Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην stock 4.3 δεν υποστηρίζονται Ελλάδα/Ελληνικά στο Google Now. Το τι μπορείς να κάνεις μέσω κάποιου mod που θα βρεις στο XDA είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Αν στην 4.4 υποστηρίζονται out of the box, είναι σημαντική βελτίωση για εμάς τους Έλληνες.

 

+1

Αυτο εννοω και γω φιλε μου.

 

Αν κανουμε καπου λαθος στις φημες, μπορει να μας διορθωσει καποιος ευγενικα και πολιτισμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+1

Αυτο εννοω και γω φιλε μου.

 

Αν κανουμε καπου λαθος στις φημες, μπορει να μας διορθωσει καποιος ευγενικα και πολιτισμενα.

 

Αν θυμάμαι καλά προσθέτει 8 γλώσσες μια εκ των οποίων είναι τα ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά προσθέτει 8 γλώσσες μια εκ των οποίων είναι τα ελληνικά...

 

Όλη η Ελλάδα φλασαρε την συσκευή σε Google branded,είναι δυνατόν να μη μας τιμήσουν;):)

Link to comment
Share on other sites

Στην stock 4.3 δεν υποστηρίζονται Ελλάδα/Ελληνικά στο Google Now. Το τι μπορείς να κάνεις μέσω κάποιου mod που θα βρεις στο XDA είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Αν στην 4.4 υποστηρίζονται out of the box, είναι σημαντική βελτίωση για εμάς τους Έλληνες.

 

 

 

 

 

 

 

+1

Αυτο εννοω και γω φιλε μου.

 

Αν κανουμε καπου λαθος στις φημες, μπορει να μας διορθωσει καποιος ευγενικα και πολιτισμενα.

 

Ζητώ συγνώμη, παρανόηση δικιά μου το " αν το δώσουν και σε μας" που είπε ο left_ace. Επηρεάστηκα από άλλο ποστ στο nexus 4 thread που το είχε σίγουρο και μόλις το είδα το μετέφρασα λάθος θεωρώντας ότι έχει την ίδια γνώμη ο συνφορουμιτης left_ace. Και πάλι συγνώμη.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη, παρανόηση δικιά μου το " αν το δώσουν και σε μας" που είπε ο left_ace. Επηρεάστηκα από άλλο ποστ στο nexus 4 thread που το είχε σίγουρο και μόλις το είδα το μετέφρασα λάθος θεωρώντας ότι έχει την ίδια γνώμη ο συνφορουμιτης left_ace. Και πάλι συγνώμη.

 

Δεν υπαρχει θεμα οκ φιλε.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για να καταλάβω, θα πάρουμε την 4.4? έχουμα διαβάσει τίποτα σχετικά?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για να καταλάβω, θα πάρουμε την 4.4? έχουμα διαβάσει τίποτα σχετικά?

 

Οπως εχουμε αναφερει αρκετοι μεσα στο φορουμ, δεν εχει βγει καποια ανακοινωση.

Με βαση το παρελθον και τον προκατοχο μας, ειχε βγει ανακοινωση οτι η google σταματα την υποστηριξη.

Για την δικια μας συσκευη ακομα δεν εχει ειπωθει κατι παρομοιο οπως το παλιο νεξους.

 

Αρα εικαζουμε με τα δεδομενα αυτα οτι θα την παρουμε την 4.4.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουμε αναφερει αρκετοι μεσα στο φορουμ, δεν εχει βγει καποια ανακοινωση.

Με βαση το παρελθον και τον προκατοχο μας, ειχε βγει ανακοινωση οτι η google σταματα την υποστηριξη.

Για την δικια μας συσκευη ακομα δεν εχει ειπωθει κατι παρομοιο οπως το παλιο νεξους.

 

Αρα εικαζουμε με τα δεδομενα αυτα οτι θα την παρουμε την 4.4.

 

φημες φημες, αντε ας κάνουμε υπομονη λίγο καιρό ακόμα για να μάθουμε επίσημα.. ισος σε ενα μήνα να τρέχουμε την 4.4 :D

πάντος το κινητάκι μας όπως και να έχει τα σπάει :p

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουμε αναφερει αρκετοι μεσα στο φορουμ, δεν εχει βγει καποια ανακοινωση.

Με βαση το παρελθον και τον προκατοχο μας, ειχε βγει ανακοινωση οτι η google σταματα την υποστηριξη.

Για την δικια μας συσκευη ακομα δεν εχει ειπωθει κατι παρομοιο οπως το παλιο νεξους.

 

Αρα εικαζουμε με τα δεδομενα αυτα οτι θα την παρουμε την 4.4.

 

Ακόμα και αν δεν βγει ΟΤΑ από την Sammy για να την περάσει όλος ο ντουνιάς, κάποιο παληκάρι εκεί πέρα στο XDA θα φιλοτιμηθεί να την μαγειρέψει για το 9250 ;) Στο κάτω-κάτω οι αλλαγές που θα χρειαστεί να γίνουν π.χ. από το Ν4 δεν θα είναι και τόοοοσες πολλές...

 

Από την άλλη όμως παίδες εγώ δηλώνω ευθύς εξαρχής ότι αν ισχύσει η φήμη που άκουσα χθες περί τιμής κάτω από 300€ για το Ν5, εγώ θα "μετακομίσω" πάραυτα στο αντίστοιχο thread της LG :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν βγει ΟΤΑ από την Sammy για να την περάσει όλος ο ντουνιάς, κάποιο παληκάρι εκεί πέρα στο XDA θα φιλοτιμηθεί να την μαγειρέψει για το 9250 ;) Στο κάτω-κάτω οι αλλαγές που θα χρειαστεί να γίνουν π.χ. από το Ν4 δεν θα είναι και τόοοοσες πολλές...

 

Από την άλλη όμως παίδες εγώ δηλώνω ευθύς εξαρχής ότι αν ισχύσει η φήμη που άκουσα χθες περί τιμής κάτω από 300€ για το Ν5, εγώ θα "μετακομίσω" πάραυτα στο αντίστοιχο thread της LG :cool:

 

το θεμα τιμής ειναι σχετικό για την ΕΛΛΑΔΑ. σε κανένα 6μηνο το βλέπω για την τιμή που λες.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν βγει ΟΤΑ από την Sammy για να την περάσει όλος ο ντουνιάς, κάποιο παληκάρι εκεί πέρα στο XDA θα φιλοτιμηθεί να την μαγειρέψει για το 9250 ;) Στο κάτω-κάτω οι αλλαγές που θα χρειαστεί να γίνουν π.χ. από το Ν4 δεν θα είναι και τόοοοσες πολλές...

 

Από την άλλη όμως παίδες εγώ δηλώνω ευθύς εξαρχής ότι αν ισχύσει η φήμη που άκουσα χθες περί τιμής κάτω από 300€ για το Ν5, εγώ θα "μετακομίσω" πάραυτα στο αντίστοιχο thread της LG :cool:

 

Θα πρεπει να προσεξει ιδιαιτερα η lg και να μην επαναλαβει τις αστοχιες του 4.

Αυτο που με εμποδισε στην αγορα του ητανε τα γνωστα προβληματακια που διαβασα....μελετησα μπορω να πω...στο καταλληλο τοπικ.

 

Ολοι γνωριζουμε οτι οι νεξους συσκευες ειναι 'ημιτελες', δηλ σου δινει μια βαση η google και μετα απο κει και περα το μονταρεις οπως θελεις.

Αλλα ρε lg...το παρακανες και συ.

Με ακαλιμπραριστη οθονη που πας;;;

Καποια πραματα τα βαζει ο κατασκευαστης, αυτη ειναι η δουλεια του.Θα μεριμνησει και γι αυτο ο χρηστης της συσκευης;

Ειπαμε.

 

Γνωμη μου ειναι αν παρουμε την 4.4 να περιμενουμε πως θα κυλισει σα συσκευη το 5 και μετα αν αξιζει πραγματικα, why not.

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Νομιζω θα παει οπως και το n4. Στην αρχη κανα 350ευρω το 16αρι και καπου στα 450 το 32αρι, αν ισχυουν οι φημες.

παντως στα nexus τηλεφωνα ακολουθειται η τακτικη της apple.

Λιγο πριν βγει νεο μοντελο, το τελευταιο πεφτει ενα 100αρακι.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα τιμής ειναι σχετικό για την ΕΛΛΑΔΑ. σε κανένα 6μηνο το βλέπω για την τιμή που λες.

 

Όχι παιδιά, δεν καταλάβατε...για τιμή Ελλάδας μιλάω, γιατί τις τιμές π.χ. για ΗΠΑ τις ξέρουμε πάνω-κάτω...ειπώθηκε σε πηγαδάκι με στελέχη του εισαγωγέα/αντιπροσώπου αυτή η τιμή, δεν είναι εντελώς αβάσιμη φήμη :)

 

Και αν όντως -είπαμε, φήμες είναι αυτές :p - παίξει στα 300-350€, πόσο πιο κάτω να πάει ? Άντε να πέσει στα 270-280...εγώ με σχεδόν 1,5 έτους κινητό θα κάνω τη θυσία να το αγοράσω αμέσως.

 

Όσο για τις παιδικές ασθένειες, όλες οι συσκευές έχουν, αλλά τα Nexus, ακριβώς λόγω της φιλοσοφίας τους, έχουν τα λιγότερα προβλήματα. Η LG ξέρει ήδη από το Ν4, άρα δεν νομίζω να βγει τίποτα "χοντρό"...και από πλευράς software είναι Nexus, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να προσεξει ιδιαιτερα η lg και να μην επαναλαβει τις αστοχιες του 4.

Αυτο που με εμποδισε στην αγορα του ητανε τα γνωστα προβληματακια που διαβασα....μελετησα μπορω να πω...στο καταλληλο τοπικ.

 

Ολοι γνωριζουμε οτι οι νεξους συσκευες ειναι 'ημιτελες', δηλ σου δινει μια βαση η google και μετα απο κει και περα το μονταρεις οπως θελεις.

Αλλα ρε lg...το παρακανες και συ.

Με ακαλιμπραριστη οθονη που πας;;;

Καποια πραματα τα βαζει ο κατασκευαστης, αυτη ειναι η δουλεια του.Θα μεριμνησει και γι αυτο ο χρηστης της συσκευης;

Ειπαμε.

 

Γνωμη μου ειναι αν παρουμε την 4.4 να περιμενουμε πως θα κυλισει σα συσκευη το 5 και μετα αν αξιζει πραγματικα, why not.

 

Ειναι λιγο off-topic αλλα τι ακριβως προβλημα ειχε με την οθονη; Ρωταω γιατι ερχεται ενας φιλος απο Αμερικα τα χριστουγεννα και σκεφτομαι για κανα Ν4 στα 199 $

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο off-topic αλλα τι ακριβως προβλημα ειχε με την οθονη; Ρωταω γιατι ερχεται ενας φιλος απο Αμερικα τα χριστουγεννα και σκεφτομαι για κανα Ν4 στα 199 $

 

#Offtopic

Ετσι ακριβως και γω, με φιλο απο Αμερικη που δεν ηθελε να δωσει ενα σκασμο λεφτα ,του ειπα πανε για το n4.

Ηρθε Ελλαδα και ειδα αυτο που διαβαζα, οτι η οθονη ειναι μισοτελειωμενη να μου επιτραπει η εκφραση.

Ξεθωριασμενη,ξεπλυμενη να το πω.

Δες την οθονη του optimus g και θα καταλαβεις πια η διαφορα.

Πρεπει να την μονταρεις μονος για να καταλαβεις το 100% των δυνατοτητων της.

 

Την δουλεια σου την κανεις στην καθημερινοτητα αλλα ολοκληρη lg που ειναι μαστερ στα πανελ να δινει τετοια οθονη;;;

 

Τσεκαρε την πρωτα απο κοντα και μετα τσιμπησε το.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω γιατι εχει κολλησει το κινητο μου στην εκδοση 4.2.1 και δεν παει στην 4.2.2 ; Στην ενημερωση συστηματος λεει "ενημερωμενο".

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εκδοση yakjuxw η όποια είναι εκδοση της Samsung. Η Samsung μέχρι την 4.2.1 έχει δώσει update. Για να εχεις τις πιο πρόσφατες ενημερωσεις,πρεπει να γυρίσεις το τηλέφωνο σε yakju.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Αξιζει τον κοπο κ το ρισκο λαθους (καθοτι ψιλοσχετος με αυτα) να το χακαρω; Εχει σημαντικες διαφορες η 4.2.2 με την 4.2.1;

Μηπως εχετε ιδεα αν και ποτε θα κανει η Samsung επισημα την αναβαθμιση;

Edited by onhiatus
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι hacking. Είναι κάτι φυσιολογικό.η συσκευή δημιουργήθηκε όχι για απλή χρηση αλλά για κάτι παραπανω. H Samsung δεν ξέρουμε ποτε θα βγάλει την νέα εκδοση. Υπόψιν η εκδοση που έχουμε επίσημα απο Google (μιας και η συσκευή μας είναι συσκευή Google καθαρόαιμο και όχι Samsung με android) είναι η 4.3 και σύντομα περιμένουμε την 4.4

Οποτε ξεκίνα να το γυρνας σε yakju( χτύπα το στο Google για να δεις πως γίνεται) για να παίρνεις τα update αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Αξιζει τον κοπο κ το ρισκο λαθους (καθοτι ψιλοσχετος με αυτα) να το χακαρω; Εχει σημαντικες διαφορες η 4.2.2 με την 4.2.1;

Μηπως εχετε ιδεα αν και ποτε θα κανει η Samsung επισημα την αναβαθμιση;

Και εγώ που είμαι σχετικά άσχετος με "πειράγματα" στη συσκευή, το μετέτρεψα αμέσως μόλις το πήρα σε yakju (Google branded). Δεν "χακάρης" το τηλέφωνο έτσι, ούτε καν root δεν του κάνεις, απλός πιστεύω, όπως και πολλοί εδώ μέσα ότι είναι άδικο τη στιγμή που έχουμε ένα τηλέφωνο με λειτουργικό απ' ευθείας από την Google, να μην παίρνει άμεσα την κάθε αναβάθμιση επειδή το θέλει η Samsung. Να φανταστείς τώρα έχουμε την 4..3 και πάμε για 4.4 σε λίγο καιρό. Όσο για την διαδικασία της μετατροπής, είναι εύκολη και δεν επηρεάζει την εγγύηση. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

Edit: με πρόλαβες στο γράψιμο φίλε tsiliha5. Μετά είδα το post σου

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που είμαι σχετικά άσχετος με "πειράγματα" στη συσκευή, το μετέτρεψα αμέσως μόλις το πήρα σε yakju (Google branded). Δεν "χακάρης" το τηλέφωνο έτσι, ούτε καν root δεν του κάνεις, απλός πιστεύω, όπως και πολλοί εδώ μέσα ότι είναι άδικο τη στιγμή που έχουμε ένα τηλέφωνο με λειτουργικό απ' ευθείας από την Google, να μην παίρνει άμεσα την κάθε αναβάθμιση επειδή το θέλει η Samsung. Να φανταστείς τώρα έχουμε την 4..3 και πάμε για 4.4 σε λίγο καιρό. Όσο για την διαδικασία της μετατροπής, είναι εύκολη και δεν επηρεάζει την εγγύηση. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

Edit: με πρόλαβες στο γράψιμο φίλε tsiliha5. Μετά είδα το post σου

 

Δεν πειράζει. Σημασία έχει να βοηθήσουμε τα παιδιά μπαίνοντας στον κόσμο των nexus συσκευων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητάκι μου έχει μια ρωγμή στην οθόνη, η οποία δεν ξέρω πως προκλήθηκε, καθώς δεν έχει πέσει τελευταία. Ρώτησα για οθόνη και digitizer και μου είπαν 100 ευρώ, τα οποία δεν αξίζουν για κινητό 2ετίας. Αγοράζοντας κατι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/Outer-Front-Screen-Glass-Lens-Cover-SamSung-GT-i9250-Galaxy-Nexus-Black-/350638537537 υπάρχει ελπίδα να κάνω αντικατάσταση μονος μου; Eίδα την διαδικασία στο youtube και μου φάνηκε αρκετά δύσκολη (ζέσταμα κόλλας για αποκόληση απο το digitizer κλπ). Έχει δοκιμάσει κανείς; Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την extended μπαταρία για να κρατήσω το galaxy nexus κάνα χρόνο ακόμα.

Η αναμονή είναι το μόνο παράπονο που έχω από το κινητό. Μένω σε περιοχή χωρίς καλό σήμα και δεν μου βγάζει ούτε μια μέρα. :cry:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί ή link από ebay κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την extended μπαταρία για να κρατήσω το galaxy nexus κάνα χρόνο ακόμα.

Η αναμονή είναι το μόνο παράπονο που έχω από το κινητό. Μένω σε περιοχή χωρίς καλό σήμα και δεν μου βγάζει ούτε μια μέρα. :cry:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί ή link από ebay κλπ?

Το εχεις με καποια θηκη ή γυμνο;

Γιατι μετα δεν θα μπαινουν οι θηκες σου με τη μεγαλη μπαταρια.

http://www.ebay.com/itm/GENUINE-ORIGINAL-GOOGLE-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-I9250-EXTENDED-BATTERY-CASE-COVER-/121169451293?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&hash=item1c3643191d

 

Το κακο σημα ειναι ειναι μεγαλος μπελας τα ιδια τραβαω και εγω.

Παντως η μεγαλη μπαταρια κανει μεγαλη διαφορα ισως πιο πολυ ψυχολογικα αλλα κανει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...