Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα φιλαράκι θέλει να αγοράσει τηλέφωνο και προσανατολίζεται να δώσει γύρω στα 200, όλοι εσείς που το έχετε δεν πιστεύετε ότι αξίζει να πάει στο Note από κάποιο άλλο, π.χ. galaxy core, siii Mini κλπ, που μπορεί να ναι νεότερα αλλά με χειρότερα specs ??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o tigio13 έχει συστηματικά εκφράσει την αντιπάθεια του για την στοκ ρομ.

δεν ξέρω γιατί έχει σχηματίσει αυτή την άποψη, μπορεί και να είναι απολύτως δικαιολογημένη.

αλλά υπάρχει και αντίλογος. προσωπικά είμαι απολύτως ικανοποιημένος με την 4.1.2.

έχω ποστάρει πριν μερικές σελίδες και antutu σκορ που υποστηρίζει την εμπειρία χρήσης που απολαμβάνω εγώ.

 

σε στοκ ρομ δύο επιλογές έχουν σημαντικό κέρδος σε μπαταρία.

 

a.στο gps αποεπιλέξτε την χρήση ασύμρατων δικτύων. το gps είναι πολύ καλό και η χρήση των ασύρματων δεν βελτιώνει τη ταχύτητα κλειδώματος αλλά στραγγίζει τη μπαταρία γιατί ξυπνάει συνεχώς τον cpu απο το deep sleep.

 

b.στο wifi επιλέξτε keep wifi on-> only when plugged.

Link to comment
Share on other sites

o tigio13 έχει συστηματικά εκφράσει την αντιπάθεια του για την στοκ ρομ.

δεν ξέρω γιατί έχει σχηματίσει αυτή την άποψη, μπορεί και να είναι απολύτως δικαιολογημένη.

αλλά υπάρχει και αντίλογος. προσωπικά είμαι απολύτως ικανοποιημένος με την 4.1.2.

έχω ποστάρει πριν μερικές σελίδες και antutu σκορ που υποστηρίζει την εμπειρία χρήσης που απολαμβάνω εγώ.

 

σε στοκ ρομ δύο επιλογές έχουν σημαντικό κέρδος σε μπαταρία.

 

a.στο gps αποεπιλέξτε την χρήση ασύμρατων δικτύων. το gps είναι πολύ καλό και η χρήση των ασύρματων δεν βελτιώνει τη ταχύτητα κλειδώματος αλλά στραγγίζει τη μπαταρία γιατί ξυπνάει συνεχώς τον cpu απο το deep sleep.

 

b.στο wifi επιλέξτε keep wifi on-> only when plugged.

 

Ναι ετσι ειναι δεν εχω και τις καλυτερες αναμνησεις απο στοκ 4.1.2.αυτο δε σημαινει βεβαια πως ειανι σε ολες τις συσκευες ετσι.ισως σε μενα δεν εκατσε καλα.ισως δεν ειχα κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.δε θυμαμαι κιολας για να πω την αληθεια.παντα εκφραζω τις δικες μου εμπειριες χωρις να θελω να βαλω ολους τους χρηστες η ολες τις συσκευες σε ενα τσουβαλι και αν το εκανα συγχωρηστε με :) ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετα απο την πρώτη φόρτιση έκανα hard reset απο το recovery. Τελικά την αναφορά οτι το τηλέφωνο είναι modified δεν την βγάζει. Πρωτες εντυπωσεις με jelly bean πολυ θετικες. Δεν κολλαει πουθενα. Δεν ξερω πως ηταν με Gingerbread αλλα κ τωρα θεωρω οτι ειναι σε αποδεκτά επιπεδα. Στο antutu εβγαλε 11900. Για μπαταρια θα επανελθω.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο τυχη ειδα την προσφορα στα 199 ευρω κ μπηκα να διαβασω σχολια κατοχων του. Με προβληματιζει παρα πολυ το οτι ειναι 2+ετων πια το κινητο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακομα κι ετσι καλυτερο απο πολλα αλλα καινουργια στην ιδια τιμη! Ακρη δεν εχω βγαλει ακομα βεβαια, οποιος θελει κ μπορει ας κανει κανα κοπο η να προτεινει κατι καλυτερο στα ιδια χρηματα για να καταλαβω τις δυνατοτητες του η αν θα το επαιρνε σημερα σε αυτα τα λεφτα! Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Όταν το galaxy siii mini κοστολογείται στα 249 ευρώ στα μεγάλα καταστήματα καταλαβαίνεις ότι το note 1 στα 199 ήταν λουκουμάκι. Απλά επίσημα μένει σε 4.1.2. Και μη ξεχνάς, την εμπειρία note δεν στην δίνει κανένα άλλο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο κινητο.Σε αυτα τα χρηματα ειναι σουπερ προσφορα.Θα μου φανει μεγαλη διαφορα απο το νοτε2 που εχω?ειχε παρει αναβαθμιση το νοτε1 με καλουδια του νοτε2?το ρωταω γιατι περυσι αν θυμαμαι καλα συζητιοταν αρκετα.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο κινητο.Σε αυτα τα χρηματα ειναι σουπερ προσφορα.Θα μου φανει μεγαλη διαφορα απο το νοτε2 που εχω?ειχε παρει αναβαθμιση το νοτε1 με καλουδια του νοτε2?το ρωταω γιατι περυσι αν θυμαμαι καλα συζητιοταν αρκετα.

Δεν έχει την ταχύτητα ή την άνεση του note 2 (2gb) και αν το συγκρίνουμε το αδικούμε. Aλλά είναι σαφώς προτιμότερο από κάτι siii mini, core κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο κινητο.Σε αυτα τα χρηματα ειναι σουπερ προσφορα.Θα μου φανει μεγαλη διαφορα απο το νοτε2 που εχω?ειχε παρει αναβαθμιση το νοτε1 με καλουδια του νοτε2?το ρωταω γιατι περυσι αν θυμαμαι καλα συζητιοταν αρκετα.

 

Σε ποια καλουδια αναφερεσαι?εχω και τις 2 συσκευες και μπορω να σε βοηθησω.την 4.3 σιγουρα δεν την πηρε το 1 και ουτε θα την παρει επισημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια καλουδια αναφερεσαι?εχω και τις 2 συσκευες και μπορω να σε βοηθησω.την 4.3 σιγουρα δεν την πηρε το 1 και ουτε θα την παρει επισημα.

 

Περυσι αν θυμαμαι καλα,οταν ηταν το νοτε2 στα φουρια του και μολις κυκλοφορουσε,μιλουσαν αρκετοι για αναβαθμιση του νοτε1 με καποια καλουδια του νοτε 2.Δεν κατεχω που υστερει εκτος απο την μνημη.Σχετικα με το πενακι αναφερομαι μιας κ η καμερα λενε πως εχει μικρες διαφορες. Ευχαριστω.

Edited by scorpios44
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Περυσι αν θυμαμαι καλα,οταν ηταν το νοτε2 στα φουρια του και μολις κυκλοφορουσε,μιλουσαν αρκετοι για αναβαθμιση του νοτε1 με καποια καλουδια του νοτε 2.Δεν κατεχω που υστερει εκτος απο την μνημη.Σχετικα με το πενακι αναφερομαι μιας κ η καμερα λενε πως εχει μικρες διαφορες. Ευχαριστω.

 

Σε οτι εχει να κανει με εφαρμογες που χρειαζονται πενακι οχι δεν εχω δει καποιες διαφορες.στο πενακι σαν πενακι υπαρχει η διαφορα πως στο 2 κυλαει πιο καλα και η μυτη μπροστα μπαινει και λιγο μεσα οταν το πατας.απο εκει και περα αν υπαρχουν καποιες στανταρ χρησεις που κανεις με το πενακι στο 2 και αναρωτιεσαι αν υπαρχουν στο 1 ρωτα με να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι εχει να κανει με εφαρμογες που χρειαζονται πενακι οχι δεν εχω δει καποιες διαφορες.στο πενακι σαν πενακι υπαρχει η διαφορα πως στο 2 κυλαει πιο καλα και η μυτη μπροστα μπαινει και λιγο μεσα οταν το πατας.απο εκει και περα αν υπαρχουν καποιες στανταρ χρησεις που κανεις με το πενακι στο 2 και αναρωτιεσαι αν υπαρχουν στο 1 ρωτα με να σου πω.

 

Για παραδειγμα αναφερομαι στο air view το οποιο βαζοντας το πενακι μας ενα εκατοστο πανω απο το αλμπουμ, μας δειχνει μια προεπισκοπηση της εικονας η στο βιντεο που με την τελεια μπορουμε να δουμε σκηνες απο το βιντεο σε παρακατω σκηνες.Επισης η αναγνωριση γραφης σε ελληνικη γλωσσα στα μυνηματα.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα αναφερομαι στο air view το οποιο βαζοντας το πενακι μας ενα εκατοστο πανω απο το αλμπουμ, μας δειχνει μια προεπισκοπηση της εικονας η στο βιντεο που με την τελεια μπορουμε να δουμε σκηνες απο το βιντεο σε παρακατω σκηνες.Επισης η αναγνωριση γραφης σε ελληνικη γλωσσα στα μυνηματα.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Δημητρης.

 

Στην αναγνωριση γραφης, το 1 ειναι τραγικο.δοκιμασα αρκετες φορες και ποτε δεν πετυχα να γραψω.με το 2 γραφω μια χαρα.σε αυτον τον τομεα δεν υπαρχει συγκριση.οσο για το αλλο που λες με την προεπισκοπηση σε μενα με καστομ 4.3.1 δεν το κανει.ισως το κανει στην επισημη 4.1.2.α και οταν βγαζεις το πενακι απο το ενα δεν κανει κατι οπως στο 2.

Link to comment
Share on other sites

Στην αναγνωριση γραφης, το 1 ειναι τραγικο.δοκιμασα αρκετες φορες και ποτε δεν πετυχα να γραψω.με το 2 γραφω μια χαρα.σε αυτον τον τομεα δεν υπαρχει συγκριση.οσο για το αλλο που λες με την προεπισκοπηση σε μενα με καστομ 4.3.1 δεν το κανει.ισως το κανει στην επισημη 4.1.2.α και οταν βγαζεις το πενακι απο το ενα δεν κανει κατι οπως στο 2.

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε tigio13.Σιγουρα θα σκεφτω κ μπορει να το παρω.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε tigio13.Σιγουρα θα σκεφτω κ μπορει να το παρω.

 

Τιποτα φιλε και οτι αλλο χρειαδτεις μπορεις να ρωτησεις ειτε εδω ειτε με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα αναφερομαι στο air view το οποιο βαζοντας το πενακι μας ενα εκατοστο πανω απο το αλμπουμ, μας δειχνει μια προεπισκοπηση της εικονας η στο βιντεο που με την τελεια μπορουμε να δουμε σκηνες απο το βιντεο σε παρακατω σκηνες.Επισης η αναγνωριση γραφης σε ελληνικη γλωσσα στα μυνηματα.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Δημητρης.

 

Το air view δουλεύει κανονικά στο note 1 αρκεί να έχεις κάποια rom που έχει σαν βάση την 4.1.2 της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Χθές βρήκα ένα τελευταίο σφραγισμένο κομμάτι στο Public-Cosmos και είπα να του δώσω μια ευκαιρία γνωρίζοντας εξ' αρχής ότι για 199 ευρώ δεν υπήρχε περίπτωση να βγω χαμένος γενικά. Να σhμειώσω ότι το τελευταίο διάστημα συμβίωσα με δύο Note II. Το σουλούπι του Note I είναι περισσότερο του γούστου μου από το καμπυλωτό του ΙΙ. Η ουσιαστική διαφορά έγκειται στην διπλάσια ισχύ και RAM του ΙΙ. Δεν φαίνεται πολύ σε καθημερινή χρήση αλλά είναι αδιαμφισβήτητη. Κατά τα άλλα, είναι μιά υπέροχη συσκευή και είναι εντελώς αστείο να συζητάμε αν αξίζει η αγορά του σε τιμή ίδια με του...Core! Το τηλέφωνο φαίνεται ότι είναι μιά ακριβή συσκευή, ναυαρχίδα προ διετίας. Όσοι το τσιμπήσαμε με δύο κατοσταρικάκια μόνο σαν υπερτυχεροί μπορούμε να χαρακτηριστούμε.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι η συσκευή είναι "φρέσκιας" παραγωγής, δηλαδή του Νοεμβρίου 2013, στο Βιετνάμ όπου είχαν κατασκευαστεί και τα δύο Note II μου.

 

Αν και συνήθως σε ακολουθώ (έδωσα το 925) αυτή τη φορά σε πρόλαβα. Πήρα το note i από 31/12 χα χα χα Να συμπληρώσω ότι το πίσω καπάκι και ο σχεδιασμός της κάμερας μου αρέσουν περισσότερο από ότι του ii. Βέβαια η διαφορά στη μνήμη φαίνετα αλλά κάτι siii mini, core κτλ τα έχει για πλάκα. Και χωρίς insane chip!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για την οθονάρα και την εξαιρετική κάμερα θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα τα 200 ευρώ. Όταν είδα στον υπολογιστή την παρακάτω φωτογραφία που τράβηξα σήμερα έμεινα άφωνος!

http://imageshack.com/a/img11/9574/07z7.jpg

Νομίζω πρέπει να ποστάρεις την φώτο και στο νήμα του note 2 και του note 3.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να την ποστάρω στα νήματα των 920, 925 και του...808! :rolleyes::tease:

 

Έλα στο 808 να σε δω.. :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας. Ημουν απο τους "τυχερους" που τσιμπησαν το Note στα 199€ απο την προσφορα στα Public.

Το κινητο μου εβγαλε στις 20 μερες, ενα "κολλημενο" πιξελ που λαμπιριζει ειδικα οταν ειναι γαλαζιο η γκρι στο background, καθως και ενα τρεμοπαιγμα της οθονης και εντονο flicker οταν η μπαταρια παει κατω απο 10%.... Το εστειλα smartec, λετε να με καλυψουν τουλαχιστον για το κολλημενο πιξελ και να αλλαξουν οθονη; Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας. Ημουν απο τους "τυχερους" που τσιμπησαν το Note στα 199€ απο την προσφορα στα Public.

Το κινητο μου εβγαλε στις 20 μερες, ενα "κολλημενο" πιξελ που λαμπιριζει ειδικα οταν ειναι γαλαζιο η γκρι στο background, καθως και ενα τρεμοπαιγμα της οθονης και εντονο flicker οταν η μπαταρια παει κατω απο 10%.... Το εστειλα smartec, λετε να με καλυψουν τουλαχιστον για το κολλημενο πιξελ και να αλλαξουν οθονη; Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας;

 

Εμενα αν μου τα εβγαζε ολα αυτα σε 20 μερες οχι απλα θα περιμενα να γινει αλλαγη οθονης αλλα αντικατασταση κινητου.επειδη το 2ο δεν προκειται να γινει εννοειται πως πρεπει να καλυφτει απο εγγυηση.και αυτο που λες με την οθονη ειναι κατα 99% προβλημα της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...