Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.εχω την 2.3.5 jvt και θελω να περασω των launcher του sgs2 tw 4.5.γινεται?που μπορω να των βρω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Με μια αναζήτηση στο xda θα τον βρεις.

Πάντως είναι μαπα, βαρύς και με αρκετά bug.

 

Ο launcher του s2 είναι ο tw4. Ο tw4.5 είναι μονταρισμενος tw4.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. ειδα οτι εχει βγει ο semaphore 1.8.1 . μηπως ξερει καποιος να μου πει τις διαφορες που εχει απο τον 1.8.0 ?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. ειδα οτι εχει βγει ο semaphore 1.8.1 . μηπως ξερει καποιος να μου πει τις διαφορες που εχει απο τον 1.8.0 ?

 

JVT_1.8.1 (31/10/2011)

- added smartassV2 governor (as module)

- added Simple I/O scheduler (as module)

- updated Superuser v3.0.6

- updated su v3.0.3

- back to HZ=256

- added IPv6 privacy addon script

- dropped Hard to Kill addon script

 

Changelog απο εδώ ή απο εδώ

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

JVT_1.8.1 (31/10/2011)

- added smartassV2 governor (as module)

- added Simple I/O scheduler (as module)

- updated Superuser v3.0.6

- updated su v3.0.3

- back to HZ=256

- added IPv6 privacy addon script

- dropped Hard to Kill addon script

 

Changelog απο εδώ ή απο εδώ

Καλημερα,απο οτι ειδα εχει διαφορες απο 1.8.0.που εχω.Τον περναω απο πανω με odin οπως ειναι η βαζω π.χ cf-root και μετα αυτον;

Link to comment
Share on other sites

τον περνάς από πάνω με odin δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μολις τον περασα και εγω τον 1.8.1

''παραξενευτηκα'' στην αρχη γιατι ενω τον ειχα μεσα στην εσωτερικη

οταν πηγαινα απο cwm δεν το εβλεπε το zip

 

τελικα το ''βρηκα'' οταν πηγα απο το cwm που ειναι εγκατεστημενο μεσα στις εφαρμογες

 

(εβαλα την juwe jvt wipe)

 

 

μια ερωτηση μονο θα ηθελα και εγω να κανω

αφου εχω κανει πλεον την εγκατασταση

της ρομ και κανω τα απαραιτητα wipe cache/factory reset

 

δεν θα επρεπε να καθαριζουν τα παντα μεσα στην εσωτερικη μνημη που ειχα?

 

δηλαδη φακελοι που ειχα με την προηγουμενη juwe?

(π.χ απο απο screencapture,cam scanner,aura κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Στο nandroid backup της Tornado δεν κρατάει το filesystem που έχει ε? Μετά από restore πρέπει να το κάνω πάλι convert?

Στην cm7 νομίζω αν το είχες ext4 μετά απο restore γινόταν πάλι ext4.

Link to comment
Share on other sites

Στο nandroid backup της Tornado δεν κρατάει το filesystem που έχει ε? Μετά από restore πρέπει να το κάνω πάλι convert?

Στην cm7 νομίζω αν το είχες ext4 μετά απο restore γινόταν πάλι ext4.

 

Σε όποια ρομ και να κάνεις nandroid το filesystem είναι/μένει αδιάφορο.

Data παίρνεις backup.

Επίσης στην cm, θες δε θες τρέχεις σε ext4-yaffs2. δεν τρέχει σε rfs η κάτι άλλο απο μανησια

 

καλημερα

μολις τον περασα και εγω τον 1.8.1

''παραξενευτηκα'' στην αρχη γιατι ενω τον ειχα μεσα στην εσωτερικη

οταν πηγαινα απο cwm δεν το εβλεπε το zip

 

τελικα το ''βρηκα'' οταν πηγα απο το cwm που ειναι εγκατεστημενο μεσα στις εφαρμογες

 

(εβαλα την juwe jvt wipe)

 

 

μια ερωτηση μονο θα ηθελα και εγω να κανω

αφου εχω κανει πλεον την εγκατασταση

της ρομ και κανω τα απαραιτητα wipe cache/factory reset

 

δεν θα επρεπε να καθαριζουν τα παντα μεσα στην εσωτερικη μνημη που ειχα?

 

δηλαδη φακελοι που ειχα με την προηγουμενη juwe?

(π.χ απο απο screencapture,cam scanner,aura κτλ κτλ)

 

Το κινητό έχει σχεδόν 6 γκιγκα εσωτερική sd. Αν δεν κάνεις format sdcard απο το cwm- mounts & storage (η από τις ρυθμίσεις όταν πας να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, έχει να επιλέξεις ένα ΤΙΚ που λέει διαγραφή δεδομένων κάτι τέτοιο) δεν σβήνεται η sd.

 

Για δώσε κανα link :)

 

Δεν την είδα κάπου απλά δεν μπορώ να θυμηθώ που το διάβασα, γιαυτό ρώτησα.

 

ρε παιδια οποιος εχει το blackmart στο κινητο του ας μου πει αν του αργει πολυ να κατεβασει κατι...

εχω 24αρα ολα οτι καταιβαζω πανε foul εκτος απο το blackmart που αργει τρελα( 3mb 10 λεπτα) τι παιζει?

 

Traffic?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο backup της cm7 βλέπω αρχεία: data.ext4.tar, system.yaffs2.img και άλλα τέτοια, οπότε λογικά όταν το επαναφέρει είναι ext4. Αλλά μάλλον το κάνει αυτό γιατί η cm7 μπαίνει κατευθείαν σε ext4 και όχι σε rfs. Anyway δε πειράζει, έκανα convert μετά από το restore της tornado ούτως η άλλως.

 

Όσο για την JVU δεν έχει κάτι στο sammobile ακόμα, αλλά μου φαίνεται περίεργο που συνεχίζουν να το αναβαθμίζουν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο backup της cm7 βλέπω αρχεία: data.ext4.tar, system.yaffs2.img και άλλα τέτοια, οπότε λογικά όταν το επαναφέρει είναι ext4. Αλλά μάλλον το κάνει αυτό γιατί η cm7 μπαίνει κατευθείαν σε ext4 και όχι σε rfs. Anyway δε πειράζει, έκανα convert μετά από το restore της tornado ούτως η άλλως.

 

Όσο για την JVU δεν έχει κάτι στο sammobile ακόμα, αλλά μου φαίνεται περίεργο που συνεχίζουν να το αναβαθμίζουν :wacko:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω..

Σου είπα πως το backup δεν έχει καμία σχέση με το filesystem.

Για να αλλάξει ο τύπος των filesystems πρέπει να το κάνεις εσύ convert η να περάσεις επίσημη ρομ με το οντιν και repartition.

Όταν παίρνεις nandroid παίρνεις image της ρομ (ένα ghostακι η image με acronis για να καταλάβεις) και όχι του τύπου του filesystem (όχι το fat32 η το ntfs δηλαδη).

Με πιάνεις τώρα; :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Είμαι με την έκδοση 2.3.3 ακόμα μιας και το κινητό το έχω φρεσκοαγορασμένο :)

Έχω διαβάσει όλους τους οδηγούς φλασαρίσματος που έχουν γίνει sticky καθώς και τα σχετικά βίντεο όμως δεν προχωράω σε οποιοδήποτε φλασάρισμα γιατί το ψιλοφοβάμαι.

Δεν καίγομαι τόσο πολύ για αναβάθμηση εκτός από το γεγονός οτι αυτή η έκδοση είναι με το battery drain.Εμένα μου κρατάει 12 ώρες περίπου μέχρι να το ξαναβάλω για φόρτηση.

Επειδή έχω ήδη παραγγείλει το usb jig από το νετ και το περιμένω σε 10-20 μέρες καθώς και μια εξωτερική microsd 16GB , δεν θέλω να κάνω πατάτα και να μου μείνει στα χέρια και να τρέχω για service.Μέχρι να έρθει το jig (για καλό και για κακό) θα μείνω με την 2.3.3.Έτσι κι αλλιώς είμαι στο στάδιο που βάζω-βγάζω εφαρμογές μέχρι να κατασταλάξω ποιες θα έχω μόνιμα στο κινητό.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

Ποιά τελευταία έκδοση είναι stable και χωρίς battery drain εκτός από τις custom; Η 2.3.5;

Μπορώ εαν κάνω root το κινητό μου να φλασάρω μια οποιαδήποτε custom πάνω στην 2.3.3 που έχω τώρα; Με τον kernel semaphore θα δω διαφορά σε επιδόσεις;

Να περιμένω να περάσω την ICS ή είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα;

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Είμαι με την έκδοση 2.3.3 ακόμα μιας και το κινητό το έχω φρεσκοαγορασμένο :)

Έχω διαβάσει όλους τους οδηγούς φλασαρίσματος που έχουν γίνει sticky καθώς και τα σχετικά βίντεο όμως δεν προχωράω σε οποιοδήποτε φλασάρισμα γιατί το ψιλοφοβάμαι.

Δεν καίγομαι τόσο πολύ για αναβάθμηση εκτός από το γεγονός οτι αυτή η έκδοση είναι με το battery drain.Εμένα μου κρατάει 12 ώρες περίπου μέχρι να το ξαναβάλω για φόρτηση.

Επειδή έχω ήδη παραγγείλει το usb jig από το νετ και το περιμένω σε 10-20 μέρες καθώς και μια εξωτερική microsd 16GB , δεν θέλω να κάνω πατάτα και να μου μείνει στα χέρια και να τρέχω για service.Μέχρι να έρθει το jig (για καλό και για κακό) θα μείνω με την 2.3.3.Έτσι κι αλλιώς είμαι στο στάδιο που βάζω-βγάζω εφαρμογές μέχρι να κατασταλάξω ποιες θα έχω μόνιμα στο κινητό.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

Ποιά τελευταία έκδοση είναι stable και χωρίς battery drain εκτός από τις custom; Η 2.3.5;

Μπορώ εαν κάνω root το κινητό μου να φλασάρω μια οποιαδήποτε custom πάνω στην 2.3.3 που έχω τώρα; Με τον kernel semaphore θα δω διαφορά σε επιδόσεις;

Να περιμένω να περάσω την ICS ή είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα;

 

 

Λοιπόν φίλε μου δεν υπάρχει λόγος να χρειαστείς το jig (εγώ ακόμα δεν έχω αγοράσει παρόλο που όλο το πειράζω το κινητό :p) Η 2.3.5 JVT μαζί με semaphore 1.8.1 είναι πολύ καλή επιλογή αν δε θες κάτι custom! Root σε κάνει και ο semaphore αλλά δε ξέρω αν υπάρχει για την 2.3.3 (η θα είναι πολύ παλιό μάλλον και δεν θα υπάρχει πλέον). Ναι είναι καλύτερος σε επειδόσεις.

Συνήθως οι custom σου λένε πάνω από ποια stock να την περάσεις (και τώρα πλέον αν όχι όλες, οι περισσότερες είναι πάνω απο JVT). Και επίσης αν περάσεις κάποια custom μετά αν θες να περάσεις κάποια άλλη θα χρειαστείς το Odin για να φλασάρεις μία stock πάλι πριν περάσεις την επόμενη custom, άρα αυτό που φοβάσαι δεν το γλυτώνεις. (Καλά εγώ έχω δοκιμάσει custom πάνω από custom αλλά τέλος πάντων :p)

Είναι πάρα πολύ νωρίς για ICS. Δε σε συμφέρει να περιμένεις ούτε λεπτό παραπάνω αν σου παρουσιάζει συνέχεια το battery drain. Μόλις φλασάρεις πρώτη φορά μετά πάει σου φεύγει ο φόβος :lol:

 

 

εχει καποιος το applanet?δουλευει κανονικα γιατι εγω δεν μπορω να συνδεθω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σφάλμα δικτύου λέει και δε δείχνει τίποτα μέσα.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ nikospot.Ήσουν κατατοπιστικότατος

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

H JVU βγήκε σήμερα επίσημα στην πορτογαλλία, αλλά είναι branded από το εκεί δίκτυο. Την κατεβάζω τώρα και θα ενημερώσω για τα περαιτέρω.

 

Επίσης να υπενθυμίσω ότι η συζήτηση για παράνομο λογισμικό απαγορεύεται στο myphone.gr.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διαβάζω η JVU έχει στο swype της και τα ελληνικά.

Αν την δοκιμάσεις Tyxarakia επιβεβαίωσε σε παρακαλώ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διαβάζω η JVU έχει στο swype της και τα ελληνικά.

Αν την δοκιμάσεις Tyxarakia επιβεβαίωσε σε παρακαλώ.

 

Mόλις άνοιξα τα αρχεία... το Swype που έχει η JVU είναι η παλιά έκδοση 2.28.70 (ακριβώς αυτή που υπάρχει στους οδηγούς), αλλά ναι, περιέχει τα ελληνικά, αφού είναι XW rom. Και έχει και ελληνικό keypad. Επίσης απ'ότι λέγεται στο xda έχουν διορθώσει το force close στο phone.apk, θα φτιάξω ένα zipάκι μόλις δοκιμάσω τα αρχεία στη JVT μου.

 

Βασικά όσοι έχουν περάσει JVT με ελληνικά από τους οδηγούς, δεν έχουν πιστεύω κανένα λόγο να βάλουν τη JVU (και το swype 3.23 είναι κλάσεις ανώτερο από το 2.28). Αν και νομίζω ότι με το JV9 csc (που έχουν τώρα οι ελληνικές roms) θα μπορούσε άνετα να δωθεί επίσημα στην Ελλάδα η JVU. Όπως είναι, είναι branded για το δίκτυο TMN της πορτογαλλίας, και έχει και άσχετες εφαρμογές Πορτογαλλικές (θα τις βάλω μετά να δω τί είναι, αν δεν προλάβουν να τις πουνε στο XDA).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο semaphore δεν ειναι rom. Είναι μόνο custom kernel και τρέχει άψογα! Το μοναδικό fc είναι στην διεργασία android.phone και δεν οφείλεται στον semaphore. Παρουσιάζεται αν είναι σβηστή η οθόνη και κλείσει ο άλλος την κλήση. Αλλά φτιάχνετε πολύ εύκολα με ένα αρχείο που το περνας μέσα απο cwm σε 10 δευτερόλεπτα :)

 

που μπορω να βρω αυτο το αρχείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!κατευθειαν στο θεμα.Εχω το GalaxyS εδω και 8-9 μηνες και δεν μπορω να κανω αναβαθμιση.μολις το συνδεσω στον υπολογιστη στο SAMSUNG KIES μου βγαζει οτι "δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".δεν μπορω να το καταλαβω απο την αποψη οτι εχει βγει η επομενη εκδοση 2.2.επισης μου γραφει στο KIES "τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου PDA:JM2/PHONE:JM1/CSC:JM2(TMN).Kαποιος γνωστος μου εχει κανει κανονικα αναβαθμιση.Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο καινουριο απο καταστημα χωρις συνδεση.Aν μπωρει καποιος να βοηθησει.Σας ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!κατευθειαν στο θεμα.Εχω το GalaxyS εδω και 8-9 μηνες και δεν μπορω να κανω αναβαθμιση.μολις το συνδεσω στον υπολογιστη στο SAMSUNG KIES μου βγαζει οτι "δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".δεν μπορω να το καταλαβω απο την αποψη οτι εχει βγει η επομενη εκδοση 2.2.επισης μου γραφει στο KIES "τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου PDA:JM2/PHONE:JM1/CSC:JM2(TMN).Kαποιος γνωστος μου εχει κανει κανονικα αναβαθμιση.Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο καινουριο απο καταστημα χωρις συνδεση.Aν μπωρει καποιος να βοηθησει.Σας ευχαριστω πολυ!!!

 

Aπό ότι φαίνεται δεν έχει ελληνικό λογισμικό (το csc δεν είναι ελληνικό) για αυτό μάλλον δε μπορείς να το αναβαθμίσεις. Αν διαβάσεις τα επίσημα θέματα εδώ μέσα θα βρεις οδηγίες και firmwares για να το αναβαθμίσεις χωρίς το KIES.

 

Βασικά δοκίμασε να αλλάξεις product code γράφοντας *#272*IMEI# (το ΙΜΕΙ θα το δεις πατώντας *#06#) και ψάξε να δεις αν έχει EUR ή αν δεν έχει, δες για VGR ή COS τα οποία είναι ελληνικά. Μόλις πατήσεις install θα κάνει επανεκκίνηση και θα επαναφερθεί σε εργοστασιακές ρυθμίσεις σβήνοντας εφαρμογες, επαφες, μηνύματα κλπ. Μετά δοκίμασε πάλι από το KIES αν και κατα τη γνώμη μου είναι ανούσιο.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...