Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρία μοιάζει. Είναι ακόμα τελείως flat ή έχει φουσκώσει λίγο; Είναι φθηνές πάντως:

http://www.skroutz.gr/s/3266871/Samsung-EB615268VU.html?keyphrase=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1+samsung+n7000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Ειχα παθει το ιδιο και γω το εβγαζα απο το φορτιστη και ταπαιζε...Λεω μπαταρια ειναι.Ελα που ειχα ενα καλωδιο απο htc το εβαλα στο φορτιστη της sammy και φορτιζει πλεον μια χαρα εδω και δυο μηνες ισως και καλυτερα απο πριν:rolleyes: τωρα δεν μπορω να πω σιγουρα απλα φορουμιτες πριν τρεξτε για μπαταριες παντα να βρισκετε ενα αλλο καλωδιο τραμπα και να δοκιμαζετε.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παθει το ιδιο και γω το εβγαζα απο το φορτιστη και ταπαιζε...Λεω μπαταρια ειναι.Ελα που ειχα ενα καλωδιο απο htc το εβαλα στο φορτιστη της sammy και φορτιζει πλεον μια χαρα εδω και δυο μηνες ισως και καλυτερα απο πριν:rolleyes: τωρα δεν μπορω να πω σιγουρα απλα φορουμιτες πριν τρεξτε για μπαταριες παντα να βρισκετε ενα αλλο καλωδιο τραμπα και να δοκιμαζετε.

Το ίδιο έπαθα κι εγώ. Με το μαμά καλώδιο είχα πρόβλημα μέχρι που έβγαλα ένα που είχα της htc απο το συρτάρι...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εχω ένα note1 με

 

έκδοση n7000xxkj4

gingerbread.xxkj4

kernel 2.6.35.7 n7000xxkj4-cl641703

 

επειδή είμαι άσχετος

Πως μπορώ να το αναβαθμίσω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εχω ένα note1 με

 

έκδοση n7000xxkj4

gingerbread.xxkj4

kernel 2.6.35.7 n7000xxkj4-cl641703

 

επειδή είμαι άσχετος

Πως μπορώ να το αναβαθμίσω?

 

Ευχαριστώ!

Θα κατεβάσεις το kies απο εδώ και αφού το κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου,θα συνδέσεις το note και αν υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση λογισμικού απο αυτήν που ήδη έχεις,θα σου βγάλει μύνημα για αναβάθμιση κι εσύ απλώς θα ακολουθήσεις τα βήματα που θα σου υποδείξει το πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις το kies απο εδώ και αφού το κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου,θα συνδέσεις το note και αν υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση λογισμικού απο αυτήν που ήδη έχεις,θα σου βγάλει μύνημα για αναβάθμιση κι εσύ απλώς θα ακολουθήσεις τα βήματα που θα σου υποδείξει το πρόγραμμα.

 

το έκανα και μου βγάζει μνμ οτι έχω το τελευταίο firmware note7000xxkj4 (kor) ???

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου βγάζει μνμ οτι έχω το τελευταίο firmware note7000xxkj4 (kor) ???
Aυτό το (kor) ,γιατί?Το έχεις πάρει μεταχειρισμένο ή του είχες αλλάξει firmware εσύ?Εχει csc Κορέας και γι αυτό προφανώς δεν σου βγάζει update.Με μια αναζήτηση που έκανα βλέπω οτι έχει δωθεί jelly bean για το μοντέλο σου και μπορείς να το περάσεις μόνος σου με odin.Εδώ,στην πρώτη σελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955 ο @Tyxerakias έχει φτιάξει εναν πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό οδηγό για το πώς μπορείς να το κάνεις,κατεβάζοντας φυσικά την ρομ για το δικό σου μοντέλο απο εδώ

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το (kor) ,γιατί?Το έχεις πάρει μεταχειρισμένο ή του είχες αλλάξει firmware εσύ?Εχει csc Κορέας και γι αυτό προφανώς δεν σου βγάζει update.Με μια αναζήτηση που έκανα βλέπω οτι έχει δωθεί jelly bean για το μοντέλο σου και μπορείς να το περάσεις μόνος σου με odin.Εδώ,στην πρώτη σελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955 ο @Tyxerakias έχει φτιάξει εναν πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό οδηγό για το πώς μπορείς να το κάνεις,κατεβάζοντας φυσικά την ρομ για το δικό σου μοντέλο απο εδώ

 

ναι, μεταχειρισμένο είναι...

σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...!

θα διαβάσω και θα προσπαθήσω για αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μια βοηθεια!

 

Εστειλαν για εναν φιλο μου ενα note απο Αυστρια. Ηταν sim locked και μου ζητησε να δω τι μπορω να κανω γιατι αυτος ειναι εντελως ασχετος με τεχνολογια. Αφου εψαξα αρκετα καταφερα αφου περασα την ελληνικη rom να το ξεκλειδωσω (εκει ισως και να ηταν η αρχη του κακου...). Δουλευοντας το λιγακι μεχρι να του το δωσω ειδα οτι με τη stock rom την τελευταια δεν εβγαζε πανω απο 20 ωρες η μπαταρια. Ετσι αρχισα να ψαχνω στο xda τι θα μπορουσα να του περασω. Κατεληξα στην nightowl την beta 7. Το δουλεψα λιγακι μεχρι να του το δωσω και για beta εκδοση δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο προβλημα και τελικα του το εδωσα ετσι.

Μια μερα λοιπον μετα απο κανα μηνα με παιρνει και μου λεει οτι το κινητο ειχε κολλησει στο logo στην αρχη του Cyanogenmod χωρις να εχει καταλαβει τι μπορει να προηγηθηκε αυτου...Το πηρα λοιπον πισω να δω τι μπορω να κανω.

Οτι rom του εκανα flash... ειτε stock ειτε custom ποτε δεν ξανανοιξε και στο stock recovery μου βγαζει το μηνυμα:

"E : failed to mount /efs (invalid argument) "

Εχω ψαξει ολο το xda και ολο το google και ακρη δεν εχω βγαλει....μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα πάλι την στοκ ρομ και βρες το pit file της για να την φλασάρεις με repartition. (και παρακάλα να επανέλθει το efs....)
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα πάλι την στοκ ρομ και βρες το pit file της για να την φλασάρεις με repartition. (και παρακάλα να επανέλθει το efs....)

 

το εκανα με το pit file....δοκιμασα και την ελληνικη και μια αυστριακη μηπως και.....δοκιμασα και τα παρακαλητα......τιποτα.....

το μονο που δεν ξερω ειναι αν ολα αυτα (pit,roms κτλ) ειναι αυτα που πρεπει, οπως επισης σκεφτηκα να δοκιμαζα ισως με παλιοτερη εκδοση ICS που ειχε βγει στην αρχη το κινητο,αλλα δεν ξερω που μπορω να τα βρω ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

το εκανα με το pit file....δοκιμασα και την ελληνικη και μια αυστριακη μηπως και.....δοκιμασα και τα παρακαλητα......τιποτα.....

το μονο που δεν ξερω ειναι αν ολα αυτα (pit,roms κτλ) ειναι αυτα που πρεπει, οπως επισης σκεφτηκα να δοκιμαζα ισως με παλιοτερη εκδοση ICS που ειχε βγει στην αρχη το κινητο,αλλα δεν ξερω που μπορω να τα βρω ολα αυτα

Πας εδώ και ψάχνεις http://forum.xda-developers.com/galaxy-note

Εννοείται, πως αν βάλεις οτι να΄ναι χωρίς να το ψάξεις, θα το στείλεις εν τόπο χλοερό...

Link to comment
Share on other sites

Πας εδώ και ψάχνεις http://forum.xda-developers.com/galaxy-note

Εννοείται, πως αν βάλεις οτι να΄ναι χωρίς να το ψάξεις, θα το στείλεις εν τόπο χλοερό...

 

ψαχνοντας εκει...βρηκα αυτο το οποιο στο post #7 ο φιλος αναφερει οτι αφου τα ειχε δοκιμασει ολα (σαν κι εμενα) δοκιμασε καποιες εντολες μεσω ADB με βοηθεια απο εδω.

λες να δοκιμασω τον συγκεκριμενο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν εχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Ψάξτο πρώτα και σκέψου πως θα προχωρήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν εχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Ψάξτο πρώτα και σκέψου πως θα προχωρήσεις...

 

Τελικα ναι!! Μετα απο πολυ διαβασμα τα καταφερα με τον συγκεκριμενο τροπο και το ξανανοιξα!!!

Πως μπορω τωρα να κανω backup το efs για να μην την ξαναπαθω??

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω τωρα να κανω backup το efs για να μην την ξαναπαθω??

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=ma.wanam.efs&hl=en

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

 

μια ερωτηση τωρα γιατι οσο κι αν διαβασα για το efs ακρη δεν εβγαλα.

αυτη η app προυποθετει το τηλεφωνο να ξανανοιγει για να γινει η αποκατασταση του backup, εμενα ομως δεν ανοιξε ποτε μετα την απωλεια του

υπαρχει τροπος να γινεται μεσω recovery το backup?

κι επισης αν εγω το κανω backup ας πουμε σε stock JB η αποκατασταση του μεσα απο αυτη η αλλη app θα μπορει και να γινει ας πουμε σε custom lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, δεν την εχω χρησιμοποιήσει :p.

 

(για restore, έχω τραβηξει backup βεβαια)

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανείς backup και restore του efs, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είσαι ρουτ, χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα.

Αν δεν έχεις θέμα με την εγγύηση, μπορείς να βάλεις κάποιο custom recovery, να πάρεις αντίγραφο της ρομ και αν σου τύχει στραβή του να μην ανοίγει το κινητό, μπαίνεις στο recovery και κάνεις επαναφορά τα πάντα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανείς backup και restore του efs, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είσαι ρουτ, χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα.

Αν δεν έχεις θέμα με την εγγύηση, μπορείς να βάλεις κάποιο custom recovery, να πάρεις αντίγραφο της ρομ και αν σου τύχει στραβή του να μην ανοίγει το κινητό, μπαίνεις στο recovery και κάνεις επαναφορά τα πάντα από εκεί.

 

Ειμαι εκτος εγγυησης και αυτη τη στιγμη το κινητο "φοραει" τη nightowl cm 12 android 5.0.2 απο εδω.Ολα δουλευουν καλα και τα IMEI, modem κτλ υπαρχουν.

Αν εδω μπω απο το recovery και κανω backup της ROM σε περιπτωση που ξαναπαθω τα ιδια θα μου επαναφερει και το efs ( E : failed to mount /efs (invalid argument) το μνμ που μου εβγαζε ) ?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος εγγυησης και αυτη τη στιγμη το κινητο "φοραει" τη nightowl cm 12 android 5.0.2 απο εδω.Ολα δουλευουν καλα και τα IMEI, modem κτλ υπαρχουν.

Αν εδω μπω απο το recovery και κανω backup της ROM σε περιπτωση που ξαναπαθω τα ιδια θα μου επαναφερει και το efs ( E : failed to mount /efs (invalid argument) το μνμ που μου εβγαζε ) ?

Αφού αυτή τη στιγμή δεν έχεις πρόβλημα με το efs και έχεις imei και σήμα δικτύου, δεν βλέπω τον λόγο να σου ξαναβγάλει πάλι το μήνυμα.

Εκτός αυτού, πάρε και ένα backup σκέτο το efs με την εφαρμογή που σου πρότειναν πρίν και θα είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτή τη στιγμή δεν έχεις πρόβλημα με το efs και έχεις imei και σήμα δικτύου, δεν βλέπω τον λόγο να σου ξαναβγάλει πάλι το μήνυμα.

Εκτός αυτού, πάρε και ένα backup σκέτο το efs με την εφαρμογή που σου πρότειναν πρίν και θα είσαι καλυμμένος.

 

Ετσι το ειχα δωσει και πριν στον φιλο μου να το δουλεψει, μονο για το αν τα imei,modem κτλ ηταν σωστα δεν ειμαι σιγουρος.

Και καταφερε, ασχετος με τεχνολογια, μετα απο κανα 2 μηνες χρησης να το βγαλει off και να μην ανοιγει καν. Αυτο δεν θελω να ξανασυμβει. Η μονη ισως λαλακια που ειχα κανει ηταν το οτι του το εδωσα με δικαιωματα root. Τωρα του το δινω με το root off. Κοιταω απλα αν "καταφερει" παλι και το κολλησει να δω πως θα το επαναφερω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

το κινητό δεν αναγνωρίζει καμία sim και στις πληροφορίες της συσκευής το IMEI είναι άγνωστο.

Είμαι αρκετά αρχάριος, αλλά μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός που λύνει το συγκεριμένο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

το κινητό δεν αναγνωρίζει καμία sim και στις πληροφορίες της συσκευής το IMEI είναι άγνωστο.

Είμαι αρκετά αρχάριος, αλλά μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός που λύνει το συγκεριμένο πρόβλημα ?

Aν δεν έχεις κάποιο backup του efs folder, πολύ χλωμό να το επαναφέρεις.Η μόνη σου ελπίδα είναι να ξαναπεράσεις τη στοκ ρομ που φοράει μήπως και επανέλθει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...