. :worry:

Μόλις εγκαταστάθηκε ΟΤΑ! Θυμίζω πως το τηλέφωνο έγινε "Google branded" μετά την αγορά του. Πέραν τούτου, καμία επέμβαση στα ...εσώψυχά του. Αναμένω να δω βελτιώσεις (??) στις επόμενες μέρες.

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

manolitos123. Για το root χρησιμοποίησα το cf-autoroot. Το πιο εύκολο.

http://autoroot.chainfire.eu/

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

manolitos123. Για το root χρησιμοποίησα το cf-autoroot. Το πιο εύκολο.

http://autoroot.chainfire.eu/

 

εσύ με τι το flashares?Odin/fastboot? πια βήματα ακολούθησες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τα Toolkits δεν τα έχετε ακούσει/δει μέχρι σήμερα ? :p

 

Κάνετε τα πάντα εύκολα και γρήγορα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τα Toolkits δεν τα έχετε ακούσει/δει μέχρι σήμερα ? :p

 

Κάνετε τα πάντα εύκολα και γρήγορα...

 

Μπήκες ποτέ στο toolkit να βάλεις official 4.3 και να μπορείς να κάνεις root?....

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες ποτέ στο toolkit να βάλεις official 4.3 και να μπορείς να κάνεις root?....

 

Εννοείται. Με αυτό WUG Toolkit κάνεις τα πάντα και στις δύο εκδόσεις της 4.3 :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

εσύ με τι το flashares?Odin/fastboot? πια βήματα ακολούθησες;

fastboot.

Έτρεξα αυτή την εντολή:

root-windows.bat

Προυπόθεση είναι να έχεις unlock τον bootloader και να είναι σωστά σεταρισμένοι οι drivers.

Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, καλύτερα να πας με το nexus root toolkit που προτείνετε στο thread.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε από fastboot μπορείτε να δείτε και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717 Είναι η ίδια διαδικασία απλά διαλέγετε τα αντίστοιχα για galaxy nexus στη recovery και factory image. Από σβηστή συσκευή στον bootloader μπαίνει με volume + και volume - πατημένα +power. Για όσους ακολουθήσουν τον δρόμο της γραμμής εντολών.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Ερώτηση.

 

Η μαμά 4.3 με το τελευταίο ΟΤΑ, έχει κάνει το Galaxy Nexus και πάλι κινητάρα, ή ιδέα μου είναι;

Τρελή αυτονομία, τρελό smooth, τρελή ταχύτητα, τρελά γραφικά. Ξαφνικά ξαναπήρε αξία με την κωλο4.2.2 τόσο καιρό...

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Ερώτηση.

 

Η μαμά 4.3 με το τελευταίο ΟΤΑ, έχει κάνει το Galaxy Nexus και πάλι κινητάρα, ή ιδέα μου είναι;

Τρελή αυτονομία, τρελό smooth, τρελή ταχύτητα, τρελά γραφικά. Ξαφνικά ξαναπήρε αξία με την κωλο4.2.2 τόσο καιρό...

 

Και που να δεις τι γίνεται με τις custom ROM και kernel... Όλη την διάφορα την κάνει το trim...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Ερώτηση.

 

Η μαμά 4.3 με το τελευταίο ΟΤΑ, έχει κάνει το Galaxy Nexus και πάλι κινητάρα, ή ιδέα μου είναι;

 

Οχι,απλα ειναι πραγματικοτητα.

Εχει κατσει απιστευτα καλα η ατιμη 4.3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ότι κάτι δεν έκατσε καλά ? Με εντελώς stock 4.3, έβλεπα αρκετά jitter/lags σε βαριά παιχνίδια, και σχετικά χαμηλά benchmarks (σε σχέση με το που θα έπρεπε να είναι σε stock μορφή πάντα). Βάζω λοιπόν τον fancy, τον πάω στα 1,4MHz, βάζω και interactive, και ξαφνικά αρχίζω και βλέπω κολλήματα, κυρίως όταν το κινητό φορτώνει (π.χ. όταν ξεκινάνε παιχνίδια, όταν φορτώνει σελίδες κλπ)...

 

Αυτό που δεν ήθελα να κάνω (δηλαδή ψάξιμο) και για αυτό έβαλα ξανά την stock, αυτό ακριβώς πρέπει να κάνω για να δω τι φταίει....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Ερώτηση.

 

Η μαμά 4.3 με το τελευταίο ΟΤΑ, έχει κάνει το Galaxy Nexus και πάλι κινητάρα, ή ιδέα μου είναι;

Τρελή αυτονομία, τρελό smooth, τρελή ταχύτητα, τρελά γραφικά. Ξαφνικά ξαναπήρε αξία με την κωλο4.2.2 τόσο καιρό...

Και νόμιζα πως είναι ιδέα μου. Για την αυτονομία δεν έχω ακόμα ασφαλή άποψη, κατά τ' άλλα παρατηρώ γενικότερα μια πιο σβέλτη κίνηση/απόδοση/συμπεριφορά του τηλεφώνου.

 

Edit: Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, ώστε με το "swype up" αντί να ενεργοποιούμε το Google Now, να κλειδώνουμε την οθόνη? Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω

Edited by Not1s
"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει διαφορά στην σταθερότητα ή απόδοση, αλλά δεν είχα και κανένα θέμα από πριν...

Η διάρκεια της μπαταρίας, είναι γεγονός ότι έχει βελτιωθεί πάντως. Διορθώσεις όπως bluetooth κλπ επίσης ήταν χρήσιμες.

Συνολικά, μια καλή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα πως είναι ιδέα μου. Για την αυτονομία δεν έχω ακόμα ασφαλή άποψη, κατά τ' άλλα παρατηρώ γενικότερα μια πιο σβέλτη κίνηση/απόδοση/συμπεριφορά του τηλεφώνου.

 

Edit: Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, ώστε με το "swype up" αντί να ενεργοποιούμε το Google Now, να κλειδώνουμε την οθόνη? Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω

χρειαζεσαι custom rom που να το υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα πως είναι ιδέα μου. Για την αυτονομία δεν έχω ακόμα ασφαλή άποψη, κατά τ' άλλα παρατηρώ γενικότερα μια πιο σβέλτη κίνηση/απόδοση/συμπεριφορά του τηλεφώνου.

 

Edit: Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, ώστε με το "swype up" αντί να ενεργοποιούμε το Google Now, να κλειδώνουμε την οθόνη? Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω

 

Βάλε την εφαρμογή screen off and lock και θα σου εμφανίσει την επιλογή να επιλέξεις αυτήν αντί για το Google now όταν κάνεις την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

ενω φαινεται να εχει πανω του την 4.3, μου βγαζει νεο μηνυμα για αναβαθμιση στην ιδια εκδοση και μολις παταω install στο τελος μου βγανει μηνυμα error και σταματαει...

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

ενω φαινεται να εχει πανω του την 4.3, μου βγαζει νεο μηνυμα για αναβαθμιση στην ιδια εκδοση και μολις παταω install στο τελος μου βγανει μηνυμα error και σταματαει...

 

τι λετε?

 

Είναι η δεύτερη στο 4.3 και πιθανόν είσαι root.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την εφαρμογή screen off and lock και θα σου εμφανίσει την επιλογή να επιλέξεις αυτήν αντί για το Google now όταν κάνεις την κίνηση.

:up: Εγκαταστάθηκε ήδη. Αρκετά βολική...

χρειαζεσαι custom rom που να το υποστηριζει.

:cool:Χρήσιμη πληροφορία. Μου διεύφευγε. Ευχαριστώ όπως και να 'χει...

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα από άλλους 3-4 kernels, για να δω ποιος θα κάτσει καλύτερα με την stock 4.3....και ξαναγύρισα πίσω στον fancy. Ο franco μου βγάζει τα γνωστά θεματάκια (γενικότερα αργή ανταπόκριση, μεγάλο boot κ.α.), ενώ ο lean και ο AK κάθε άλλο παρά καλά έκατσαν, αφού έβγαλαν πρόβλημα με την πρώτη....

 

Τελικά πίσω στον fancy (που φαίνεται πιο δουλεμένος στην 4.3), και ψάξιμο στις ρυθμίσεις μέχρι να κάτσει κάτι καλό....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...