Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μολις αγορασα μεταχειρησμενο το κινητο και πεταει και θα ηθελα να μου προτινετε τι μπαταρια να αγορασω.

 

Κοίτα αυτην την Anker:

 

http://www.amazon.com/gp/aw/d/B005KEYCNW?cache=b97a43a4f15272b0f2b5e06b834a8c16#top

 

Άκυρο, είναι για το Note2 (άμα πάρεις φόρα :O )

Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδη κατι τετοιο μου εκανε και εμενα οταν ειχα αφησει κατα λαθος τα παλια gapps,ισως να πρεπει να

περασεις αυτα της jelly bean,εφοσον απο οτι εχω καταλαβει καποια στιγμη περασες και cm11.

 

Πως να περασω jelly bean gapps απο την στιμγη μου ειμαι με την εργοστασιακη ρομ ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Πως να περασω jelly bean gapps απο την στιμγη μου ειμαι με την εργοστασιακη ρομ ?

 

Συγνωμη που επεμβαινω!!!Αλλα δε καταλαβα...!!!Για να γινει αυτο που θελεις,πρεπει να πρωτα απ'ολα,να ειναι ρουτ το κινητο!!!!Και πανε πακετο με τη ρομ που βαζεις!!Ας πουμε,μετη cm 11 που εχεις στην υπογραφη σου...;) .Εξ'αλλου,στους XDA εχει οδηγιες για τη καθε ρομ!! :)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω!!!Αλλα δε καταλαβα...!!!Για να γινει αυτο που θελεις,πρεπει να πρωτα απ'ολα,να ειναι ρουτ το κινητο!!!!Και πανε πακετο με τη ρομ που βαζεις!!Ας πουμε,μετη cm 11 που εχεις στην υπογραφη σου...;) .Εξ'αλλου,στους XDA εχει οδηγιες για τη καθε ρομ!! :)

 

Παιδια χιλια συγνωμη αλλα η υπογραφη ειναι ημερων !! Περασα την "μαμα" jelly bean και δεν μπορουσε να κανει sync ο google λογαριασμος...Αλλαξα κωδικους κλπ και παλλι τπτ...Τελικα απο οτι διαβασα ειχε κολλησει ο server τους για λιγες ωρες και ειχε αχρειστεψει τα παντα !! τλκ ολα καλα !!!

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από Amazon.com

Ήρθε με 4.04 και αναβάθμισα σε 4.1.2 και έκανα root με framaroot

Θέλω να περάσω μαμά gingerbread και να κάνω root υπάρχει κάποιος οδηγός μπορεί να γίνει με λογισμικό από Samsung ?

Το κινητό αναφέρει

Baseband version N7000XXLT3

Build Number JZ054K.N7000XXLT4

Να ρωτήσω στο xda??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος την παρακάτω γιατί δεν την βρίσκω, δεν υπάρχει ούτε στο hotfile ούτε στο sammobile

N7000XXLC1---------2.3.6-------2012 March----------N7000OXALC1----------Open Germany-----------------------------Download

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .

Αγορασα μεταχειρησμενο το κινητο το οποιο εχει 4,1,2 και μετα απο ενα μηνα χρησης εχει μερικα κολληματα και σκεφτομαι να το κανω ενα ρουτ απ την αρχη απλα θα θελα να ξερω ποια ειναι η καλυτερη ρομ που καθετε στο κινητο για να την περασω και που θα τη βρω και οδηγιες για να την περασω.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .

Αγορασα μεταχειρησμενο το κινητο το οποιο εχει 4,1,2 και μετα απο ενα μηνα χρησης εχει μερικα κολληματα και σκεφτομαι να το κανω ενα ρουτ απ την αρχη απλα θα θελα να ξερω ποια ειναι η καλυτερη ρομ που καθετε στο κινητο για να την περασω και που θα τη βρω και οδηγιες για να την περασω.

Ευχαριστω πολυ.

 

Καλημερα...!!Καλυτερα δες εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=321524 Μαλιστα, η τελευταια που λενε τα παιδια, ειναι και η καλυτερη!!Αν δεις, θα καταλαβεις τι εννοω...

 

Παράθεση από tigio13 >

 

καλησπερα παιδια εχει κανεις λινκ για την τελευταια cm που εχει βγει???

 

http://forum.xda-developer....php?t=2526090 Θα βρεις και οδηγο εγκαταστασης διοτι η cm11 θελει καποια παραπανω βηματα

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για δοκίμασε εδώ (με επιφύλαξη)

http://www.powerandroid.it/threads/elenco-di-tutti-i-firmware-16-05-2012.2173/

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για δοκίμασε εδώ (με επιφύλαξη)

http://www.powerandroid.it/threads/elenco-di-tutti-i-firmware-16-05-2012.2173/

 

Φιλε μου,αν αναφερεσαι σ' αυτο που ζηταει ο φιλος Silot_4,μαλλον κανεις καποιο λαθος με το σαιτ που του δειχνεις!!!!!Ρουτ θελει να κανει το Νοτε του!!!!!Ενω στο σαιτ εχει επισημες παλαιοτερες ρομ!!!!!!!!Εκτος και αν αναφερεσαι σε αλλο μελος,οποτε επρεπε να χρησιμοποιησεις τη παραθεση...!!!:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εννοει ο φίλος αλλά και εδώ δεν παίζει τίποτα σε 2.3.6 έχουν εξαφανιστεί από παντού μετά το κλείσιμο του hotfile

Κατέβασα "Pristine XXLC1 v1.0.1 MD5_4676d0d657433fcaf0751fdc436fccae.zip"

που βασίζετε σε 2.3.6 αλλά έχω κολλήσει στο τι kernel να διαλέξω

Εδώ (αν ειμαι στο σωστο...) εξηγεί αλλά δεν καταλαβαίνω τι να διαλέξω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901191

 

 

What kernel to choose:

The important part is the Kernel code:

XWLPX-NEE

Kernel code is in red (LPX), for this example, you need an LPX ROM. However, often, you can mix kernels when they are close: LPF kernel with LPG ROM...

NEE code doesn't matter at all, I add it for reference. It is the CSC

XW: mixed, often doesn't matter for close regions. For example, XW and XX are often interchangeable. However, mixing a BU with an XW ROM or inversly, sometimes works, but often ends in a bootloop. In that case, either boot into recovery or download mode to reflash

 

Recovery (.zip) packages instructions - Will also root your phone * recommanded method *

They come in the form of -signed.zip files that can be flashed in stock recovery 3e: No Yellow Triangle

 

Download xxx-signed.zip kernel matching your ROM

Put the previously downloaded xxx-signed.zip file on your external sd card

Boot into stock recovery (volume up+home+power)

Select "apply update from external storage".

Now select the xxx-signed.zip file you copied in previous step

You are rooted + new PhilZ-cwm6 kernel with CWM6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να προωθησω το Νοτελι μου στην γυναικα και επειδη παρολο που του ειχα σιλικονουχα θηκα αυτο εχει γρατσουνιες και περιμετρικα εχει ταλαιπωρηθει, περα απι το καπακι της μπαταριας που βλεπω πως υπαρχει να το αλλαξω, το υπολοιπο κομματι το περιμετρικο ποσο ευκολο ειναι να αλλαχθει?? Μην παω για καλο και του κανω ζημια...

Δεν θα βαλω τα αυθεντικα λογω κοστους...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω το swype, αγορασμένο όχι αυτό που έρχεται με το κιν.

και θέλω να μάθω αν έχει μπορέσει κάποιος να το κάνει να γράφει ελληνικά sms με 160χαρακτήρες με φωνητική πληκτρολόγηση.

 

στο Νote 2 το κάνει, παίρνει το swype και γράφει κανονικά ελληνικά πεζά και τονισμένα, αλλά όταν του πατάς send τα μετατρέπει και τα στέλνει κεφαλαία.

 

υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Note 1 που μου έχει ξεφύγει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help

 

Σε reboot κολλησε στο σήμα της SAMSUNG.

Το άφησα πάνω από μισάωρο μπας και ξεκινήσει αλλά τίποτα. Δεν είναι root. Ότι έχει από ΟΤΑ και δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι καν τι έχει.

 

Τι κάνουμε?

 

ΤΝΧ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία και σου κάνει τα ίδια, κολλημένο στο Samsung logo, μάλλον θα πρέπει να περάσεις άλλη Rom με kies,σ εμένα έτσι ξεκόλλησε κάνα δυο φορές που μου το έκανε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερώτηση που μπορει να εχει απαντηθει στο παρελθον αλλα δεν βρίσκω κατι σχετικο. Πως μπορω να καταλαβω αν μια μπαταρια για το κινητο μας ειναι γνησια ή απομίμηση;
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δώσω το κινητό μου σε κάποιον για λίγες μέρες και θελω να διαγράψω τα πάντα

Mπορω να φτιάξω ενα image απο το κινητό και να το επαναφέρω αργότερα για να μην ξαναπερνώ τα πάντα?

Ειμαι root με cwm/philz touch

 

Εδώ μου απαντάει φίλος σε αλλο thread του Myphone

μπες ρεικοβερι κάνε ένα ναντροιντ μπακαπ μετά κάνε ένα φουλ γουαιπ να γίνει το κινητό καθαρό και όταν έρθει στα χέρια σου κάνε ένα ρειστορ πάλι από ναντροιντ μπακαπ και θα είναι όπως ακριβώς και τώρα.

το μπακαπ θα είναι ένα αρχείο στην μνήμη του κινητου που δεν σβήνει με το φουλ γουαιπ μόνο χειροκίνητα να πεις στον φίλο να μην το πειράξει.

 

Μπήκα philz touch επέλεξα backup

και κάνει backup τα ..recovery, system, data, sdcard/android secure, cache, sd-ext

Το αρχείο ειναι 3280ΜΒ και αν κατάλαβα καλά το κανει στην εξωτερική sd ?

καλά τα πάω μέχρι εδώ??

 

Τώρα βγάζω την sd και κάνω ενα hard reset πριν το παραδώσω?

Με το root και τον kernel τι θα γίνει θα χαθούν?

Το hard reset να το κάνω από το cwm/philz touch η μέσα από το μενού του android

γιατί είχα διαβάσει για κάτι παρατράγουδα με το wipe?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δώσω το κινητό μου σε κάποιον για λίγες μέρες και θελω να διαγράψω τα πάντα

Mπορω να φτιάξω ενα image απο το κινητό και να το επαναφέρω αργότερα για να μην ξαναπερνώ τα πάντα?

Ειμαι root με cwm/philz touch

 

Εδώ μου απαντάει φίλος σε αλλο thread του Myphone

μπες ρεικοβερι κάνε ένα ναντροιντ μπακαπ μετά κάνε ένα φουλ γουαιπ να γίνει το κινητό καθαρό και όταν έρθει στα χέρια σου κάνε ένα ρειστορ πάλι από ναντροιντ μπακαπ και θα είναι όπως ακριβώς και τώρα.

το μπακαπ θα είναι ένα αρχείο στην μνήμη του κινητου που δεν σβήνει με το φουλ γουαιπ μόνο χειροκίνητα να πεις στον φίλο να μην το πειράξει.

 

Μπήκα philz touch επέλεξα backup

και κάνει backup τα ..recovery, system, data, sdcard/android secure, cache, sd-ext

Το αρχείο ειναι 3280ΜΒ και αν κατάλαβα καλά το κανει στην εξωτερική sd ?

καλά τα πάω μέχρι εδώ??

 

Τώρα βγάζω την sd και κάνω ενα hard reset πριν το παραδώσω?

Με το root και τον kernel τι θα γίνει θα χαθούν?

Το hard reset να το κάνω από το cwm/philz touch η μέσα από το μενού του android

γιατί είχα διαβάσει για κάτι παρατράγουδα με το wipe?

 

Θα μπεις cwm και θα κανεις τα εξης βηματα :

 

α) backup and restore

β) backup to external sdcard

γ) wipe data / factory reset και wipe cache

δ) advanced ---> wipe dalvik cache

 

Επειτα θα ανοιξεις την συσκευη σου και θα συνδεσεις το κινητο με τον υπολογιστη σου.Θα παρεις το backup που δημιουργησες στον υπολογιστη σου απο την εξης διαδρομη : clockworkmod --> backup --> (θα σου εμφανισει το backup με την ημερομηνια που το δημιουργησες).Το μονο που εχεις να κανεις τωρα ειναι να το στειλεις στον υπολογιστη σου και να το διαγραψεις απο την συσκευη σου και μολις παρεις το κινητο πισω το βαζεις παλι στην ιδια διαδρομη,επειτα μπαινεις στο cwm και πας στην διαδρομη backup and restore --> restore from external sdcard--> (θα σου εμφανισει το backup).

 

Και εισαι ετοιμος :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πρωτα απο ολα.

Στο βήμα β) backup to external sdcard

έχει σκέτο backup και το έκανα γιατί έχει μετά ένα άλλο "backup to internal sdcard"...

Μετά απλά έβγαλα την sd και το αρχείο ήταν μέσα

Το τηλ θα το παραδώσω χωρίς sd οπότε μάλλον μετά θα κάνω τα άλλα 2 βήματα που περιγράφεις?

γ) wipe data / factory reset και wipe cache

δ) advanced ---> wipe dalvik cache

 

Να ρωτήσω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους αν κάνω hard reset από την συσκευή θα χαθεί το root και ο philz touch/cwm ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πρωτα απο ολα.

Στο βήμα β) backup to external sdcard

έχει σκέτο backup και το έκανα γιατί έχει μετά ένα άλλο "backup to internal sdcard"...

Μετά απλά έβγαλα την sd και το αρχείο ήταν μέσα

Το τηλ θα το παραδώσω χωρίς sd οπότε μάλλον μετά θα κάνω τα άλλα 2 βήματα που περιγράφεις?

γ) wipe data / factory reset και wipe cache

δ) advanced ---> wipe dalvik cache

 

Να ρωτήσω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους αν κάνω hard reset από την συσκευή θα χαθεί το root και ο philz touch/cwm ?

 

το γ και το δ δεν εχει να κανει με το αν θα το δωσεις με sd η οχι,οποτε να τα κανεις ουτως η αλλως.μετα απο hard reset δε χανεται κατι απο αυτα.βεβααι στο κινητο της γυναικας μου που το εχω κανει ρουτ καποια στιγμη ειδα πως ειχε χαθει.ποτε δεν καταλαβα πως εγινε αυτο!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το NOTE3 Που εχω εδω και ενα 3μηνο περιπου.

 

την τελευταια βδομαδα, 2 φορες μου εχει πρασινισει η οθονη, φοβηθηκα γιατι το ειχα στην τσεπη χωρις να κανω τιποτα και νομιζα οτι χαλασε γιατι ειχαν αλλαξει ολα τα χρωματα και φαινοταν χαλια, μετα απο λιγο εφτιαξε μονο του και την επομενη για να φτιαξει το εκανα επανεκιννηση.

 

Επειδη φοβαμαι μην εχει καποιο προβλημα τι προτεινετε να κανω? γενικοτερα μου εχει κανει επανεκιννηση μονο του και λεω μηπως εχει καποιο θεμα η συσκευη και πρεπει να κανω κατι.

 

Απο προγραμματα δεν εχω κατεβασει κατι ιδιαιτερο, 3-4 παιχνιδια που δεν τα χρησιμοποιω ιδιαιτερα, Gps, whatssap,viber,shazam, messenger, file manager και ελαχιστα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το NOTE3 Που εχω εδω και ενα 3μηνο περιπου.

 

την τελευταια βδομαδα, 2 φορες μου εχει πρασινισει η οθονη, φοβηθηκα γιατι το ειχα στην τσεπη χωρις να κανω τιποτα και νομιζα οτι χαλασε γιατι ειχαν αλλαξει ολα τα χρωματα και φαινοταν χαλια, μετα απο λιγο εφτιαξε μονο του και την επομενη για να φτιαξει το εκανα επανεκιννηση.

 

Επειδη φοβαμαι μην εχει καποιο προβλημα τι προτεινετε να κανω? γενικοτερα μου εχει κανει επανεκιννηση μονο του και λεω μηπως εχει καποιο θεμα η συσκευη και πρεπει να κανω κατι.

 

Απο προγραμματα δεν εχω κατεβασει κατι ιδιαιτερο, 3-4 παιχνιδια που δεν τα χρησιμοποιω ιδιαιτερα, Gps, whatssap,viber,shazam, messenger, file manager και ελαχιστα ακομα

 

Φίλε μου είσαι σε λάθος thread. Εδώ μιλάμε για το Note 1. Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας στο service αφού έχεις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σε ολους...Κατοχος ενος galaxy note κι εγω και απο την προηγουμενη εβδομαδα αντιμετωπιζω ενα προβλημα...Το τηλεφωνο ειχε γινει root χωρις να αλλαξει την official rom..ειχε περασει μονο το greenify για να κλεινει καποιες εφαρμογες καθαρα για λογο μνημης και ταχυτητας..Απο ενα ωραιο μεσημερι ομως και μετα το κινητο δουλευει χωρις να μπορει να συνδεθει στο δικτυο της κινητης τηλεφωνιας που ανηκω και σε καθε κληση βγαζει μηνυμα "μη εγγεγραμμενο στο δικτυο"..το εψαξα λιγο στο ιντερνετ και μαλλον εχουν καταστραφει καποια αρχεια στη ρομ και θελει μαλλον να ξαναπεραστει παλι η μαμα ρομ απο την αρχη...επειδη δεν γνωριζω την διαδικασια μπορει καποιος να με βοηθησει για αρχη να βρω την καταλληλη ρομ και μετα να την περασω? Android 4.1.2 εκδοση βασικου φασματος Ν7000ΧΧLT3 ΕΚΔΟΣΗ KERNEL 3.0.31-1103517 dpi@DELL202#3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...