Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ξαναβαλα CM9 για να έχω internet στη δουλειά αύριο :-) (και βεβαίως δουλεύουν κανονικά τα πακέτα δεδομένων στη CM9:confused:). Με λίγα λόγια έχω μείνει...παγωτό:eek:

Κώστα με βλέπω να το δοκιμάζω αύριο. μετά από 7 φλασαρισματα έχω ξεχάσει και το όνομα μου...:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το baseband φαίνεται στις ρυθμίσεις ή μήπως πρέπει να φλασάρεις κανένα modem;

 

Baseband=modem

Είναι το "έκδοση βασικού φάσματος" στα Ελληνικά (για κάτι τέτοια δεν αντέχω να βλέπω το κινητό στα ελληνικά :p)

Link to comment
Share on other sites

Τάκη θα σου έλεγα μήπως φταίει το efs σου αλλά θυμάμαι ότι μπορείς να κάνεις κλήσεις οπότε δεν παίζει.

Μήπως με τα φλασαρίσματα έχει αλλάξει το product code σου?

Δοκίμασε το εξής: Οπως είσαι σε στοκ πάτα *#272*IMEI# όπου IMEI το IMEI της συσκευής σου και δες αν είναι cos. Αν δεν είναι βάλτο.

Επίσης δες τα apn settings σου και αν δεν είναι σωστά για cosmote, άλλαξέ τα. (αν το product code σου είναι COS τότε θα πρέπει να είναι και τα apn σου εντάξει)

Επίσης όταν φλασάρεις ποιο CSC χρησιμοποιείς? (λογικά θα στο δείξει αν πληκτρολογήσεις *#1234#)

 

xsa και δεν με αφηνει να το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

xsa και δεν με αφηνει να το αλλαξω

 

To βρήκαμε λοιπόν το πρόβλημα...

Εχει αλλάξει το product code σου. Τι εννοείς δεν σε αφήνει να το αλλάξεις? Εχει και αλλες επιλογες αλλα είναι ανενεργές?

Οταν φλάσαρες στο πεδίο CSC του ODIN τι έβαλες?

Μια λύση είναι να περάσεις τα apn χειροκίνητα. Δες πως εδώ

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Baseband=modem

Είναι το "έκδοση βασικού φάσματος" στα Ελληνικά (για κάτι τέτοια δεν αντέχω να βλέπω το κινητό στα ελληνικά :p)

 

Ναι, το ξέρω, ήθελα να δει αν φαίνεται ή όχι βασικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τωρα ρε Παρη :blink:μολις πριν λιγο ξαναγυρισα κι εγω στην jw5!!

Παρατηρησα σημερα ειδικα πολυ αυξημενη καταναλωση της ραμ αλλα και αρκετα κολληματακια και lags.Απο εχθες και ειδικοτερα απο σημερα (το προηγουμενο διαστημα ηταν μια χαρα οπως σας εγραφα αλλωστε:rolleyes:) αρχισε να τα κανει, οποτε την σουταρα.:mad:

Τελικα ρε φιλε δεν ειναι τιποτα τυχαιο ;)

Μα αληθεια, τωρα που το ξανασκεφτομαι, δεν ησουν σε slim..; την εβγαλες κι αυτην τελικα..;

Ηρακλη η slim εφυγε προχθες.Τωρα για την jw5...σε μενα δουλευει καλα.Κατι φλασιες ωρες ωρες να σηκωνει λιγο την ram ναι τις τρωει,αλλα επανερχεται και δεν μου δημιουργει προβληματα.Lag και τετοια δεν εχω και δεν ειχα και την προηγουμενη φορα που την φορουσα 1.5 μηνα.Ισως φταιει η συνθεση που εχω κανει, ext4 με ρυθμιση της μνημης μεσα απο τον semaphore στα 80mb.Φυσικα πριν το ext4 εννοειται οτι τρωει ξελαφρωμα να αδειασει λιγο το system.Τι να πω ρε Ηρακλη,αυτες οι τελευταιες μας εχουν κουφανει,λες και τις βαζουμε σε διαφορετικα τηλεφωνα
Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι σε στοκ πάτα *#272*IMEI# όπου IMEI το IMEI της συσκευής σου και δες αν είναι cos. Αν δεν είναι βάλτο.

 

Άσχετο αλλά γιατί στο δικό μου κινητό όταν δοκιμάζω το παραπάνω μου βγάζει KOR; Τι σημαίνει; Οτι είναι από Κορέα; :lol:

Πρέπει να το αλλάξω ή δεν παίζει κανένα ρόλο;

Σημ. Έχω JW1 και semaphore στο κινητό

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Όταν την έβαλες πέρασε αυτό το product code. Αν το αλλάξεις θα γίνει factory reset και θα χάσεις τα πάντα. Επίσης για να αλλάξεις το CSC σε EUR θα πρέπει να έχεις βάλει την JW1 που είχα ανεβάσει εγώ με τα τρία αρχεία από το θέμα των επίσημων Firmwares.

Αν έχεις ήδη βάλει τα APN δε θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω αφού η JW1 έχει ούτως η άλλως ελληνικά πληκτρολόγια και επομένως δεν είναι υποχρεωτική η αλλαγή του CSC για να τα αποκτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη η slim εφυγε προχθες.Τωρα για την jw5...σε μενα δουλευει καλα.Κατι φλασιες ωρες ωρες να σηκωνει λιγο την ram ναι τις τρωει,αλλα επανερχεται και δεν μου δημιουργει προβληματα.Lag και τετοια δεν εχω και δεν ειχα και την προηγουμενη φορα που την φορουσα 1.5 μηνα.Ισως φταιει η συνθεση που εχω κανει, ext4 με ρυθμιση της μνημης μεσα απο τον semaphore στα 80mb.Φυσικα πριν το ext4 εννοειται οτι τρωει ξελαφρωμα να αδειασει λιγο το system.Τι να πω ρε Ηρακλη,αυτες οι τελευταιες μας εχουν κουφανει,λες και τις βαζουμε σε διαφορετικα τηλεφωνα

 

Τα ιδια ισχυουν και σε μενα φιλε, εκτος το etx4. Ορισμενες φορες η ραμ ανεβαινει στα 330mb αλλα η ουσια ειναι οτι καθυστερησεις,lag και reload του tw4 δεν μου κανει :D

Οσον αφορα το τελευταιο, με βρισκεις απολυτα συμφωνο και πιστευω οτι αυτο το εχει "καταφερει" μονο η samsung :rolleyes: Πραγματικα, στο support ειναι λιαν επιεικως απαραδεκτη η στρατηγικη πολιτικη της :mad:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ισχυουν και σε μενα φιλε, εκτος το etx4. Ορισμενες φορες η ραμ ανεβαινει στα 330mb αλλα η ουσια ειναι οτι καθυστερησεις,lag και reload του tw4 δεν μου κανει :D

Οσον αφορα το τελευταιο, με βρισκεις απολυτα συμφωνο και πιστευω οτι αυτο το εχει "καταφερει" μονο η samsung :rolleyes: Πραγματικα, στο support ειναι λιαν επιεικως απαραδεκτη η στρατηγικη πολιτικη της :mad:

 

Οποτε φιλαρακι αν εχεις κι εσυ την μνημη τικαρισμενη στα 80,επιβεβαιωνεις καποιες σκεψεις μου, οτι κατι δεν παει καλα ωρες ωρες με αυτη την ρυθμιση στο minfree μεσω του semaphore manager. Τωρα για την υποστηριξη της σαμυ...την γνωριζεις την αποψη μου, δεν χρειαζεται να συγχιστω με αυτη τη ζεστη :D σε αυτον τον τομεα για το μονο που ειναι ικανη ειναι να πουλαει λουκουμαδες και μαλι της γριας στα πανυγηρια :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι branded για voda

 

Μολις χθες ξαναεβαλα την jw5 και βγηκε σημερα και η xwjw7 Ιταλιας :)

Γμτ :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω ενα galaxy s το οποιο κατι εγινε ενω πηγα να περασω μεσω odin αλλο firmware και πλεον το τηλεφωνο δεν ανοιγει καν...Υπαρχει γυρισμος;;;;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω ενα galaxy s το οποιο κατι εγινε ενω πηγα να περασω μεσω odin αλλο firmware και πλεον το τηλεφωνο δεν ανοιγει καν...Υπαρχει γυρισμος;;;;

 

Τι εγινε δηλαδη..;:rolleyes:

Βγαλε μπαταρια και ξαναμπες σε recovery να φλασαρεις ξανα...

Τους οδηγους τους διαβασες πριν..; φλασαρεις..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εμ ελα μου ντε...Δεν ειναι δικια μου η συσκευη...Ειναι φιλου μου και μου ειπε οτι ακριβως περιεγραψα..Ηθελε πειραματα...Εβγαλα μπαταρια,το συνδεσα με τον υπολογιστη μπας και ειναι καμμενη η οθονη και δεν αναβει αλλα τπτ..Παταω το power αλλα δεν κανει τιποτα..Το εχω τωρα και φορτιζει και στο πισω μερος ειναι ζεστη η συσκευη...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εμ ελα μου ντε...Δεν ειναι δικια μου η συσκευη...Ειναι φιλου μου και μου ειπε οτι ακριβως περιεγραψα..Ηθελε πειραματα...Εβγαλα μπαταρια,το συνδεσα με τον υπολογιστη μπας και ειναι καμμενη η οθονη και δεν αναβει αλλα τπτ..Παταω το power αλλα δεν κανει τιποτα..Το εχω τωρα και φορτιζει και στο πισω μερος ειναι ζεστη η συσκευη...

 

Να καει η οθονη απο φλασαρισμα ειναι απιθανο..Το φλασαρισμα στο οντιν τελειωσε ή σταματησε η διαδικασια..;

Ασε το να φορτισει λιγο μηπως και ειναι αδεια η μπαταρια και ξαναπροσπαθησε σε λιγο.

Γνωριζεις τι ρομ φορουσε πριν και ποια πηγε να βαλει..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου...Και πιθανον να μην ξερει ουτε ο α@@@@ος!!!(φιλοι να σου πετυχουν!)..Παραξενευομαι ομως απο το γεγονος οτι ειναι στο ρευμα και φορτιζει και παρολ'αυτα δεν αναβει..Το εχω κανα 20λεπτο..Οσο αδεια και να ηταν η μπαταρια θα επρεπε να αναψει η συσκευη απο την στιγμη που ειναι στον φορτιστη...Να το παω αραγε στο σερβις;Αλλα δεν ειμαι φαν της λυσης αυτης...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου...Και πιθανον να μην ξερει ουτε ο α@@@@ος!!!(φιλοι να σου πετυχουν!)..Παραξενευομαι ομως απο το γεγονος οτι ειναι στο ρευμα και φορτιζει και παρολ'αυτα δεν αναβει..Το εχω κανα 20λεπτο..Οσο αδεια και να ηταν η μπαταρια θα επρεπε να αναψει η συσκευη απο την στιγμη που ειναι στον φορτιστη...Να το παω αραγε στο σερβις;Αλλα δεν ειμαι φαν της λυσης αυτης...

 

Τοτε δεν ειναι φυσιολογικο. Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να μην εχει τους bootloaders το κινητο ή να ειχε κανει ext4 πριν φλασαρει και μετα φλασαροντας την καινουργια ρομ να μην εκανε repartition.Τι να πω, σε recovery mode μπαινει..;

Παραξενο...:wacko:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω....Παραξενο...Δεν κανει τιποτα απολυτως οτι και να δοκιμασα...Κανενας συνδυασμος των πληκτρων δεν δουλευει..Ακομα και στην μεση να κολλησει το φλασαρισμα , δεν θα επρεπε εστω να ανοιγει το τηλεφωνο;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω....Παραξενο...Δεν κανει τιποτα απολυτως οτι και να δοκιμασα...Κανενας συνδυασμος των πληκτρων δεν δουλευει..Ακομα και στην μεση να κολλησει το φλασαρισμα , δεν θα επρεπε εστω να ανοιγει το τηλεφωνο;

 

Ναι θα επρεπε, τοτε ή πλακετα μπορει να καηκε πραγμα το οποιο εχει συμβει σε ατομα εδω στο φορουμ, ή θα χρειαστει καποιο jig ωστε να ανοιξει η συσκευη.

Κατι αλλο, δυσκολευομαι να πω οτι φταιει...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Usb jig εχω...Πως μπορω να το δοκιμασω;Και τι θα κανει δλδ αυτο ακριβως;Κριμα η συσκευη γιατι ειναι πραγματικα σαν καινουργια...Δεν εχω βρει ενα σημαδακι...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το και αν είσαι τυχερός θα μπει σε download mode για να φλασάρεις πάλι.

Μήπως πέρασε ROM που δεν είναι για το Galaxy S;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Usb jig εχω...Πως μπορω να το δοκιμασω;Και τι θα κανει δλδ αυτο ακριβως;Κριμα η συσκευη γιατι ειναι πραγματικα σαν καινουργια...Δεν εχω βρει ενα σημαδακι...

 

Βαλε το στην θυρα usb και δοκιμασε με vol down+power button+κεντρικο κουμπι να μπεις σε download mode..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα μαζι του και μου ειπε αυτο ακριβως...Φλασαρε λαθος ρομ ο @#$#$%$# και εκτοτε παπαλα...Το jig μολις το συνδεσεις θα πρεπει να αναψει η συσκευη χωρις κατι αλλο ή πρεπει να πατηθει καποιος συνδυασμος;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα μαζι του και μου ειπε αυτο ακριβως...Φλασαρε λαθος ρομ ο @#$#$%$# και εκτοτε παπαλα...Το jig μολις το συνδεσεις θα πρεπει να αναψει η συσκευη χωρις κατι αλλο ή πρεπει να πατηθει καποιος συνδυασμος;

Τοτε πες του να μην κανει πειραματα :rolleyes:

Ακριβως απο πανω σου γραφω οτι πρεπει να πατησεις τον συνδυασμο για να μπεις σε d.mode !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μπαίνει χωρίς να πατήσεις τίποτα αλλά αν δεν μπει δοκίμασε και με τον συνδυασμό των τριών κουμπιών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...