Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα σε αυτη τη περιπτωση βγαινει απο το deep sleep αλλα ετσι και αλλιως λεω στο παραπανω μνμ οτι ακομη και οταν ειναι και το ιντερνετ και το gps και ο συγχρονισμος κλειστος δεν μπαινει σε deep sleep περα απο 2-3 λεπτα
Link to comment
Share on other sites

αν παει σε deep sleep πως θα λαμβανει mail και ενημερωσεις? 216 δεν ειναι πολλα,νομιζω.

 

πολλα δεν ειναι αλλα νομιζω οτι ειναι ο λογος που τρωει την μπαταρια.στο note για παραδειγμα πεφτει σε deep sleep και κανει τους συχρονισμους κανονικα.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το καλιμπραρισμα της μπαταριας εχει φτιαχτει σε εμενα το θεμα της φορτισης αλλα παραμενει το θεμα της γρηγορης αποφορτισης...Απο τις 3 μερες με την 3.2 εκδοση κραταει μονο 20 ωρες και χωρις gps ανοιχτο με κλεισιμο το wifi οταν δεν χρησιμοποιειται κατι που δεν εκανα στη προηγουμενη εκδοση παρ ολα αυτα κρατουσε και 3 μερες.

Εγκατεστησα λοιπον το cpu spy και ειδα οτι δεν μπαινει σε deep sleep, οταν το αφηνω πχ το βραδυ ανοιχτο τρεχει με 216mHzαντι να πεσει σε sleep, αν καποιος εχει ιδεα τι μπορει να συμβαινει και πως να το διορθωσω ας κανει το κοπο να γραψει μια απαντηση...

 

πολλα δεν ειναι αλλα νομιζω οτι ειναι ο λογος που τρωει την μπαταρια.στο note για παραδειγμα πεφτει σε deep sleep και κανει τους συχρονισμους κανονικα.

 

ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνει σε deep sleep. Κατά 99% κάποια εφαρμογή σου κάνει wakelock. Βάλε το betterbatterystats και δες ποια φταίει.

 

Η πιο κατάλληλη rom πάντως για τα ελληνικά P7500 tablets είναι αυτή: http://www.hotfile.com/dl/174123011/6e2a55a/P7500XWLP6_P7500OXXLP5_XEO.zip.html

Και καλό θα ήταν μετά το πέρασμα να αλλάξετε το csc σε EUR.

 

O πιο απλός τρόπος να αλλάξει το csc σε EUR είναι με αυτό εδώ το app: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector (μη σας απασχολεί που λέει Galaxy S/S2, ο κωδικός που ενεργοποιεί είναι ο ίδιος. Μετά την αλλαγή θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app).

 

 

Για το ελληνικό P7510 βγήκε επίσημα η LP3 που είχε προηγουμένως δοθεί στην Πολωνία και στις χώρες τις Βαλτικής.

Η επίσημη ελληνική rom: http://depositfiles.com/files/ci4irv3y1

 

Είναι πολύ πιθανό και η rom του 7500 να δοθεί επίσημα, όταν ξυπνήσει η Samsung Hellas.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ποσοστο το εχει η 12_hsic, powermanagerservice, audiooutlock, deleted_wake_logs,

θα προσπαθησω να αλλαξω τη rom με το λινκ που μου εδωσες, αυτο το κανω με την ιδια διαδικασια που εκανα για να αλλαξω την 3.2 εκδοση σε 4 σωστα? Θα το κατεβασω σε υπολογιστη και θα το περασω μεσω odin.

μετα θα κανω επαναφορα εργοστασιακων και θα περασω την εφαρμογη απο το market και θα ξανακανω επαναφορα εργοστασιακων?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ποσοστο το εχει η 12_hsic, powermanagerservice, audiooutlock, deleted_wake_logs,

θα προσπαθησω να αλλαξω τη rom με το λινκ που μου εδωσες, αυτο το κανω με την ιδια διαδικασια που εκανα για να αλλαξω την 3.2 εκδοση σε 4 σωστα? Θα το κατεβασω σε υπολογιστη και θα το περασω μεσω odin.

μετα θα κανω επαναφορα εργοστασιακων και θα περασω την εφαρμογη απο το market και θα ξανακανω επαναφορα εργοστασιακων?

 

Αυτό που ενδιαφέρει είναι το partial wakelocks μενού. Και ναι στα υπόλοιπα που είπες. Η εφαρμογή θα κάνει επαναφορά μόνη της

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καπου σε εχασα τωρα... το partial wakelocks menu?τι εννοείς?

 

Στο betterbatterystats εννοώ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την καινουργια rom και ξανα εκανα root. Θα κανω και τα υπολοιπα θα ξανακανω εγκατασταση το betterbatterystats να δω αν αλλαξε κάτι και μπάινει σε deep sleep πια! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την υπομονή σου! Edited by pseudomonada
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την καινουργια rom προφανώς δεν χρειάζεται να ξανακάνω root έτσι?θα κανω και τα υπολοιπα θα ξανακανω εγκατασταση το betterbatterystats να δω αν αλλαξε κάτι και μπάινει σε deep sleep πια! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την υπομονή σου!

 

Το root είναι επιλογή σου, για μένα είναι απαραίτητο για πολλούς λόγους, ένας πολύ σημαντικός είναι η επαναφορά των πολλών εφαρμογών μου με τις ρυθμίσειςτους, και η επέμβαση στο σύστημα μετά αν δεν πάει κάτι καλά. Anyway, enjoy :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ενδιαφέρει είναι το partial wakelocks μενού.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό το έχει η λειτουργία NetworkLocationLocator απο την εφαρμογή maps της Google.

Αλλά μιλάμε για 32min σε σύνολο 7 ωρών...

Τα στοιχεία είναι παρμένα σε περίοδο απο τις 1 το βράδυ (όταν και εγκατέστησα την εφαρμογή και έκανα reboot) μέχρι τις 8 το πρωί περίπου.

Το τάμπλετ δεν χρησιμοποιούνταν αλλά ήταν ενεργοποιημένο με wifi & sync on.

 

Μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη απο τα screenschots παρακαλώ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά:

 

-Κλείσε το GPS, άνοιξε το μόνο όταν το χρειάζεσαι.

-Κλείσε το latitude αν είναι ενεργοποιημένο (κοίτα στις ρυθμίσεις του google maps να δεις).

-Κλείσε όλα τα location services από τις ρυθμίσεις:

[ATTACH]26961[/ATTACH]

-Κλείσε όλα τα αυτόματα updates της θέσης σου από π.χ. Facebook ή google+.

- Κάνε update το google maps από το play store αν δεν το έχεις κάνει.

 

Τα πιο πολύπλοκα (μόνο αν είσαι root, και τα παραπάνω δεν έχουν αποτέλεσμα).

Προσωπικά το βήμα αυτό το βρήκα απαραίτητο:

 

- Με την εφαρμογή autostarts κόψε όλα τα σχετικά με google maps.

[ATTACH]26962[/ATTACH]

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

 

-Το gps το έχω κλειστό.

-Έκλεισα τα location servises

-Αυτόματα Updates της θέσης μου δεν χρησιμοποιώ

-google maps έχω την τελευταία έκδοση.

 

...απλά με τις ίδιες ρυθμίσεις ακριβώς, η μπαταρία δεν είχε κανένα πρόβλημα στην 3,2...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν μπορει καποιος να με βοηθησει...

Πριν λιγο καιρο ειχα βαλει την ιταλικη ICS, μεσω odin. Εχοντας τραγικο προβλημα με την μπαταρια (1 μερα κρατουσε σε sleep), αποφασισα να επιστρεψω στην μαμα 3.2. Κατεβασα το αρχειο απο sammobile και μεσω οδιν την περασα. Το προβλημα ειναι οτι πλεον κατα την εκκινηση κανει looping στο λογοτυπο "samsung", δειχνει την κινουμενη εικονα και παλι απο την αρχη. Εκανα 2-3 restart αλλα τιποτα... ξαναεκανα εγκατασταση παλι τιποτα..Καμια ιδεα?

σσ. Στην φωτο φαινονται οι ρυθμισεις του odin..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν μπορει καποιος να με βοηθησει...

Πριν λιγο καιρο ειχα βαλει την ιταλικη ICS, μεσω odin. Εχοντας τραγικο προβλημα με την μπαταρια (1 μερα κρατουσε σε sleep), αποφασισα να επιστρεψω στην μαμα 3.2. Κατεβασα το αρχειο απο sammobile και μεσω οδιν την περασα. Το προβλημα ειναι οτι πλεον κατα την εκκινηση κανει looping στο λογοτυπο "samsung", δειχνει την κινουμενη εικονα και παλι απο την αρχη. Εκανα 2-3 restart αλλα τιποτα... ξαναεκανα εγκατασταση παλι τιποτα..Καμια ιδεα?

σσ. Στην φωτο φαινονται οι ρυθμισεις του odin..

 

μπες σε recovery και κανε wipe data/factory reset.μετα απο οταν το ανοιξεις θα τρεξει κανονικα.το εχει κανει και σε μενα αυτο και ετσι ανοιξε κανονικα.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

μπες σε recovery και κανε wipe data/factory reset.μετα απο οταν το ανοιξεις θα τρεξει κανονικα.το εχει κανει και σε μενα αυτο και ετσι ανοιξε κανονικα.

 

Θεμη τελεια, ξεκινησε κανονικα! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

λύθηκε το πρόβλημα με τη μπαταρία όταν το γυρίσατε σε 3.2?

εγώ παρόλο που έβαλα τη ρομ που μου είπε ο tyxerakias δεν είδα διαφορά στη μπαταρία γιατι πάλι δεν μπαίνει σε deep sleep (όμως είδα διαφορά σε κάτι άλλα προβλήματα που είχα κυρίως με το internet)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ηδη ξαναγραψει απο την στιγμη που γυρισα σε στοκ 3,2(με την πολυτιμη βοηθεια συνφορουμιστα μας,γιατι μονος μου ακομα θα παιδευομουνα) βρηκα την ησυχια μου,την πολυ μεγαλη αυτονομια που ειχε,και γενικα το ευχαριστιεμαι το tablet με χιλια!;)
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ. Ίσως ξαναμπώ στη διαδικασία να δοκιμάσω την ICS όταν θα έχουμε την ελληνική.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 4.04 και την ενημέρωση του google maps μου βγάζει συνέχεια το

 

"χάρτες διακόπηκε".

 

Πώε επαναφέρω σε 3.2;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 4.04 και την ενημέρωση του google maps μου βγάζει συνέχεια το

 

"χάρτες διακόπηκε".

 

Πώε επαναφέρω σε 3.2;

 

Ευχαριστώ

 

μπες σε recovery και κανε wipe cashe/dalvik ...θα ξεμπουκωσει..

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου μετά την επέμβαση για να πραγματοποιεί τηλ κλήσεις σύμφωνα με τον οδηγό του Alex διαπίστωσα ότι αργεί πολύ να φορτίσει, μιλάμε ότι η μπαταρία του ήταν κάτω από 10% το έβαλα 12:30 την νύχτα για φόρτιση και στις 08:00 το πρωί δεν είχε πάει στο 100%, με την ιταλική ics δεν είχα αυτό το πρόβλημα, περίπου στο 5ωρο είχε φορτίσει 100 %

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα μήνυμα ότι η ICS είναι διαθέσιμη μέσω ΟΤΑ. Αρχίζω.... stay tuned.

 

Ελληνικό είναι? Ειχες περάσει ics ιταλική ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι, 3.2 είχα. Δυστυχώς δεν την περνάει. Προσπαθώ τώρα να κάνω το Kies να δουλέψει μπας και γίνει από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...